Publikuota gyvžurnalyje 2005-11-04

Kada rašiau “Lietuvos valstybingumo iliuzija (2): nesibaigiantis aborigeno vargas dėl juodojo aukso konvertavimo“, keli klausimai vis tik nebuvo ten iškelti ir nebuvo jie todėl atsakyti. Tad dabar tiesiog papildau čia.

Pirma, tai koks olandų teismo vaidmuo šiame reikale ir kodėl Gensekas taip spurda išpirkinėti areštuotas “Mažeikių naftos“ akcijas, priklausiusias dabar jau sunaikintai “Jukos“?

Antra, kodėl reikia pirkti tai, kas tau nepriklauso, ir kiek šitas žingsnis yra ekonomiškai pamatuotas?

Taigi, Kremlius sužlugdo “Jukos“, ir jos dukterinės arba kontroliuojamos įmonės pereina į Kremliaus valdomų arba kontroliuojamų įmonių rankas. Deja, vieną momentą Kremlius pražiopsojo, nes tokio akibrokšto nesitikėjo iš visiškai “aname pasaulio gale“ dėtų olandų ir “Jukos“ teisininkų, kurie buvo užimti pono Chodorkovskio kailio gelbėjimu.

Deja, pastebėsiu, kad olandai vis tik “dėti“ naftos versle – kainos skaičiuojamos pagal Roterdamo biržos bazinę kainą pridedant arba atimant atstumą (tiksliau – gabenimo kaštus) nuo Roterdamo iki faktiškos vietos. Taip Lietuva gali įsigyti rusišką sieringą (prastesnės kokybės, bet labiau tinkamą “Mažeikių naftos“ įrengimams pagal jų technologiją) naftą net kiek aukštesne už pasaulinę (Roterdamo) kainą, tačiau sumokėti kiek mažiau už kokį britą (kuriam šios naftos nereikia, nes turi gręžinius Šiaurės jūroje), kadangi tikras transportavimas vyks nuo Rusijos iki Mažeikių, atimant kelią nuo Mažeikių iki Roterdamo, o ne maršrutu su visais kaštais Rusija-Roterdamas-Mažeikiai.

Kas dėl minėtų teisininkų, tai tada buvusi faktiškai dukterine “Juganskneftegaz“ įmonė padavė kreditorinį ieškinį Olandijos teismui dėl motininės “Jukos“ įsipareigojimų nevykdymo (absurdiška, bet todėl ir pražiopsota, kad “Jukos“ pats save taip agresyviai užsipuola), dėl ko teismas priėmė nutarimą areštuoti “Jukos“ disponuojamas tarptautinėje apyvartoje formaliai galinčias atsidurti “Mažeikių naftos“ akcijas. Taip “Jukos“ teisininkai “nusuko“ nuo Kremliaus gabalą turto, o pati “Juganskneftegaz“, atlikusi šį veiksmą, buvo vis tik Kremliaus pribaigta ir atsidūrė “Rosneft“ rankose.

Kremliui aišku, kad Chodorkovskio ir “Jukos“ farsas gerai vyksta savoje šalyje, tačiau prie labiau teisinėmis ir civilizuotomis priemonėmis sprendžiančių ginčus vakariečių sunku prikibti. Ypač – prie olandų, kurie yra nešališki tarpininkai tą pačią Rusiją išlaikančią naftą pardavinėjant, tačiau nelabai gali būti šantažuojami ar kaltinami kokiomis nors Rusijai neįtikusiomis nuodėmėmis: nei jie kariuomenę prieš Rusijos sąjungininkus siunčia, nei jie rusakalbių teises pažeidžia, nei jie iš viso į Rusijos įtakos sferas savo trigrašį (triguldenį) kiša.

Kaip atsiimti tas akcijas (vis tik geras gabalas “Jukos“ turto nuplaukia, ir gana reikšmingas svertas artimojo užsienio politikoje!) teisinėmis priemonėmis?

Sprendimas rastas, ir labai logiškas: įtakos agentams Lietuvoje (Gensekas ir Ko.) duodama nurodymas tiesiog išpirkti šias areštuotas akcijas, įvykdant kreditorinį “Juganskneftegaz“ ieškinį (“ei, labusai, paskui gi iš pardavimo atsikompensuosit, tipo, nu…“). Olandų teismas prikibti neturi prie ko, nes įvykdomi visi teisiniai ir ekonominiai reikalavimai, o Lietuvos valstybė politikos, formaliai, čia ir nevykdo. Tiesiog išperka tas akcijas, kurios kaip ir jos (Lietuvos Vyriausybė valdo kiek daugiau nei 40 nuošimčių dabar) įmonei priklauso, kartu patenkindama nukentėjusios šalies kreditorinius reikalavimus (savų nekeldama). Kodėl teismas neturėtų nutraukti bylos, kai visos pusės yra patenkintos ir nagrinėjimo iš esmės būtinybė atkrenta visomis prasmėmis? Ką, olandai pradės kokį nors geopolitinį konfrontacijos su Rusija (o formaliai – tai su ES nare Lietuva, nes Rusija lieka nuošalyje) procesą? O velniams jiems to reikia, net jei jie ir būtų labai antirusiški?…

Tad atsakymas į pirmą klausimą man susidėliojo savaime, kai atmečiau tą mūsų spaudoje pateikiamą įspūdį, kad čia Kremlius areštą uždėjo vos ne mums, o ne Kremliui – olandai.

Kaip dėl antrojo klausimo?

Pirmoji jo dalis atsakyta aukščiau – perkama “nenudobto mešino kailis“ todėl, kad toks yra Šeimininko iš Kremliaus nurodymas. Ir naudingas jis visų pirma Kremliui, nes Lietuva tame neturi faktiškai jokio ekonominio intereso, o nuo politinių perturbacijų visada galima apsisaugoti laikinu taip vadinamu “vykdomuoju nacionalizavimu“ (precedentas: Tečer vyriausybės veiksmai, gelbėjant Rolsroisą nuo JAV). Juk kam mums pirkti ir parduoti, kai gali, jei jau formaliai žiūrėti į olandų teismo sprendimą, parduoti areštuotas su sąlyga, kad pirkėjas įvykto ieškiminius įsipareigojimus pagal tą teismo sprendimą (areštui nuimti) – ir džiaugiasi įsigytomis akcijomis, kaip ir priklauso.

Nepamatuotas šis sprendimas ekonomiškai yra ir tame, kad didelį akcijų paketą perkant rinkoje esančių akcijų kaina kyla žaibiškai, vos paskelbiamas ketinimas arba net gandai apie tokį ketinimą. Maža to, “Mažeikių naftos“ akcijų kiekis yra toks menkas atviroje rinkoje, kad kaina turėtų pradėti šuoliuoti į viršų maksimaliai leistinais tempais, kas, tiesą sakant, ir vyksta. Vis tik bėda tame, kad pirkėjas čia – Lietuvos Vyriausybė. Ir JAI tenka mokėti spekuliacinę didesnę kainą, nors tos akcijos ir sulaikytos nuo apyvartos, tačiau jų niekas nuo kotiravimo “neatleido“ – juk pinigas nenustoja būti pinigu, jei jis įkišamas į kiaulę-taupyklę.

Parduodant gi stambų paketą – kaina atitinkamai krenta žemyn. Vadinasi, nusipirkęs brangiai ir parduodamas trumpame laikotarpyje – patiri neabejotiną nuostolį.

Maža to, kad Gensekas atvirai pripažįsta, kad jis ABSOLIUČIAI NIEKO “neraukia“ finansuose ir fondų biržose ar operacijose su vertybiniais popieriais (SSRS laikais “praprabams“ tokie dalykai net nesisapnavo – buhalterija, suprantate, buvo kita, o ir ūkis – planinis, o ne rinkos…), tai šia operacija jis daro nuostolius Lietuvos Vyriausybei. Kitaip tariant – biudžetui. O dar kitaip – man ir jums. Bala nematė, jei su kokiu “Drūžba-Hotel“ – bet su vyraujančiu Lietuvos BVP, ir juolab – BNP, generatoriumi?… Priminkite, kaip vadinami tie verslininkai, kurie triženkles palūkanas iš verslo žadėjo LDDP (to paties Genseko) valdymo laikais?…

Antra, jo nesigaudymas vertybinių popierių rinkoje iškelia grėsmę ir pačiai Lietuvos NVP biržai, kadangi “Mažeikių naftos“ akcijos čia yra vienas iš mūsų seklios biržos banginių. Ir šitas “banginis“ negali staiga iššokti iš balos ir paskui pliaukštelėti visa savo mase atgal lyg niekur nieko – gali ir niekuo dėtos “varlės“ išlakstyti visam laikui. Arba, jei jums labiau patinka susisiekiančių indų (birža ir užbiržinė prekyba) alegorija, tai pastebėsit, kad pokytis viename tikrai negali likti nepastebėtas antrame.

Įdomu, nusikalstama ir akivaizdi Kremliaus įtakos agentų, vairuojančių Vyriausybę, veikla kad ir šiame, vis tik – strateginiame, ūkio sektoriuje ir vėl praeis “kaip nuo žąsino vanduo“? Man kažkodėl dukart atsistatydinusiojo ir trečiąkart atstatydintojo kažkada prezidento ir amžinai lakūno Paksiaus paverkšlenimai, kad dėl “Mažeikių naftos“ pardavimo mes užstatome ne tik savo ūkį, bet ir savo vaikų ateitį – jau nebeatrodo nei absurdiški, nei juokingi.

Deja.