Publikuota gyvžurnalyje 2009-02-03

Vakar mane prajuokino pats nepopuliariausias (žiū, jau ir Landsbergį pralenkė!) politikas Lietuvoje, mano grupiokas (ne iš partškolos) Kirkilas, kalbėdamas apie “permainų į blogą“ (suprask, šią Vyriausybę) koaliciją, pareiškęs, kad, cituoju iš atminties: “krizės Lietuvoje nebuvo ir nėra – gal tai tik lengvi matomi recesijos požymiai“.

Taip, pasakykite šitą žmonėms, stovintiems prie Darbo biržos durų, kad galėtų registruotis, nes jų tas tuntas – tai tik “menki recesijos požymiai“.

O gal pakalbėkime apie defaultinį biudžetą (situacija, kai Vyriausybė negali vykdyti ženklios dalies įsipareigojimų)? Apie išplaukiančias per kelis metus iš Lietuvos investicijas?

Vakar pradžiugino LEPA, pasidžiaugusi, kad per metus, ar kelis – nepamenu, sugebėjo prisikviesti Suomijos šilumą izoliuojančių medžiagų gamintoją į Kauno LEZ (sic!), ko pasekoje bus sukurtos net (!!!) 35 darbo vietos!… No comments, commarade, no comments…

O gal apie lengva ranka pridalintas per 8 metus lengvatas ir išimtis, kurių dabar nenaikinti jau neišeina, nes tie, kur mokėjo ir tylėjo, dabar prie Darbo biržos eilėse grūdasi? Tik kad jau pinigus iš “atidėtų skolų“ iždas gaus “ant švento Nigdės“…

O gal pakalbėkime apie mažiau nei 11 mėnesių, likusių iki pilno Lietuvos pervedimo ant rusiškų dujų, tikintis, kad koks Lukašenka nešokdins mūsų, kaip tą prieš mėnesį padarė Ukraina Pietrytinei ir Vidurio Europai?

Pakalbėkime apie energijos tiekėjus, savo pelną skaičiuojančius pagal sukauptą bendrovių turtą? Jei ne smūgis į paslėpsnis, tai bent jau antausis, kad nuo vakar tą turtą vertins Poderio komisija, o ne patys monopolistai – geras Vyriausybės sprendimas, išvengiant tąsymosi po Konjuktūrinį, atsiprašau, Konstitucinį teismą, kad vėl kažkokie įstatymai kažką varžo, nes šįkart, panašu, žaidžiama pagal pačių nuskriaudžiamųjų taisykles (va ir tikėk Valatka, kad Vyriausybėje durneliai – pasirodo, dar ir gudrių teisininkų iš kažkur atkasė?)

O gal dar pakalbėkime apie kylančias maisto produktų ir kasdienio vartojimo prekių kainas ir mažmeninę prekybą, vykstančią šioje šalyje visumoje tik per prekybos tinklus, užimančius beveik 70 proc. visos prekybos, kuomet konkurencijos tarnybos taiko sankcijas jau prie 40, o šįkart – nematė reikalo domėtis antkainiais? O gal apie PVMą, kuris 3-4 procentiniais punktais mažesnis už kaimynų, bet “vis tiek per didelis“?

Apie daug ką galima pakalbėti. Ir apie neįvestą eurą – irgi.

Kodėl tas pinigėlis rūpi?

Ogi kad ne eurozonos valstybėms nebus taikomas pilnas ekonomikos ir finansų stimuliavimo paketas, numatytas Europos Komisijos ir ECB. Viską, kam pamatus sudėdavo dešinieji, ta pati Brazausko (kaip “vėliavos“, jei nepatinka, kaip asmenybės) šutvė užskaitydavo sau už nuopelnus, neigiamas pasekmes permesdama durneliais, kurie “už Landsbergį“: taip nutiko ir su Kovo 11, ir su Būtinge, ir privatizavimu, ir žemės ūkio ir agropramoninio komplekso pertvarkymu, ir su NATO, ir su ES, ir lito įvedimu, ir sovietinės kariuomenės išvedimu.

Kai reikėjo eurą įvesti – “pritrūko kelių procentinių punktų“. Šaunuoliai, nieko nepasakysi.

Palokite dar. Au au. Dek, ir neužgesk. Ugnies medžioklė. Su skalikais. Ir varovais. Užlodys.

Gera žinia: pagaliau (!) per tiek metų politiniame gyvenime buvo parengtas alternatyvinis Vyriausybės planas!

Gal kada ir bus šešėlinis kabinetas formuojamas, ir gal kada, tikuosi, pamatysime šešėlinį ministrą diskutuojantį su tikru? Kad būtų galima pasirinkti, kuris demagogijas varo, kaip dabartiniame “plane“ numatyta (šaunuolis Kirkilas – nesvarbu, kas ten parašyta, svarbu apie tai triūbyti!), o kuris siūlo realų, nors gal ne visuomet malonų, veiksmų planą. Nes tikrai dialogo šioje šalyje trūksta visur, kaip teisingai pastebėjo dr. Aušra Maldeikienė.

Kol kas dialogo nėra ir nebus. Nes ir nereikia. Tas planas – tai pažadas tos pačios “šlapios dešros“, tik kad šįkart “re-brandintas“, kad atitiktų nūdienos reikalavimus ir supratimą.

Kam tas dialogas? Kortas ne taip išdalino per rinkimus – tenka dabar partiją žaisti su turimais švietalais. Bet gerai, kai švietalai yra nuo žodžio “nušviesti“. Laimėti galima. Ne kartą matęs, kaip žaidžiant “Vežimą“ su turimomis nuosavomis ir priešininko devynakėmis išsitraukiami visi savi ir jo švietalai būdavo, ir priešininkas gaudavo “antpečius“ iš tūzų partijos gale. Tad ne pirma tokia partija ir politikoje. Net jei vienas žaidėjų ir labai nepopuliarus būtų, bet, sūka, žaidžia gerai – neprikiši.

Va, tik man įdomu: jei šiandien vis tik įvyks nesankcionuotas protesto mitingas prie Seimo – ar Paleckutis su “debošyru“ Greifenbergeriuku bei “krizių asu“ Butkevičium galės išdidžiai Grūto parke prie anų keturių komunarų statulos pelnytai nusifotografuoti?

Ir kas bus ketvirtas: Puskepalis, mąstantis puse savo “kepalo“, ar profsojūznas veikėjas Černiauskas, kovojęs už policininkų (ar tiksliau – mentų) teisę baigti neakivaizdines studijas Minsko bei Baltijskij “universitetuose“, ir kad jų diplomai būtų pripažinti tinkami dirbti Lietuvos teisėsaugos ir teisėtvarkos sistemoje?

Reiks nusipirkti popkorno. Show must go on.