Publikuota gyvžurnalyje 2009-02-17

Vasario 2-ąją čia man kilo toks iš pažiūros kvailas klausimas:

– O kas sakė, kad čia doleris per tuos kelis metus atpigo?

Jis tai taip ir liko vietoje (žr. žemiau pav.1), o kilo (pav.2) kaip tik euras ir mūsiškis “surogatinis euras“ – litas!

O tai reiškia, kad akivaizdžiai laukiamas šitas mūsų valiutos burbulo sprogimas. Net lito devalvuoti atskirai nebūtina – išsileis oras kartu su euru. Tačiau bijau, kad lito ryšys su euru irgi nelabai partneriškais pagrindais grįstas, tačiau priežastys devalvacijai bus kitos.

Pav. 1 (atnaujinta) – užsienio valiutos rezervai pasaulyje procentais (kad būtų aišku, kuo matuojama):

ir pav. 2 – (šaltinis – Lietuvos bankas) – jame parodyta lito santykis su euru (žalia kreivė) ir doleriu (raudona) nuo 1999 metų sausio 1d. iki 2009 metų vasario 12d.:

Šitą paveiksliuką reikia žiūrėti “apverstai“, jei norisi matyti burbulo pūtimąsi aukštyn. Atrodo vaizdžiai maždaug taip:

O mėgėjams siaubo scenarijų – štai šita nuoroda. Kad jau pradėta apie tai rašyti, tai ką čia man laukti patogaus momento, kol sugebėsiu savo įrašą sudėlioti?…

O kas mėgsta analizuoti labiau – pasiskaito George Soroš (pdf formatu galiu permesti jo “Alchemy of Finance“-1987/94 ir “New Paradigm for Financial Markets“ – 2008) apie “boom-bust“ ir “reflexivity“ jo išdėstytus teorijų principus. Šiaip pakliuvusi ištrauka iš pirmosios jo knygos (14p.):

I believe that market prices are always wrong in the sense that they present a biased view of the future. But distortion works in both directions: not only do market participants operate with a bias, but their bias can also influence the course of events. This may create the impression that markets anticipate future developments accurately, but in fact it is not present expectations that correspond to future events but future events that are shaped by present expectations. The participants’ perceptions are inherently flawed, and there is a two-way connection between flawed perceptions and the actual course of events, which results in a lack of correspondence between the two. I call this two-way connection “reflexivity.“
14p.

Aš prie šitos hipotezės apie tą “doleris ir Afrikoje doleris“, kaip sakė prof. K.Glaveckas, kol kas dabar šiek tiek neturiu kada prisėsti (kaip bebūtų keista), kad pasiūlyčiau nuomonę dėl “o kas man iš to žinojimo?“ – manau, kad ir taip išvados aiškios.

Kada tai įvyks?

Vėliausiai, kai pasikeis FED vadovas (padėkokite Obamai už dar beveik 800 bilijonų USD injekciją į rinką, kas savaime palaikys kitų valiutų, tame tarpe ir euro, kursą maždaug dabartiniame lygyje), anksčiausiai – artimiausiu metu, suvedant pirmojo ketvirčio finansinius rezultatus. Aš ne Gitanas Nausėda – tiksliau nepasakysiu, galiu tik spėti, paieškodamas kokių nors spėjimą kažkiek procentų palaikančių argumentų, bet neturiu kada.

Tad šįkart – daugiau palieku pamąstymams, užuot pliurpęs kaip įprasta. “For a change“.