Publikuota gyvžurnalyje 2009-03-02

O kad jau apie girtuoklystes, tai aš, tarkime, sužinojau, kad alus būna ir ruginis, ne tik miežinis ar kvietinis. Ir netgi galima jo gamyboje pažaisti su avižomis.

Tiesiog bent pusę alaus grūdinės sudėties vis tiek turi sudaryti (ir sudaro) miežinis salyklas, kuris sukuria reikiamą kiekį reikalingo krakmolo cukraus fermentacijai. O avižos gali būti dedamos ir į kvietinį alų, nes drumzlėtumas, kurį jos sukelia, kvietiniam alui yra norma. Bet avižos geros tuo, kad jos sukuria tirštesnę putą. Todėl tinka angliškiems stautams (stout).

Bandau įsivaizduoti avižinį “bambalinį“ ir jo reklamą:

Alus “Herkules“ – ne slabakams, ane?

Tad gal apie dar vieną stiprybės šaltinį lietuviui – lašinius.

Sako, kad lenkų kiaulė moka mažesnį PVM, nei lietuvio.

Sakyti tai sako, bet nepasako, kad lenkų kiaulė lenkiško PVMo išvis nemoka… kai į Lietuvą atkeliauja – čia ji (jei netyčia yra legali!) sumoka tokį patį PVM, kaip ir lietuviška. Dažniausiai gi iš viso jokių mokesčių nesumoka (nebūtų kiaulė – ir dar lenkų!): šįryt per Siauraviziją žemės ūkio ministras užsiminė, kad neretas turgelis padaro per mėnesį mėsos apyvartos ne mažiau už kokią vidutinio dydžio Norfą (nežinau, kodėl jis pasirinko ne Maksimą?), padarančią tokią pačią – tik per metus.

Tad kur jūs buvote, dabar baltas (palyginimas “kruvinas iki alkūnių nuo skerdienos“ – too much for my taste, net jei nesu vegetaras) rankeles beražantys lietuviškų kiaulių ir vištų augintojai, kai Seimui langus daužė vien dėl užuominos apie kasos aparatus stacionariuose mėsos turguose? Na, tai ir pridaužė sėkmingai, matau. Negali pykt.

Mėsos kažkokių prekeivių asocijacijos vadė gi jau per Visada Radijas paneigė ministro ir “vietinių mėsos augintojų lobistų“ svaisčiojimus, dievagodamasi, kad tokios “šešėlinės“ mėsos per jų kapokles turguose praeina ne daugiau 10 nuošimčių visos apyvartos, o jie visuomet pasiklausia kiaulaitės, ar toji moka kriuksėti lietuviškai, kad gautų vietinius kilmę patvirtinančius dokumentus.

Todėl ministras, reikia manyti, meluoja kaip ir jo pirmtakai, o smulkių spekuliantų prekeivių susivienijimo lyderis Šablinskas iš viso laikosi griežtos ir kategoriškos (nes jei ką – tuoj eis langus daužyti!) nuomonės, kad tvarka bus tik tuomet, kai nebus nei registruojama mėsos apyvartos, nei, juolab, kokie kasos aparatai įvedami! Va taip va: anarchija – tvarkos motina, ir išgraužkit!

Tad jei kam Šemetos net vienu (!!!) procentiniu punktu pakeltas (o, siaube siaube!) PVMas ir panaikintos lengvatos (skaityk: nustota kitų sąskaita remti) yra tik dar vienas įrodymas apie konservatorių, kaip Lietuvos stichinės nelaimės visose valstybės veiklos srityse, neapeinant ekonomikos (pas mus daugiausiai ją vykdo ekonomikos nesutudijavę), kultūros (mes gi labai kultūringi fejerverkais ir reginiams iššvaistomais “atkatais“) ir švietimo (tuzinas universitetų milijonui gyventojų!), kenkėjišką veiklą, tai niekas gi, pastebėsiu, netrukdo lietuvišką kiaulę pakišti tiems patiems lenkams – kad tie lašiniais be E621 paspringtų!

Neišeis?

Nes, matai, zlotas nusmigo bene trečdaliu… Ir jei mums su jais konkuruoti, tai litą devaltuoti reiktų bent perpus. Pradžiai. Nes nauda nuo to duoda efektą tik kokiam finansiniam apskaitiniam ketvirčiui.

Tiesa, vokiečiai su čekais vis tiek skersai Lenkijos nepralėks iki mūsų, apsipirkinėdami vis dar ten pat pasienyje Lenkijoje, kaip dabar jau ir mūsiškiai suvalkiečiai beveik beišmokantys pasipūtusius (bo co to ja, co moja kamizielka?) lenkus etninės kalbos Suvalkuose ir Augustave. Savo ruožtu pasvaliečiai ir Šiaurės Lietuvos gyventojai deda pastangas pramokti “braliukų“ kalbos malonybžodžių, nes vis tik jų platumose lygiai taip pat dabar apsireiškiantis klientas latvis – jau karalius.

Bet ir toji lito devalvacija tepadėtų iki tol (ir su sąlyga, kad oligopolinėje Lietuvos rinkoje kritę pelnai dėl smukusių apyvartų nekompensuojami kainų pakėlimu, kaip dabar), kol zlotą lenkai susies griežtai su euru, ką jie numatę padaryti artimiausiu metu po per pusmetį jau dukart sparčiau įvykdytos devalvacijos, nes Donaldo Tusko pasiūlymas įvesti kuo greičiau eurą Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, nepaisant Mastrichto kriterijų ir sąlygų, nerado jokio ES pritarimo (o vienas Kubilius – ne itin didelė paspirtis ir svarus argumentas prie Tusko pasiūlymo Europos Vadovų tarybai).

Tad, kaip bežiūrėsi, o visumoje gaunasi tik tai, ką tirpstantis sniegas visu gražumu miestuose atidengia. Kaip bebūtų ironiška – tą, ką lojantys ir palieka po savęs. Nebūtinai lojantys keturkojai – dvikojai turi ir balsą labiau išlavintą, ir priemones lojimui labiau ištobulintas. Ugnies medžioklė su varovais ir skalikais tęsiasi – iki užlodys.

Beje, kas man gali paaiškinti, koks kiauliavorės iš “The Simpsons Movie“ likimas? Kažkaip siužete ją į galą “pametė“, nors ji buvo tikrai ne menkas “drugelio sparno mostas“ visoje Springfyldą užklupusių kataklizmų grandinėje.

Tiesa, papigęs zlotas galėtų papiginti ir buriavimą Mozūruose – gal yra planuojančių ar norinčių savaitėlei ten išdumti vasarą vėjo pavaikyti ant vandens? Lietuvos vardo paminėjimo 1000-mečio proga galima aplankyti ir šv. Brunono garbei pastatytą kryžių Lėciuose (Gižycke), jei jau švęsti, kaip lietuviams pridera (o dori katalikai gali ir paatgailauti už dabar išreklamuotą smurtinį aktą vyskupo maraus fizinio kūno atžvilgiu). Nors kultūros ministras R. Vilkaitis šitam simbolio aplankymui lėšų neskirs, aišku, bet 7 procentų nuolaidos kortelę čarteriui pritaikysiu.

Todėl įkvėpkite pilnais plaučiais per pietų pertraukėlę išsprukę prie Neries gaivaus upės oro – tuoj tuoj, žiū, jau ir prasidės vėl navigacijos sezonas!… Ahoy!