Publikuota gyvžurnalyje 2009-06-10 kaip dalis didesnio teksto

* * *

– Jūs apie ką kalbate, merginos?
– Ai, mes apie savo bobiškus reikalus – apie benziną.

Manau, kad metas Vyriausybei pamąstyti apie akcizų kurui pakėlimą greitu laiku.

Ne, palaukite – akmenimis mėtytis nereikia tik, nes yra metas juos mėtyti (o kaip suinteresuotas asmuo užtikrinu – dabar ne metas!), ir juos rinkti.

Biudžeto deficito didėjimas sumažėjo. Kas reiškia, kad didėja ne taip sparčiai, kaip priešingu atveju, jei daryti taip, kaip Dižiausias Visų Laikų Lietuvos Ekonomistas su pypke ir jo chebra (žyd. “brolija“, kitaip “šutvė“) siūlė.

O kai mažinami gyventojų pajamų mokesčiai ir mažėja tuo pačiu metu avių (kitaip – mokestinė bazė) beigi avinų (kitaip – pajamas gaunančiųjų) skaičius, tai ir tos vilnos ne ką teprikirpsi.

Kai mokėti nenorima (beigi ir neišgalima), o duoti reikalaujama (kas nenori nemokamas ir kokybiškos socialinės apsaugos, medicinos, švietimo ir t.t.?) iki ne pirmą mėnesį nenutylančio kvailai nebepagrįsto jau amsėjimo per visus informacijos platinimo kanalus beigi langų mūsų Demokratijos ir Laisvės Simbolio (būtina rašyti didžiosiomis – čia juk ne šiaip Seimas, čia – ohoho koks svarbus atkurtasis Seimas!) daužymo, tai PVM ir akcizai ima sudaryti bene didžiausią dalį to mūsų perskirstomo biudžeto.

O kam dabar, Siūsiau (daniškai Y – mano past.), lengva, ką?

Akcizo jei jau kelti neišeina, tai belieka sugalvoti tik dar kokį apyvartos mokestį, kuris būtų kaip ir “lankstus akcizas“: kai naftos kainos kyla – jis mažėja, o kai krenta – jis didėja, tuo būtu užtikrindamas kažkokį mažmeninių kuro kainų stabilumą, nei kad dabar užtikrinamas stabilumas kainai vien tik kilti, nepriklausomai nuo to, ar ta nafta pinga, ar brangsta.

Juk dabartinė pakilusi kaina yra paprasčiausias burbulas. Taip nebūna, kad finansų spekuliacijoms nesurandamas koks objektas, o jų, tiesą sakant, pastaruoju metu, ir ypač – ilgalaikių, kaip kad buvo nekilnojamo turto, pasaulyje sumažėję.

Mat einamąją naftos rinkos kainą (spot) įtakoja ateities sandorių (futures) kursas. Kas suprantama: naftos perdirbėjams reiks naftos ne tik šiandien, bet ir po trijų, ir po šešių mėnesių, tai jie tokius kontraktus sau ir perka, kad pasiskaičiuotų ir pasiplanuotų ne tik patį tiekimą, bet ir kainas bei maržas. Tačiau didesnę dalį tokių sandorių vis tik sudaro paprasčiausia spekuliacija, vadinama kai kada kokiu nors “hedžingu“ – ir Goldman Sachs čia ne paskutinis šios rinkos žaidėjas.

O dabar spėkite iš trijų kartų, kur rinkosi jų valdyba naftos kainai nukritus iki 40 USD už bačkutę?

Baikit – koks dar Teksasas! Ten Bušų šeimyna rančoje per ilgą darbo sostinėje laiką sužėlusių krūmų kirtimu užimta – ne iki priėmimų! O ir dėl krizės gerokai atpigusios silikonizuotos vietinės merginos beigi apkartęs burbonas gerokai goldmanams su sachsais jau įsiėdęs.

Arabai?

O ko ten? Karštis, ketvirtą ryte per garsiakalbius baubiantys mujadzinai, o pramogoms – dūmijantis kaljanas su kanalizacijos žarnele ir tokiu pačiu vandenėliu kolboje bei tik pasakose, deja, sutinkamos šecherezados pilvos šokius šoka? Tai kad ir tos pačios – iš Rytų Europos. Tai ko nenulėkti iškart ten?

Ir nulėkė. Visa valdyba pilna sudėtimi.

Kur ne tik pirtelės ir degtinytė, bet ir merginos, galinčios ir šuoliuojantį arklį sustabdyti, ir į degančią trobą be ugniagesio drabužių įlįsti… ištraukti iš jos prisilakusio savo vyrelio, nuo kurio rūkymo lovoje toji troba ir pleška beigi palaidi arkliai po slabadą laksto, ir nebūtinai balti.

Tiesa, nuo suodžių paišinas vyrukas nepamirš apie savo teises lakti pareikšti, nes jis ir jo tėvai ir fašistą mušė, ir komunizmą kūrė, o ir kiek galima tą “nuosavą bobą“ mušti (suprask, “mylėti“ – anot rusų patarlės), kai toji nuolat protą… ė… užkrauna sunkiomis diferencialinių lygčių formulėmis.

Gal todėl tokios mergužėlės ne tik pas mus (o lyg ne vienoje valstybėje augę, ne vienais papročiais bei mąstymu persiėmėm?) užsieniečius sutiks su duona, druska ir ką dievas pasiuntė, nes kuo turtingi, tuo ir laimingi. Ne muiliukas – nesusitrins.

Suprantama tuomet ir Goldman Sachs interesas lankytis Baltamūrėje (M, ne R…), ir po to kažkaip, koks sutapimas, pradėjusi kilti naftos kaina. Kai tuo tarpu JAV visi rezervuarai jau užkišti, ir net keli tūkstančiai tanklaivių kaip naftos talpyklos sandėliuojami uostuose.

Va, ko jūs galvojate į Kiniją sukruto JAV Energetikos departamento vadovai su “kai kuriais neoficialiais asmenimis“?

Bet kad toji pasaulinė pinigų plovykla, Azijos regiono konteinerinis terminalas bei pasaulio gamyklos užpakalinio kiemo “chaltūrkių“ dirbtuvėlės kažkodėl atsisakė staiga tapti dar ir naftos kanistru pasauliui (ar tai esmingesnei jo daliai, kurį goldmanai su uordbankiais atstovauja). Pasiteisino dar, gudriomis akutėmis žibėdami ir šypsenomis nuo ausies iki ausies pasidabindami: oi, dar rezervo kaupimui mumi bačkučių nesuvirinom, nėra kur naftas pilti, oi, nėra…

Irgi tiesa – į tuščius rūdyti pradėjusius konteinerius juodojo aukso nesusandėliuosi, o tiek tanklaivių pakeliui pro Adeną ar Kinų jūras ir piratai net nenudaigos, kad pritruktų ir kaina užsikeltų. Ir Obama – ne Egipto žynys nuo baraljefo, kad ciklonus iššauktų Meksikos įlankoje.

Tad klausimas čia ne “ar kris kaina“, bet tik – “kada kris“. Jei norite, galite jau pradėti rinkoje žaisti ateities pasirenkamaisiais sandoriais (options) prieš bulius, nes laikas yra trumpesnis, mano spėjimu, nei dabar atrodo niūriai žiūrint į kainą, pilantis benziną kolonėlėse.

Tai nereiškia, kad pas mus benzinas staiga irgi atpigs. Greičiausiai rasime krūvą straipsnių, kad tai “laikina korekcija“, kad “pasaulio ekonomikos atsigavimo ženklai kelia paklausą naftai“, ar kad “arabų kartelis OPEC nusprendė mažinti gamybą, todėl…“ – lyg pas mus ta nafta iš arabų.

O ir JAV jos tik apie 18 proc. tenuperka. Čia šiaip – tiems, kurie ieško sąmokslo ir pateisinamų priežasčių visokių irakų-iranų-afganų karams, pradedamiems.. (sic!) pasaulio žandaro JAV.

Nors kai kuriems visuomenės nariams tikrai reikia policininką pastatyti, kad akylai prižiūrėtų ir apsaugotų nuo pačių savęs. Ne kitaip ir globaliai žiūrint, tad ir gerai, kad tokia valstybė yra pasaulyje, nes žinia, kas nutiko po pax romana žlugimo, o tikrais karais jau seniai Europoje tarpusavyje santykių nesiaiškinom ir ištekliais nesidalinom. Ačiūdiev.

Antai, bandė kadaise Ynglišas nieko MN valdybai (lyg ir Lietuvos interesus atstovaujančiai?) nepasakęs pabandymui tanklaivį iš Venesuelos atsiboginti, kurio vienos tonos savikaina vos 5 USD buvo didesnė už “ruso-draugiškąją“, o produktų išeiga – virš 14 proc., tai ir, matai, “nafta nesieringa kaip Ural – netinkama perdirbimui“ (aha, visureigiu – šiukštu važinėti asfaltu, nesgi per gerai, ne bekelė!), tai “kaip jis drysta, juk vagonais vežame vietoje “Drūžbos“, ir kaip visiems (kam?) gerai, o rusai nagus iš pykčio dabar, suprask, graužiasi (nebent tik dėl to, kad Baltarusijoje “nulaša“ ne viena “balutė“)“, ir staiga užsiliepsnojo nenaudojamas mazuto gamybos bokštas (reikia priminti, kuo pas mus šiluma žiemą radijatoriuose “pakurstoma“?).

Ir dar jam baudžiamąją bylą iškėlė, o visą incidentą tyrė (sic!) trys prokuratūros (nejuokauju: rajono, apygardos ir generalinė), policijos ir ugniagesių kriminaliniai tyrėjai (iš pradžių – vietos, po to – aukštesnio lygio), taip pat liūdnai pagarsėjęs VSD (“priviet saugumui!“) bei, svarbiausia, Kirkilo vadovaujama sudaryta komisija gaisro ir avarijos priežastims likviduoti išsiaiškinti. Ir ką išsiaiškino, nepamenu?

Nors aš nenustebčiau, jei kas pačiam MN generaliniam direktoriui taip lyg tarp kitko kur nors komandiruotėje ar priėmime prie furšetinio stalo, neužduotų nekalto klausimo, ar jo vaikai patenkinti gyvendami dabar Lietuvoje toli nuo draugų, kaip žmonos sveikata, neliūdi ar ji, ar jo paties nekamuoja tėvynės ilgesys tokioje užsitęsusioje komandiruotėje, ir ką jis galvoja apie paskutinius spaudos pranešimus dėl blogėjančios kriminogeninės padėties beigi problemų policijos sistemoje, nebojant reformų?…

Ne, nieko tokio. Just business.