Publikuota gyvžurnalyje 2009-11-26, atsiliepiant į SAM sprendimą

Kaip jūs galvojate, ar reikia raštininką mokinti medicinos 8 metus ir dar paskui kelis metus rezidentūroje bei būtinai stažuotis bent kas trejus metus licencijos atnaujinimui?

Tai arba mūsų gydytojai per pigiai kainuoja, arba mūsų raštininkai per brangūs, kad dirbtų vietoje gydytojo.

Nes, spėkite, kiek darbo laiko gydytojas skiria popierių užpildymams, o ypač tokių epidemijų metu?

80 proc.? Daugiau sakote?…

Na, čia kaip kas sugeba greitai keverzoti, ir kiek registratūros filtras sugeba pacientų neprileisti iki keverzojančio gydytojo, kuris kelia savo kvalifikaciją raštvedyboje. Tuomet nenuostabu, kad tiesiog kitos išeities nėra, kaip pasirūpinti dar daugiau tokių gydytojų-rašinėtojų skirti “darbui“.

Iš kitos pusės, kaip gali epidemija neplisti, kai ligonis priverstas vykti į polikliniką fiziškai (nemaža dalis jų prisigrūdusiame keleivių miesto transporte), ten dar pabendrauti su likimo broliais ir sesėmis registratūroje, laukti ne vieną valandą koridoriuje (koridoriais žmonės vaikšto, kas dar nežino) už durų, kad… kam kam sakote??? Kad užeitų ir išsirašytų “biuletenį“, nes ir taip aišku, kad serga?!

Tai jei ir taip aišku, tai negi neaišku, kad galima geriau išnaudoti medikus, nei kad popierių rašymas ir šitų pažymų, atleidžiančių nuo darbo su pateisinama priežastimi, rašymas?

Ir gal paskui nereiktų stebėtis, kad žmonės, pasirodo, kartais miršta dėl nepriežiūros – nes, skaitykite aukščiau, kur dar gali būti gydytojas užimtas? Rašyti popierių ar gydyti svarbiau?

Šioje šalyje – popierių. Nes popierius viską iškęs, o kuo daugiau “popieros“ – tuo švaresnis pasturgalis. Ir visiems ramiau.

Ir juokinga, kai TVF ekspertai atvykę baksnoja į statistiką ir kitų šalių patirtį aiškindami, kad mes medikų turime per daug, ir jų reikia ženkliai mažinti. Mūsiškiai, palaikomi darnaus liumpeniško choro, rėkia priešgyniaudami – kur jau čia mažinti, kai tooooooooookios eilės poliklinikose prie specialistų?!

Dar kartą žiūrime aukščiau – kiek laiko maždaug specialistai skiria gydymui?…

O ne per daug mums prabangos turėti sistemą, kurioje specialistas dirba tik penktadaliu? Na taip, jis yra nuolat užimtas. Bet kiek realiai dirba pagal savo pareigas?

Problema neišsprendžiama?

...

Labai paprastai netgi – užtenka pažiūrėti kad ir į JAV, nors neabejoju, kad yra kitų pavyzdžių (tiesiog ne visur turiu draugų palyginimui). Ten per metus leidžiama sirgti be jokių popierių 7 dienas – tai vadinasi sick leave. Susirgai – paskambinai viršininkui, kad sergi, tas sako “OK, have a lot of chicken soup“, ir tiek žinių. Pasveiksi – pareisi. Nesirgai – prisidūrei prie atostogų. Kam savaitėlė trukdo, jei atostogų pirmais metais ten ir taip duoda tik savaitę?

Iš tikro, darbdavys pas mus ir taip apmoka pirmas dvejas dienas – tai žinau, kad ne visi yra formalistai, ir pilnai tiki savo darbuotojais, todėl dėl tų dviejų dienų popieriaus ir neprašo. Jei liga užsitęsia, galima pasiimti dar kelias dieneles savo kasmetinių atostogų sąskaita – jei, kaip sakiau, sutarta su darbdaviu.

Blogiau, kad visokios darbo inspekcijos ir visi tikrintojai labai alergiški tokiam geranoriškumui, todėl darbdavys verčiau nusiųs darbuotoją į polikliniką “biuletenio“, kur jis pakeliui dar ir sudarys sąlygas apsikrėsti kitų įmonių ar įstaigų darbuotojams… Ir paskui stebimės, kad epidemija plinta?

Aš siūlyčiau iš viso nemokėti už 7 ligos dienas, bet tuomet ligoniai eis į darbą savo “lito“ pasiimti. Darbdaviams užkrauti vietoje 2 dar ir 5 papildomai – kažkaip irgi negerai gaunasi, manyčiau. Kita vertus, Lenkijoje, į kurią dabar baksnojam dėl ekonominių priežasčių, valstybinė socialinio draudimo sistema pradeda mokėti tik… nuo 21-os dienos.

Tai gal vis tik galima suderinti pozicijas, nes išloštų, kaip matome, ne tik darbuotojai, kurie leisgyviai tysiasi iki gydytojo-raštininko, bet ir gydytojas, galėsiantis jau kiek daugiau laiko skirti savo tiesioginiam darbui pirminėje sveikatos priežiūros įstaigoje, tiek ir darbdavys, kuriam įstatymas netarkuos subinės, kad kokio popierėlio trūksta, tiek ir prasiskolinusi Sodra su varganomis Ligonių kasomis, jei nebereiks mokėti už 3-čią ar net 7-tą dienas?

Suderinti vieną kartą, kad jei jau sergi ūmia infekcine liga ar peršalimu, tai gal nebūtina varyti popieriuko? Gal tuomet ir epidemijos mastai bus mažesni, gal tuomet ir nereiks kažkam ciniškai paprasčiausiai nusipirkti sau medikų laiką ir dėmesį, atimant jį tikrai ne nuo raštvedybos (ši svarbi “padefaultu“), o nuo kitų ligonių, kurie dėl nepriežiūros miršta ir Lietuvoje. Netgi kai jų artimieji – patys medikai ir, rodos, blatas suveiktų…

O kol kas – būkite sveiki ir stiprinkite imunitetą!