Publikuota snukiaknygėje 2010-10-04

————————————————

Tai dabar pavydėkite, kas progą praleidote, nes aš (nežinau, kaip dėl prelegento) praleidau ne progą, o puikiausią valandą šeštadienį, š.m. spalio 2d., “Baltų lankų“ knygyne “Akropolyje“ susitikime su Andrium Užkalniu!

Užklydau ne tuo tikslu – paprasčiausiai reikėjo knygos dovanoms. O kartu nusipirkau ir autoriaus “Kelionių istorijas“ (kaip ir dovanoms – kelionių vadovą po Ispaniją…). Ir kad buvo dar 20 minučių iki susitikimo, kuris čia buvo rengiamas, tai ir pasilikau, kartu paskaitinėdamas kelionių vadovą po Turkiją – tas dalis, kurios aprašo mano buriuojant aplankytas (ir dar neaprašytas) Karijos ir Likijos pakrantes, bet jo nebepirkau.

Autografą pasiėmiau iškart, bemaž jam atėjus – dėl viso pikto, jei užplūstų gerbėjų minia ir ištąsytų jį ir visas knygas po skutelį.

Neužplūdo(t) – patys kalti! Andrius teisingai pastebėjo, kad vieta ir laikas – ne patys geriausi šiam renginiui. Belieka dar pridurti, kad lietuviai – sodininkų (“dačnykų“) tauta, o tuomet gi vyko prie Vilniaus mokytojų namų Rudens gėrybių mugė…

Kukliai atėję gerbėjai buvo ne mažiau kuklūs (ko nepasakysi apie mane, nuolat autoriui galvą kvaršinusiam), bet ir kalbėjomės ne vien, ir gal, greičiau – ne tiek, apie jo kūrybą. Pradėjęs nuo savo patirties Ganoje BBC redakcijoje (ir palietęs temas, kurios nebuvo ir nebus spausdinamos – vien ką tualetų istorija reiškia!), vėliau perėjo ir prie kelionių istorijų ir jų aprašymo rakto, ir apie Anglijos privačių mokyklų sistemą, ir apie geopolitines peripetijas.

Daug pavyzdžių ir įdomių, netradicinių pastabų ir pastebėjimų per asmenybes, tarp kurių minėta: Jeremy Clarkson, Tony Blair, George Walker Bush, Nikita Chruščiov, Vytautas Petkevičius, Ričardas Gavelis, Jurga Ivanauskaitė, Aurelijus Katkevičius (labai iš gerosios pusės, o jūs kaip manėt?), Michael Moore, Mr Bean, Monthy Python, Salomėja Nėris, William Shakespeare, Valdas Adamkus, Žakas Širakas (užsikniskit, frankofilai, su savo rašyba ir eot, ault ir eux galūnėmis!), Henrikas Daktaras, Tadas Blinda, Radvila Juodas su Rudžium, Herkus Mantas, Laura Sintija Černiauskaitė – net sunku visus suminėti (apie Vytautą Landsbergį – nebuvo).

Laiką kiek užtempėm, nelabai tilpom į reglamentą, ir, deja, visi turėjome lėkti kas sau. Tarkime, aš – už 150 km į “Vyno klubo“ pravestą Ispaniško vyno, brendžio ir Itališkos grapos degustaciją (ačiū pusseserei, kuri suorganizavo savo vyro gimtadienio proga!), todėl “Anties“ daina “Vyno klubas“ iš miuziklo “Zuikis-pleibojus“ dabar skamba man kiek kitaip ir naujai…

Ir jei dar po paros ir šito renginio man įspūdžiai po susitikimo su Andriumi Užkalniu liko, kaip ir poreikis užsirašyti – vadinasi, toji valanda su juo praėjo ne veltui! Jis – tikrai platesnė ir gilesnė asmenybė, nei pavydūs piktaliežuviai apie jį atsiliepia.

Ir jei knygą laikyti bendravimu neakivaizdžiai su autoriumi, tai linkiu šį malonumą patirti tokiu būdu ir jums. Knygos dvi: jau minėta – “Kelionių istorijos“ ir bestseleriu Lietuvoje tapusi – “Anglija: apie tuos žmones ir jų šalį“  http://www.andrius.com/Knygos/