LTV laida “Pinigų karta“ jau antrąkart, šįkart – išvakarėse, prašo savo klientų užduoti klausimus arba pateikti replikas laidos svečiui – finansų ministrei Ingridai Šimonytei. Laidoje taip pat ketina dalyvauti anonse ekonomikos apžvalgininku įvardintas ekspertas (gi beveik kaip aš – tik man dar viskas prieš akis iki jo lygio!) – Artūras Račas.

Palikau savo kelias replikas jau praeitą savaitę Pinigų Kartos snukiaknygėje , bet manau, kad dera kiek pasikartoti ir, jei tik kils ūpas, užginčykite mane arba papildykite – kaip jums patogiau:

* * *

Bene labiausiai žmones papiktinęs ir sukiršinęs bus PSD.

Gerb. ministrai,

“Socialinis solidarumas“ ne tada, kai negaudamas pajamų privalai mokėti socialinio draudimo mokesčius, o tuomet, kai sumokama socialinis draudimas negaunantiems pajamų.

Ir nereikia čia tų demagogijų, kad pagal Darbo biržos tyrimus didelė dalis registruotų bedarbių ir taip dirba nelegaliai ir gauna šešėlines pajamas. Nes tokiu atveju galima teigti, kad taip finansų ministerija skatina bedarbius gauti šešėlines pajamas, idant tie susimokėtų PSD. Ar, jei taip ciniškai ir yra, tai reiškia, kad šis sumanymas ir buvo “paskatinti lietuvių verslumą“?

Antra, visos per dvejus metus vykdytos Vyriausybės makroekonominės priemonės, kurios užmušė krentantį vartojimą, tai iš viso vadovėlis “kaip nereikia daryti“ (tą reikėjo daryti dar prie Kirkilo, jei norėta riboti burbulo formavimąsi, o ne po to, kai jis sprogo!).

Prieš svaigdami, kaip čia apie Vyriausybės priemones ir veiksmus vadovėlį dar parašys, pirmiau gal paklausykite Gitano Nausėdos patarimo ir pasiskaitykite jau kurį nors vieną parašytą seniau (labai rekomenduočiau Keinsą, bet bijau, kad neįveiksite teksto). Antraip tikrai parašys, tik pavadinimas, bijau, bus labai artimas “Durnių laivui“ ar ”Durniškėms“.

Ir ką laimėjom, jeigu “vyriausybė elgėsi teisingai, ir užsienio ekspertai mus giria“? …

Išaugusią valstybės skolą? Didžiulį nedarbą? Padidėjusius emigracijos tempus (pritariu dr.A. Maldeikienei: “krizė ir rinka Lietuvoje gali būti, bet bedarbių joje – negali. Kas belieka? Emigruoti?…“)? Smukusį vartojimą, o su juo – smukusius pardavimus, BVP, atlyginimus, uždarbius ir pan.? O gal biudžeto deficitas panaikintas? Išaugo investicijos gal?

Dveji metai jau praėjo, ir didžiausias nuopelnas, matyt – “bet už tai mūsų litas nedevalvuotas“? Tai čia Vyriausybės ar Lietuvos bankos nuopelnas, jei jau taip?…

Tai gal derėjo elgtis priešingai, kai tokie rezultatai – koks gi skirtumas finale? Arba iš viso nieko nedaryti – bent nepakenktumėte. Ir nereikia baksnoti pirštu, kad “krizė visame pasaulyje“ – jau girdėjome tuos pasiteisinimus, kad “aplinka kalta, o ne visi ekselencijos niekuo dėti“. Tai Vyriausybės makroekonominė politika lemia, kiek giliai smuksime ir kaip greitai iš nuosmukio atsipaipaliosime, o čia mūsiškė, panašu, žaidžia ne į tuos vartus.

Tai ne ši Vyriausybė traukia Lietuvą iš ekonomikos duobės! Iš duobės šią šalį ir jos ekonomiką traukia Lietuvos smulkus ir vidutinis verslas ir visi šios šalies gyventojai savo smukusios asmeninės gerovės, prarastų pajamų, neapmokamo papildomo darbo ir nevertinamų pastangų sąskaita, o ne Vyriausybė, kurios veiksmai greičiau primena pagalių kaišiojimą į ratus, šiems ponams ir ponioms dar nepamirštant pasididžiuoti menamais tame savo nuopelnais.

Norit realios diskusijos – kvieskite šiai ministrei oponentais į studiją ne abejotinos kvalifikacijos ir kompetencijos “ekonomikos apžvalgininką“, bet Maldeikienę, Gruževskį, Lazutką, Kuodį, kurie iš tikro supranta, ką kalba, ir kurie (laisvai cituoju iš atminties finmin-ę) vis tik nėra jums tie “runkeliai, kuriems norisi pilti į snukį, nes jiems dera patylėti, o tai peza, ko nesupranta“.Laidą, manau, pažiūrėsiu – padiskutuoti su televizorium ne toks jau ir beviltiškas užsiėmimas, kaip kad ekonomistų vykę (?) diskusijos su šios Vyriausybės ministrais.

Pagarbiai,

Neįžvalgusis Runkelis