Publikuota snukiaknygėje 2010-09-27

————————————————

Šiandien bevaikštinėjant po miškelį greta namų sutikau kolegę Jurgitą (galima sakyti, kaimynė!). Kaip visada tokiais atvejais, taip ir mes pašnekėjom apie šį bei tą, bites ir medų (nešnekėjom), ir kaip gyvenimas einasi.

Geriausia, berods, išvada buvo apie… mokesčių politiką Lietuvoje (kažkaip apie moteris, sportą ir automobilius kalbama prie alaus).

Antai, kaip Lietuvos kapitalizmo aušroje postringavo toks Arvydas Stašaitis (beje, padėkokite ir jam už tai, kad jo pavyzdžiu dabar ikiteisminiam tyrimui žmonių nesodina daugiau 3 mėnesių – pastarasis atsėdėjo be teismo bemaž 5 metus, t.y. tiek, kiek būtų gavęs už inkriminuojamą nusikaltimą maksimalią bausmę, o teismas dar ir nenuteisė pasekoje, pritrūkęs įrodymų), jeigu kas jį dar pamena.

Taigi, A. Stašaitis, tuomet buvęs visų verslių žmonių, ir ne tik kauniečių, ruporu, vėliava ir idėjiniu lyderiu, kaip ir nemažai jo pasekėjų, buvo įsikandę ir ištisai propagavo ganėtinai radikalią idėją (iki pastarasis iš viso pasiūlė nemokėti JOKIŲ mokesčių) – įvesti Lietuvoje ne proporcinius (formaliai dabar) ar progresinius (neprisiprašom) mokesčius, bet regresinius, t.y., kad kuo žmogus daugiau uždirba, tuo jo mokesčių tarifas mažesnis. Tai, jų nuomone, turėjo paskatinti žmonių verslumą ir motyvuoti juos uždirbti kuo daugiau, kaip ir sumažinti šešėlinį verslą bei nedeklaruojamų pajamų dalį (tipo, “vokelius“).

Žinote, tai, apie ką jie teoriškai tik pasvaisčiojo, ir patys, vargu bau, bijodami tiek pasvajoti, kad kada nors išsipildys, o Lietuvoje jau įgyvendinta, tad “laukinio kapitalizmo“ šalininkai tikrai gali ne tik paploti katučių, bet ir išlenkti gerą taurę šampano.

Čia negaunantis pajamų žmogus vardan “socialinio solidarumo“ privalo sumokėti bent 72Lt/mėn. PSD, nors vis tiek bus laikomas neapdraustu ir privalės mokėti už gydymą. Ir čia stambi (ne kūno kilogramais) verslininkė, sėkmingai pardavusi abejotinu būdu gautą valstybinį sklypą už 6 mln. Lt, gauna (gaus?) valstybinę rentą, bemaž 10 kartų viršijančią vidutinį statistinį atlyginimą Lietuvoje…

Oi, tik nereikia dėl to kaltinti Arvydo Stašaičio ar kokio Laisvos rinkos instituto!

O, bet tai kas sugalvojo tokius įstatymus?

Peržiūrėkite įstatymo leidėjų pajamų deklaracijas. Jie gali gauti pajamas faktiškai tik iš savo tiesioginės veiklos (t.y. gyvena nuo algos iki algos). Imkite metinę pajamų sumą, sumokėtus (atskaičiuotus!) mokesčius, ir pažiūrėkite, kiek procentais mažiau sumokėta už GPM tarifą. Tas, kurio bus artimiausias šiam (maždaug perpus mažesnis), nebūtinai yra sąžiningiausias – greičiausiai, trečias brolis privilegijuotų kolegų tarpe (kai anot Omnitel, jau ir antrasis iš “sveikas, broli!“ – nelabai su fizikos formulėmis draugavo).

Ir kai kitąkart buhalterė paprašys grąžinti permokėtus atostoginius atgal į kasą, nes mokesčių įstatymai kažką miglotai ne taip jai nuaiškino, atminkite: niekas taip nemotyvuoja “kalti pinigą“, kaip tinkama mokesčių sistema!

Galop, iš istorijos, feodalizme visuomet aukščiau stovintis siuzerenas mokėjo mažiau už savo vasalą savo siuzerenui, kol galūgale valdovas nemokėjo niekam nieko, nes visi “atsibašliavo“ jam.

O kažkas dar piktybiškai šmeižia, kad Valdovų rūmai – joks Lietuvos ne simbolis… Akutes prasitrinkite!