Audrius Bačiulis papingame (klausiau Aurelijaus Katkevičiaus, kada “Verslo klasė“ pasipuoš tokiu viršeliu, o tai vis žalobnam fone vis kokie diedai dedami – tipo, intelektualiau?) “Veido“ numeryje gerai analizuoja Jos Puikybės pastarojo meto užsienio politiką: http://www.veidas.lt/d-grybauskaite-tapo-regiono-problema .

Aš pasakyčiau paprasčiau: loose cannonball on deck. Ir dėl to kaltas Landsbergis.

* * *

Albinas Januška prisistrategavo. O juk geras kažkada interviu su juo “Veide“ buvęs, kai tas pats redaktorius dar nebuvo “klasėje prie verslo“.

Išsiųsti Tatą į Briuselį negana – Trockis irgi Meksikoje kirtiklį ne iš Stalino kraugeriškumo sutiko. Strateguotojas to nesuprato. O gal – pakankamai neįvertino. Tata gi dabar turi geležinį alibi. Netgi plieninį, sakyčiau. Belieka tik žavėtis… bendravardis gal titulą paskolins?

Netgi negana išmesti saugumo pareigūną per langą “kolegų“ kaimyninėje šalyje rankomis. Gal kam astrologija svarbiau buvo, o man – kaip sukrito Kirkilo, Juršėno ir Bernatonio planetos tuomet. Ir sąjūdinis Januška premjero Kirkilo patarėjuose visai nestebino, nors kai kam toks vaizdelis ir “nesiderino“.

Iš tiesų, ironiška, kad Januška išties tikras valstybininkas – jam nereikalingi turtai ir titulai. Kas to nesupranta, skaito čia: https://punkonomics.wordpress.com/2010/10/29/trys-visuomenes-itakos-grupes/ – ir labai įdėmiai.

Nes ne piniguose yra esmė, kad ir kaip koks yuppie, iš savo jaunumo, rašytų “Pinigai yra viskas“ manifestą, o aš jam (nebūdamas valstybininku, kad ir ką ten pipedija apie mane rašiusi) pritarčiau.

“Žvelk giliau“ – kažkada buvo “Veido“ šūkis, kai papų nebūdavo ant viršelio, o tas redaktorius neredagavo “Verslo klasės“ (kas reiškia – nebus papų, o bus ir toliau juodi viršeliai su diedais, ech…).

* * *

Kai Remigijus Šimašius tapo Teisingumo ministeriu, pirma mano mintis buvo itin skeptiška. Panašiai, kaip ir Vito Vasiliausko atveju, kai pastarąjį paskyrė LB vadovu.

Abiem atvejais pirmas įspūdis buvo klaidingas, ir džiaugiuosi, kad kitądien pamąsčiau: o ir gerai, kad jie “ne specialistai“ visuomenės akyse – didžiausia bėda, kad būtent specialistai reformavo (?) sveikatos apsaugos ir švietimo sistemas (mano buvęs kaimynas Gintaras Steponavičius todėl ir padarė gerą darbą, įvesdamas krepšelius, kad jis “ne specialistas“ ir “ne iš savų“). Struktūriniai pokyčiai ir išvirsta į sisteminius, kai ateina “ne savi“ troliai.

Prikaišioti R. Šimašiui Beliacką, aišku, galima, bet mano vaizduotė nėra tiek laki, kad matyčiau vaizdelį, kai ateina kažkas atsakingas iš ministerijos pas jį į kabinetą ir sako:

– Ministre, stumiam Beliacką Batkos saugumui? Tie prašo.

– Nu jo, – patvirtina ministras, – kur čia pasirašyti?…

Veikiau po tokio pasiūlymo tas afigielintų ir paklaustų, ką siūlytojas rūko, ir ar jau TM bufete (kažkada nebloga valgykla buvo, pamenu) jau drignėmis prekiaujama?

Jei nori, kad VSD karininkas iškristų per langą kitoje šalyje, nes sudėliojo, kam reikalinga viena iš finansinės mitybos grandžių kokia nors “Dujotekana“, ir kokiais saitais kokie kėgliai žmonės į kur yra sustatomi palaipsniui, tai turi kažką mainais duoti? Ne pinigus gi, nes šiuo atveju – cash is not a king, bo my sami s usami (Aliachsandras, žiū, tikrai ūsuotas – sutapimas).

Tad Šimašius, ar kas kitas jo vietoje, bet už darbą reikia mokėti, kas buvo pažadėta. Gaila, aišku, kad ant Remigijaus tas krito, net kai interpeliuotojai nesugeba 19-to eilės numerio savo ksyvoje sudėlioti – geras ministras, vienas geresnių iki šiol.

Aš veikiau pretenzijų turėčiau, kad su goblinais nesusitvarkė, kurie yra antroji armija Lietuvoje, lėšas švaisto, o iš neturėjimo ką veikti snukius girti vieni kitiems beisbolo kuokomis pirtyje talžo, nors pagal funkcijas, žiū, priklauso TM, o priskirti – VRM. Bet tai jis tuo ir pasiteisins, kad nenorėjęs gal kolegos patrolinti.

* * *

Kėglius gali tik gerai paridentu kamuoliu išdaužyti. Pageidautina, kad asmuo, kuriam šis vaidmuo teks, būtų toks pats kietas visuomenės akyse ir bukas, kaip boulingo šaratas. O ten trys skylutės pirštams ar dar kam nors – grynai techninės detalės ridenimo procesui įtakos nedarančios.

Dera pasistengti, kad išrinktų į ekselencijas triuškinančiai jau pirmame rate. Tada smagiai riedės per visus tuos tvarkingai sustatytus “žydruosius“ kėglius… BAM!

Na, ir kas, kad valstybės tarnybos lieka be galvų? Ne karo metas gi.

Tik per dvejus su puse metų pamiršta, kad ne tik švytuoklės politikoje būna, bet ir kamuoliai paridenti kažkur irgi parrieda, kai viską ištaško, kam taikyti buvo.

Va ir rieda. TERKŠT! – per vieną porcelianinę lėkštutę užsienio politikoje, TERKŠT! – per kitą porcelianinį arbatos puodelį… Tea party is over.

Net ir geriausias šachmatininkas numato daug ėjimų, bet nėra garantuotas dėl visos partijos baigties. Ypač, kai žaidžiamas simultanas distanciniu būdu, o figūrų per mažai užmatuoti.

dalia

* * *

Nei man to Januškos gaila, nei ką – ko čia burbat? Jo chebra vyraus, Tatos ar AMBo – koks skirtumas, kaip ir tuomet nebuvo tarp Radvilų, Katkevičių ir kokių Sapiegų? Gal tik toks, kad, kaip sakė prof. Gudavičius apie Mindaugą – šunsnukis, bet tai – mūsų šunsnukis?

Gaila, kad jubiliejaus proga Vytauto Didžiojo palaikai “nesurasti“. Bumbliauskas jau buvo pagrindimą parengęs. Taip ir pastatė AMBas tuos Valdovų rūmus be šios Didžiosios Žinios Lietuvai. Skaityk, surasti palaikai veltui prapuolė. O Valdovų rūmai tapo ne švente, o dar vienu atkatiniu nacionaliniu stadionu.

* * *

Taip, bus rinkimai – nepamirškite biuletenių sumesti į urnas. Lietuva iki šiol istorijoje taip niekad gerai negyveno, kaip dabar – demokratija, laisvės ir teisės, apimančios absoliutų šalies gyventojų ir piliečių kiekį.

Ir tegul vieniems politika – tai šoumenai iš ekranų. Dar kitiems – vaikiškas tikėjimas, kad tėtė mamos miegamąjame nep… ir brolį arba sesutę galima rasti kopūstuose arba parduotuvėje ant lentynos.

Išsirinkite politikus pagal šiuos kriterijus: https://punkonomics.wordpress.com/2011/12/16/politikas-protingas-vs-ismintingas/ – ir tada nebus frustracijos, kad “ir vėl ne tuos išrinko“.

Tuos. Visada išrenka būtent tuos. Tai autoritariniame režime galima suklysti paskyrimuose, o demokratijoje, kuri yra politikos rinka, visada laimi nematoma ranka.

Nors dabar susimąsčiau, ar paprasčiausias laisvos rinkos eufemizmas nebus pakeistas į “plaukuotąją“…

* * *

Na, čia kaip kas linkęs sau sąmokslo teorijas kurti – Klonio gatvė rodo, kad žmonės mūsų yra kūrybiški. Net “bzn Start“ žurnalas jau pradėjo publikuoti horoskopus. Apie vieną prezidentą, kurį atstatydino, ir jo polinkį astrologijai tai ir priminti nėra ko.

Tiesa, anot Jaceko Komaro, Lietuvai gyventi pagal mėnulio fazes – irgi gal per didelė prabanga. Bet čia palikime aukščiau minėtojo žurnalisto ir pastarojo debatams dėl mokslinės (sic!) hipotezės apie PMS įtaką Lietuvos politikoje – prelegentai teigia, kad ji iki šiol visada pasitvirtindavusi. Bet juk seksizmas čia, ar ne?

O dumblo dar daug iškils: stebėkite oponavimą dėl VAE, DT ir kt. – vagonai popkorno.

* * *

Ir jei viskas aukščiau atrodo kaip dar viena sąmokslo teorija, tai labai gerai – bent turėjot gerą laiką skaitydami, ar ne?…

* * *

BONUS: http://expert.ru/russian_reporter/2012/08/kak-ustroena-rossiya/