Zuokas yra sėkmingas ne vien todėl, kad yra populistas. Vien šito maža.

Kaip viešasis trolis jis turi uoslę įvykiams ar nuojautoms, kurias dera išryškinti, gaunant sau taškus (ar profitą, jei jau apie trolius jų sąvokomis kalbam). Ir nors jam dirba neprasta PR agentūra, kuriuos nuopelnų nederėtų numenkinti, bet šita jo uoslė yra viena iš tų savybių, būtinų prasisukant politikoje. Deja, o gal ir gerai, bet tikrai ne esminė, ypač kylant link nacionalinio lygio politikos.

Tas santykinai laisvas skersvėjis, kuriuo vietoje nuoseklaus darbo (lipimo laiptais nuo žemiausio lygio ir savivaldos link Seimo arba bent jau socialinių liftų išnaudojimo pagal kilmę ar nomenklatūrą) pasinaudojama patekimui į Seimą, yra gana apgaulingas. Galima rasti plyšius ir patekti, tik… o kas iš to? Buvo jau ten ir Zuokas – žmoną įtaisė vietoje savęs.

Bet aš ne apie tai dabar.

Zuokas puikiai užčiuopė situaciją – krikdemų (anksčiau jie vadinti konservatoriais) statytinė Grybauskaitė prisidirbo. Taip, darbą, kuriam ji buvo prakišta išrinkimui, kaip boulingo kamuolys nuveikė – Albino kėgliai efektyviai ištaškyti, ir net buvęs paskutinis dejuojančių sužeistųjų pribaiginėjimas FNTT skandalo metu maža ką bekeitė.

Ir tai, kad ponia užsimiršo, patapusi vienu metu tarsi nebe boulingo kamuoliu, o palaidu patrankos sviediniu burlaivio denyje, ir va visai neseniai netgi pabandė per kvailelius iš STT padaryti savo rinkėjams (ne apie lemingus kalba – apie Andrių ir Ko.) spaudimą per Matuzo korupcinį kaltinimą, kuris veikiausiai subliukš, nes Romanovskis, kaip ne keista, pakliuvo “ne toks lobistas“, kuris pagal budulišką mąstymą turėtų kyšius perdavinėti, rodo, kad Zuokas turi uoslę geresnę, ir vien jo PR agentūra to nepaaiškinsi.

Paskelbęs apie kandidatų paiešką Grybauskaitei pakeisti jis įvardino šitą situaciją, kurios aš nenorėčiau čia pavadinti “karalius nuogas“, nes Jos Puikybės atveju vaizdelis nėra tiek patrauklus mano, kaip esteto, akiai, net jei ji jodinėtų tarsi Godiva rytais ant balto žirgo su peniuaru po Daukanto aikštę.

Lady_Godiva_by_John_Collier

John Collier – Lady Godiva. Ne Daukanto a., jei ką.

Ir galima pasišaipyti, kaip Karolis Žukauskas ir padarė, kad po ilgų paieškų Zuokas paskui geresnių kandidatų už save neras, tačiau dabartinei Daukanto a. generalgubernatūros šeimininkei antroji kadencija sunkiai šviečiasi, ir tai darosi akivaizdu ne nuo vakar. Ir ji toną bei elgseną truputį pakeitė.

Taip, per save dar neperlipo, nes rudenį Seimo rinkimai, ir ji iki dabar manikiūrą iki pažastų gali nusikramtyti spėliodama, į gerą būtų ar į bloga, jei Andrius savo legionui gautų mažiau balsų, nei dabar turi – gal todėl šypseną kelia pareiškimai, kad ji ten kažko iš Vyriausybės griežtai reikalavo ir reikalaus, kaip kad dokumentacijos dėl VAE ir dar ten kažko… Jau net Linelis šito “reikalavau ir reikalausiu“ neapsikentė ir išėjo dujų kvapą turinčiai Mamonai vardan tos (tik ne Lietuvos) tarnauti, tai ką jau tu ten pareikalausi? Pasisupk ant sūpuoklių Arklių muziejuje. Nuotraukos visuomenei pralinksminti ne tokios, kaip minėtos Godivos atveju, bet žodis “pajodinėti“ įgauna naujus atspalvius.

O kad Zuokas užuodė teisingai, rodo ir… pamenate, būrimo iš banko bilietų skaičių ekspertą Gitaną? Albinas su Ko. dar gerokai iki šios Seimo kadencijos jau ieškojo pamainos Valdui, kuriam trečioji kadencija ir prie geriausių norų nesišvietė – ir tuomet rado šį perspektyvų “jaunuolį“. Tik korta buvo mušta – turėtas Albino karalius, tai ne tūzas Andriaus rankose.

Kai Gitanas “prisiminė“ savo disertaciją ir net Kunigėlį perfrazavo, pasiūlydamas “užsikrušti su tokia alga, kokia Lietuvoje“, jis ne apie savo kas mėnesį solidžiai papildomą sąskaitą kalbėjo, o pataikavo varguoliškam ir viešojoje politikoje, deja, priimtinam tonui. Politika čia jau, nebe ekonomika.

Tada suklusau, ką tai galėtų reikšti, bet Zuokas paaiškino.

Ar dera dar priminti, ką savo gyvybės kaina įvardino ir galimai nužudytas Brest-Litovske Lietuvos VSD karininkas apie Januškos arbatėlės partijos finansavimo šaltinius? Taip, dujos irgi dega žydra liepsnele. Ir Zuoko nesena dabar išvyka į Maskvą ir apsilankymas toje kontoroje, ieškant finansavimo šaltinių rinkimams, yra ne atsitiktinis.

Kol kas pinigų nedavė, kiek supratau. Na, čia žaliavų kainos kiek pakrito, o lėšas reikia skirti anti-VAE propagandai Lietuvoje, nes čia ne šiaip tipinių geopolitinių ambicijų, o didelių pinigų karas (viena mūsų VAE padaro beverčiais dvi rusiškas AE prie sienos, jau nekalbant apie ženkliai sumažėjusią dujų paklausą). Ir vasara ta proga atėjo, nepavogti iš to perskirstymo negali (jachtų reikia, meilužėms deimantų, žmonas papirkti, vaikai paaugo – vietą oksforduose reiks pirkti, ir pan.), tad negali taip dosniai švaistytis visiems prašantiems pribaltams.

Juolab, kad net ir po Šatrijos portugališkų iškalbų, vis dar turi jie čia sočiai linkusių bendradarbiauti, kas šių veikėjų ir įtakos agentų kainą Lietuvoje ženkliai muša (čia tau ne su durniais estais tąsytis – tų ir šiaip mažai skaičiumi, ir lėtai jie mąsto apie asmeninio praturtėjimo galimybes, atstovaujant draugišką pliušinių iškamšėlių politiką).

Ne pirmiena jam, Artūras atidirbs avansu, o finansavimą gaus pagal darbo rezultatus. Ir net jei norėtų jis būti Jo Puikuoliu, bet reali valdžia yra premjero, kaip Lietuvos CEO, rankose. O Puikuoliu ir Gitanas tuomet pasipuikuotų. Čia jums ne su Rubikonu reikalų turėti – smulkmė jie, palyginus su atsiveriančiomis perspektyvomis. Masina.

O sakiau, kad politika Lietuvoje dabar žada būti nuobodi. Kur tau! Įdomumas tik prasideda.

Tai ką, lemingai, balsavę už Dalią, negi turite ką nors prieš Gitaną? Nors gal dar bus apsigalvota ir pasiūlytas kas nors kitas – visko gali būti. Netgi Zuoko ambicijos statomą kortų namelį gali sugriauti – ir taip gali būti. Ir net Dalia gali suminkštinti Andriaus širdį, bučiuodama jam žiedą – šituo intymiu faktu tiedu nesidalins, bet atgarsių dar bus.

Lems tai, ant ko pastatys Andrius ir jo kompanija, nepriklausomai (šitą įsikalkite, nusvaigę apie tiesioginę demokratiją, referendumus ir tautos, sudarytos iš lemingų ir budulių, teisę spręsti) – tą jūs ir vėl (!) rinksit.

Nes jei prezidentą rinktų Seimas, tai paskui konkretūs politikai turėtų konkrečiai pasiaiškinti už savo balsą, o kam ta atsakomybė politikoje reikalinga? Va ir padarė jums Konstituciją, kad tauta atsakinga liktų – paprasčiausiai nusiplovė rankas. O prezidentas, kaip ir planuota, tapo partinių žaidimų įrankiu. Ne tik ši – visi iki jos irgi.

Ne, ne įkaitu – įkaitu jis tampa, kai jį stumia į kandidatus, nes tada krauju pasirašo pergamentą kokio nors galingo klano rūsiuose, blausiai žvakėms apšviečiant susirinkusiųjų vaškinius bejausmius veidus, įrėmintus juodų gobtuvų – mu-ha-ha-ha! Maždaug taip, ne?…

Kaip bežiūrėsim, bet nuobodu irgi nebus. Tai jau tikrai. Quo vadis?