Šiandien norėčiau pasveikinti moteris. Kaip bebūtų, tarptautinė moterų dominavimo diena.

Antai day.lt skaitai:

“Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio. Netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.“

Matomai, rašė moteris, perrašinėdama istoriją. Nes karus tie vyrai, kurie tebuvo piliečiai, nutraukdavę olimpiadų proga. O šių varžybose, kadangi vyrai lakstė ir visaip kaip kitaip linksmakočiais matavosi vienas prieš kitą, būdami plikašikniai, tai moterys nebūdavo iš viso įleidžiamos.

Tai net nežinau, kaip čia tos moterys šiuo atveju “reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio“, jei nelabai jos rūpėdavę, o vyrai prisilakti, diskutuodami apie politiką, spartakiadą, meną (ir kartais moteris, nes kaip gi be mūzų?) ir vežėčias ar galeras, traukdavę į simpoziumą. Gi gimnastikos treneris paprastai už treniruotes iš auklėtinio gaudavo to dėmesio natūra, bet čia vėl kita istorija.

Atėnų Akropolio kariatidės – moterys, laikantys visus graikų namų kampus (iš vikės)

Kovo 8 yra dar ir tulpių diena. Sovietinė vaikystė žiauri, nes prisimeni tik visokius nešvankius eilėraštukus: jei rožė – tai drožė, o jei tulpė – tai kaip ir bombonkė. Taip ir neaišku, kieno ši šventė.

Kai kam tulpė asocijuojasi su olandais. Bet tokiu atveju tai yra ne moteries pašlovinimo, o godumo ir iš to sekusio kvailumo bei finansinių spekuliacijų simbolis. Būtent anuomet per olandus išpopuliarintos tulpės išpūtė vieną žymesnių istorijoje “tulpės branKZ“ burbulą, kuomet galėjai nekilnojamo turto įsigyti už porą tulpių svogūnėlių. Kai burbulas pokštelėjo, kas paprastai nutinka visuomet, anksčiau ar vėliau, tai kam liko tulpė, o ne uždarbis, tas…

Bombonkė irgi geriau tuo atveju. Kuo čia vėl dėtos moterys? Ir kuo dėti olandai, jei tulpė yra Turkijos nacionalinė gėlė? Iš ten ir nukniaukė kanalų rausikai ir dambų pylikai, kad kažkas prapiltų visą turtelį. Už gėlytę. Tai – moteriškos logikos simbolis, dar pasakykit.

Kita vertus, kadangi tulpes šiandien mėgsta dovanoti kebabų valgytojai, tai šios gėlės pasirinkimas nestebina. Kebabų – tai aš ne apie turkus, matyt. Jie, kaip nebūtų keista, kažkaip prie daržovių labai linkę. Tai paskui kai reikia grotfalą (didburės burvilkį, o ne didelį linksmakotį!) tempti, tai pusiaukelėje padūsta. Mėsos užvalgytų, ar ką…

Bet kiauliena ten nevalgoma, tad ir vėl nesuprasi, kaip čia siejasi, jei visi vyrai kiaulės, o apsirengti vis tiek nėra ką.

Va, pažiūrim, ką ten day.lt kalendoriaus lapelyje toliau parašę:

“1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos.“

Kai pagalvoji, tai ironiška: Anglijoje sufražistės už savo teises ant policininkų dziudziutsu veiksmus taiko besipriešindamos (gal todėl čia ir yra International FemDom Day?), o Lietuvoje Steigiamąjį Seimą atidarinėja moteris deputatė.

Ne todėl, kad pirmumą turėtų, bet kad seniausias amžiumi deputatas buvęs iš tautinės mažumos ir valstybine kalba nekalbėjęs. Ne, ne lenkų. Bet istorija savotiškai kartojasi…

Galop, ir karališkoji meilės istorija sako, kad Žygis Augustėlis savo Barborytę už šiosios emancipacijos apraiškas pamilęs. Anytai tai nelabai patikę, plaka pikti liežuviai, tai va tiek to moteriško solidarumo būta, kad jau apie Kovo 8 dieną kalbam. Už tai nuo Bonos Sforcos laikų lenkų kalboje einamiausias priežodis itališkai reiškia kreivę – kažkaip kreivai čia gavosi ši meilės istorija.

Dar pagalvojau, ką day.lt pamiršę paminėti, tai kad krikščionys dar nuo Jėzaus tą ypatingą dėmesį moterims rodydavę. Ne todėl, kad pirmoji pagal svarbą malda yra “duok paėst“, o antroji – “labas, moteriške“ (pastarąją gegužės sekmadienį švęskim). Kažkaip chronologiškai iki šv. Velykų čia taip gaunasi, kad Magdelietė kaip tik kojas Ganytojui plovusi ar ne kovo 8 dieną?

Tai Vatikanas nuo to laiko tradicijos irgi laikosi – kartą metuose įsileidžia moteris lygiomis teisėmis į tą nesekuliarę valstybę. Maldai, kam gi daugiau! Suklumpa karštai (kas prieš ką ir kokiu reikalu – čia nuo jūsų fantazijos priklauso). Manote, kodėl kai kurie kardinolai spyriojasi ir nenori dar dabar taip tiesiai į konklavą eiti?

Nes ką ten toje konklavoje uždarytas veiksi: tik apie reikalus šnekėk, niekur neišleidžia. Matyt, dar ir klapčiukai smartfonus su tačpedais bei tabletais atima, velniai juos griebtų! Belieka tik “sveikamarija“ kartoti, rožančių per rankas leidžiant. Ir dar suspėti iki Velykų norėsis, idant šventę urbi et orbi padovanoti. Kur jau ten moteris ypatingu būdu šlovinsi.

Bet čia aš kažkaip nuo sijonų prie sutanų nuklydau. Galima dar apie škotus pakalbėti. Tie, manau, irgi mini Kovo 8 dieną.

Įdomu tik, kas juos tulpėmis sveikina?…