Jei nori, kad melas skambėtų įtikinamai, įdėk statistikos – sakė dr. Goebbels.

* * *

O gal taip ir nesakė, ir aš išsigalvoju.

Bet juk galėjo, nes tai – panašu į tiesą? Kodėl ne – viskas tėra tik interpretacijų reikalas, kuomet prikaišiosi statistikos skaičių, tačiau imsi taip gražiai juos išvartyti.

Tarkime, Napoleonas nebuvo tiek mažas (tiesiog vidutinio ūgio), kiek… prancūziška pėda buvo didesnė už anglišką (o paskui tie iš viso perėjo prie metrinės sistemos), todėl tas pats ūgis skaičiais iš esmės nereiškė to paties dydžio.

Plius, visi akivaizdžiai matydavę tą žemaūgiu, stovinčiu tarp aukštaūgių (nes šiuos tyčia tokiais parinkdavę) grenadierių (kodėl šiuos mėgęs – sunku pasakyti, nes iš visų pėstininkų, esančių patrankos mėsa, pats artilerijos karininku buvęs Bonapartas gal grenadierius, mėčiusius bombikes, laikė kažkiek arčiau savo stichijos?). Kaip bebūtų, bet išliko netgi toks didybės manijos komplekso pavadinimas jo vardu.

Panašus įspūdis kyla žiūrint ir į pastarosiomis dienomis po FB ir G+ klaidžiajančią, neva, šmaikščią iliustraciją, pagrįstą statistika. Jos autorius, kiek suprantu LLRI ekspertas Žilvinas Šilėnas:

silenas

Dzimkos Litūvos tįsia išlaikytinius

Graudus vaizdelis.

Ne, ne todėl, kad privataus sektoriaus darbuotojai yra prilyginti dzimkoms (rus. burliokams), o išlaikytiniai patogiai pūpso sau laivelyje. Ir ne todėl, kad skaičiai kažkaip būtų neteisingi – karikatūros (ar vis tik ją derėtų laikyti vaizdine agitacija, jei jau ta laisvarinkė institucija, užsiimanti propaganda, save tituluoja institutu?) autorius apsidraudė ir dėl solidumo nurodė skaičių šaltinį.

Va tik savo autorystę pamiršo, nors abejoju, ar dėl to, kad už blėnis gėda?

Šiaip cinikui manyje smalsu: iš Veido kasmet publikuojamų Lietuvos turčių Top-20, kurie visi yra privačiame sektoriuje, viena valksta dzimkų susidaro, ne?…

Bandau taip Numavičių su žąslais įsivaizduoti. Ir kaip du eržilai Dargis su Avuliu vienas kitam vis į kulkšnis įspirti bando, kad kinkinyje sukluptų – na, visai kaip gyvenime. Mockus gi įprastai viešinimosi vengia, tad tempia savo naštą tylėdamas ir už šių vyrų nugarų. Barštys stena ir burba bendrakauniečiui Matijošaičiui, kad anas nei velnio nepersitempia ir tegul neina šonu lyg krabas, o tas atšauna kažką apie malūnus ir Karlsoną.

Iki gražaus vaizdzelio betrūksta tik Kėdainių kniaziaus Viktoro, tačiau panašu, kad išlaikytinių teismo sprendimu tas iš dzimkų tuoj į triumą persikraustys.

Bet tai palikime milijonierius su jų bėdomis, nes tuomet man smalsu, o kaip dėl tų už minimumą dirbančių varguolių, kuriems ta pati “išlaikytinių valstybė“ kompensuoja šildymo ir kitas išlaidas?

Aš taip suprantu, kad anie velkantys Top-20 iš šių klipatėlių perima solidariai lyną, tačiau kažkaip įtariu, kad anie viešojo sektoriaus išlaikytiniai šių gaišenų iš privataus ant denio neįsileidžia, sakydami – ukš iš čia, mums patiems per mažai BVP perskirstoma!

Dar man įdomu, ar tikrai privataus sektoriaus darbuotojų vaikai nepriimami į darželius ir mokyklas, jei šiems reikia susimokėti už šią paslaugą? Na, logiką bandau suprasti, kaip čia aš su savo vaikais, dirbdamas privačiame, dabar esu: ar mano vaikai jau laive pilnateisiai, ar juos tik jungos padėjėjais paima? Ir dar reiks paprašyti, kad kai mano draugai iš viešojo sektoriaus ateis į svečius, tai tegul labai neįsivaizdina vaišindamiesi, nes juk aš juos ne tik savo namuose maitinu, bet ir šiaip išlaikau – veltėdžiai jie, nu!

Tiesa, be jų kažkaip sunkiai įsivaizduočiau esąs saugus gatvėje, kažkaip valstybė neturėtų kaip gintis ar savo interesų atstovauti, bijočiau susirgti, po ranka visada turėčiau gesintuvą ir pistoletą, o vaikus aš pats ir turėčiau prisižiūrėti namuose ir dar mokinti tų dalykų, už kurių paslaugą per mokesčius aš susimoku.

Sunkiai suvokiama tokia mintis, ar ne?

Man kažkaip iki šiol atrodė, kad viešame sektoriuje žmonės irgi dirba kaip ir privačiame, ir netgi nuo jų nuskaičiuojami tokiais pačiais tarifais tie patys mokesčiai į mūsų bendrą biudžetą, po ko dalis perskirstoma ne tik jiems, ir netgi, kaip minėjau aukščiau, ne vien viešojo sektoriaus darbuotojams.

Bet dabar turėsiu save įtikinėti, kad esu tvirtas ir raumeningas dzimka (na, ne tas suvargėlis kinkinyje, aišku), tįsiantis paskui save visą Lietuvos ekonomiką su viešuoju sektoriumi, pensininkais, neįgaliais ir vaikais. Ir mane guos ne tas faktas, koks aš čia tvirtas ir stiprus, visą šitą veltėdžių gaują vilkdamas, o tai, kad su manimi kinkinyje tokie aukščiau išvardinti turto ir kapitalo grandai (labas, Dainiuk, Robke, Nerka, Visvalduk, Tautvydūze, ir tere, Aaaaarvyyyyddai), bet ir pats šio grafinio opuso autorius (priviet, Žifka!).

Ne, ne originalo – va šito, su skaičiukais ir parodyta man priderama vieta.

O juk, kūrke, maniau, kad esu buriuotojas, tai nieko tąsyti nereiks – užteks vėją pasikinkyti!

Vėjas juk niekieno. Kaip ir pučia iš dyko buvimo. Keista, kad viešasis sektorius taip negali dykai papūsti, o tenka juos išlaikyti, aha.