Įdomų klausimą FB iškėlė ir gerą temą užkabino Kipras Tamoševskis:

Pakistane yra Subway, Burgerking, Starbucks, Krispy Kreme, KFC, Dunkin Donuts ir daug kitų. Kaune prieš majonezines picas neišsilaikė net KFC. Kas su tavim negerai, Lietuva?

Paprastai, aišku, į retorinius klausimus geriau neatsakinėti, nes čia bet koks atsakymas, kad ir “nes Kubylius nustekeno ykanomiką“, yra lygiai tiek pat tinkamas, kaip ir maniškis žemiau.

Dar truputį dialogo:

Arnoldas Karlsonas: Viskas gerai. Čia su Pakistanu negerai

(aš supratau, kad pakistaniečiai ėda šlamštą, o Kaune tai jau tik vieni gurmanai).

Kipras Tamoševskis: Šiaip galima aiškinti tuo, kad užsieniečiai negali ėsti pakių virtuvės ir brenčai realiai nekeičia receptūros. Ir tada pakomentuoja Arnoldas ir paantrina.

Mano pirmas komentaras gi buvo visai ne ta linkme, kaip šis judviejų dialogas: Mokesčiai, Kiprai, mokesčia, ir konkurencija su šešėliu. Kaip tu frančyzėje juodus pinigus pavarinėsi, ką?

Kipras Tamoševskis: Jūs norit pasakyt, kad pakiai neturi šešėlio arba jis toks kaip pas mus?

Ir maniškis komentaras po šitos preambulės yra kiek papildytas:

* * *

Ne,  čia kiek kitaip su tuo šešėliu, ir aš įvardinsiu kaip pas mus yra savotiški (specifiniai) mokesčių sistemos iškrypimai.

Pakiams yra dzin mokesčiai, kada jų valstybė žino, kad tų mokesčių vis tiek nesusirinks iš šitos smulkmės – ai, svarbu pašalpų neprašo (beje, analogiškas yra ir Turkijos variantas). Tad kam tau slėpti pajamas, jei tau mokėti iš esmės nieko ir nereikia?

Na, iš tiesų: kai yra siena tarp Lenkijos ir Lietuvos bei stovi muitininkai, tuomet visas perviršis virš deklaruoto kiekio iš esmės yra kontrabanda, o kai jau sekantį mėnesį visi tampam bendros Europos Sąjungos laisvos prekybos erdvės nariais, tai ta pati kontrabanda tampa tiesiog laisvu prekių judėjimu. Ar tikrai manote, kad 2004 metų balandžio mėnesį vežusieji savo šmugelį tą nustojo daryti jau gegužės 1 dieną per Tarptautinę proletariato dieną, kai muitininkai su pasieniečiais paliko savo postus ir atidarė sienos pervažiavimo užkardas?

Taip ir dėl šešėlio smulkiose pajamose. Tarkime, su patentais/verslo liudijimais pas mus irgi visokia smulkmė dirba, nes susimoki reketą oficialiai valstybei, ir paskui nesuk sau galvos dėl apyvartos apskaitos, buhalterijos ir t.t. Koks nors dainorėlis Ligitas ar kompozitorius Laimontas (ar atvirkščiai?) eina į Seimą ir paskui išvertę akis visiems aiškina, kaip jie meleonus čia sumoka valstybei, kaip jie darbo vietas, matai, kuria, kaip tuos pačius mokesčius sumoka kaip visi, ir t.t. – bet iš esmės čia ta pati pakių mokestinė sistema jų atžvilgiu, kada valstybė palieka juos iš principo neapmokestinamais (be abejo, juk ne dėl lobistinių ir asmeninių siaurų interesų įvairaus verslo, o pramogų verslas irgi yra verslas, atstovai į Seimą veržiasi vien dėl tyro noro padirbti vardan tos, aha).

Nes čia mokesčiai nesurenkami iš principo arba per daug kainuoja jų surinkimo procesas. Lygiai taip pat advokatų ar notarų kontoros padarytos šiuo principu, ir kiltų pelnytas klausimas, o kodėl taip negali funkcionuoti bet kuris kitas UABas, arba – o kodėl tos pačios kontoros nėra jokie UAB, MB, TŪB, KŪB arba AB? Ne, nu jo – viarslo specifika su savais 5 proc. GPM tarifais, ką aš išmanau…

Kasos aparatai turguose – va vieno iš tokių akivaizdžų mokesčių mąstymo absurdų pavyzdys. Nes VMI primeta kasos aparatą verslui, kad taip su šešėliu kovotų, o ne savininkas jį pats pasistato, nes kasos aparatas iš esmės jam palengvintų grynų pinigų apskaitą (ar ten jo kioskininkei geriau į mokyklinį sąsiuvinuką tušinuku skrebenti?).

Jei ne šita šizofreniška šalis su savo per subinę padaryta mokestine “sistema“ (savo esme, o ne “oi, čia taip surašykim GPM įstatymą, o va čia taip PVM įstatymą, o paskui dar išlygas“ ir t.t. – nors įstatymo leidėjai ir lobistai iš tiesų turėjo netradicinių lytinių santykių su likusiais rinkos dalyviais per tokius GPM, PVM, PM, Sodros įstatymus, Darbo kodeksą ir pan.), tai niekas į kasos apratus kaip priešus nežiūrėtų, o patys tik statytųsi ir dar nesąžiningus darbuotojus mestų lauk, nes tie jau vogtų iš jo, o ne iš valstybės.

Frančyzėje kasos aparatas yra verslo savininko apskaitos pagalbininkas – nes jie ir gyvena iš royalties, o kai nėra apskaitytų pajamų, tai nėra iš ko tą royalties ir pasiimti, ir čia jie yra priversti pajamų apmokestinime konkuruoti su VMI, Sodra ir t.t.. Nes va kai tas pajamas apskaitai, tai tuomet ateina valstybė ir sako šitam iš esmės smulkiam verslui (visa makdonaldsinė frančyzė yra sumine išraiška monstras pasaulyje, bet vienas jų prekybos taškas – tai iš esmės tik kioskas su virykle; na, ta pati kebabinė), kad, žinai, drošiu tave per visus galus, o jei suklysi dar ir apskaitą darydamas, tai drošiu ir už tai.

Nu wtf??? Man to reikia?

Kaunas – yra smulkių verslininkų (sovietmečiu vadintais spekuliantais) miestas. Jie tada rodė ruskiui gestą kairiu kumščiu, paremdami dešiniu delnu savo alkūnės linkį, taip ir dabar rodo dešinį vidurinį pirštą. Kaunas – tai miestas, kuriame, jei gerai pamenu statistiką, yra daugiausiai visokių IDV bei patentininkų, ir daugiausiai visokių neįgaliųjų pažymas (nesgi ir čia galima ne viską duoti valstybei!) turinčių viarslinykų.

kebabai

Parduodama kebabinė frančyzė Kaunas-style – su visa įranga Šilainiuose (iš kaunascity.olx.lt)

Visiems profsojūzams ir socdeminėms lervoms gera pezėti apie MMA ir visokius NPD, bet verslas ir besiverčiantis žmogus jiems yra priešas, kuriam kažkodėl (kažin va kodėl?) tas pats neapmokestinimo principas visiškai netaikomas, ir kurį reikia drožti labiau, nei stambų kapitalą ar užsienio kapitalą (norėčiau aš panašių sąlygų, kuriomis atėjo čia barklajai su visokiais vesterunionais – ne absoliutiniais, bet santykiniais dydžiais ir tuo rėmimu bei lengvatomis).

Ir man visai suprantama, kodėl socdemai drožė ir droš: individualus savo verslo (ir amato) šeimininkas yra ne jų, bet liberalų rinkėjas, ir visokie socikai tokiam rinkėjui yra tik veltėdžiai. Gi konservatoriai visada rems stambų kapitalą, o mūsiškiai jais vadinantys patriotai – tikrai ne nomenklatūros suprichvatizuotąjį lietuviškąjį, atiduodami pirmumą Vakarų investicijoms ir Vakarų kapitalui. Tada visa esama Lietuvoje ekonominė politika dėl smulkaus verslo rėmimo, manau, tampa akivaizdi ir labai logiška.

Todėl va mes ir turime melo ekonomiką, o tu svarstai, kodėl pakistaniečiai turi visokius KFC. Nes šitos frančyzės prie vienodų sąlygų realiai konkuruoja savo know-how. O jų know-how mūsų ekonominėje sistemoje yra visiškai bevertis mėšlas – kebabinės ir majonezpicės muša visas greitmaisčio frančyzes ne maisto, bet pajamų apskaitos receptais.

Tai tie KFC ir pan. dar Vilniuje, ciniškai gręždami pigią darbo jėgą (tik nepigią jos kaina, tarp kitko), dar ir kažkiek gali rasti savo pirkėjų bei sugebai generuoti pakankamą pajamų, kurias apmokestins, masę, reikalingą visiems mokesčiams ir primestiems valstybės įpareigojimams užtikrinti (socialinio draudimo sumokami mokesčiai, NPD, MMA ir būtinybė net ne šiaip atsilikti dėl administracinių apsunkinimų įdarbinant, bet ir išlaidų, susijusių su darbuotojo atleidimu, ligos atveju, motinystės ir t.t., kaip ir apskaitos administravimo – gi buhalterija irgi kainuoja, o pridėtinės vertės, ironiškai žiūrint, gi nekuria),  nes čia bent jau srautai didesni ir mažiau konkurencijos su “kebabiniais neįgaliaisiais“ mokestine prasme.

Kaune? Forget it. Ten ne tik žmonės yra verslesni, if you know what I mean, bet dar ir tiesiog yra per didelis bendrasis “NPD“ verslui bei primetami per dideli socialiniai įpareigojimai samdomiems darbo ištekliams prie palyginamų sumokamų mokesčių, o potencialiai galimai gautina pinigų masė tokiame “didmiestyje“ yra tiesiog per menka, kad investuotum.

Pakils bendras pragyvenimo lygis ir atsiras norinčių rizikuoti – pradės ir investuoti. Kaip su IKEA Vilniuje irgi nutiko, nes tik visai neseniai teatėjo. Ir tai – šita frančyzė turi labai daug know-how, kaip mokesčių nemokėti.

Tema tikrai platesnė ir tikrai ne apie maistą ar skonį, todėl pratęsiu.