Kad jau praeitas įrašas buvo apie Kauną ir maistą, tai šitas turėtų būti apie Vilnių ir atliekas (skamba gerai, sutinku).

Štai ilga teismų ir protestų bei badymo pirštais į Abonentą ir rubikoninę korupciją epopėja baigiasi – Gariūnuose, kurie yra jau Vilniaus miestas, bus vis tik statoma šiukšlių (U trumpoji, jei ką) deginimo gamykla (kodėl ne kūrykla arba tiesiog atliekų krematoriumas?). Tai paskaičiuokim – ne pinigus, ar kiek ten pažaduose menamai šiluma pigs, o tonas.

Planuojamos gamybos (kūrybos, aha) apimtys yra 170 tūkstančių tonų per metus. Kad jau krosnys veiks ne darbo dienomis, o ištisą parą, tai padalinam šitą skaičių iš metų skaičiaus: 170000t/365d.=465,75 tonos per parą.

Man smalsu maksimalūs gamybos pajėgumai, nes kažkaip įtariu, kad čia ne vidutinis skaičius, o greičiau minimalus (arba optimalus – kiek daugiau mažiausio, bet jau kūrenti apsimoka, kad tie 250 mln. Lt, sukišti statyboms, leidimams ir papirkti “lobistus“, atsipirktų, neskaitant ir tolimesnių eksploatacinių sąnaudų).

Na, tai dabar tas maždaug 466 tonas derėtų padalinti iš paros valandų skaičiaus, ar ne?

Per valandą bus sukūrenama 19.41 tona šiukšlių. Jei vaizdžiai norėtumėt, tai sudaro maždaug vieną fūrą. Kadangi šiukšliavežės yra mažesnės, tai kiek šitam kiekiui atvežti prireiks automobilių? Dviejų? Trijų? Ar vis tik penkių, nes po kiemus sukinėjasi kokios penkiatonės talpos šiukšliavežės? Na, patikslinkite, prašau.

Dar įdomiau, kiek per parą šiukšlių išvežama iš Vilniaus miesto? Norite pasakyti, kad vilniečiai yra tokie šiukšlintojai, kurie prišiukšlina po 466 tonas per dieną arba taip kone 20 tonų į valandą? Pagal gyventojų skaičių, tai 537152 žmonės tą kiekį išmeta, kas sudaro maždaug po 867 gramus šiukšlių vienam per dieną. Na, jei meta stiklą ar konservas, tai svoris nėra tiek įspūdingas, bet kad šitos atliekos nedeginamos. Tad man baisu pagalvojus, kiek daug čia mes priteršiam gamtos, tad tikrai – geriau per kaminą ir į orą. Nes pagal vyraujančius vėjus, tai viskas ir sukris vilniečiams ant galvų, tad jie mielai tas atliekas ir sukvėpuos. Ėsti nepriversi, bet va nekvėpavęs – negali.

meska

Rusų meška pyksta, kad nebesišildoma Gazprom dujomis (iš englishblog.com)

Nes jau buvau nuzgandįs, kaip aukštaičiai sako, kad čia bus regioninis sąvartynas, ir šiukšlių atveš dar ir vilniečiams. Iš tiesų, jog patogu: kam vežti į Kariotiškes, kai iš Kariotiškių dabar bus galima vežti į Vilnių? Nes jei pritruktų, tarkime, ir vilniečiai pasišiukšlintų ir per mažai rubikoniniams kūrikams pašiukšlintų. Visada yra neišsemiami ir nuolat papildomi Kariotiškių klodai.

Tai man net ir ramiau kiek, kad neužtvindys čia miesto gatvių tarsi į gaisrą į šią kūryklą skubančios šiukšliavežės. Juolab, kad jei ciklas nepertraukiamas, tai dalį šiukšlių reiks vietiniame sąvartyne prie gamyklos suversti – juk 3 valandą nakties gal šiukšlininkas ir gali vežti, bet vilnietis, rupūžė, nenori tuomet savo 867 gramų šiukšlių gaminti ir parpia. Tad darbo dieną ir darbo laiku teks visą tiekimą parūpinti.

Perskaičiuojam: kas mėnesį yra maždaug 20d.d. (su tomis mūsų šventinėmis, tai dar ir mažiau, bet per šventes bent jau vilniečiai šiukšlina ir toliau, todėl šiukšlininkai, skaičiuojam, irgi dirba), kas per metus sudaro: 20d.d.x12mėn.=240d.d., kurioms dabar išdalinsim tas tonas: 170000/240d.d.=708,33t per darbo dieną. Kadangi šiukšliavežė gal ne visai pilna važiuos, tai bala jos nematė – tebūnie po 5 tonas vienoje: 708,33t / 5t =141,67 šiukšliavežės per dieną – būtent tiek kasdien vilniečiai matys savo spūstyse, pakeliui į darbą ir išjo, kurios veš jų degintinas atliekas versti šiluma. Kadangi darbo diena yra ne visą parą, tai bent jau po 12 darbo valandų per parą suteiks puikų reginį: po tuziną šiukšliavežių į valandą.

Na, nėra tiek jau ir daug, kita vertus. Gi didmiestis. Gi taip ir turėtų būti. Gi ne veltui tą kelią į Gariūnus ne tik praplatino, bet ir vieną juostą kelkraštyje padarė nevažinėjamą. Dabar jau suprantu, kodėl ten neuždėjo jokios A, A+ arba 4+, nes ten važiuos rubikoninės šiukšliavežės.

Kita vertus, jei veš iš Kariotiškių, tai ne tiek daug iš Vilniaus jos grūsis – čia bus sunkiau pro Gariūnus link Kauno prasukti arba man į sandėlius Kirtimuose, arba į Trakus papoilsiauti. Kita vertus, dar yra Savanorių prospektas, tad kažkaip važiuosiu ne pro ten.

Ir, be abejo, Lazdynai, Karoliniškės bei Pilaitė, neskaičiuojant tų pačių vargOlių Gariūnuose, džiaugsis susandėliuotos žaliavos skleidžiamu kvapu prieš ją sukūrenant.

Kad jau šiukšlės brangs prie tokios planuojamos apimties, tai kaip ir akivaizdu. Kaip ir geras gabalas Vilniaus atpigs. Ir pasakykite, kad Zuokas nesirūpina vilniečių aprūpinimu būstais? Gi taps lengviau prieinamu! Lazdynai, antai, išvis gavę premiją dar prie ruso už patogumą, o Koralams tai vienas ir tas pats: ar nuo TV bokšto spinduliuotės kainas būstui žemas turėti, ar nuo Gariūnų krematoriumo dūmų.

Šiaip gamyklą buvo galima Senamiestyje arba Užupyje (antai, Gerovės fabrikai ir pan. dar yra) statyti – kaip ir centras, tad šilumą paskirstyti racionaliau; kaip ir pagal vėjus tik pusę miesto dengs, o ne visą; kaip ir šiaip tas Senamiestis menkai gyvenamas, o ir kas ten gero iš tų senų griuvenų, ar ne?

Svarbiausia – žmogus: tiek tas, kuris pasišildo iš projekto, tiek ir tas, kurį šildyti ruošiamasi.

Negali pykt. Juk ir Kaune gyventi galima.