Verslo ir apskaitos klausimu, jei kam įdomu.

Apgailėtinos ne tik dabartinės valdžios pastangos nuversti VMI vadovą, bet ir visi traukuliai dėl, neva, mokesčių įstatymų tobulinimo po “žiaurios naktinės reformos“. Štai jums tipinė situacija versle: akcininkas paskolina įmonei apyvartinių lėšų (nes nu papasakokite man tą pasakėlę apie tai, kaip valstybė remia SVV, o aš pasijuoksiu – kaip ir iš MB nusodrinimo juokas jau ima).

Iki šių metų galo tvarka buvo tokia, kad už palūkanas nuo paskolos akcininkas (ar ne akcininkas, o susijęs asmuo arba ėjo draugelis pro šalį, sakau, duok babkių, o tas nusprendė, kad per gerai miega, tai ir davė, bet ne už dyką) GPM nemokėjęs, jeigu:

1) paskolos terminas yra ne mažiau 366 dienos;
2) palūkanos neviršija rinkos normos

(dar vienas VMI anekdotas – tie nesugeba apibrėžti, o kas tai yra ta “rinkos norma“, konsultacijos apie dydį neteikia, nukreipia į Lietuvos Banką, o tas sako “kę?…“, tad taip ir neaišku, ar tai yra tipinio depozito dydis bankuose, ar tai yra tipinio kredito verslui dydis, bet ir čia neaišku, nes kas tas tipinis, ar pagal kreditinę kortelę, ar pagal vartojimo, ar pagal sutartą ir neafišuojamą, ar… žodžiu, pažvengėm, žiūrim toliau).

Tačiau juk dabar – svarbiausia yra žmogus, o kapitalas (sic!) per mažai moka mokesčių, tad nuo kitų metų sausio 1 dienos šios palūkanos yra apmokestinamos GPM 15 proc. (o kodėl neapmokestinamos bankuose gautos – čia, tipo, Kubyyyylius skandinavų bankinius plėšikus rėmė, o tai šitie svarbiažmogiai puponautai dabar tuo jau nebe, čia jie rūpestį smulkiu verslu demonstruoja, ar kaip?), nepriklausomai nuo to, kiek truks paskola įmonei ir kokio ten dydžio tos “rinkos normos“ palūkanos.

Na, ir toks niuansas: iki šių metų galo šios palūkanos yra A klasės pajamos (išskaičiuos įmonė, jei priklauso, kada išmokės), o nuo kito – B klasės (pats privalai deklaruoti ir susimokėti; tai dar gerai, kad daugumai tokių akcininkų ir taip tenka tas pajamų ir turto deklaracijas teikti).

O dabar dėmesio – pats smagumas.

Pataisykite, jei klystu, bet delspinigiai ir toliau juk neapmokestinami jokiu GPM?

Tad jei suteikiu beprocentinę paskolą mėnesiui, o tas vargšas UAB neišgali jos grąžinti, tai va jam įjungiu delspinigių skaitliuką – maždaug 0,06% per dieną (tipinis, sic!, VMI taikomas delspinigių dydis!), tad po pusės metų (nes terminas CK ribotas) aš pasiimu kone 11 proc. palūkanų, arba 22 proc. metinių.

Neapmokestinamų.

Ir kiek čia kartų daugiau nei “tipinė rinkos norma“?…

– Berimorai, kas finminas?

– Idiotas, sere.

– O tai, Berimorai, kas vadovauja Seimo biudžeto ir finansų komitetui?

– Bradauskas, sere, kas iš esmės yra finminas kvadratu.

– …

(po pusvalandžio juoko)

– Berimorai, atneškite dar viskio su ledu. Už tai verta išgerti. Ir pakvieskite, prašau, direktorių – mūsų UABui tikrai paskolos reikia. Beprocentinės. Ir jei negrąžins, tai paprašysim delspinigių.

Ta-DAM!

O dabar jau galite mane sudurninti, kurioje vietoje pražioplinau kokią išlygą, dėl ko šis fintas legaliai apeiti GPM nesuveiks.