Vairuojant vakar per radiją pranešė, kad ši savaitė yra paskutinė apsispręsti dėl savo taupymo pensijos labui, bet iš tiesų paskutinė diena bus pirmadienis, gruodžio 2-oji. Kadangi jau keletas klausėte asmeniškai, ką galvoju, tai atsakau visiems, kurie ir neklausė, ir kuriems iš tiesų kaip katukams šįryt tos pensijos yra dzin.

Prašau mano nuomonės čia nelaikyti raginimu ar finansiniu konsultavimu – visai nenoriu senatvėje sulaukti tarpuvartėje kurio nors su netikėtu pasiūlymu pirkti plytgalį (nes jau visos plytos pensininku būdami gal nepakelsit) ar perskaičiuoti mano protezus (prosenelis tokius nakčiai į stiklinę pasimerkdavęs – manau, kad labai praktiška, ir nereikia šepetuku daug brūžinti, ir retkarčiais indaplovėje galima perskalbti, bet aš įsisvajojau).

Ką čia spręsti, nesuprantu?

Jei esate Sodroje – tai ir liekate Sodroje. Nes kai siūlė anuomet ir dar per nepilnus aštuonerius metus (tik tiek tetruko formaliai ši reforma iki sulaukė pati reformos ne dėl ekonominių, o grynai politinių priežasčių) nesusigundėt, tai kuo gundo dabar? Tiesiog dažnai kartojamas melas galop turi tapti tiesa, ar kaip?

Jei esate antroje pakopoje (kaip aš) – tai ir liekate ten, kur esate. Kodėl? Nes jau ir taip už šitą periodą gausite tik bazinę pensiją plius tai, ką prikaupėte fonduose, jei prikaupsite iki pensijos. O už lango siautė ne tik Plikis su blondinėmis™ ar nuvėsę protiškai socdemonautai, bet ir šiaip pasaulyje buvo finansuose nuosmukis, jei pamiršote.

O bet tačiau kadangi nebūta įpareigojimo iš Sodros gautus pinigus fondams iššvaistyti mieloje Lietuvos finansų kūdroje, tai nežinau kaip pas jus, bet mano fondų vertė šiuo metu vis dar mažesnė už iš Sodros pervestą sumą, kad ir ką jie ten gražiai pieštų savo reklaminiuose bukletuose.

Kaip apsisaugoti nuo duobės kasimo įkritus, jums pasakys bet kuris 38-procentininkas (toks šešėlis Lietuvoje), banaliai išdėstęs metodus, kaip sumokėti kuo mažiau Sodros mokesčių, visą savo valstybės išlaikymo prievolę perkraunant ant tų, kurie yra šiaip durniukai ir nepriklauso suktiems.

Atsiprašau, apsukriems.

Oi, atsiprašau, verslininkiškai mąstantiems (ar kaip ten, liberališkai politkorektiškai išsireikšti?).

Trumpiau, su bazine Sodros įmoka, tai juk vis tiek gausite bazinę pensiją (žr. aukščiau apie pozą a-la katukai).

Ramybė dėl sočios ateities sanatvėje, aha (iš Bayou Renaissance Man)

* * *

Tas trečiasis blėnių variantas, kurį čia bando įpiršti, iš esmės yra papildomas pajamų mokestis, kurį sumokėsite, neva, gražiuoju, ir tik dar gražiai pakištas po valstybinės loterijos idėja, kai ir prizą jau net nebe valstybė garantuoja.

Kas šitą sugalvojo, yra arba apvalus idiotas, arba totalus genijus – čia reikia būti neeiline asmenybe. Jei ramiai naktimis miega, tai tikrai ne dėl čiužinio patogumo, bet kad nėra, ko gero, totalus.

Ši AMBalinė™ pensijų reforma nepratempė, kaip ir sakiau, ir aštuonerių metų.

Manote, kad ateinanti kadencija nepakeis įmokos dalies, kurią “garantuoja“ (ahahahahahaaaa!) valstybė?

Visokie zaščiurinskai su jakeliūnais ras racionalizavimą, kad valstybei dera prisidėti nebe 50 proc., o tarkime, perpus. Arba jei gaunate virš 3000 litų (čia tokia suma, kuri prašosi progresinių mokesčių šioje šalyje per eilinius politinius debatus, kai norisi būti išrinktam, o primityvaus godumo kitaip užslėpti nepavyksta, nors dėka Sodros mes tuos mokesčius turime jau seniai – čia nebūtina būti dr Raimundu Kuodžiu, kad tą matytum, tik jis dar ir pabaksnojo), tai gal patys vieni ir kapstykitės – čia iš serijos “duosim penkis su puse, bet kad krizė, tai va ir moteriškas organas jumi, pakaks ir pusantro, a-ne?

Kaip teisingai pastebėjo prof. Romas Lazutka neseniai dispute pas Nerijų Mačiulį (aš neretoriškai domaujuosi: po kiek politikus bankinYkai perkai šioje šalyje, nu?!): jei norite kaupti privačiai, tai kuo čia Sodra ir valstybė dėta?

Kaupkite.

Ir aš pridursiu: o tai kam čia malonės laukti iš valstybės, kuri “dalyvauja prisidėdama prie kaupimo“, nu?

Tiesiog anksčiau buvo menamas (kaip paantrintų dr. Aušra Maldeikienė – melo ekonomikos, aha) pasirinkimas prie bazinės pensijos priedą gauti:

  • arba iš Sodros už stažą (ar kokį kitą tuomet politikų susigalvotą kriterijų perskirstyti nuo bazinių išmokų likusią arba nelikusią Sodros pensijų dalį diferencijuotai),
  • arba iš privataus fondo (kiek jis ten besukaupęs buvo), taip vadinamo PIFo (buvo toks naivus šunėkas prancūzų komiksuose, panašus į disnėjišką Pluto).

Vienintelis skirtumas, tai iš esmės Sodra nediskriminuoja pagal lytį (na, nebent pensijinio amžiaus tarp vyrų ir moterų skirtumas tokiu buvęs, nes sovietmečiu moterys paprastai greičiau būdavę nustekenamos fiziškai, tad paveldas taip ir tįsiasi), kai privatus pensijų draudimas moterims anuitetų skiria mažiau, nes jos, matai, dabar jau ilgiau už vyrus gyvena, tai dar paskui ir mokėk joms daugiau, nei kad jos įmokėjo į fonduką pinigėlių

Tad aš nuoširdžiai nesuprantu, apie ką čia tas erzelis ir čia nuspręsti reikia?

Juk iš tiesų yra ne trys, o keturi variantai (kai kas gal ir daugiau suskaičiuos), o tas ketvirtasis ir yra tas, liečiantis papildomą pensijos dalį (pagal stažą) prie bazinės, kuomet esi Sodroje, o ne kai privačiai ir dar privačiau prie privačiai.

Jei čia yra tokių žmonių, kurie naiviai tiki, kad valstybės tas seniai bankrutavęs de facto Sodros fondas kažkaip geba “kaupti“, kad ateityje “teisingai paskirstytų papildomą pensijos dalį“ (sic!) paskui pagal jūsų įmokas nuo pajamų šiuo metu, tai, matomai, taip ir nesugebėtų ne tik į FB įsiloginti, bet ir kompo įsijungti kaip Atvėsaitė.

Sodra tam ir yra progresinis pajamų mokestis, kad jūsų dideles įmokas paverstų mažomis išmokomis vardan socialinio solidarumo (ar bet kokio kito kliedesio, racionalizuoto pagal politinės konjuktūros retoriką – dievaži, šventraštį paskaitykite, ten kažkaip sveikos nuovokos daugiau randama!).

Bet neagituoju išnešti nors dalį iš šito degančio namo (ar skęstančio Sodros laivo) PIFams, nes ten ne ponas Dievas juos valdo, o veikiau kažkas panašaus į katukus, paprastai ir angliškai vadinamus fat cats (žr. aukščiau). Jei kauptumėt indėlį banke juodai dienai, uždėję skersą ant infliacijos, tai bent jau 100 kilo eurų jums grąžintų bankui išlėkus per triūbą, o pensijų fondas jums nebent tik kapitalizmo pradmenų vadovėlį galėtų padovanoti, nes verkė jūsų pinigėliai, jei fondas padeda ant stalo šaukštą.

* * *

Gal todėl neseniai girdėta istorija pas draugus per vakarušką apie vieno jų tėvų pensijas labai man tipinė pasirodė: ji gaudavusi nedaug, jis uždirbdavęs daug, bet buvo atleistas nuo Sodros mokesčio (gi pas mus yra tokia mokesčių sistema, jei kas nepastebėjot – bet čia aną proverbinę naktį kažkokios piktosios jėgos ant Lietuvos pasistengė tų atlaidų kiekį apmažinti, ir nedrįskite čia man ant Ingridos varyti, rupūžiokai!).

Finale, aišku, teisingumas nugalėjęs kaip iš anuomet populiarios reklamos apie mamą-Sodrą: ji gauna didesnę pensiją už jį (aha, ne tik stažas, bet ir įmokas ten kažkaip susiskaičiavo ir indeksavo perindeksavo – čia yra ne finansai ar buhalterija, o akių dūmimas, nes tas pensijas Sodra gali skaičiuoti ir ne pagal pažymas apie pajamas, bet pagal kūno masės indeksą arba daktiloskopines linijas ant dešinio viduriniojo piršto).

Bet visos istorijos turi ir kitą pusę, tiesa?

Tai va: tiek jis, tik ji pripažįsta – kad jei tuomet jis būtų mokėjęs Sodros įmokas kaip ji, tai jiedu namo (kas pasakė NT mokestis???) dabar nebeturėtų ir verkšlentų abu seniūnijoje, kad reikia kompensacijos už šildymą komunaliniam privatizuotam už čekius sovietmetį menančiam butui. O pensijų sudėjus juk dabar abiem pakanka (nors Rokfeleris ir sakęs, kad pinigų niekad negali būti per daug).

Kokia šitos istorijos moralė?

Gal tokia, kad kokius politikus išsirenkat, tokią ateitį Lietuvoje ir turit, nes išsirenkat gi pagal daugumą ir vardan tos.

O kas ten ką po to išduria, mokesčius (ne)mokėdami ar (ne)surinkdami bei vėliau (ne)perskirstydami, tai jau tik detalių klausimas.

Beje, jūsų pasirinkimas gali būti labai racionalus, tačiau nesiskųskite, kad jei kitas parduos savo balsą, nes jo realios pajamos yra per menkos racionaliems sprendimams (kodėl pajamos, o ne protas? Nes patarlė sako, kad durnas todėl, kad biednas, o biednas todėl, kad durnas, ir jei esi ekonomikos parpiesorius, tai vis tiek durnas, nes darbo vietų nekuri, ane?), tai vat spėkite, kuris kurį dabar dėl ateitį įtakojančių sprendimų prie balsadėžės duriat?

Tad nematau reikalo čia dalyvauti iš naujo kortų perdalinime, nes šuleris (pardon, krupje!) staiga sumąstė, kad gal jis dabar kitaip perdalins – matyt, lošimo bankas ne tik tuščias, bet jau ir pralaktas senokai. Bet statymus tai paragina vis daryti ir daryti, aha. Nes juk ir už žvakes reikia susimokėti, kad atėjai į tą kazino, vardu “valstybinė pensijų kaupimo sistema“?

* * *

Tiesa, jei jums reikia pozityvo, tai lietuvių liaudies pensijinio draudimo tradicija vadinasi “ant rogučių ir į mišką“.

Todėl būkite dėkingi mamai-Sodrai ir bendrapiliečiams, kad jie nors tiek duoda, o ne rogutėmis pavėžina. Ir mokėdami Sodros mokesčius būkite pasitenkinę kaip dori samariečiai, įgaudami katukų povyzą. Daugiau abipusio dėkingumo, ir visi būsime laimingi (koučingo pabaiga).

O aš sakau ačiū, kad skaitėte.

* * *

2016 metų papildymas:

Ir nei trejų metelių pilnai nepraėjo, kai PIFams jakeliūnas parėjo. LOL