Komentarą teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui praplėčiau (kadangi Ostapą užnešė ant literatūrinių viražų šią sekmą dieną Viešpaties Apsireiškimo paminėjimo išvakarėse), nes aktualu ne tik man, ir kas daugiau mūsų, liberalų iš kaulų smegenų, yra kitas lobistas ir globėjas Seime, jei ne Klecko brolis?

Kalba ne tiek apie Regitrą ir problemas joje.

Regitrą tai galiu tik pagirti – viskas ten puiku, o kad tenka palaukti (ne vien diedų su rankinukais, bet ir visai simpatiškų būsimųjų vairuotojų, mot.lyt., draugijoje), tai, matomai, tik tiek pagal paslaugos kainą darbuotojų šiai įmonei atsiperka (aš, ko gero, būčiau linkęs primokėti už ekspreslainą, tačiau valstybinėje įmonėje visi turi būti lygūs be lygesnių, ir mane, kaip egalitaristą, tas irgi tenkina).

Kad ir kitos institucijos taip dirbtų kaip šioji, tai betruktų tik topless kavos nachaliavu, bet aš ir vėl nuklystu… Nepamenu, husarai, jos vardo – per ausines Marijos Radiją klausiausi, nu!

Žodžiu, penktadienį jau gavau naują vairuotojo pažymėjimą – senąjį reikėjo keisti dar tada, kada skelbė, kad nebegalios senieji, išduoti prie ruso (“knygutės“), nors šiemet, praėjus jau visam dešimtmečiui, vėl tą patį skelbia apie tas pačias “knygutes“, aha. Naujausias vairuotojo pažymėjimo dizainas ne kažką kaip man, kaimo estetui, bet gal priprasiu. Dar įdėjo neprašomi AM kategoriją padefaultu, kad proverbiniu mopedu važinėčiau. Tema ne apie tai.

Susidūriau su šituo akibrokštu, kad vairuotojo pažymėjimas negalioja kaip asmens dokumentas, nors turi absoliučiai visus tokiems dokumentams taikomus požymius ir reikalavimus, Migracijos departamente – priverčiau tuomet mane, atlaukus pusantros valandos eilėje, vis tik aptarnauti (nes vat aš toks), bet, kiek supratau, klerkė įrašė duomenis tarsi būčiau iš tiesų su savo pasu, paėmusi iš savo registro (sic!).

Važinėju darbo reikalais į Lenkiją, Latviją ir Estiją tik su vairuotojo pažymėjimu – neturiu atskiros dar tapatybės kortelės, nes man jos nereikia, o pasą dažnai pamirštu namie. Aš turiu mane, manau, puikiai identifikuojantį vairuotojo pažymėjimą, kuris mane identifikuoja netgi vienai baisiausių ir priekabiausių teisėsaugos institucijai, t.y. kelių policijai, kuriai rūpi ne tik asmens duomenys, bet ir tai, ar tas asmuo turi teisę vairuoti padidinto pavojaus šaltinio transporto priemonę, ir tinkamos kategorijos. Ir turiu pasą, kai nepamirštu, kaip kelionės dokumentą (keisiu, kai sulauksiu 45 metų – čia iš tų pirmųjų pasų serijos). Privačios organizacijos ir įmonės (bankai, telekomunikacijos ir pan.) geranoriškai irgi priima šį dokumentą vietoje tapatybę parodančio formalaus reikalaujamo.

Tad va ir Regitra sako: duokite asmens dokumentą.

Netinka senas vairuotojo pažymėjimas, kurį paims. Imu darbuotojos mėlynais firminiais marškinėliais palankumą, aišku, savo asmenybės žavesiu, neatremiama šypsena, paperkančiu mandagumu beigi krikščioniška kantrybe ir meile artimam savo, kas įtikina, kad mainai įvyktų, ir mes apsikeičiame senu į naują be tarpinio įrodymo.

Ir tada aš patikrinu, ar viskas teisingai surašyta, o ji ir sako:

– Galite netikrinti (kuomet Regitra dar prieš 10 metų buvo Giraitės g. 3, tada netgi privalomai liepė pasitikrinti), nes (ta-DAM!) gaunam duomenis iš valstybinio asmenų registro!

Tad va dabar man nebeaišku, kada ir, svarbiausia, kokio biurokratinio nelabojo, yra atšaukta šitų vairuotojo pažymėjimų galiojimas tapatybei patvirtinti, kai:

a) dokumentas turi asmens nuotrauką, ne senesnę kaip 10 metų;
b) visus asmens anketinius duomenis, kaip ir tapatybės kortelės atveju;
c) asmens kodą;
d) išdavimo, galiojimo datas, numerį ir, svarbiausia –
e) valstybės (!) įmonė duomenis gauna iš valstybinio (!) asmenų registro!

Nu tai viskis-tango-fokstrotas, kaip sako buriuotojai, kame cimesas, kad naujo (ir naujausio dabar) pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas negali įstatymiškai būti tapatybę patvirtinančiu dokumentu?!

Trūksta brūkšninio kodo? Naujame palikta vietos, įdėti visiškai nesunku (manau, tam ir paliko).

Migrantų dizaineriams netinka regitrinis dizainas (priminė, kaip KTU pirmieji padarė studentų pažymėjimus, a.a. Pavilioniui iš VU kilo tryda plytomis ir jiedu su VGTU, nes VU pats neįgalus buvo padaryti, pakeitė dizainą, pareikšdami, kad toks bus dabar nacionalinis – KTU ramiai kitąmet prisitaikė, perkeldamas foto į kitą pusę ir pakoreguodamas šriftą ir apipavidalinimą, o dar vėliau a.a. Snoro bankas apjungė studentų pažymėjimą su banko kortele)? Tai Regitra gali tokiame tapatybės kortelės formate įdėti ir duomenis apie vairuotojo kategoriją – ten viskas tilptų. Netgi banko kortelė su kokia nuolaidų Mylimiausia (nes Ačiū ir už ačiū nereikia) įsikomponuotų.

Prisegu foto, kaip atrodo dabar mano išsipūtusi piniginė, netgi kai joje dabar monetomis likę tik du centai (išmaldą daviau prie bažnyčios, nu, o va 2 ct pagailėjau), pridėdamas palyginimui degtukų dėžutę vardan mastelio.

Aišku, viena žydė kolegė Feigė Taubė, džk Tania, prieš 20 metų mums, “berniukams“, koučingą pravedė, kad erotiškiausia vieta vyre yra va ta išsipūtusi (ša, husarai!) kišenė, ir aš, išmetęs daugiau nei pusę visų turimų nuolaidų kortelių, bei dalį įmonių banko kortelių nesinešiodamas, turiu vis tiek dėl visų kortelių va taip išsipūtusį aksesuarą (rankinukų nesiūlyti).

Žodžiu, gal galima gauti įstatymo pataisą, kad vairuotojo pažymėjimas vėl taptų tapatybę patvirtinančiu dokumentu?

Burbono butelis nuo manęs (čia ne kyšis, jei poziciniai pašlemėkai iš etikos ir procedūrų kibs), nes noriu gyventi kaip Amerikoje, kur JAV pilietis ir su laisvos formos gimimo liudijimu be nuotraukos išrenka ant viso pasaulio galvų galingiausią savo prezidentą, ir jokie migracijų departamentai ten jam galvos nekvaršina.

Kai jau mikročipą su visa telemetrine, asmens duomenų ir banko bei kadastrų ir nuolaidų ir SIM kortele po oda siūs, tai būsiu antras po Liudviko Andriulio eilėje, o tuomkart tai prašau tik šitos smulkmenos su kortelėmis identifikuojant. Nes vis viena kortele piniginėje mažiau.

Iš anksto dėkoju.

Jei reiks man peticiją pasirašyti dėl to, jokių problemų!