Iš neoficialių šaltinių: Migracijos departamentas ne pirmą mėnesį fiksuoja antplūdį svetimšalių, norinčių gyventi Lietuvoje.

Kaip manote, kokia tai šalis?

Gruzija (buvo 2008-2009 metų tendecija dėl Rusijos invazijos ir dviejų sričių okupacijos)? Ne.

Baltarusija (kam prie Batkos gyventi gera – tai arba kada išvis nieko neturi, arba turi tiek, kad ir daug atėmus, vis dar turi daug)? Irgi ne.

Ukraina, sakote?

Beveik atspėjot: Antrasis Krymo karas bei Rytų Ukrainos okupacija (žali žmogeliai yra Rusijos kvazi-kariuomenė – ne iš Marso nukritę) ir suirutė Kijevo valdžioje – visa tai šiek tiek padidino įprastinį buvusį srautą, norinčių gyventi Europos Sąjungoje (o Lietuvos imigraciniai įstatymai yra vieni griežtesnių, priminsiu).

Idėja mano, realizuota dizainerio Vytenio Petrusevičiaus

Iš tiesų, ryškiausias antplūdis yra rusų.

Taip, nepaisant rašistinės propagandos, iš deržavos dabar bėga jau ne tik protingieji, bet ir truputį sveikos nuovokos turintys ir mokykloje istorijos mokęsi, o ne suolą trynę.

Bėga, kol dar gali.

Tiesa, skirtingai nuo lietuvių, jie niekada emigracijos taip neįvardina, ir paskui, prilakę vodkės, gali dainuoti Gariko Sukačiovo balsu Bulatos Okudžavos eiles “Vaša blagarodijie, gaspaža udačia…“, niekad nevadindami savęs emigrantais. Netgi tie, kurie ne vieneri metai gyvena užsienyje (pažįstu tokių – su kai kuriais ir buriuota, ir labai adekvatūs bičai), nevadina savęs emigrantais, o tiesiog gyvena sau užsienyje, ir tiek – naš adres nie dom i nie ulica, tipo.

Kodėl rusai renkasi Lietuvą?

Viena iš baimių – koloradinės šventės ir galimos bronzinių balvonų riaušės. Netgi jei balvonus ant Žaliojo tilto apraišiosite murzinomis Habsburgų dinastijos juostelėmis, apkaišysite raudonais gvazdikais ir trauksite chorovodus, kad tik kokio “ruskio“ neįžeistumėt (nors jis supranta tik vodkę arba į snukį – rusams jūsų demonstruojamos tautų draugystės nereikia, fošystai jūs nedamušti!), mažai tai gelbės, jei šita invazija yra sponsoriaujama iš šalies.

Dar ir generalinį prokurorą nušalino – su reikalu ar ne, tampymasis dėl Viktoro Uspaskich nuomonės apie teisėjus ar ne, tai jau tikrai neturi reikšmės. Pridėjus rinkimus ir visišką aukščiausios valdžios silpnumą bei kariuomenėje tvyrančią nuomonės baimės atmosferą, tai ne pats geriausias valstybės pasirengimas koloradinei invazijai, sakyčiau.

Kita vertus, rusiškos draugystės ešelonai ne nuo vakar vyksta – pradėjo anksčiau, tad gal su kvazi-okupacijos arba bandymų destabilizuoti padėtį, kada labusai, kaip kvaileliai, dabar bando save apgauti nematantys provokacijų ir raginantys vieni kitus nematyti rašistinių chamų (pagarba Pauliui Kovui šiuo atveju!), tai ir nesietina.

Įdomiai pastebėjo ir Audrius Bačiulis, kad bankai nefiksuoja sąskaitų atidarymo bumo. Rusai įsikuria ir atsiskaito grynais – jiems vis dar pigi čia šalis, kad kartą ar dukart per pusmetį išsigryninus valiutą, po to nuomotojams atsiskaitytum urmu už visas paslaugas. Dairydamiesi buto Žvėryne mes aptikome irgi tokią nuomininkę, kuri yra Rusijos diplomato (berods, konsulo ar pan.?) dukra – gyvena sau, o už viską tėvas sumoka grynais “tetai Valei“, tad ji net nežino ne tik, kiek nuoma kainuoja, bet ir kiek mokėti reiktų už vandenį, šildymą ar elektrą. Tokių yra, manau, daugiau.

Kodėl jie renkasi nebe Latviją?

Todėl, kad rusų koncentracija Latvijoje yra per didelė, kad rusas jaustųsi komfortiškai šalyje, kurioje gali susikalbėti gimtąja kalba, kur viskas vyksta pagal jo paniatkes, o ne kokias prūsokiškas ar kitaip vakarietiškas, bet kur dar nėra tiek tautiečių, kad jautiesi kaip tarakonyne (pardon, komunalkėje).

Be to, manau, nepaisant koloradinio kolaboranto LOLeko pastangų, jie į Baltijos šalis žiūri labai pragmatiškai ir iš galimos okupacijos pozicijų: estai yra mažiukai ir dar naciukai, o suomiai yra neutralūs ir nelabai užstos rusų imigrantus, plius, dar ten ir rusų daug – Raškai galima juos jei ne visus, tai dalį tikrai pasiimti, o kam grįžti į šalį tokiu būdu, iš kurios jau pabėgai (jie pamena, kaip buvo represuojami sovietiniai gyventojai, buvę okupacinėje zonoje prie vokiečio, ir kaip su jais elgtasi “atvadavus“); Latvijoje situacija dėl rusų daugumos gi dar realiai tuomet rusams imigrantams yra blogesnė.

O mes, drauge ar pasipykdami, vis tik su lenkais, o tų slavų, kalbančių rusiškai translitu, yra per daug, o ir visada bėdų su jais turėta (Liutauras Ulevičius atkasė ironiškai liūdną faktą: pirmasis, gavęs iš Jekaterinos II Šv. Jurgio ordiną, buvo vokiečių kilmės generolas už lenkų sukilėlių sutriuškinimą 1770 metais).

Ir 1940 metais mūsų okupacija vyko per keletą etapų, ne taip ir lengvai, kaip atrodytų, plius, su teritorinėmis nuolaidomis ir dar ribotu kontingentu (dėka URM vado Urbšio pastangų!), kurį anuomet lietuviai dar galėjo (jei būtų norėję) neutralizuoti skubia lietuvių kariuomenės mobilizacija (plius, VSD ir VRM vadų atidavimas bei KAM bei kariuomenės vado pakeitimas, kas visiškai yra iš tos pačios liolikinės-kaikarinės koloradinės tolerancijos serijos!).

Bet gal jie tiek neanalizuoja.

Užtenka jiems to fakto, kad čia lietuvių yra 80 proc., o tai reiškia, kad 9 proc. rusų ir panašiai tiek lenkų, iš kurių anaiptol ne visi tomaševskiniai jedinstvininkai, tai nelabai išties sukuria palankią dirvą “savų“ gelbėjimui našistų pastangomis – tiesiog rašizmui per menkai malkų konfliktą vystyti ir atvykti dabar imigravusių “vaduoti“ ar “ginti“.

Tai reiškia, kad Lietuva yra labai patraukli šalis artimam užsieniui, o iš jos gi visada galima pasitraukti į neutraliai palankią Baltarusiją arba “savą“ Kaliningradą, kai per Lenkiją – nors ir į platesnę Europą.

Jei būčiau rusas, kuris supranta, kad atgimstančiame Sovoke gyventi nenori, tikrai rinkčiausi pradžiai Lietuvą. Plius, čia pagyvenus, Šengeno viza ir netgi rezidencija likusioje Proper Europe gaunami jau lengviau – čia kaip pinigų plovimo atveju, taip ir su vizomis rusiškuose pasuose.

Galop, mažai jų netgi ir žino, kad Antrojo Pasaulinio karo metu lietuviai neturėjo jokių esesininkų (Waffen-SS latviai turėjo dvi, o estai vieną diviziją). Tačiau, kiek pasidomėję, sužino, kad to fošyzmo pas mus realiai yra mažiausiai. Galop, prie AMBo ne vienas rusų inteligentas gavęs būtent Lietuvos Respublikos pasą, kai estai ir latviai ribojo pilietybes netgi vietiniams tų šalių rusams.

Tad nėra politikos – vien pragmatiškas ir racionalus išskaičiavimas tų, kurie nebenori būti “nacional-predatieliais“ Raškoje. Kad su jais atvyksta ir kolorado, tai aš neabejoju. Bet didesnis srautas rusų imigrantų – tai akivaizdus pavyzdys, kiek Putino režimas yra adekvatiems rusams (o ne ruskiams – angl. Russkie) jau koktus, kad skatina keisti gyvenamąją vietą.

Ne, jie nesakys, kad emigruoja. Tiesiog ilgokai svečiuojasi, aha.