Tomas Chochrin FB metė man įsimintiniausių 10 knygų iššūkį (arba nupirkti knygą jam), tai aš greitai primečiau, kad gaunasi pusšimtis pagal 10 kategorijų, jei taip kukliai.

Nes įsimintinos gali būti tik kokios trys, arba ne daugiau penkios. Arba tuomet reikia raukti viską specializuotai, kaip pats Tomas ir padarė, tad sudėliojau po tris pagal mano hobius tris:

EKONOMIKA ir pan.:

1. Niall Ferguson. The Ascent of Money: A Financial History of the World (liet. yra Pinigų Triumfas).
2. Niall Ferguson. Civilization: The West and the Rest.
3. Robert L. Heilbroner. The Worldly Philosophers: The Lives, Times and Ideas of the Great Economic Thinkers (liet. Didieji Ekonomistai).

Už visas tris ačiū dr. Aušrai Maldeikienei.

Visas trejas dera perskaityti ne tik studentams (ir ne tik ekonomikos, ar socialinių mokslų, bet bendrai humanitarams), bet ir turėtų būti nagrinėjama jau mokykloje, ypač Nr.2, jei nenorite turėti “vaje, vaje, VAE“ pra/nu-balsuotojų, atskalūnininkų, chemtreilininkų, dirvožemininkų, litukų saugotojų ir bendrai antivakarietiškų tautinių bei pagoniškų blėnis vapančių rusofilų.

SNUKDAUŽIS ir pan.:

4. Dave Grossman. On Combat, The Psychology and Physiology of Deadly Conflict in War and in Peace.
5. Peyton Quinn. Real Fighting: Adrenaline Stress Conditioning Through Scenario-Based Training.
6. Lawrence A. Kane & Kris Wilder. The Way of Kata: A Comprehensive Guide to Deciphering Martial Applictions (ačiū Pauliui Bereniui).

Neįsivaizduoju krašto apsaugos ministro, kuris nebūtų skaitęs Nr.4 (kariuomenės vadas, kuris šios knygos nestudijavęs, turėtų būti nušalintas be diskusijų; kariūnams knygą privalu studijuoti Karo akademijoje, bet ne karininkams ir ne kariūnams jos geriau neduoti – tegul jie verčiau žiūri filmą Generation Kill).

Nr.5 autorius yra ir FB, o knyga turėtų sugriauti visas iliuzijas “sportuojantiems“ kovos meną su pižamomis ar chalatais, svaigstantiems dėl UFC, žaidžiantiems nindzias arba kitus mokantiems savigynos. Must-read, folks.

Kai Nr.6 – tai įvadas į supratimą, kas yra kata išvis (neapsiribojant Goju-ryu Shoreikan pagal autorius, nes aš iš Jundokan krypties, jei ką).

MARINISTIKA ir pan.:

7. Aloyzas ir Arvydas Každailiai. Laivai ir jūrininkai (dabartinis trečiasis leidimas jau pravalytas nuo sovietinių privalomų klišių ir papildytas Romo Adomavičiaus intarpais bei jo naujais skyriais).
8. Jacques-Yves Cousteau & Frédéric Dumas. Tylos pasaulyje (angl. The Silent World).
9. Rimtautas Rimšas. Klajonės po jūrą ir save.

Be 7-tos – jūsų vaikystė yra praleista veltui (ir jums labai pasisekė, jei pakliuvo Nr.8), o 9-toji turėtų būti įdomi ne vien buriuotojams, ir, mano galva, tai yra grožinės (!) ir lietuvių (!) literatūros pavyzdys, kuris patvirtina, kad nesame tik artojų tauta (be patoso čia), o jūrinė valstybė, nes tik jūrinėje valstybėje gali gimti tokie tekstai (ir be bajerio).

BONUS:

10. Vytautas Landsbergis (sudarė Liučija Jasiukevičiūtė). Būta ir pasakyta. Mintys.