Dėl pagrobto estų saugumiečio, aišku, savaitgalį jokios analitikos ar konkretesnės informacijos nerasi, tai va belieka tik mano spekuliacijos šia tema. Nelabai kuo pagrįstos, perspėju, nes tai, ką žmonės vadina “intuicija“, paprastai yra patirtis, praktika ir įgūdžiai, bet grįžtam prie esto, nei Valensina sulčių ir Kazbegi 1881 vaisvandenių pardavimo analizės.

Pirma, daug kam Vakaruose šokas (nekalbant apie mūsų viešumoje pasipylusias bėdavones, sriūbavimus, rąžomas baltas rankeles ir grūmojimus pabalusiais krumpliukais Huilostano pusėn – tarp kitko, jei mongoliškai Rusija yra ОХУ-ын, t.y. rusišku keiksmu afigiennai didelė šalis, suprask, tai prezidentas – ерөн*хийлө*гч, bet tinka ne tik konkrečiam Huilo). Ir kai kas lygina su Venlo incidentu (naciai ir lietuvis, prikišęs nagus – vikėje švieskitės).

Aš taip nemanau, nes ir Bražuolė gali į niekur nevesti (ypač jei valdžioje yra “savi“ arba bestuburiai ir greitai sukalbami pašlemėkai).

Antra, ko stebisi vakariečiai – kad saugumietis kontržvalgybininkas užsiima kontrabandos tyrimu.

Na, Laurinkus Antrasis savo metu padėjo labai dideles pastangas, kad pagaliau mūsų VSD atlaisvintų nuo nebūdingų funkcijų. Sunkiai, bet savo pasiekė, o ir 2004 metų BK (iki tol naudojom 1968 metų, berods, pakoreguotą LTSR BK versiją) sudėliojo ikiteisminio tyrimo funkcijas, prievoles ir pareigas aiškiau (po ko ponas Liutkevičius liko be darbo su visu “netardymo“ departamentu, ir nuėjo Paksiui patarinėti, kaip Grigaravičių iš generalinio komisaro mesti). Žodžiu, suirutės šalyje pakako dar iki tol, kol Grybauskaitė Pirmoji prasinešė boulingo kamuoliu per žydrus Albino kėglius.

O va estai savo KaPo šią funkciją vis dar paliko.

Nors pas mus jau senokai su korupcija kovoja STT, sienas saugo VST, kalinius terorizuoja VST, su organizuotu nusikalstamumu kovoja ONTT (kriminalės policijos specializuotas ištisas biuras, nors vadinasi vėl kitaip, o priklauso pats KPB), ir su žurnalistais kariauja VSD – žodžiu, viskas nacionaliniam saugumui svarbu, bet mes esame ne maža agrarinė mažo mamontoviško pimpio sindromo kamuojama valstybė, o nuo jūrų iki jūrų, kur niech žyjie Polska – kawaliek Litwy™, todėl vat turime atskiras tam teisėtvarkos institucijas. Tad nežiūrėkite į estą kaip VSD pareigūną, bet greičiau kaip mūsų FINANSŲ ministerijos Muitinės departamento Kriminalinės tarnybos pareigūną.

Jau ramiau? Ne tarpukario Venlo ir ne tarpukario Skučas, aha.

Trečia, dabar pagalvokime, kaip taip galėjo nutikti išvis?

Estas, ko gero, vyko nelegaliai susitikti su savo agentu-informatoriumi rusu – anapus sienos, nes kalba eina gi apie kontrabandą. Iš čia yra ir tas minimas užmokestis 5000 EUR (rupke, turiu tiek nacionalinio saugumo paslapčių, bet niekas neperka iš manęs!), taip pat diktofonas (kad nereiktų užsirašinėti ir viršininkui parodytum ataskaitoje, kad ne ruskių kekšėms išleidai už oral… tfu, žodinio, k-hm, pobūdžio svarbią informaciją). Na, tarnybinis ginklas irgi suprantama.

O susitiko, jau galiu lažintis, Rusijos teritorijoje, perėjęs sieną, kas jam nėra problema pagal tarnybą (bet nusikaltimas dviem valstybėms jo informatoriui civiliui!).

Paprastai mes manome, kad rusai vis dar saugo savo “geležinę uždangą“ kaip “po raktu“, anot jų pagyrų, bet aš galiu pasakyti, kad mūsų VSAT, tarkime, Kuršmarėse sieną saugo už rusus – jei jūsų valtis nudreifuos į pasienio zoną už geltonų plūdurų ir išsikviesite pagalbą, tai ne rusai jus sulaikys, o mūsų šaunieji “pograniecai“ iš VSAT ir dar gausite bylą už neteisėtą sienos pažeidimą. Čia faktas, o ne spekuliacija.

O vat spėju, kad ta estų ir rusų sienos dalis yra miškinga ir pelkėta, ir estai saugo su minimaliomis pajėgomis, o rusai dirbti ir taip tingi tingi, nes už juos gi saugo estai (rusams tai ko saugotis, jei kontrabandos srautas ir pabėgėliai į priešingą pusę?).

Bet Rusijos kontržvalgyba prie Huilo vėl atsigavusi, ir tai reiškia, kad ne su BNS kariauja ar kusaites (est. Kuusaaitee) nuo savižudybių saugo. Mūsų pajūrio ir pamario pasieniečiai irgi mėgsta lakti su Kaliningrado “kolegomis“. Trumpiau, tai estų pareigūno aktyvumas, renkant “operatyvinę informaciją“ (kas normaliose šalyse vadinama crime-intell), buvo FSB žinomas.

Vat ir parengė pasalą.

Ir kai bičas bandė bėgti namolio, tai pasivijo ir į Estijos teritoriją (nes rusas geriau apsitries, nei pasiduos, ypač, kai adrenalinas “pagonią“ skatina; mūsų Vytis, tarp kitko, irgi Pagonia, kas irgi daug ką apie mūsų protėvius pasako) – ta siena, žinote, yra labai sąlyginis ir susitarimo reikalas, net jei stulpais markiruota. Ir parsitempė atgal (ištisi batalionai pasiklysta Donecke, tai ką jau čia pora užklydusių saugumiečių…).

Išsitempė, nes bičas neturėjo jokio back-up (o gal todėl ir neturėjo, kad žygis anapus buvo įprastinis, o ir nesinori pritraukti dėmesio – žr. apie po antrą burnelę darančius pasieniečius Klaipėdoje).

Net jei būtų kvietęsis, tai FSB pasirūpino radio-jam priemonėmis, ką ir pritaikė, nes ir sulaikyti vietoje nepavyko (estas spruko kaip kiškis, kas estui nebūdinga, jei tikėti rusų anekdotais) – tai negi dabar nušausi vietoje kaip Daumantą?

Tad nekelkite panikos su penktu NATO straipsniu. Tikiuosi, daugiau faktinių detalių išlįs, kaip ten būta.

Kol kas man atrodo, kad nieko čia politiško nėra, ne joks čia ne incidentas, o kad estų KaPo dirba aktyviau nei mūsiškiai, tai kartais iniciatyvos nuveda ir prie tokių klaidų. Estas, galūgale, tam ir skuodė namolio, kad buvo pasirengęs, jog taip gali nutikti.

Niekas tik nebuvo pasirengęs, kad ruskiui pofig šventa NATO šalies žemelė, jei tuomet jis turi jėgos ir skaičiaus pranašumą (kai neturi, tai siūlo vodkės su juo išgerti arba pagroti balalaika, nes, kaip sakė “kultiniame“ sovietų filme apie čekistus ”Nesugaunamieji“: balbalaika – bolševikų nacionalinė reikmė ©).

Įdomiau bus, kaip estų valstybė dabar savo pareigūną atvaduos. Likite įsijungę.

Aukščiau minėtas Eston Kohver, nuteistas RF už šnipinėjimą 15-kai metų, jau su savo šalies prezidentu Toomas Hendrik Ilves po išvadavimo 2015-09-26 mainais į buvusį estų saugumietį ir rusų šnipą Aleksej Dressen 2015-09-26 (foto iš estonia-paradise-of-the-north.blogspot.com)