Jeigu jūs manęs paklaustumėt, kur iš tiesų derėtų būti Lietuvos sostinei, tai jau tikrai ne Baltarusijos pasienyje per 30 km iki Europos Sąjungos rytinės ribos, nors ir šalia geografinio Europos centro.

Mano galva, tai geriausia būtų, kad keltume sostinę į Klaipėdą – kaip ir dera Baltijos valstybei, kurių sostinės ir yra prie šios jūros.

Nors girdžiu, kaip jau rėkiama:

– Pala-pala, taigi vokiečiai su lenkais sostines turi šalies centre, o ne uostuose prie Baltijos!

Ir čia jau atkunta Lietuvos Bambos gyventojai, iškart lįsdami su svariais argumentais, jei ne į snukį, tai bent jau kad sostinė turi būti centre (ne, ne Jonavoje, Balbieriškyje ar Kėdainiuose, aišku), nes Kaunas yra Kaunas (o višta yra višta, nors ornitologai irgi paukščiu laiko).

Tai kauniečius nuraminu – visi jūsų prospektai ir miesto išplanavimas bei netgi valstybinis Zoo rodo, kad tikrai esate suprojektuoti kaip sostinė, dar ir be Cepeliniškių oro uosto būdami Rail Baltica, Via Baltica bei tarptautinės magistralės jūra-žemynas nuo Klaipėdos iki Minsko mazgu. Ir su nuosavu ekologiškos elektros energijos generavimo šaltiniu, žinomu kaip KPSS pirmojo sekretoriaus AMBo (nepainioti su tarpukario lėktuvais ANBO) vardo HES.

O kitiems rėkalotojams dėl vokiečių, rusų ir lenkų, kurių sostinės yra Berlyne, Maskvoje (penkių jūrų uostas) ir Varšuvoje (kurios herbe undinė!), tai tik priminsiu, kad pastarieji priėjimo prie jūros istoriškai neturėjo, kaip ir mums anuomet sunkiai sekėsi į sūrų vandenėlį kojeles pamerkti iki įsivyravo marinistinė ne vien prof. K. Pakšto pasigauta tikros valstybės gyvybingumo tik per jūras idėja.

Juk vokiečiai turėjo iki savo pirmojo Reicho tik aibę kunigaikštysčių, o tos, kurios turėjo priėjimą prie jūros, savo sostines tai ir laikė sujungtas su jūra: ar koks Hamburgas, ar koks Rytprūsių Kionigsbergas (džk Karaliaučius) per Piliavą ar vokiškoji Livonija per Rygą su Talinu (tuomet Reveliu). Gi rusams kelią į žmones praskynė Petras I, kuris ir sostinę gi įkūrė kaip uostą prie Baltijos – Peterburgą.

Tad šitos išimtys tik patvirtina taisyklę. Ir nesuprantu, kodėl negalėtume turėti kompaktiško barokinio Vilniaus kaip akademinio miesto, tarsi Tartu Estijoje, o tikrą sostinę keltume į uostamiestį. Na, pakeliui  Kaunui tik ir liktų elektrinės ir degalinės vaidmuo, bet ne apie juos kalba, nes laikinai jie jau sostine pabuvę (beje, per tą patį laikotarpį pasirodę sostiniškesni už dabartinę, bet čia šiaip, niuansai, žinomi visiems vilniečiams kilme iš Kauno).

Daug įdomesnė man pasirodė žinutė 2012 metų, kurią tada radau aviacijos blogerio Simono Bartkaus tinklaraštyje – apie tai, kad atsiranda tiesioginis reisas, sujungiantis Lietuvą su Izraeliu.

Ir čia man taip iškart nauja vizija prieš akis pasistojo (ša, husarai – vizija čia, ne tai, kas tik jums terūpi!).

Gal iš tiesų vertėtų sostinę kelti į Druskininkus, kad nereiktų pyktis vilniečiams, kauniečiams ir klaipėdiečiams, kaip panašiu principu kažkada amerikiečiai savo bendrą valstijų sostinę įkūrė “niekieno“ žemėje ir nei vienai valstijai nepriklausančią?

Mat juos šunes, kurie loja, o caro Malinos karavanas juda – miestas lygiai tokia pačia sostine būtų pakraštyje, kaip  uostamiestis ar dabartinė sostinė (ne kaip upių tėvo ir močios benkartas Kaunas, aišku, nes Kaunas yra Kaunas juk, kadangi Kaunas).

Būtent turizmo prasme Druskininkai tampa savotiška sostine, nes kaip tik merui ir jo draugų verslams reikia desperatiškai užpildyti tuštumą, žiožėjančią po rusų turistų srauto užtrūkimo (ačiūdie, atpigusiai naftai ir Vakarų įvestoms sankcijoms!).

Tad pagalvokime: čia juk ir gydyklos (beje, nemažai Izraelio piliečių, kuriems jų “sodra“ apmoka procedūras ir užsienyje, vis dar kalba ir supranta rusiškai, o kur rasi Europoje šalį, kurios personalas kalba šia kalba prie europinio serviso lygio?), čia ir vandens parkas, ir natūralūs mineraliniai šaltiniai (nagi, kiek sostinių tuo gali pasigirti, ką?!), ir dar netgi slidinėjimo trasos, veikiančios ištisus (!) metus. Šiaip net metro nereiks – pakaks keltuvo per Nemuną, ir visi Šiaulių gezai su “styginiu transportu“ tyliai nudūsta kamputyje, o zuokiniai kukliai nudelbę akutes kapsto smėliuką, ieškodami nepakasto metro (kirtis ant O).

Ir kas po to pasakys, kad caras veltui europinius fondus užgaidai iššvaistė Zuoko pavydui?

Grumpy dzūkas™ Romas Sadauskas-Kvietkevičius? Jį teks į Vilnių deportuoti kuo toliau nuo City of Drus Vegas © nenutylančios šventės, kur galės rašyti juodo humoro baltas eiles apie merdėjantį pasienio miestuką WillnoYes, kuriame klaidžioja trijų antkapių slyvinė rekviem dvasia, sugrįžusi paūbauti iš beveik diplomatinės emigracijos tarp gimtųjų barokinių mūrų.

Sutinku, susisiekimas dabar nuo esamų oro uostų su miestu prastas, ir čia derėtų iš tikro investuoti jau valstybiniu mastu, o argi nepasistengtų LSD partijos vicepirmininkas, esant šios partijos pirmininkui dar ir Vyriausibes™ pirmininku?

Čia pat kaip iš po žemių išdygtų aviacinis Žiemelis, nepaisant pašalo ar įšalo – ir mikliai gal net vietoje nutįstų aerodromo pilkieji takai, leistis boeingams.

druskininkai-svajoja-ir-apie-savo-oro-uosta-508696b86c32a

Druskininkų savivaldybės oro uosto vizualizacija iš 15min.lt

Mazūrka vis tiek Europarlamente ir nieko nemato (net kai jo frakcija Red Dalia knygiūkštes sumėto kolegoms), nes netgi dar anoji nelemtoji caro tvora, įbridusi į Ratnyčėlę, nesukėlė didesnio kognityvinio disonanso būnant ministeriu, tai ot ne pė iks ant to Raigardo miško? Čiurlionio, kuris Mikas ir dar Kostas buvęs, paveiksluose atminimas vaikams liks – galės į išmaniuosius daunloudintis.

Anava kažkoks kunigas Baranauskas virkavo dėl kelmų kalnotų ir plikių nupakalnėjusių, tai ten ir dabar Anykščių slidinėjimo atviros trasos yra, nėra ko sriūbauti šileliuose kaip prisitvojusiam į žalią eglelę sakalui. Raigardą biokurui caro draugų katilinėms iškirsti ir užasfaltuoti – čia jau orlaiviai leisis kaip į Naujuosius Vasiukus. Pilni turistų iš Izraelio, kurių kišenės pilnos šlamančių, nes kiekvienas tomkus žino, kad žydai valdo pasaulio finansus. Pasidalins su Druskininkais.

Todėl dar čia trūksta gerų kazino, nes žydai mėgsta lošti, ir čia be bajerio – iš praktikos su jais ir jų pageidavimų sąrašo (priminkite kada, papasakosiu, kaip trijų žydų sąskaita “Neringoje“ kiaulienos karbonadą su jais valgiau). Na, o bordelių klausimas išsispręs savaime ir be įkalbinėjimo į krikdemus atvirtusių dvištukių socdemų dagių su visu uolių klerikų sparnu TS-LKD. Mat daugeliui senukų užtenka to, kad jauna seselė jiems šypsosi – ir tai visas seksas, kurio tik gerontologijos subjektas beišgali dar norėti. Morališkai visi patenkinti, o turistas – dar ir ekstazėje.

Beje, pridėkim dar ir caro tėvui priklausantį Grūto parką pramogoms – vakariečiai ten važiuoja lūlzų prisigaudyti kaip į kokį disneilendą! Netgi Žaliojo tilto balvonų problema išsisprendžia automatiškai – tokiam paveldui vieta tik naujojoje sostinėje! Galima netgi prie to mero, kurio kabinete Iljičiaus biustas riogso, durų pastatyti kaip šunliūčius prie kinų restorano – porą vienoje pusėje (tuos su vėliava ir su atboinyku, manyčiau), o iš vidaus kitą porą (kur čiuvas į svidankę eina ir dar kas liko).

Tai vat dabar pasakykit, kuo prastas Druskininkų ver. 2.0 kaip Lietuvos sostinės planas?

Pagal tai, ką jau pasiekė, tai formalus statuso įteisinimas savaime išjudins tinkamus procesus. Juolab, kas nenorėtų iš valdininkų dirbti būtent kurorte? Ir, beje, o žinote, kuriame mieste jau dabar saugomos jūsų mokesčių deklaracijos?… O kur mokesčiai – ten ir sostinė. Visada taip buvo.

Tad į šviesų rytojų, daragoj tovarišč™ Butkevičius! Jūsų partaigenose jau dabar tvarkosi čia kaip namuose, tai netgi nereiks stengtis laimėti rinkimus sostinėje – iškart sostinę ten, kur rinkimai laimėti!

* * *

Tačiau net ir tapus Druskininkams Lietuvos administracine sostine, ekonominė ir socialinė situacija gyventojų nepasikeis į gerą. Kodėl ne?

Tai jau kitos savaitės tema – apie carus su kniaziais ir išsunkiančias institucijas.