Atšurmuliavo sekmadienį merų rinkimų pasiutpolkė, vakar jau vietoje darbo atsidalinote visais politiniais džiaugsmais ir gal išlenkėt ne vieną taurę putokšlio už savo kandidatą, praėjusį į antrąjį turą, o Zenka ir Co. toliau baigia dėliotis balsavimo biuletenius, dirbdami biurokratinį įvykusių rinkimų rezultatus užfiksuojantį darbą.

Tad ką gi turim?

* * *

Pirmąkart merus rinkome tiesiogiai.

Aktyvumas buvęs apie pusę rinkėjų, kas darkart įrodo, kad pataikavimas garsiausiai rėkiantiems lemingams, kurie vis teisinosi, kad nebalsuoja, nes ką čia tą atstovaujamą demokratiją rinksi, kai norisi tiesiogiai, tai aišku, kad nieko labai aktyvume ir neįtakojo, nes panašus buvęs tik tuomet, kada savivaldos rinkimai sutapę su prezidento – bet vis šiek tiek daugiau, tai dabar nesiskųskite.

Tik vat tie patys lemingai dabar burba, kad nebuvo, suprask, iš ko rinktis. Todėl nežinau, ar aš kada sulauksiu, kad bent jau savivaldos rinkimuose bus privalu nueiti ir pačiam užsiregistruoti, kad nori dalyvauti, o ne užregistruos tikėdamiesi, kad teiksiesi ateiti.

Registravimasis tuo pačiu išspręstų ir gyvenamos vietos deklaracijos problemą, nes šitas sėslumo ir turto cenzas vis tik įtakoja rinkimų rezultatą. Na, o kad stambinti ir apjungti savivaldybes dera, tai aš nekart jau sakiau.

* * *

Vilnius nudžiugino, aišku.

Čia opozicijos tikslas buvęs išstumti merą Zuoką. Ir tik per plauką šiam vos pavyko į antrą turą prasmukti, surinkus mažiau ir už antrą kandidatą laimėtojo sąraše, kas gerai:

a) nebus rinkimų kiršinančiu tautiniu pagrindu;

b) kai bus sutriuškintas antrame ture, tai pagaliau ir nukeliaus į sąvartyną, kur jam ir vieta, o ne mero kėdėje.

20150301_162829

Reitingavau taip, nes: 1) už laivybą Neryje; 2) gera advokatė; 3) mes, buriuotojai, visada pažymim paskutinius; 4) rekomendavo FB apklausoje; 5) lyderis, savaime aišku.

Realiai, tai visa opozicija ir tebuvusi Remigijus Šimašius (LRLS) versus meras Abonentas Zekas Artūras Zuokas, kuris šiaip jau yra LSD partijos statytinis.

Ir visos kitos partijos, kaip ir koloradas, buvo skirti tik balsus išblaškyti, padedant Zuokui laimėti – netgi TS-LKD savo oranžinį berniuką, konkuravusį su Remigijumi, metė į rinkimus vien tam, kad dr. Mantas Adomėnas įkyriai nešmėžuotų angažuoto partijos politbiuro panosėje, tad ko siekiama, tas ir pasiekiama, mieli mano krikdemai, mano balso, aišku, todėl šįkart ir nebegavę.

Mane netgi džiugina, kad Artūro Zuoko rinkėjų žinutė “vagia, bet dalinasi/gera daro visiems“ veikė prieš Remigijaus Šimašiaus skaidrumo siekio žinutę, kuriai netgi antrino ir tas pats dubleris Marius Mykolas Majauskas (beje, kas nors jį pastebėjote veikiant politikoje ką nors kaip šešėlinį finansų ministrą?…).

Todėl rezultatas geresnis galėjo būti tik tuomet, kad antrame ture būtų jedinstvininkas, kuris tikrai nekeistų savo Europarlamentaro kėdės į miesto vadovo postą.

Na, tai dabar gulintį nukaltą merą Remigijus ir paspardys, nes teoriškai – arklys, o praktiškai – jau kaip ir nesikelia (ir tas Zuoko susirūpinimas dėl šio konkurento ekrane buvo matomas dar gerokai iki tol, kol preliminariais balsais jį Tomaševskis neaplenkęs buvo), nes iš ko tų balsų antram turui prisigraibysi, kuomet kitos partijos kalbėję prieš, o ne už, tai negi jų rinkėjai dabar persimainys?

mero antras turas

LLS (zuokuliniai) faktiškai nukopijavo LRLS (šimašoidų) spalvas, tai dabar žiūrėsime, kas po antro turo juoksis (iš G+)

Bus labai juokinga stebėti, kaip socdemai, jei norės kažką išpešti, turės dabar jau išsiviešinti ir atvirai remti savo lalaloopsy merą, o jei ne – tai po kokių metų dabartiniam merui šviečiasi belangė, o ne vaizdas pro dangoraižį Šnipiškėse.

Ir dar džiugu, kad LSD partija ne šiaip moušeliai-soušeliai, kad neturi nieko rimto mieste išstatyti – šiaip ir visas jų strategavimas stabiliai jau antri rinkimai iš eilės eina šuniui ant uodegos (su kuo skudurus šįkart sumesite, padugnės jūs nelaimingi?), ir tas mane džiugina, ir piktas gnomas Siūsas gali pasiusti iš pasiutimo, kad prapylė (aišku, girsis, kad mandatų gavo, suprask, daugiau, nei praeitą kartą, aha) gi taip dabar jau visus (!) miestus (Alytaus meras eina ten, kur komisaras prisiklausęs savo klientų), ir dar paskutinę (!) turėtą Seimo nario vietą Žirmūnuose, kaip ir prognozavau: čia rungsis krikdemų Radvilė su liberalų Gustainiu.

Ar gali būti dar kas nors geriau?

* * *

Ir gali nebesiguosti LSD pašlemėkai dėl kokių nors tipinių išsunkiančių institutų pavyzdžio Druskininkų, kur caro reitingą lenkia tik Huilo – bet ir tai dar neaišku, nes Putino reitingai fiktyvūs, kada Malinausko yra tikri.

Tik tai yra paskutinė caro kadencija – baigsis dotacijos iš nacionalinio biudžeto, dar, žiū, pertvarkys savivaldos finansavimo principus Seimas prie kitos jau Vyriausybės, tai ir baigsis tas jo “amžinas“, kaip tūkstantmečio Reicho, buvimas meru: net ES lėšoms reikia Vyriausybės garantijos, o Druskininkų biudžetas ir be grandiozinių projektų yra deficitinis bei gaunantis dotacijas iš “praskolinto“, va tokiems išlaikytiniams, Vilniaus miesto GPM.

Juolab, kad šie rinkimai iš tiesų buvo daugiau skirti vietos opozicijai konkuruoti tarpusavyje, kad galėtų sėsti prie bendro derybų stalo ir suderinti strategiją, kaip carą nuversti, iškėlus bendrą ir aiškų kandidatą. Tad ir rinkimai opozicijai reikalingi aiškiam miesto jėgų reitingui sužinoti, kas kiek vertas – tai anaiptol ne pralaimėjimas, o tik pradžia rimtam darbui, ir šis etapas buvo neišvengiamas bei būtinas, nes matavimasis reitingais iki šiol buvęs pokerio blefu, kada dabar visos kortos atverstos ir aiškios, o ir Taryboje opozicijos skaičius padvigubėjo.

Aš dėl Druskininkų esu optimistas, o ir grumpy dzūkas™ Romas balsuoja Lazdijuose, ne pašonėje (kas darkart parodo, kad savivaldas dera stambinti).

* * *

Sakote, dar runkelių sostinėje Kapsuky kažkoks meras socdemų Brazys išlaikė postą?

Bet tai, ko gero, vienintelė vieta su giliomis nomenklatūros tradicijomis (praktiškai, visos tarpukario socialdemokratijos, anos dar tikrosios, lopšys), ir ten opozicijos nėra vien iš idėjos, kaip Druskininkuose, nes praktiški žmonės yra tie suvalkiečiai, o tai reiškia, kad:

a) konformistai;

b) ten socdemai iš tiesų yra adekvatūs, o stambaus kapitalo partija (ponas Linkus, pvz.) iš tiesų yra konservatoriai, o ne socdemai, kaip nacionaliniu mastu.

Tad jei kapsai davė mums norminę bendrinę kalbą, tai jie kaip kokie žydų ortodoksai, ko gero, laikomi LSDP tikrumui parodyti. Liūdina, kad kaip litvakus čia rusyno žydai dažnai užgožia Lietuvoje, taip ir Marijampolės apskrityje atsikratyti komunistine praeitimi sunkoka vietos socdemams.

kovo-11

Marijampolės partijos: liberalai, krikdemai, socdemai (iš smulkmenele.lt)

Na, o apie socdemų (sic!) Birštono, kurie yra Prienų priemiestis, ar kokių Pagėgių su kontrabandos stogu totoškiniu Komskiu, tai kalbėti kažką rimto iš partijų pozicijų neišeina, nes ten patys jie yra sau partijos, kad ir kuo besivadintų dėl fantazijos skurdumo.

* * *

O va Klaipėdos mero rinkimai iš tiesų yra pasirinkimas tarp gero ir geresnio – varžosi LRLS geriausias šalies meras pagal “Veido“ rinkimus Vytautas “Kongas“ Grubliauskas su TS-LKD kandidate Agne Bilotaite.

Ir ten rinkimų kova yra vyras vs moteris, amžius vs jaunystė, daugiavaikis tėvas vs feministė, liberalas vs krikdemė (keista, kad neišsitekino dar), džiazas vs hiphopas, ir pan. – rupūčke, nors į Klaipėdą antram turui gyventi registruokis iš to smagumo!

klaipeda

Vardan tos, Lietuvos (sic!) – už tą ar aną? (iš pinterest.com)

* * *

Su Kaunu iš esmės viskas irgi gerai – TS-LKD antrame ture susitiks su krabų koalicija ir magnatu Matijošaičiu.

Formaliai žiūrint, abi yra stambaus kapitalo interesų partijos (kuo būna konservatoriai, bet mane nenustoja stebinti tas visuotinis jų noras taip vadintis, nors seniai partijos pavadinime krikdemai – go figure), tik viena yra politinė ir viešo intereso, o kita yra kišeninė ir privataus intereso.

Kaip kandidatas, esamas meras Kupčinskas yra silpnokas (net jei ir KASP karys dabar ir ginkluotas) – čia neabejotinai našlys oligarchas turi pranašumą ne vien savo įvaizdžiu (saugokitės, barakudos, nes iš jų irgi išeina krabų skonio lazdelės).

krabai

Kaunietės špagatais paskui kandidatą (iš youtube.com)

Kaune ne tiek imponuoja patriotinės, kiek verslo idėjos, todėl ir verslo kalba šnekantis kandidatas paperka ir be tiesioginio papirkinėjimo per reklamą, kuria pasirūpino iš anksto, kuomet supirko reklamos plotus kaip įmonė, o paskui pernuomavo partijai (Zenka su maumais tame, aišku, jokio formalaus pažeidimo neįžvelgia).

Šiaip aš ramus, net jei Kaune TS-LKD liks kokiai kadencijai opozicijoje. Kaunas yra Kaunas, ir niekur neprapuolė, nors jau turėjo meru Šustauską, jau turėjo užsuktą srautą pinigų iš kelių fondo formaliai keliams, o realiai gatvėms, jau ir įprūdijo jiems LSD padugnės per savivaldos pirmininką carą HESui AMBalo vardą (už tai kauniečiai lupa Aleksoto tilto žvaigždes be palauk!), tad kažkoks TS-LKD palaikymas tokiais procentais, kaip dabar, yra daugiau kaunietiško tikėjimo, nei išskaičiavimo pavyzdys.

Ir kad šįkart Kauno liberalai bandė kalbėtis tarsi verslininkai, bet susipykę su sveiku protu (todėl kalbėjo kaip viarslinykai™), tai atėmė balsus ne iš TS-LKD, o iš krabų (kaip ten ta jų nepartinė koalicija realiai vadinasi, ką?) – būtų buvę dar liūdniau. O dabar kaip ir lygiosiomis eina į antrą turą, ir čia, kuomet išsigrynina kandidatai, gali sugroti veikiau kaunietiškas beretinis nusiteikimas, nei babkės.

* * *

Gal apie kitus miestus ir nebekalbėsiu. Absoliučioje daugumoje jų suveikė permainų noras, arba sistema išsigrynina į dvipartinę, kas parankiau demokratijos prasme.

Ten, kur situacija visiškai monopolizuota ir merai gauna politinę rentą iš savo įtakos, ten labiau, aišku, jie ir įsitvirtino, tačiau tuo pat metu padėjo pamatus opozicijos konsolidacijai ir kryptingam darbui, ne “kas būtų, jeigu būtų“, o fokusuotai politinei veiklai “nuverskime!“ (kaip ir kodėl – klausimai, kuriuos turės atsakyti).

Dar akivaizdu, kad tose savivaldybėse, kuriose merai įgauna kunigaikščių galias, iš esmės yra ir taip pat ir jų galas partine prasme – tai jie reikalingi partijoms, bet ne partijos jiems, ir tai reiškia, kad nacionalinės partijos, kurios rimtai galvoja apie savo ateitį (LSD ant kaifo, kaip visada, tai ne apie kosmonautus su pra-pilotais kalba), turės pačios tokius “savo“ merus politiškai kapoti ir apriboti, nes žvaigždės yra aikštingos ir mielai parsiduos tiems, kurie labiau apsimoka.

Tai taip pat reiškia, kad provincijose vyks spartesnis pokytis link dvipartinės sistemos, ir labiau išsigrynins vietos politikos linijos. Kas irgi negali nedžiuginti, nes eina į pabaigą ir tuščių pažadų bei populistų laikas.

Ir nacionalinės partijos, kurios taps priklausomos nuo savo žvaigždžių-merų provincijose, tik dar sparčiau suprovincialės (ahoy, pone tovariščiau Sysai!) ir Seimo rinkimuose eis į nebūtį, nes pasiekė piką, tačiau neįžvelgia giluminio pokyčio, besislepiančių už iškreiptai interpretuojamos statistikos skaičiukų*, po kurio eis nuosmūkis, kaip ir akivaizdu, kad saulelė ir pagal bukai pateikiamą statistiką itin sparčiai leidžiasi vakarop totoškėms (paksistams) su kokoškėmis (gobšiukams).

Kad ir kaip siustų rinkimų strategas nuo LSDpė, o šiai sisteminei partijai jau antri rinkimai iš eilės lėtai, bet užtikrintai pareina pė – koaliciniai partneriai iš TT, DP ir Jedinstvo pozicijas ir palaikymą irgi juk praranda, o su konservatoriais jungtis taigi niekaip neišeina.

Ateitis be LSD visiškai šiems niūroka, ar ne?

lsd

LSD strategas (iš madan.org.il)

O ir krikdemų jaunimas dabar atranda brolių ir sesių sustiprėjusiuose liberaluose, senąjai partijos kartai vis labiau idėjiškai tik konservatyvėjant (visi senstame) ir traukiantis į antrą planą, kuomet išgalima kandidatais išstatyti tik konformistus, ir kuomet tikslai keliami ne laimėti, o kažką savo partijoje išspręsti ar su išsišokėliais liberalais konkuruoti bei peštis (tad ir konservatoriai iš TS-LKD su konservatoriais iš LSDP jungtis negali).

Viena socdeminė viltis – kad dabar TS-LKD su LRLS susimautų ant to nevisuotinio šaukimo, tai, žiūrėk, Seimo rinkimuose dar gal patys perlips 5 proc. barjerą, bet tai viskas, ko gali tikėtis. End of LDDP story.

Kai miestus jau sekmadienį šie soušel-moušeliai prapylė galutinai, o partijas į Seimą balsų dauguma išrenka gi miestiečiai (savivaldos rezultatų negalima lyginti su Seimo rinkimais tiesmukai, nes vietos politikai pereina žinomumo ir reputacijos, o ne pažadų gražumo testą).

Ir bus juokinga, kad į Seimą paklius LSDp tik per vienmandates rajonuose, o ir tai keliaus į opoziciją, juolab, kad iki rinkimų ekonomika dar pas mus patirs smūgį (apie tai kol kas tylu tylu!…), ir sukelta (hip)sterija dėl “gaudymo patrankų mėsai“ (apie ką perspėjau dar sausio 26d.) to pridengti niekaip nepajėgs, nors kad ir kiek ura-patriotai ir dės pastangas sau į koją šaudytis.

Galėsit su LSD ratais važiuoti kas į Druskininkus pas savo carą ilsėtis, kas į Birštoną mineralinio vandenuko palakti.

* * *

O dabar marš, vilniečiai, į antrą turą kovo 15 dieną zeką paskui jo visus socdemus ir balvonus į Grūtą (sic!) siųsti!

———————————-

*Įdėsiu dar savo komentarą dėl rezultatų interpretavimo, nes statistikos interpretavimas irgi reikalauja tam tikro išsilavinimo, tad trumpa paskaita:

1. Zuokas yra antras. Zuokas surinko mažiau, už antrą po Šimašiaus. Jaučiate statistikos skirtumą?

2. Savivalda nėra tolygu nacionaliniam rinkimui, nes groja kiti kriterijai: vietinė reputacija ir partijos pajėgumas vs pažadai ir grožis nacionaliniu mastu. Maža to, savivaldos ir nacionalinė politika skiriasi savo viešaisiais interesais – ką vietos socdemai gali užtikrinti vietos lygiu, dar nereiškia, kad jie bus patrauklūs nacionaliniu. Čia apie duomenų kokybinius skirtumus kalba.

3. Tą patį obuolį dalinant mažesniam valgytojų skaičiui gauna kiekvienas daugiau. Tai reiškia, kad sistema natūraliai juda link dvipartinės, ir mažėjant balsus besidalinančių sisteminių partijų bei nepartinių, atmetus paklaidas visokiems nepraeinantiems barjerų, matysi procentinį prieaugį, kuris iš esmės yra tuščias, nes tiesiog mažiau besidalinančių.

4. Imties ir aprėpties dydžiai – neatsižvelgiama, kad augimas gali būti vien todėl, kad dalyvių rinkimuose padaugėjo. Tam statistikoje naudojama išvestiniai dydžiai per capita.

5. LSD eina stabiliai žemyn (Seimą daugiamandatėse renka miestai, o jie paskutinį balsą jau Žirmūnuose prarado, kaip ir prognozavau), kada TT ir DP netgi statistiškai tiesmukai išvedus, o tų elektoratas vienodas. Tiesiog LSD “augimas“ susidaro dėl punktų 2, 3 ir 4, o paklaidų ir koreliacinių koeficientų niekas neišvedinėjo, lygindami obuolius su apelsinais, kada LSD daugiau balsų gavo dėl 4, ir kada judama link dvipartinės (dešinė ir kairė), dėl 3.

Man gaila, kad neturime kokybiškos žiniasklaidos, nes darbas su duomenimis užima daug laiko, bet niekas neatsižvelgia interpretuodami nei į vieną iš mano penkių nurodytų punktų.