Pradžia čia.

* * *

Premjeras arba Vyriausibes™ Ministeris Pirminykas

Parlamento sprendimai paprastai turi turėti išraišką ne tik popieriuje įstatymais ir nutarimais, bet ir įgauti žodis kūną per vyriausybę, kuri yra vykdomoji tokių sprendimų valdžia.

Problema ne tame, kad valdančioji koalicija skirsto ministerių portfelius parlamentarams, taip lemingams rėkaujant, kad pažeidžiamas valdžių atskyrimo principas. Problema tame, kad Lietuvos demokratijoje vykdomoji valdžia de facto perėmė įstatymų leidybos iniciatyvą, nuleisdama pasiūlymus Seimui, kurie padiskutuoja ir balsuoja.

Dar blogiau, kad toks atstovaujančiosios valdžios modelis nuo oligarchinio ar plutokratinio (pvz., LDK magnatai Seimuose) linksta link nomenklatūrinio.

Aš manau, kad technokratų vyriausybės yra mažesnis blogis, nes jos paprastai yra kompromisinis sprendimas partijoms negebant rasti politikų vienai ar kitai vykdomosios valdžios sričiai (pvz., nepartinė finansų ministrė I. Šimonytė nuo TS-LKD partijos). Bet tai nereiškia, kad aš raginu uždrausti parlamentarams eiti ministerių pareigas – priešingai, būtent partiniai atstovai geriausiai išreiškia respublikoje (kaip atstovaujamoje demokratijoje) politinius savo rinkėjų interesus.

Todėl jūs suprantate, kad KAM vadovas Liolekas yra tipiškas tokių rinkėjų atstovas. Kaip ir buvęs SAM Vytenis Iljičius.

Kaip, beje, ir tas mėmė premjero poste, pramintas Prietaisu.

butk

Buridano asilas pastimpa tarp dviejų šieno kupetų, negalėdamas apsispręsti, kurią rupšnoti – nieko, premjeras pastovės (iš vz.lt)

Jei jūs manote, kad toks, kaip dabar yra, vyriausybės vadovas pajėgus inicijuoti reikiamas reformas ir deramą krašto apsaugos, tarpe kitų, problemų sprendimą bei užtikrinti tinkamą ir sklandžią sąveiką tarp politinės valdžios (Seimo) ir kitų susietų institucijų (atitinkamų ministerijų bei įstaigų, liečiančių krašto apsaugą), tai, ko gero, jau legalizavo šalyje LSD, kuri yra pavadinime ir jo partijos.

Ne, nenoriu tų kvaišalų, ačiū, žinosiu, kad jūs pavartojat, kada atsakote į apklausą, kad šis Lietuvos socdemų pašte parduodamas lėlė-puponautas asocijuojasi su ryžtingumu ir valingais sprendimais.

Bet jei pavartojote, tai gal galite įsivaizduoti jį vedantį posėdį hibridinio karo akivaizdoje? Egzilinei vyriausybei vadovaujantį prie konvencinio?

Reikia suburti darbo grupę darbo grupei suburti, aha.

* * *

Šešėlinis premjeras

Tai tokiu jau yra įvardintas Andrius Kubilius, nieko nepapasakosiu daugiau.

Išbandytas kadras, nuolat per krizes ateinantis susirinkti visų kariamų šunų ir po to guzų, kad prismaugė liaudį, bet šalį kažkaip išgelbėjo. Kone mesijas, tai dar gerai, kad nukryžiavimus atšaukė dar prie imperatoriaus Konstantino.

kubil

Proverbinis “Ze buk“ © – elito skaitiniai (iš ve.lt)

Klausykite, o gal iš tiesų jį tuomet skirti vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu, ką?

Na, bus kaip Žukovas, kuriuo vatinukai™ didžiuojasi, o ir patriotams įtiks, ne?

* * *

Finansų ministeris

Nes juk viskam, tame tarpe ir krašto apsaugai, reikia pinigų.

Net pasitikrinau per internetą, ar tas pats – nu akurat, Rimantas Šadžius.

rublis

Červoncas, ura! (iš ziniuradijas.lt)

Tas pats, kuris nematė anuomet krizės požymių, nors opozicija (tam juk ir opozicija) jau klykė, kad viskam kapiec. Už tai galės įsirašyti į nuopelnus eurą įvedęs, kurgi ne.

Jo gebėjimai viešumoje niekaip nebuvo artikuliuoti. Dar suprasčiau, kad jis yra technokratas, kaip jo pirmtakė (kuri paskutinį pusmetį pagaliau tapo politike, mano džiugesiui), tai tiesiog yra tylus, nekalbus, bet efektyvus.

Deja, bet neapleidžia nuojauta, kad krašto apsaugos finansavimas jam yra paskutinėje vietoje, o ir finansavimo prioritetuose šalies saugumas yra nereikšmingu reikalu.

Maža to, manau, kad jis neturi ir jokio sprendimų plano, ką darysime, jei prasidės hibridinis karas. Kaip pertvarkysim finansus. Iš kur gausime pinigų pasipriešinimui finansuoti. Ką ketina daryti, kada trečdalis biudžeto nebus papildomas ES lėšomis, arba – gal ką nors apie obligacijas šalies gynybai girdėjote?

Krašto apsaugos požiūriu čia yra tuščia vieta su portfeliu. Dar blogiau – ir ne tik krašto apsaugos požiūriu.

* * *

Šešėlinė finansų ministerė

Aišku, būtų Ingrida Šimonytė, nes per atkurtos šalies istoriją geresnės nelabai kuris pamenat.

Aš dar prisiminčiau dr. Dudėną, kuris iždo apskaitą nuo “asignavimai Maskvai“ pertvarkė pagal Vakarų apskaitos standartus. O jau TS-LKD ministeris A. Šemeta būtų trejulę uždarantis, gerai pašokdinęs ir britų finansų sistemos lobistus Europos komisaru būdamas.

Bet bėda, kad Ingrida yra nepartinė, todėl net turėjau pasitikslinti, kas nuo opozicijos yra šešėliniu.

Akys neapgavo.

orange

Ta Raudonoji Žvaigždė virš oranžinės revoliucijos kažkaip ne kažką… (iš officedepot.com)

O tikrai?

Tikrai San Pellegrino Orange yra jo gėrimas, ar ten bet kokie sutapimai Mariaus su Mykolu yra atsitiktiniai?

Beje, jūs kažką girdėjote komunikuojant finansinius alternatyvius pasiūlymus, iki jis pradėjo save įsivaizduoti Vilniaus meru? Nes aš tai nepastebėjau – nepersidirbo vaikinas opozicijoje, kaip matyti, ir ką parodė rinkimų rezultatai, kada lyderis gavo kaip autsaideris mažiau ir už savo partiją balsų.

Tai hibridinio karo atveju mums beliks tik tikėtis, kad ne esamas ar šešėlinis, o tik į Lietuvos Banko valdybą nuėjusi dirbti Ingrida Šimonytė taps Emilija Plateryte, ir gal pasipriešinimas iš kažkur kažkokiu stebuklingu būdu gaus pinigų.

* * *

(skaityti toliau)