Jei jau paklausite, kaip aš vertinu naujojo VSD vadovo kandidatūrą, tai pasakysiu, kad jo, kaip profesionalaus kariškio ir žmogaus, aš niekaip nevertinu. Laikas ir jo darbas parodys, kiek toks sprendimas yra teisingas ir savalaikis.

Kol kas nemačiau nei vieno (!) Jos Puikybės paskyrimo, kuris būtų mane tenkinęs, o po to (kaip čia taip nutika?), pasirodo, dar ir jos pačios nebetenkina, kad, jei tik gali, taip ir vėl skiria kitą. Bet tai aš esu aptimystas™, aha.

Jei taip svarstytume, ar tokio profesionalo kandidatūra tinkama šiuo metu, tai irgi bijau ir džiugiai straksėti, rankutėmis trindamas, kaip ne vienas karibosatskrendsakalėlis (kurie nusimuša sparnelius į eglelę – iš dainos žodžių neišmesi), nors ciniškai ir pragmatiškai žiūrint, tai SOP karininkas karo atveju bent kažkokią naudą iš VSD gal ir duos. Jei jau ten visi “karininkai“, ne?

Kodėl taip abejodamas?

Nes VSD nėra jokia statutinė organizacija, kaip ji yra iki šiol padaryta.

Ir visų pirma ją derėtų kuo greičiau demilitarizuoti, atimant visus tuos “vidaus tarnybos“ karininkų laipsnius. Svarbu tik pareigos ir kompetencija, o ne ištarnauti pagal stažą duodami laipsniai (tai yra tipiška Lietuvai rentos ekonomikos situacija).

Nacionaliniame saugume iš tiesų veikiama ne hierarchinės struktūros, o projektų sistema, jei taip vaizdžiai vadybos kalba išsireikšti. Šachmatai ten, o ne žaidimas kareivėliais.

Tad kariškis čia visiškai netinka. Netgi karo kontržvalgybos karininkas iš AOTD tiktų labiau, bet tikrai ne karinis žandaras iš duris spardžiusios karinės struktūros. Netgi 007 agentas moka su moterimis elgtis, o čia gauname tipinį poručiką Rževskį, net jei ir su antikorupcijos bedantės tarnybos patirtimi.

Gal ir perdedu, bet viskas pažįstama iš palyginimų, tiesa?

Antra, jei taip jau klausiate, o tai ką aš čia siūlau, tai geriausiu iš mano pažįstamų VSD vadovų laikyčiau Mečį Laurinkų – tiek kūrusį VSD nuo nulio, tiek ir paskui atėjusį vadovauti nacionalinį saugumą transformuojant link Euroatlantinių uždavinių.

Suprantu, kad trečiąkart į tą pačią upę neįbrisi, tai aš tikrai papločiau, jei prezidentė pasiūlytų tvirtinti Arvydo Anušausko kandidatūrą – su mokslininko akademiniu preciziškumu susipažinęs su visa mums priešiškos valstybės saugumo struktūra ir galimais pokyčiais, vadovavęs Seimo nacionalinio saugumo komitetui, žmogus vakarietiško ir ne statutinio mąstymo.

arvydas-anusauskas-ir-lina-bulanovaite-53ff0925b5c82

Bondas. Džeimsas Bondas (gaila, bet ne VSD vadovas)

Kodėl jai niekas jo nesiūlė, aš numanau dėl povandeninių srovių, kada patampyta ir šios patarėja dėl paslapčių nutekinimo. Ant žirgo ar nemalonėje yra šis mano siūlytinas kandidatas – nespekuliuosiu.

Gal iš tiesų, pažiūrėsim, kai dugną dėsim?

Kol kas šis paskyrimas manęs nedžiugina, nebent jau tą tuščią mostagavimą linksmakočiu ruskio pusėn iš tiesų laikyti nuoseklia mūsų šalies gynybos ir saugumo koncepcija.

Tada taip – šis ponas su ketvirto numerio finke tikrai išgąsdins visus hibridinius specnazus, aha.