Dar prieš keletą metų google plus socialinis tinklas, džk G+, sukėlė didelę sumaištį ir privertė facebook, džk FB, gerokai pasitempti.

Ir todėl manęs klausia, kuris geresnis?

Aš atsakysiu – o kuris geresnis tau pačiam?

* * *

Man panašu, kad FB vis tik po to, kai užmušė MySpace ir LiveJournal (kuris tapo išvis rusišku socialiniu tinklu, tik skirtumas toks, kad mes turėjom one.lt, o jie turi, nes yra gerokai susitrenkę momenėlius, dar ir vkontakte.ru), gerokai primigo ant laurų, todėl Big G ir nepraleido progos pateikti alternatyvą.

Aš užsiregistravau anuomet ir FB, ir G+, nes turėjau tikslą vystyti savo kuruojamo produkto Valensina reklamą – kai banaliai nėra pinigų normaliai reklamai, tai lieka socialinė. Bet apie tai gal reiktų atskirai parašyti, nes apie įdirbį iki šiol sklando legendos (“atkusk!“), o ir žmonės, paragavę tikrų ir gerų sulčių, dabar į prastas nebežiūri.

Po to natūraliai socialiniai tinklai liko tik mano asmeniški, bet kad nieko itin asmeniško aš nepublikuoju, todėl visi įrašai yra vieši – public. Abiejuose tinkluose.

* * *

Bendra tendencija tokia, kad vis tik FB Lietuvoje nurungė G+. Dabar netgi paaugliai stengiasi iš FB bėgti į kitus nišinius tinklus, nors iš pradžių FB tik ir įsileisdavęs nuo 14 metų. O dabar vaikai visai nenori, kad jų tėvai ir mokytojai būtų “drauguose“. Aš juos visiškai suprantu – irgi taip daryčiau.

O kol kas demografija tokia, kad FB sensta, ir dar gimstamumas neparūpina čia mums tokio kiekio jaunimo, kuris nušluotų senbuvius banaliai skaičiais. Ir to nebus.

Tad FB natūraliai senės, kol jam irgi ateis galas.

* * *

Vis tik kame G+ pranašumas?

Visų pirma, tai jūsų smartphone, ko gero, yra Android sistemos, o tai reiškia, kad jūs turite formaliai ir gmail paskyrą, net jei elektroniniu paštu ir nesinaudojate. O jei nesinaudojate, tai jums ir telefono tokio nereikia – esate per buki šiam apratui.

Kodėl?

Nes siųsti SMS ar MMS (lotuliukas nesvietiškas!) per smartphone yra lame and sucks big time – get a fucking manual, you luddite!

Plius, jei jūsų visi kontaktai yra tik SIM ar netgi telefone (kas jau išvis kvailumo viršūnė – SIM kortelę sugedus telefonui tai nors į kitą įsidėsite), tai jums nereikia išmanaus, nes neišmanote, kas yra Google Contacts (tiesa, tie dabar pakeitė dizainą, tai man visai nepatinka išvaizda).

Bet iš esmės visa G+ nauda man – tai nuotraukų, kurias padarau telefonu, automatinis back-up. Tačiau jau dabar beveik visas skirtas man paskyroje limitas išnaudotas, todėl dabar nuotraukas kelia standartiniu, o ne pilnu formatu.

www.Whoa.in

Katukai – jie vis dar valdo internetus (iš whoa.in)

Tačiau G+ šiuo požiūriu nepakeičia Instagram. O aš FB naudoju ir vietoje to – kartais tiesiog pasidalinu nuotraukomis paskyroje.

Ir nenoriu dar to paties atkartoti G+, nes daugiau aktyvumo FB. O dar FB komentaruose galima įmesti savo nuotraukas. Arba pagrandukus – tuos įvairius emoticon, dabar jau ir animacinio ir pilnaverčio grafinio dizaino.

G+ čia visiškai čiulpia bonbonkę.

* * *

Kaip ir FB geriau tinka vietoje Twitter, kuris atsilieka tuo, kad ženklų kiekis ribotas (lietuviai dažniausiai tik tvyrsčioja socialiniuose tinkluose, tad neprigijo tik todėl, kad mūsų žodžiai ilgesni už anglų). FB šią problemą išsprendė vienu ypu, nustoję riboti ir taip užmušę tinklaraščius (blog) – netgi aš buvau nutraukęs čia rašymą.

Aišku, galima rašyti ir G+, bet ten ratų sistema gerokai savo koncepcija šauna pro šalį FB draugų koncepcijai – gali būti ratuose, o iš tiesų pūškuoji akligatvyje, ir visas veiksmas eina pro tave.

* * *

Dar vienas privalumas FB, lyginant su G+, kad su FB Messenger jie dabar iš esmės pakeitė Skype žinučių rašymą – ir resursų telefone mažiau ėda, o dėl centukų skaičiavimo, lyginant su Skype, tai gal nejuokinkit – aš iš Londono per valandą pokalbio pusę svaro ir 10 pensų tik prapliurpiu, ir dėl ryšio kokybės galvos nesuku.

Ir netgi išmaniųjų turėtojams išsprendė poreikį tam jau naudoti gmail – tad tai buvo puikus šūvis, nukovęs du zuikius. Viską gali persiųsti per FB private žinute: nuotraukas, pagrandukus ir tekstus, ilgesnius už SMS.

Ką čia siūlo G+? Mesti privačiu nustatymu į bendrą srautą?

Dūrnei, bl.

* * *

Aišku, like/share sistema FB yra panaši į + ir share G+, tačiau FB ji pilnai išdirbta, o vat G+ net su atvaizdavimu, nekalbant jau apie galimybę stebėti srautą, kas ką kur paspaudė, atsilieka šimtmečiu.

Tad nežinau: aš turiu abi paskyras, bet manęs vis mažiau yra G+. Ir tai vis pakliūnu į Donato Dambrausko sudaromą savaitinį penketuką lietuviškų stebimų viešų paskyrų.

Ir todėl tikrai G+ mirinėja, ir tik keletas mastadontų dar ten dėmesį pritraukia, nors, ironiška, jie kaip tik rašo tik privačiai ir viešai nebesidalina. Bet išimtys tik patvirtina taisyklę.

FB labai irgi neidealizuočiau – antraip, ar būčiau čia sugrįžęs? Vien tai, kad archyvuose savo įrašų negaliu surasti taip lengvai, kaip čia, mane erzina. Bet FB mainais pasiūlė kasdien priminti, ką esu rašęs prieš metus, dvejus ir pan.

Ir tikrai būna smagu prisiminti – tokio džiaugsmo G+ nesuteikia, ir jei socialiniai tinklai iš esmės yra toks dvasinis ekshibicionizmas, tai savus “memuarus“ skaityti kiekvienam savimylai yra kaip oras, ar ne?

Ir, aišku, FB yra daugiau man artimesnio socialinio kontakto ir ryšių, kurie svarbūs ypač dabar, kada išvykau iš Lietuvos (na, žmona atblokavo jau, bet į draugus nebepriėmė).

O kas liečia profesinį, tai LinkedIN, pastebiu, ėmė kopijuoti FB. O juk ir FB galima naudoti profesiniams ryšiams megzti. Taip grįžtant prie to, nuo ko aš pradėjau.

Tiesa, gal tuomet mano kita paskyra jau bus nebe lietuviška, ir tiek.