Sako, kad papratimas – antra yda. Arba profesinė liga, jei jau taip iš įpročio ir čia domiuosi visai be didesnių pastangų, kokie yra vietinių prekybos tinklų ypatumai. Nu a mažum tę da i pravers, kiba?

Esu apie prekybos tinklus rašęs Lietuvoje, tai jums gal bus įdomu, kaip yra čia.

Pirma, čia išties jų yra daugiau, nei (norėjau rašyti “pas mus“, bet gal reiktų rašyti “pas jus“) Lietuvoje, kur tėra tik pusantro tinklo.

Ir čia išties yra hard-discounters (ryškiausiais pavyzdžiais yra dažniausiai įvardinami vokiški Aldi ir LiDL, kas ne visai tiksliai), ko Lietuvoje pasigedau (o kaip jie gali rastis, kada Lietuvoje tinklai gali sau leisti taikyti dukart didesnius antkainius, nei tie patys Latvijoje ir Estijoje – konkurencijos gi iš esmės jie neturi, rinka oligopolinė?).

Ir čia išties yra tradicinė rinka, ne vien moderni (apie apibrėžimus siūlau pasiskaityti čia), todėl prekybos tinklai mano (!) Londone yra svarbūs, tačiau nėra dominuojantys (ir ne, jei tą rašau aš, tai vadinasi matau, ne iš VBS pranešimų).

Ir čia nepamatysi tokių nesusipratimų, kokie yra Lietuvoje, kada hypermarket stūkso miegamąjame rajone, tarsi napalmu užnaikinęs bet kokio mažo verslo galimybes, ir kur pakaktų tik supermarket, kaip ir minimarket segmente čia tradicinė (pavieniai pardavėjai) kiekiu užgožia tinklinius (pvz. Tesco Express, nors Tesco yra greičiau “maksima“ negu “ikė“).

Žodžiu, rinka tikrai yra sveikesnė. O toliau – kas dar krito į akis.

640_tesco-cartoon

Už jus pagalvota, aha (iš eandt.theiet.org)

Kainomis išties konkuruojama, kaip ir pas mus, tačiau jei yra karuliai lentynose, tai nemačiau jokių shelf-stopper, kurie pas mus styro atsikišę ir atkreipia dėmesį. Gal yra, nesiginčinu, bet kol kas nei vienas nekrito į akis.

Kainos nuolaida kabo ne po preke, o virš jos kitoje lentynoje. Jei didelis sandėlys-parduotuvė (cash and carry), tai kitąkart juokingai man atrodo, kad reikia prekės kainos žiūrėti ne po preke, kaip parduotuvėje, o virš jos.

Bet suprantama – čia sandėlio stelažai kitokie, stovi ir paletiniai išstatymai, tai apačioje po palete kainos nedėsi. Bet net jei lentyna išskirstyta kaip parduotuvėje, tai vis tiek kaina virš prekių. Priprantama, nes išties taip logiška (antroje lentynoje ranka vis tiek nepasieksi, nes ten pilna paletė užkelta, o ne su keltuvu pirkėjas važinėja).

Antra, pastebiu, kad čia išties daug savitarnos kasų, tačiau jau vieno iš tinklų vadovas (berods, Sainsbury’s) jau teigia, kad pagal pirkėjų nuomonės tyrimus jie tokių kasų skaičių… mažins. Išties pirkėjai nemėgsta dar ir kasininkais dykai dirbti, kada apsiperka, todėl renkasi mieliau kasas su žmogumi. Net jei nedaug turi prekių. Nes vis tiek eilėje tenka laukti ten ar ten.

Plius, aišku, juos erzina, kad reikia laukti eilėje prie kasininko, ir todėl jie nori daugiau kasininkų. Kadangi Ed Miliband ir jo Darbo partija nelaimėjo, tai minimalaus atlygio nuo £6.50 iki £8 nekels, todėl ir kasininkų bus daugiau (užtikrinu, kad už minimalų uždarbį čia gyventi galima – yra burbančių, kad jis išties netgi per didelis, rasite pavyzdį žemiau).

Tad gana ironiškai aš žiūriu į tą mūsų jūsų tinkluose besirandantį savitarnos kasų vajų. Bet pas mus jus vien dėl per brangios ir retos darbo jėgos taip nutinka, kada čia darbuotojų netrūksta ir jie vis nauji plūsta net jūra, rizikuodami paskęsti, ir britai jau seniai iš Šengeno išstoję ir dar tik ES bendrapiliečiams vizų neįsivedę.

Laiko klausimas, manau, nes naujų ES narių antplūdis ima erzinti (pagal apklausas, kone pusė pasisako griežtai prieš imigrantus, o virš 70 proc. pasisako neigiamai arba skeptiškai), o ekonomika dar neatsigavo, kad žemutinės klasės piliečiai neturėtų objekto nepasitenkinimui. Bet esmė tame, kad net minimalias pajamas turintis žmogus čia yra jau pirkėjas, todėl prekyba išties sukasi, kas reiškia, kad galima samdyti žmones ir plėstis.

Lietuvoje, priminsiu, spiralė eina ne aukštyn, o žemyn (beje, pastaruoju metu dėl pigusio euro ir naftos fiksuojama vartojimo kainų kritimas ir čia, ir kai palyginu braškių ar aviečių kainas su Lietuvoje esančiomis net ne pagal perkamąją galią, o tiesiogiai, tai mane buože vadina): piginama darbo jėga, ji neturi uždarbio ir nėra mokiais pirkėjais, apyvartos krenta, mažinamos kainos, tad žmonės atleidžiami iš darbo arba jiems mažinamos algos, tad pirkėjų dar mažėja, ir… kas ten ką apie M. Keynes kalbėjo, kad nieko tas gėjus nesuprato, ne?

Trečia, tinklų plėtra, panašu, sustoja. Tesco kaip ir pas mus Norfa pernai labai plėtėsi, ir dabar parduotuves arba stambina, arba mažas išvis uždarinėja, kaip daro Maxima. Taip tikisi plėtros nuostolius sumažinti, nes išsipūtimas buvęs per spartus ir kartais perdėtai optimistinis (“apie viską pagalvota“ – lotuliukas).

Ketvirta, kaip minėjau, kainas gerokai tinkluose numušė hard-discounters. Pirkėjai pradėjo daugiau pirkti supermarketuose, ir todėl jau šį ketvirtį fiksuoja tinklai augančius pardavimus apimtimis, nors ir ne pinigais.

Tuos atsigriebs irgi su laiku, bet pelningumas, kaip sakiau, netgi išaugęs, nors pardavimo kainos smuko – darbo užmokestis kaip sąnaudos nedidėjo, perkamoji galia gi rinkoje pirkėjų išaugo, transportavimo sąnaudos dėl atpigusio kuro ženkliai sumažėjo, o ir modernizavimas bei prekybos logistikos inovacijos bei optimizavimas duoda rezultatus, į ką buvo investuota dar per krizę po 2008 metų (pas mus jus, priminsiu, buvo “investuota“ į darbo jėgos atleidimą).

Penkta, skaičiau dar vieną didelių bosų iš Tesco, Asda ir Sainsbury’s interviu, kad sumažėjo paruošto maisto ir pusfabrikačių pardavimai tinkluose, nes pirkėjai atkuto ir ėmė daugiau valgyti ne namuose (krizė baigėsi, trendas “esu pats sau Oliveris“ atsibodo).

Na, tarkime, kad ir vakar: užsuku po darbo į Tesco Express ką nors paruošto nusipirkti (gerai, ieškojau gal dar sushi turi, prisipažinsiu). Salotų su vištiena indelis pietums (lunch box) £3.50.

Manyje pabunda krachaboras, nes Asda yra tolėliau, bet ten ir po £2 galima to paties rasti. Bet eiti tingiu, tai pagalvoju, kad turiu dar ko nors gero šaldytuve. Einu namo ir akys užkliūna už fast-food halal užkandinės – full meal, kurį sudaro Pepsi skardinė, bulvės fri (čia vadina čipsais) ir 6 vištos blauzdelės yra už £2.99 (šiaip žinau, kur be £0.99 yra, bet negi važiuosiu?).

Tai, kaip supratote, iki šaldytuvo nenuropojau kaip ir iki Asda, nes viską radau vietoje, ir pavalgiau visiškai full and halal.

Primenu, minimalus čia uždarbis už valandą yra £6.50, kas reiškia, kad “paprastas žmogus“™ net pusvalandžio nedirba, kad pavalgytų “kavinėje“ (glušpetriai iš VLKK galėtų ištraukti galvas iš to, ant ko sėdi, ir apsidairyti, kas išties yra kavinė, kas yra baras, o kas yra restoranas ir kaip pastarasis skirstomas).

Ir išties, kitąkart pirktis ir gamintis finansiškai yra kone tas pats, kas va tokiose užeigose pavalgyti. Beje, koks nors McDonald’s, Subway arba KFC čia yra dukart brangiau už tokias šeimynines užkandines, nes jie yra brand, o už brand, žinia, sumoki daugiau.

Na, o kad jau pavalgėm, tai dabar laikas ir išgerti? Ir tai irgi paskutinės mano darbovietės Lietuvoje jau papratimas, kur prekiauta alkoholiu.

Tad naujiena tokia, kad Tesco tinklas radikaliai mažina savo patiekiamo vyno asortimentą, palikdamas iš 800 SKU tik 600 (bet tai kaip jums asortimento gylis, ką?), nes išmeta tą vyną, kuris dubliuojasi.

Kas nestebina, nes nuo pernai ir pas jus (!) apie viską galvojusi taip eina per visą asortimentą, o ir praktiškoji tą ėmėsi šiemet daryti. Arčiau esanti tą padarė prieš keletą metų, tai dabar truputį atsitokėjo, kad primažino per daug, todėl atsargiai dairosi papildomo asortimento (jums, jei galvojate, tai irgi gali būti galimybė, bet labai neapibrėžta).

Kol kas daugiau tokio nieko reikšmingesnio nepamenu, bet manau, kad tai ne paskutinis kartas šiai temai.

Kita vertus, galvoju savo LinkedIN ir CV persidaryti su akcentu į tai, ką Lietuvoje vadinau “praeitu gyvenimu“, o dabar yra “užpraeitas“ – sumažinsiu aprašyme savo patirtį nuo 2008 metų prekyboje ir rinkodaroje (ji niekur nedings), bet gal sudėsiu atvirai viską, kiek galiu, kas buvo iki tol, ir už ką Liudvė vis grasinasi mane prie radijatoriaus pririšęs iškvosti.

Nes manau, kad šia linkme reikia dabar man šiame Didžiajame Londone (Greater London yra pilnas visos jo metropolijos pavadinimas su priemiesčiais, kaip ir pas mus jus Pašilaičiai ar Žvėrynas yra vis dar Vilnius).

Penktadienį bus aiškiau, spėju, nes jei taip – tada kitą savaitę kursai licencijai gauti, nes be licencijų čia nei žingsnio. Rentų ekonomika čia išlenda ironiškai, bet apie tai juk irgi kita tema with a tongue in cheek.

Ir, beje, jei būsite pas mus mieste svečiuose, duokite žinoti – išlenksime po pintą alaus. Va jau įrašau: pirmasis tai padarė Lietuvos finansų ir investicijų ryklys Šarūnas Skyrius, su kuriuo vienomis mintimis abu pasirinkome kaip tik prie jo Europos Rekonstrukcijos ir Plėtros Banko esantį pub Dirty Dicks (foto yra FB).

Rašykitės.