Facebook priminė prieš dveju metus keltus, tad čia dabar gera proga pakartoti, mano tris klausimus apie PVM ne buhalteriams, o subalansuotus sveiko proto mokesčių mokėtojams (buhalteriai irgi gali atsakyti, jei atsakymas nėra “nes taip reikia“) – paaiškinkite man, prašau, PVM mokėjimo logiką:

  • 1. Kodėl PVM mokėtojas negali atskaityti PVM, jei įsigyja įmonei automobilį?

Vat įmonės pinigais netgi pragerti (jei į reprezentacines išlaidas neįrašoma atskirai alkoholis) – gali iki 75 proc. (įskaitant ir 75 proc. PVM), bet automobilis vis dar šioje šalyje yra prabangos prekė ir valdžiažmogius dusina pavidas, kad mokesčių mokėtojas nusipirks “geresnį“ automobilį, ar kaip?

VAT-cartoon

“Ne, PVM nereiškia pamylėti vertos moterys“, perfrazuojant iš shipwire.com

Cinikas manyje pridės: aha, rūpinkitės viarslinykų pavydo mokesčiu PVM formoje – nors už tą pačią sumą nenusipirks dar geresnio, bet ir darbo jėga gaus mažiau, o ir pridėti jiems prie atlygio tarnybiniu automobiliu (pajamos natūra, tarp kitko) galimybių bus mažiau. Just sayin‘.

 

  • 2. Kodėl eksporto skatinimas (grąžinamas PVM) yra svarbiau už nacionalinį saugumą ir krašto gynybą?

Paaiškinu: KAM kam mokėti PVM, jei perki iš vietinio tiekėjo, jei už tą patį be PVM nusiperki iš užsienio tiekėjo? Suprantu, tankų negaminam. Bet jų ir neturim.

Už tai kariuomenė perka daug dalykų, kuriuos pasigaminame patys (apranga, amunicija, inventorius, ir t.t.), tačiau vietinis pralaimi konkurenciją siūlydamas tame “mažiausios kainos“ marazme (JAV, tarkime, turi reikalavimą – visada pirmumą teikti savo gamintojui, ir tik paskui žiūrėti į kainas) prieš trečios šalies tiekėją (nors ir NATO šalies – koks skirtumas?).

Taip, formaliai PVM paskui kaip nuo importo prisiskaičiuoja, bet taip ir prisiskaičiuoja iš tos pačios iždo kišenės į iždą atgal, o vietiniam reikia skaičiuoti ne vėliau, bet dabar (jei jis moka skaičiuoti).

 

  • 3. O prie suminės 55 proc. mokesčių nuo pajamų prie darbo santykių dalies, tas 21 proc. maistui (parduotuvės, ne maitinimo įstaigos) yra vis dar comme il faut, ar biškutuką dalba truktelėtas per maulę sprendimas?

Šiaip smalsu, kiek ciniškai LSD pašlemėkai savo elektoratu rūpestėlį susikišę tarp dviejų apatinių pusrutulių. Nes TS-LKD ir LS gi rinkėjas ir taip yra buržujus, tas gali ir 21 proc. susimokėti (bo kap taisyklė, skaitau, tai mažum tę i nemoka tų pem penkių, ką tę, kiba, biskutuką prasisuka ant mažiau).

Man tie klausimai loginio atsakymo neduoda. Bet gal, sakau, su mano logika kažkas netvarkoje šioje šalyje, ką?