Dainavos šalies senų žmonių padavimuose sakoma, kad jei ilgai žiūrėsi į naują Lietuvai-100 logotipą, tai pamatysi Batkos ūsus.

Nenorėjau rašyti ta tema, nes pratylėjau kada mano Alma Mater KTU sugebėjo nusipiešti herbą, pažeidžiantį kone absoliučiai visas heraldikos taisykles, po to dėl LR Ūkio ministerijos užsakyto ir apmokėto labai nepigiai fragmentuotos pabirusios Lietuvos su, neva, investicijų (ar išsiparceliavimo?) skatinimu, kaip ir sostinės logo, bet va dabar rimtai: jums tikrai gerai su galva?

Apie tai, kad Lietuvai daugiau nei 100 metų, tai net prie ruso mokyklose pasakojo. Bet gal melavo? Mane iš istorijos pamokų buvo pusmečiui išmetę už aplodismentus “broliškoms tarybinėms tautoms, padėjusios po karo atkurti sugriautą fašistų Lietuvos ūkį, kuris savo rodikliais pralenkė buržuazinės 50 ir daugiau kartu“, tai gal ką praleidau?

Antra, Baltarusijos vėliavos ornamentų motyvais padaryti logotipą – tai kaip per sieną važiuoti pas gudus pigios saliarkos. Ypač, kai ta sostinė mūsų (jūsų?) yra vos per 30 km nuo jų sienos, ir kuo arčiau gyveni tos sienos, tuo labiau pasąmonėje tūno belarusas. Nors Gudų giria po Rūdininkų link Druskininkų, bet ten savas caras ir savos paniatkės. Kurios savo esme ne daug ir skiriasi.

logo100

O dar tas miško fonas… Belovežo girioje stumbrai baubia? Nes daudytės aidi tai per laukus ir klonius, kiek pamenu.

Vat man atsakykite: kuo daugiau – grybautojų ar poilsiautojų prie jūros?

Netgi tie patys grybautojai mėgsta šiltą alų ir šaltus čeburėkus su smėliu Palangoje ir Šventojoje, o ne vasarą mąsliai slampinėja po girias, kliūdami už šaknų ir kelmų ir lieknus kamienus stuksendami kaip geniai kaktomis. MKČ, sukūręs simfoninę poemą “Jūra“, būtinai turėjo pridėti ir “Miške“, aha.

O jei dar susirasite šitą logo lydintį klipą su gandrais… kurie yra būtent kaimynų nacionalinis paukštis. Ne, būtent minėtų baltarusių, nors ir lenkų kiemuose gandrų iškamšų irgi apstu. O galite pasakyti be google, kas yra Lietuvos nacionalinis paukštis, ką?

Kad jau apie klipus, tai žiūrim va šitą pagal nuorodą.

Pirma, tai 1000, o ne 100 – net Ambersail1000.lt adresas internete šitų strakaliotojų toks.

Antra, pasaulinio lygio (!) lietuviai buriuotojai laimi pasaulinę regatą Karibuose, pasaulinio lygio laivu. Nekalbant apie Europos ir pasaulio buriavimo, jau kaip olimpinės sporto šakos, čempionus kaip toks R. Šiugždinis ar G. Volungevičiūtė-Sheidt, kuri dar ir olimpiadoje medalį nurovė, ar apie Roką Milevičių, kuris Volvo Ocean Race (čia tokia hardcore offshore regata aplink pasaulį – kiečiau tik vienutininkai gal varo, bet Jedem das seine) tapo vicečempionu vienoje iš dalyvavusių įgulų.

Trečia, žinote, kai Lietuvos Bankas kalė monetas Londono olimpiadai, tai pati pirmoji buvo skirta buriavimui (o daugiau proginių serijų niekam iki šiol nėra išvis kalęs). Ne grybavimui ar lentpjūvių pramonei, dirbančiai IKEA naudai. Burėms ir tiems, kuriems gimtoje žemelėje vietose maža (nors išties gal jiems ir per daug).

Ketvirta, minėdami Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį (!) lietuviai va tuo laivu apiplaukė pasaulį, užsukdami pas lietuvių bendruomenes (čia apie kurias tik peza politikai ir kurių nuoširdžiai nekenčia Lietuvoje likę prakutėliai) įvairiuose žemynuose, ir taip tą vardą vietiniams ne tik lietuviams jau kažkaip pranešdami geriau, nei legendinis Geležinis Vilkas iš midaus prilakusio didžiojo kunigaikščio košmariško sapno, kuriam įamžinti dar anas meras Abonentas parūpino klaikų miesto logotipą su nei tai transformerio, nei tai švedų grandininio pjūklo gamintojo ženklu ir kompartijos leidinio Tiesa šriftu (nes jiems nėra miesto herbe šv. Kristoforo ir kūdikėlio Jėzaus ant peties, ir upės iki kelių, nu).

Penkta, žinote, kiek vertas toks Lietuvos 100 logotipas?

Lygiai tiek, kiek mokesčių mokėtojų pinigų sumokėta. T.y. nieko ir nevertas. Nes asociacijos ne tos, galėjo Varėnos urėdija tokį pasikabinti kokioje socialistinio darbo lenktyniavimo lentoje “Mūsų pirdūnai“.

Bet kaip jums – sueis. Nes gi nahaliavu. Nes gi sutaupėte, krahaborai nelaimingi. Nes va jums todėl bet kuri hipsterių šaika gali bet kokį šūdą prastumti, jei vieni ūsuoti gustai smakso sniečkuvinėje gadynėje valstybės postuose, o kiti aktyvistai yra nedamokyti biezdariai, bet užsikoučinę gera nuomone apie save ir eina be palauk.

Kodėl parašiau slavizmais?

Ne, ne todėl, kad VLKK tai yra jiems comme il faut kalba vietoje anglų (wtf planšetinis kompiuteris ar skalbiamieji milteliai?!), ar kad jauną kartą, kaišiojančią angliškus žodelyčius ir taip atsiskiriančią nuo sovokų, suprask, erzinu. Ne, nes visa tai iš šalies atrodo tik kaip eilinis “konkursas“ pagal paniatkes. Va ir viskas. Reikėjo logotipo – laimėjo kaina 0.00 eurų. Su tokia laimi be konkurso.

Čia ne skonio klausimas. Čia tarakonų galvoje klausimas. Bet jei atrodo kitaip, tai tegul taip ir toliau atrodo.

Lietuva išties yra jūrine valstybe, bet vis išlenda koks artojas ar melžėja aptemptu Armani kostiumėliu ir tempia ją atgal prie pūdymo ir siloso duobės, kad prakutusiems jau austres netrukdytų valgyti (beje, austrės ir moliuskai buvo visada varguolių prie jūros maistas, bet abejoju, ar tą šitie išvis žino – nesakau, kad nevalgykite, sakau, kad tai tokie patys #kalafiorai).

Nes vat jie – tai elitas juk. O jūs – runkeliai. Arba dabar jau kalafiorai. Jūsų nuomonė yra niekam neįdomi. A priori (čia toks basanoškių brendas, jei ką).

Bet įvaizdis dar ne viskas. Juolab, kai bando įvaizdį primesti valstybės vardu ir visai valstybei, nubraukdami ir tuos vurdalakus su kirviais, kurie brunonams makaules skaldė, ir vienintelę baltų genčių valstybę civilizacijos užribiuose, ir du (jei žemaičius pridėjus – tai tris) krikštus, ir karalius kitiems, ir imperinę karo mašiną, ir konfederacinį tautų valstybinį demokratijos modelį, gerokai laikmetį ir ES aplenkusį, ir švietimo šviesulius, kurių pakako svetimiems universitetams steigti, ten rektoriauti, rašyti kosmines (tikra to žodžio prasme) knygas, ir tautinį atgimimą saujele intelektualų, kurie ne pagal paniatkes su liaudimi elgėsi, traukdami visą inteligentiją nuo žagrės.

Visa tai galima nubraukti lengva ranka, nes nesuvoki nei pusės čia mano surašytų užuominų, juk tiesa? Neįgalus intelektualiai, ir tai jau tampa vyraujančia tendencija šalyje su tuzinu universitetų milijonui gyventojų. Pakrykštaukite savo ratelyje, kokie jūs šaunūs ir kaip prasisukot, ir kokią nuostabią misiją prie puikios vizijos įgyvendinate – butukai lotuliukai mu-a, mu-a, čpoki, vardan tos.

O aš tuo metu pats sau pasidžiaugsiu dar viena Ambersail laivės pergale pasaulio (!) vandenynuose, ir kad “tie lietuviai“ seniai nėra pasaulio jachtininkų ir buriuotojų bendruomenėse “rusais“ ar “maža agrarine valstybe“ iš kažkokių miškų ir kemsynų išlindę, geriausiu atveju gebantys tik dėl bronzos į kiaurą rezgę odinį moliūgą įmesti.

Aš manau, kad tas Lietuvoje įsigalintis nemokšiškumas džiūgavimo apdare vis labiau iš šalies žiūrint akis ne tik man badys, nes emigracijos atveju nuteka pirmiau protai, o tik po to jaučiai, o Vilnius tikrai ne ES centras, nepastebėjot?

Ir gal todėl pasistengsiu ateityje akių nesibadyti ir nervų pupuliams bei dizainerėliams negadinti. O ir jums Lietuvoje bet koks brukalas dykai, kada ES pinigai popiet, juk irgi sueis. Ar pirmas kartas?