Dzūkų Šrekas Romas Sadauskas teisingai Delfyje sudėliojo provincijos tuštėjimą iliustruojantį straipsnį su emigrantų (ne)grįžimu ir likusių būstų išsipardavimu.

Išties iki 2008 metų Krizės dar planai realūs buvo užsidirbti ir sugrįžti, tai, kaip jis ir rašo, apie 2010 metus jau liko tik pavieniai anksčiau užsidirbusiųjų atvejai, grįžtančių į vakarykščią dieną, bet dar tikinčių, kad A. Kubilius išvairuos ir vat jau sekančią kandenciją, tai…

O po to atėjo socdemai ir prasidėjo grįžimas į vakar bei šalies stagnacija.

Dabar, kai atėjo pikti ir kerštingi valstiečiai, jau belieka tik išsiparduoti turtą tiems, kurie jo turėjo “dėl visa ko“ ar kad “valgyti neprašo“, ir laukė, kad gal kokie anūkai su gyvenimo skubomis pakeis prietaisus su atvėsaitėmis bei gobšiukais.

Aš pagal savo Londono parapijiečius jau matau, kad vaikai, įsikūrę JK iki 2008 metų, jau pasiima čia savo tėvus. Tad emigrantų pinigai juda ne į Lietuvą apmokėti šildymo sąskaitas, o per Sodrą pradeda judėti iš Lietuvos (pensijomis). Taip lietuviai mokesčių mokėtojai finansuoja penktą pasaulio ekonomiką JK (ir ne tik, jei turėsime omeny mažesnes diasporas Ispanijoje, Vokietijoje ar Skandinavijoje).

Dar pridėkite, kad iš Vilniaus į Londoną emigruojama irgi absoliutiniais, nors ne santykiniais, dydžiais panašiai, tik kol kas provincijai sostinė dar yra tarpine stotele link neišvengiamo lauk, kada supras, kad pajamų ir būtinų gyvenimui išlaidų balansas nesueina po keletos metų draskymosi ir padėtų pastangų. Valstiečiai šį procesą per šią kadenciją tik paspartins. Nesutikau dar nei vieno sveiko proto žmogaus su pinigais, kuris investuotų į NT Lietuvoje (net Vilniuje) ilgiau nei 10 metų, o juk būsto paskolos yra ilgesniam laikotarpiui.

O ir spauda kažkaip susimokė – nerašo apie grįžtančiųjų sėkmės istorijas (ne, Andrius Užkalnis nebuvo emigrantu, buvo expat, tai ne tas pats). Nebent apie tai, kaip jie ten kažką, neva, planuoja ir svaigsta, bet nieko nedaro, vis kažko viliasi ir laukia. Laukia vakarykštės dienos. Juk po 10 metų gyvenimo užsienyje sugrįžimas reiškia emigraciją iš naujo – Lietuva ne tokia, kokią jie paliko (nesakau, kad viskas blogai, bet jie to, kas gerai gali ir nepastebėti, banaliai susidūrę su tuo, kas jiems blogai – mane jau po metų grįžtant pribloškia Lietuvoje esantis chamizmas).

Norite pakalbėti apie investicijas į NT Londone?