Vasara į pabaigą, tai gal truputį kažkas manęs ir pasigedo.

Arba ne. Juolab, kad išsitryniau facebook appsą netgi iš smartfono, kad netrukdytų skaityti knygų, primetęs, kad užteks to, ką parašinėsiu per laputapu, bet ir šį nustojau į darbą tampytis – kam, jei skaitai knygas arba žiūri pažintinius filmukus youtube (gal man irgi savo kanalo reikia, nors pagal Gary Vee aš taip vėluočiau jau kokius 7-8 metus)?

Vasara oro prasme buvo (manau, jau buvo, nebe dar yra) šiemet puiki – tą primena ir facebook, lygindamas su ankstesnėmis. Bėda, kad šiemet taip sutampa, kad arba turėjau svečių Londone, o kai neturėjau ir buvau laisvas, tai būtinai apsiniaukę arba netgi lyja, tai nėra ko ir važiuoti prie jūros į Brighton. Nors tas pats facebook primena, kad pernai kaskart kaip tik laisvadienis – taip aš ir slampinėju nuo stoties iki paplūdimio ir atgal per glušių karalystės gėjų vasaros sostinę.

Bet ne apie gėjus dabar kalba ir jų teisingą kovą, o apie politinius ir ekonominius šio momento įvykius karalystėje ir pasaulyje, apie ką paprastai ir yra manoji LondoNews rubrika, o šioji yra ketvirtis šimto arba penkiskart po penkis, skaičiuojant ant pirštų, tai galima ta proga pasisveikinti ir maktelėti ugninio vandens!

* * *

Tik va pasaulyje treti metai iš eilės brangsta viskis.

Ir ne visokie verygos kalti dėl to – išties, tai girtuokliai kaip tik dėję skersą ant tokių sociopatų (čia tik lietuviai tokius į ministrus leidžia), nes auga paklausa pasaulyje, ir ypač Azijos dėka.

Pamenu, kad burbonas jau brango 2014 metų gale – dirbau tuomet alkoholio eksporto įmonėje Lietuvoje (linkėjimai Antanui ir Simonui!), ir visiems ryčiau Medininkų trūks-plyš reikėjo burbono, o tie pietvakariau nuo Kalvarijos jo parduoti, rupūžės visai mums nenorėjo, laikydami užspaudę arba užsiprašydami kažkokios nerealios kainos avansu. Buvo netgi mintis imti tiesiai iš jankių (Antanas surado susijusį su Dallas serijalu – nors lietuviams santabarbariškas būtų geriau ėjęs), kadangi ruskiams vis tiek tėvas rentgenas™ tarpautiniu vėliavų kodu, jog butelio talpa neatitinka ES standarto (viskis ES parduotinas tik 700 ml, o JAV ir visame likusiame pasaulyje 750 ml).

O tada prasidėjo ekonominis karas su Rusija vardan Ukrainos, nors pastarųjų geopolitinę kryptį numaidanino vietiniai šokoladiniai oligarchai, nustūmę dujinius, ir man nebeliko ką Vilniuje veikti.

Iš esmės, tai nelabai sutrukdė fricams su varliaėdžiais ir toliau daryti verslo su ruseliais (desantiniai transporto laivai, termovizoriai tankams ir Siemens įrengimai Kryme – jokios politikos, aha), bet lietuviai nei patys ką iš draugiškos Ukrainos rinkos gero pasiėmė, nei patys sau kompensavo Rusijos rinkos praradimus, tačiau niekam tai išties nerūpi, kai yra tokia kvaiša agronominė politekonomė (aš apie jos išsilavinimą ir dėstymą partškoloje, primenu) Trepsė ir jos pastarieji treji pasitvirtinti Vyriausybių praimai pagal (ne)kompetencijas.

Nes juk daug daug svarbiau ir labai lietuviškai piktdžiugiška, kad juk Rusijos ekonomika eina irgi žemyn, nors patys nieko iš to ir negaunam, o priešų net tarp draugų surandam, vatnyku išvadindami netgi Robbie Williams, kuris sudainavo rusų oligarchus dar prieš metus (!) sukurtą pašiepiančią dainą Party Like a Russian šiemet Vilniuje, bet gi ten yra ne tik Rygos vyrų choras (braliukai!), tačiau ir padėka rusiškai, kuri užkliuvo patriotiniams šventeivoms būtent dabar.

Ir jau dabar Robkei tikrai bus gėda atvykti į Baltijos šalis (Ryga – juk Vilniaus sostinė?) – nebent vėl Niurnberge uždainuos Deutschland Deutschland uber alles!

* * *

Kalbant apie vokiečius, tai praslydo suneraminusi žinutė – vokiečiai parsigabena savo auksą į šalį iš užsienio saugyklų.

Iškarpa iš City AM 2017-08-24 laikraščio

Jūs sakysite, o tai ko čia susirūpinti?

Aišku, ramiakas gi, kai raudų šalies centriniai bankininkai užimti gyvybės draudimo sužlugdymu (pamenate, ši valdančioji piktų ir kerštingų™ koalicija yra gausi sociopatų su rinkėjų suteiktu mandatu pagal šūkį “aš neturiu – ir tau nereikia!“), PIFų nukuodinimu ir valstybinio elito rentų pensijoje užsitikrinimu papudruoto lavonėlio Sodros sistemoje likusio plebso sąskaita (netgi nelikusio ir emigravusio – labai tikėtina, kad emigrantams pensijas Sodra nustos mokėti, banaliai nelikus iš ko), stumiant buldozeriu ir meluojant į akis (sociopatai yra manipuliatoriai – ko paklausi, to negausi, nebent kokias skaidres apie nieką balbieriškinės verslo ir teisės kolegijos praeito tūkstantmečio dizaino stiliumi) visas tas “asmenines sąskaitas“ (tai viskas, ką jums reikia žinoti apie socialinį solidarumą: mokesčių mokėtojai topiniams valdininkams moka savo daugiausiai Europoje apmokestintų pajamų sąskaita šių vardu mokesčius į Sodrą, o po to pastarieji išsigrynina tas “sankaupas“, atkišdami mokesčių mokėtojams špygą).

Esmė tame, kad vokiečiams susigrąžinant auksą iš JAV ir Londono Buljonų (čia ne vištienos sultinys) Rinkos Asociacijos (LBMA) saugyklų į Frankfurtą prie Maino, tas auksas iš esmės išimamas iš aukso apyvartos pasaulyje, kas reiškia arba tai, kad auksas brangs (gi pasiūla sumažės rinkoje – per metus pasaulyje aukso padaugėja maždaug panašiai kiek ir gyventojų arba maždaug kiek paauga pasaulinis BVP), arba popierinis auksas (visi tie aukso sertifikatai, forvardai, svopai ir kitokie ETF, nesikeikiant) bus vis mažiau padengtas realiu fiziniu auksu (popierinio yra rinkoje prikurta maždaug 10 kartų daugiau už fizinį, kai pastarojo pasaulyje apyvartoje yra 35000 tonų, nors bendrai aukso atsargos pasaulyje yra apie 100000 t – JAV turi daugiausiai pasaulyje, laikydami apie 8000 t, ir tai iš esmės visas auksas, kuriuo padengta visa pasaulio finansų sistema, doleriui užimant apie 70 proc. visos pasaulio rezervinės valiutos).

Tai va vokiečiai susirenka savo paskolintus žaislus ir taip padidina riziką daugumoje anglosaksų aukso spekuliantus palikti stirksoti ištuštėsiančiame baseine plikomis šiknomis. Tik nei LB tai rūpi (nenorite pasidomėti, koks genijus kam pašnibždėjus sugalvojo išparduoti auksą iš LB balanso?), nei bendrai bendros bręstančios pasaulyje finansų ir ekonomikos tendencijos Lietuvoje ykanamystams bei bankų pyarščikams (“o bankomatas kieno?“) rūpi – svarbiausia, kad nebūtų dainuojama spasibo!

Auksas – fi, gi taip senamadiška!

Dabar visi spekuliuoja fantikais, pardon, valiutomis, o jei tavęs nėra žaidžiančio Matrix vardu Forex, tai su tavimi prie vieno stalo gerti latte su putyte (čia ne apie varšafkes su barakudomis, no pun intended!) nėra comme il faut.

* * *

Tai kalbant apie valiutas, aš tikrai nesu geras patarėjas.

Praeitą savaitę mano “valiutinės rizikos diversifikavimo investicijos“ (lietuviškai: pirkau už savo svarus dolerių anksčiau, nes ne kartą jau šiame tinklaraštyje ir socialinuose tinkluose esu raginęs pirkti baksus ©, jei kas pamena) dėl valiutos kurso pasikeitimo nuvertėjo £382 – mokant alimentus, man ši suma būtų visai neprošal, tiesa?

Bet tiesa ir tai, kad tai tiesiog kurso pasikeitimas per savaitę, doleriui gana netikėtai nukritus svaro atžvilgiu, o kai pirkau kita suma ir nepardaviau esama, tai tas “nuostolis“ tėra teorinis vienos savaitės atkarpoje.

Labai tikėtina, kad svaras irgi smuks paskui dolerį, nes jį išlaikyti BoE pastangomis vis sunkiau, o JK savo du trečdalius aukso pardavė dar prie Gordon Brown, kada tas net nebuvo praimu, o tik kancleriu, tad valiutos kursas palaikomas deginant fantikų rezervus, ir čia Oranžinis Tėtušis Doncė su savo užsispyrimu statyti Sieną™ besibaigiančių jau spalį jo administracijos veiklai finansuoti pinigų fone (Kongresas nelabai linkęs skolinimosi lubas padefaultu pakelti dėl politinių sumetimų, o tai gręsia pirmąkart JAV defaultu), kažkaip ištiesė netikėtai pagalbos ranką, o jis mėgėjas sveikintis rankų paspaudimais, praimei Kvankai, kurią savas kancleris Žiurkėnas nudžiugino juodomis iždo buhalterijos eilutėmis (raudonos reiškia buhalteriams nuostolį), nes biudžeto įplaukos viršijo išlaidas, kai naujas silpnutis strong and stable™ Kabinetas paskelbė nebesieksiantis to biudžeto subalansuoti.

O svaras smuks, nes toriai jau įsitvirtino valdžią, kai Kvankos nuolaidžiavimai ES erzina visus Brexit fanatikus, kurie ekonomines nesėkmes ima sieti su jos odinėmis kelnėmis ir tigriniais bateliais Žemėjančios gatvės 10-tame name, Nupušėliui dar iš darbiečių paamsint, kad toji jau yra zombis arba “vaikščiojanti mirusi moteris“, verčiant VLKK būdu. Tad kai tik ją praspirs – taip kurį laiką, žiū, ir mano “dolerinė investicija“ gali pajuoduoti vietoje raudonavimo.

Sakysite, tai ko tu, durnas daikte, nepirkai mūsų nacionalinių euriukų?!

Nes kai ECB dragūnas Draghi tą pačią dieną vokiečių aukso parsivežimo proga kalba apie naują QE (quantitative easing – paprasčiau kalbant, tai kai centrinis bankas superka vyriausybės iždo skolos popierius, tokiu būdu paleisdamas spausdinimo mašiną jiems išpirkti, nuo ko rinkoje taip padaugėja fantikų, vadinamų piniginiais ženklais, tad pakyla infliacija; tiesa, skola nuo to gi nesumažėja – pasikeičia tik jos kreditorius), kadangi euras sustiprėjo, o ES ekonomika ir toliau nerodo natūralių atsigavimo ženklų (o dar tas prakeiktas Brexit bei Rusijos sankcijos tik nervus ėda!), tai numušti euro kursą ir pagyvinti buhalteriškai rinką (stimuliuojant infliaciją!), gali jam atrodyti ir visai šauni mintis, kol pasaulis neapsižiūrėjo, kad pinigais pamaloninti airiai nėra tie patys airiai, kurie turi problemų savo saloje prielipoje prie Britanijos, ir kad italų bankų problemos nėra išspręstos, o tik atidėtos vasaros sezono Apeninų pusiasalyje, ir kad vokiečiai kaip krovė savo skolas graikams, nusavindami kreditus iš TVF, taip ir toliau sėkmingai suka dinamą™.

Tik va man ta jo mintis dabar pirkti brangesnį jūsų eurą ir po to, net jei mano svaras kažkokiu stebuklingu būdu liks kur buvęs (kaip ir visa JK – dabar šiknoje po Brexit referendumo, aišku), pasiskaičiuojant po to dar vieną praradimą dėl euro kurso pasikeitimo į pietus, visiškai neapeliuoja į teigiamus jausmus ir raginimą veikti. Bet jums gal atrodo kitaip – jūsų gi sąskaitose visos eilutės juodos, ir anaiptol ne nuo gedulo, o statistika užtikrina, kad infliacijos Lietuvoje nėra, nebuvo ir nebus. Amen.

Arba tiksliau kaput – emigracija niekur nedingo, o kažkaip netikėtai dar ir paspartėjo, ir kodėl gi žmonės iš Lietuvos dar vis lekia į emigracijai ir ekspatų (tai ne tas pats!) uždarbiams užsidarančias šalis?

Todėl visame šiame fone, net ir atsiribojus nuo jūsų problemų (jūs jų gi ir nebeturite – jau kelinti metai Lietuvos elitas visas šalies problemas išsprendė kvazi-karu su Rusija arba terorizmu prieš alkoholį), pirkti auksą kaip instrumentą išsaugoti vertę, gali atrodyti visai patraukli mintis, ar ne?

Juolab, kad nuo 2010 metų pasaulio finansų sistema iš esmės yra žlugusi, o nauja dar nesutarta ir nesukurta – todėl nuo to meto ir vyksta toks perturbacijų periodas su visokiais nestabilumais ir keistumais rinkose, laukiant, kuo visa tai natūraliai baigsis. Ir kai, ne jei, jau viskas apsivoš variniu dubeniu, tai kas susės prie stalo naujam Breton Woods stiliaus kontraktui?

Labiausiai tikėtina, kad ir kiek dabar tai klaikiai juokingai atrodo, tai bus šalys su didžiausiomis aukso atsargomis: JAV su jų kontroliuojama TVF, tokios kontroliuojamos demokratijos šalys kaip Kinija su Rusija ir demokratijos stoka apkaltinta Vokietija (nuo visos ES, kas iš esmės bus Ketvirto Reicho gimimo įteisinimas), o va visa labai tokia demokratiška ir liberali britų Sandrauga su motinine glušių karalyste tik trinsis pasieniais, paduodami decaf americano kavą Laisvės Krašto™ kaubojams, stengdamiesi neįžeisti savo karališkos šeimos giminės tėvynės ordnungistų ir tūpčiodami aplink azijatus mongoloidiškų bei europietiškų veido bruožų, nes JK bei ES taip palaipsniui ir išvirsta į šių kinų ir rusų oligarchų kontroliuojamą salą, ką aš prognozavau dar 2015 metais Brexit referendumo fone.

Priminsiu, kad pasaulinės finansų sistemos per pastaruosius šimtą metų žlugę nekart: tai ir dėka dviejų pasaulinių karų, plius, Didžioji Depresija dar sugriovė aukso ir valiutų standartą (ten dar įdomumas buvo pakeliui, kaip JAV vyriausybė, privatizuodama centrinę bankininkystę per Fed dar ir nusavino piliečių auksą – sovietinis BK už valiutos turėjimą tebuvo vaikų žaidimai, palyginus), kaip ir toks melagėlis JAV paksius Nixon auksą padarė oficialiai net nebe pinigu, paskui sugriuvusią britų imperiją ir jos JK galutinai taip sugriaudamas Breton Woods susitarimus dar 1944 metais sudėliotą pasaulinę valiutų sistemą.

Prie šių penkių kartų pridėjus pastarąją 2008 metais kilusią krizę – tai va Didžioji Recesija sugriovė ir tą “plaukiojančių valiutų, padengtų šalies ekonomine gerove, prekėmis, BVP ir blah-blah-blah“ post-Breton-Woods sistemos balansą, tad kažkur horizonte jau girdisi Apokalipsės raitelių žirgų pasagų kaukšėjimas:

Artėjanti krizė bus didesnė ir nuožmesnė: vyriausybių skolos, skirtos gelbėti too big to fall (sic!) bankus niekur nedingo, kai bankai tie tapo dar didesni ir dar rizikingesni “nesugriūti“, o bendras įsiskolinimo lygis jau viršija gerokai anų Didžiųjų krizinių sesių sumą.

Ai, bet svarbiausia pas mane juk strong and stable™, o pas jus – spasibo.

* * *

Jei rašyčiau savo pastabas kone kasdien arba bent 3-5 kartus per savaitę, raidžių būtų mažiau, be abejo, o tema aprašyta plačiau ir giliau, tačiau galvoju išvis gal mesti tą rašymą (kas de facto kaip ir įvykę?), nes kas aš toks, kad manęs klausytumėt?

Be to, reikia dabar pateikti ką nors pozityvaus ekonomikoje ir finansuose.

Nesugalvoju.