Šiandien ir aš esu KGBistas, prisipažįstu.

Jei paklaustumėte lietuvių, koks geriausias visų laikų mūsų aktorius, tai bemaž be konkurencijos būtų paminėtas Donatas Banionis. Ir jei infokaro metu reikėtų apdergti dar vieną lietuvių nacionalinį pasididžiavimą (žydšaudžiai, banditai-partizanai, alkoholikų ir savižudžių tauta, vagių parlamentas ir vyriausybė – tik vardink!), tai Donatas Banionis tam tinka kaip niekas kitas, ir vien todėl, kad jau miręs, ir jo dabar nepriversi teisintis, kaip ten ta jo pavardė ranka prirašyta prie sąrašo KGB informatorių.

Juk KGB ekspertas, o žymesių aš ir nežinau Lietuvoje, Arvydas Anušauskas atkreipė dėmesį į šį faktą, kaip ir tai, kad nėra jokios bendradarbiavimo agentūrinės bylos. Kad pripyskos buvo sovietyne įprastas reiškinys, tai ir jėgos bei teisėtvarkos struktūros tame negalėjo būti išimtimi – antraip, iš kur pas juos tiek perbėgėlių, dvigubų agentų, nevykėlių ir pavogtų žvalgybos lėšų, korupcijos ir nekompetencijos, kuri išryškėjo brežnevizmo stagnacijos metu. Priprašyti žymaus sovietų aktoriaus pavardę prie sąrašo – ne tik drąsu, bet ir tempia mažiausiai premijai, garantuotai žynybiniam medaliui ar netgi paaukštinimui.

Tai anuomet prirašymo motyvai aiškūs. O tai jums dabar motyvai, kodėl ši pavardė tokiame kontekste ištraukta pavalkioti, kuomet premjeras ir eurokomisaras gieda duetu apie privalomąsias draugystes su Rusija, nedašuto, ar kaip?

Aišku, Donatą Banionį dar galima kaltinti ir proletariška kilme – tik tokie va ir kolaboravo su sovietais, o antraip, argi taptų žymiu aktoriumi? Dar išdavė Lietuvą geriausiame (deja) visų laikų lietuvių filme “Niekas nenorėjo mirti“. Mažai kas žinote, tai priminsiu – dar ir emigracijos propagandai ir smetoninės Lietuvos juodinimui pasitarnavo pačiame pirmame Lietuvos kino studijos filme “Adomas nori būti žmogumi“.

Maža to, bet suvaidino VDR filme tapytoją Goją – garantuotai buvo užverbuotas Stasi. Suvaidino sovietų šnipą “Mirusiame sezone“, po kurio Huilo nusprendė tapti KGBistu – tai dar ir dėl Kremliaus politikos dabar kaltas. Nepateisina jo ir Holivudo lyginimas George Clooney su Donatu Banioniu dėl vaidmenų “Soliaryje“ – gal CŽV buvo irgi užverbavusi. O jei FBI išviešins savo bylas, kur pagal geriausias makartizmo tradicijas įtrauktas kaip įtakingas komunistų agentas, galintis paveikti amerikiečių demokratiškus protus, tai reikia ir jo skulptūrą su visu suoliuku Druskininkuose į Grūtą išvežti – nes gėda ant suoliuko ir širdininkui ten bus prisėsti.

Man labai smalsu, kokią praktinę naudą jis galėjo turėti KGB politinei kontržvalgybai? Parašė privalomąją ataskaitą iš kokios komandiruotės, kad kontaktų su imperialistinėmis vakarų žvalgybomis neturėjo, kad broliškų socialistinių šalių žvalgybų draugai užtikrina taiką ir socializmo pergalę visame pasaulyje, kad Tarkovskį Vakarai vertina, bet šis teisingai vertina partijos politiką? Tai ir mano mokyklinėje charakteristikoje įrašyta, kad aš turiu “jumoro jausmą ir teisingai suprantu partijos politiką“.

Gediminas Kirkilas, buvęs ir KAM vadovu, ir Vyriausybei netgi vadovavęs, ir Seime Užsienio Reikalų komitetui, tai  antai sovietmečiu stukseno savo auksakalių artelėje iki prisistukseno iki pat CK ideologinio kadrinio instruktoriaus – dukart Lietuvos didvyris, apdovanotas aukščiausiais Lietuvos ordinais, iki ko nei Adolfas “Vanagas“ Ramanauskas, nei Vytautas “Tata“ Landsbergis nedatraukė (bet tai šitas gi irgi KGBistas, o pirmasis, sako, ir partizanus išdavė, jei tikėti rusų agente Rūta Vanagaite, aktyviai dalyvaujančia ne Lietuvos pusėje infokare).

Nekliūna? Apie AMBą, ir tuomet dirbusį Lietuvai, tai ir taip vsio zakonno – prezidentas ir premjeras, nepaisant to, kad vadovavo okupacinės šalies represijų ir toksiškos bei agresyvios ideologijos diktatoriškai institucijai, prižiūrėjusiais visas jėgos ir represines struktūras Lietuvoje. Irgi comme il faut? Ir rinkosi šią karjerą sąmoningai, be jokios pripyskos ranka sąraše.

Derėtų pasmerkti ir uždrausti dar ir Paulių Širvį – žinote, toks poetas, kuris tarnavęs 16-toje sovietinėje divizijoje, tai, anot to paties aukščiau minėto eksperto, gi yra ne šiaip sovietų kolaborantas, bet ir okupacinėje kariuomenėje dalyvavo. O pagal šiuolaikinės politinės veryginės konjuktūros tendenciją, tai dar ir alkoholikas, tad dera visą iškarpyti iš mokyklinės programos. Ir beržus iškirsti. Nes primena.

Kita vertus, didesnei tautos daliai ir metų žmogumi išsirinkti kokią Dalią iš partškolos nieko tokio, kad jau dvejas kadencijas išsirinko prezidente. Tai padergimas mirusio geriausio iki šiol lietuvių aktoriaus – tiesiog ir liumpenams džiaugsmas, ir patriotams reivas. Tokios moralinės pagirios kaip alkoholikui, kuris gydosi tuo, kuo susirgo, taip pratęsdamas daugiadienes.

Kada tu, Lietuva, išsiblaivysi?

Kada tavo ta dvasia atsikvošės, kaip dūsavo Jonas Basanavičius, kurio citata ir užrašyta Seimo vestibiulyje foje, kur fotelyje ir man tekę kiurksoti 1991 metais su ginklu. Nenustebsiu, jei būsiu ilgainiui dėl šio fakto pavadintas teroristu ir banditu. Okupantu ir kolaborantu tas pats ekspertas jau irgi įvardinęs.

Ir žinote, dėl išsiblaivymo nesu toks optimistas. Pirma alkoholikui dera pripažinti, kad jis alkoholikas.

O aš šiandien pripažįstu – esu irgi KGBistas.