Kad jau priprašytas, tai pratęsiu, ir šis LondoNews įrašas jau kaip ir jubiliejinis, matau, nors formatas, aišku, išliks įprastinis – trys naujienos iš Londės su mano komentarais smagiam pasiskaitymui tautiečiams, kuriems yra truputį smalsu ne vien, kas Vilniuje susprogdino seksualumo bombą, kokie nauji absurdiški draudimai gelbės šalį nuo progreso, ir kaip gera tėvynėje gyventi kasdien vis labiau su kiekviena diena ar po kiekvieno nuėjimo į parduotuvę likus paskutinei savaitei iki algos.

* * *

 • 1. Antra didžiausia JK statybos bendrovė Carillion netikėtai žlugo – gi negaliu kaip tikra žiniasklaida™ nepradėti nuo ko nors neigiamo, skandalingo ir jus, be abejo, pradžiuginančio, ar ne?

Kad suprastumėt, kodėl jūsiškai kancleris (nes mūsiškai kancleris yra finmin, o šis yra Kabineto Biuro Vadovas – Cabinet Office Minister) David Lidington skubiai lėktuvu parskuodė atgal į tėviškėlę, ir kodėl Kvankos vyriausybė meta tarsi kokiam bankų sektoriui gelbėti dabar kone pusantro milijardo (!) svarainių (o vėliau dar primes – nebus kitaip), tai reikia suprasti, kas per kontora savo įtaka ši bendrovė buvo, apie ką net jūsiškiams pezuliams su dargiams nesisapnavo:

 • skolos ir įsipareigojimai už £1.5 milijardo;
 • turimų sutarčių vertė už £1.7 milijardo;
 • apie 900 mokyklų tiekimas, priežiūra, valymas;
 • ligoninių priežiūra, 200 teatrų valdymas, kas turi įtakos 12000 lovų ir 19000 maitinimų per dieną;
 • geležinkelių projektai, įskaitant nacionalinius amžiaus projektus kaip HS2 ir Crossrail (šitas po žeme kiauriai per visą Londoną);
 • priežiūra 50000 karinių bazių;
 • £200 milijonai kalėjimų priežiūroje;
 • kiti statybos projektai, kurių jau ir vardinti neišeina;
 • darbuotojų pensijos, kaip ir pernai BHS tinklo atveju, paleistos jau vėjais.

Pirma, aišku, visada yra klausimas, kaip buvo prieita prie tokios verslų ir paslaugų koncentracijos vienose rankose? Kita vertus, juk vsio zakonno™ – verslo diversifikacija, bendrovė tokiu būdu turi masto ekonomiją, rizikos valdymą ir, aišku, kad too big to fall.

Ne, nu kažkur aš jau šitą girdėjau…

Antra, kadangi bendrovė veikė puikiai, tai savo uždarbį £1.5mio jos vadovas išsaugojo.

Trečia, apie ką dėl šitos griūties dar neprasitarė nei puse lūpų, tai sveikinu jus, glušiai, dėl Brexit pasekmių – ir nesakykite, kad nesusiję, nes būtent statybų sektorius pirmas patirs krizės pasekmes, ir panašu, kad nuostoliai čia banaliai akumuliavosi, kurie buvo lengvai pakeliami per ekonomikos pūtimąsi: ir pigių emigrantų darbui sočiai, ir svaras stiprus, ir užsakymų apsčiai, ir rinka ne tik statybose plečiasi (beje, britų kariuomenė ne tik atsisako modernizacijos ir F-35 naikintuvų, bet irgi mažinama iki 70000 karių – kone 20 proc. kariškių sumažės, nors ir taip sąlyginai britai turi kone mažiausias pagal savo šalies ir BVP dydį ir tradiciškai topinį dalyvavimą sausumos pajėgas NATO).

Aną savaitę skaičiau vienintelio riterio (!) rumuno, kuris nupirkęs su partneriais dar prie praimės Margo apleistą pertvarkė dokų rajoną (taip ir vadinasi Docklands, kurie yra prie Canary Wharf ir Dogs Island) į modernių dangoraižių verslo ir finansų centrą, interviu – nuoširdžiai nekenčia Labradurniaus Boriso. Galima suprasti jį asmeniškai: jiems užtruko kone 20 metų prikalbinti Europos Medicinos Agentūrą persikelti į Londoną iš Paryžiaus – o dabar dėl Brexit tie su visomis 20000 darbo vietų (!) keliasi kitais metais į Amsterdamą. Ir tai ne vienintelis atvejis – iš City fintech ir bankininkai jau išvykti pradėjo vos prasidėjus kalboms apie referendumą.

Jei sustos statybos ir čia, jei ims tuštėti dangoraižiai (o jie niekada nebūna pelningi jų statytojams – esu rašęs jau), tai netgi man atsilieps, nes darbo rinka banaliai trauksis: mažiau turtingų žmonių, kuriems reikia asmens ir rezidencijų apsaugos, mažiau biurų, kuriems reikalinga corporate security (mano abi SIA licencijos, kitaip tariant).

Tad man piktdžiugauti nelabai išeina, nors formaliai ne tik bendrovėje, bet ir nei viename Carillion sektoriuje aš nedirbau. Ir suprantama, kodėl mokesčių mokėtojų pinigai čia metami gelbėti – nes tai liečia viešąjį sektorių, nacionalinę gynybą ir saugumą bei nacionalinio lygio projektus. Aš manau, kad Lietuvai tai būtų nuostolis ne nuo kokio EIKA ar “estų“ Hanner bankrotų netgi kartu sudėjus, bet dar ir Lietuvos Geležinkelių, Panevėžių Statybų Tresto, buvusio Rubicon ir dar visos krūvos “oligarchinių“ įmonių vienu metu.

Ai, bet pas jus Ramūnas viską vienu ypu su džiaugsmu pats supirktų lizingu ir Lietuva imtų gyventi kaip vieningas Agrokoncernas, piktiems ir kerštingiems valstiečiams (įskaitant runkelius, budulius, pencinykus bei paksofilus) plojant katučių mamontovams po to suokiant balades apie mažą agrarinę valstybę™ – kuria išties Lietuva ir taptų.

* * *

 • 2. UKIP lyderis išsiskyrė su meiluže dėl jos rasistinių pareiškimų.

Bet tai jetus, kas darosi, kas nacionalistinės partijos 54 metų vadukas Henry Bolton deda savo boltą ir atsikrato 25 metų modelio Jo Marney sekso vardan politinių motyvų, kai jo partija būtent atstovauja tą ksenofobinę ir rasitinę politiką!

Matote, jo meilužė (jis vis dar vedęs rusę Tatianą!) pareiškė, kad būsimoje jaunamartė, kuri ištekės už pajodžargos Hario, aptemdys (pun intended!) karališką sėklą savo genais! Ir kad jei taip toliau, tai ir juodas karalius bus, ir net musulmonas premjeras!

Šiaip kvaišai dera priminti, kad jau dabar sostinės meras yra musulmonas, ir tvarkosi geriau bei liberalizmo dabar daugiau, nei prie ano buvusio Labradurniaus, jau nekalbant apie dar prieš tai buvusį antisemitą, kuris siūlė kas savaitę pakarti bent po vieną bankinyką.

Nors, aišku, visi pakikeno nepolitkorektiškai iš jos Facebook įrašo, kad dabar pajuodavęs (sic!) po klaikaus gaisro Grenfell Tower buvęs nelegalių imigrantų irštva. Tik tiek, kad tie imigrantai išties ne iš ES buvę, o gerokai iš ankstesnių bangų nuo Karibų salų ir Afrikos krantų – ir tai ne priežastis jiems degti.

Vis tik negaliu nekikenti, kaip nacionalistų (!) partijai vadovauja oficialiai net neišsiskyręs, rusę (!) žmoną turintis ir dėl nacionalistinių savo mergšės pareiškimų tokius moralius (sic!) žingsnius dabar darantis “teisuolis“. Beje, jam už vadovavimą partijai algos nemoka, jei klausiate apie galimus finansinius motyvus.

Tai juk ir Lietuvos pagonybės politikos lyderis savo žmoną myli per visą Europą, o Gretai šiaip tik knygą padėjo diktuojamas suvedinėti į Word programą, nu.

* * *

 • 3. Kovoje su plastiku griebtasi paskutinio šiaudo – britai siekia uždrausti plastikinius kokteilinius šiaudelius.

Kaip truputį buriuotojas, susirūpinęs vandenynų ir ten plaukiojančio planktono bei visų parankinio maisto gerbūviu, aš vis tik išties esu už tai, kad plastiko naudojimas būtų kontroliuojamas, nors, skirtingai nuo stiklo, jis išties lengviau utilizuojamas… kai norisi tą daryti. Bet dėl pigumo finansinio suinteresuotumo tą daryti nėra.

Beje, Europoje direktyvų iniciatyvas paprastai turintys vokiečiai uždraudę netgi stiklą naudoti prekyboje, pilstant, tarkime, sultis – stiklas nėra perdirbamas, o daugkartiniam taros naudojimui vieninteliai aludariai ir Lietuvoje tik realiai pasiruošę ir tą depozito sistemą vykdo. Todėl logiška, kad kasdienių skystų prekių pakuotėse vien dėl dūžių mažinimo naudojami PET buteliai. Tad neturėtumėt gerti sulčių, pieno ar vandens, įsigydami stiklo taroje. Netgi ir alų derėtų pilstyti tik į skardines, jei aludariai aplaidžiai imtų žiūrėti į savo depozitus.

O kad plastikinių maišelių vartojimo realiai labai tie £0.05 nesumažino (pas mus iki tol jie buvo tiesiog dykai, kai Lietuvoje jau ėmė po 0.15 Lt), tai liūdną vaizdą sukelia plastiko matymas nuošaliose Žemės dykruose ar vandenynuose, kuomet susidaro šlamšto ištisi masyvai. Nors plastiką galima tiesiai į krosnis varyti ir kūrenti – ne stiklas, kaip sakiau. Popierius gi suyra greičiau, o ir ne toks kenksmingas aplinkai – iš jo galima daryti ir tetrapack tipo pakuotes, ir maišelius gali puikiai pakeisti (tik bėda, kad tam popieriui pritruks makulatūros ir bus kertami miškai – netgi spauda dabar vis labiau skaitmenizuojasi ir išnyksta iš spaustuvių, o knygos eina kindle formate).

Todėl, atrodytų, kas gi tie šiaudeliai – et, menkniekis. Bet kokteiliai Londone greitu laiku bus posh jau be jų, perspėju!

Galop, James Bond savo dry martini su alyvuoge irgi be šiaudelio gurkšnojo, kol dangus nenugriuvo (sic!) ir jis neperėjo prie alaus. Tad va tokia bešiaudelinių kokteilių mada ateis iš mūsų ir iki jūsų – pratinkitės!

* * *

Šįkart vietoje ketureilio aš paminėsiu netikėtai vakar Londone mirusią ir už mane kone metais jaunesnę airių grupės The Cranberries dainininkę Dolores O’Riordan – amžinąjį jai atilsį.

Taip sutapo, kad šiomis dienomis iš gatvinės bibliotekėlės savo stotyje pasiėmiau Martin McGarland knygą Fifty Dead Men Walking – apie jo, kaip slapto agento IRA gretose, biografiją. Ir dar pagalvojau, kad gal reikėtų pasimokyti pagroti man gitara kaip tik Dolores dainą Zombies, kurioje yra būtent tie aprašomų įvykių motyvai Provincijoje (trumpiau: Provo – taip vadinama slengu Šiaurės Airija).

Dėl Brexit ir JK užsienio reikalų sekretoriaus Labradurniaus glušumo, ES primygtinai ir Airijos Respublikos vardu dar primena, visi neramumai Provincijoje gali vėl atsinaujinti, nes būtent JK pažeis 1998 metų Good Friday Agreement, faktiškai atėmusį iš IRA (paramilitarinė airių nepriklausomybininkų jėga) ir Sinn Fein (politinė IRA priedanga) priežastis kovoti prieš JK Šiaurės Airijoje, taip atnešus jau 20 metų taikos. Pridėkite, kad dabar dar ir protestantai lojalistai (jie irgi airiai gi!) nebe visi pasisako už išėjimą iš ES ir yra JK “patriotai“, tai problemų ten dar vienas sluoksnis jau prisidėtų, ir visi aukščiau išvardinti nesusipratimai išties nublanktų, ir nepadėtų net tai, kad Provo parlamentarai dabar yra koalicijoje su Kvanka.

Tad jūsų dėmesiui vietoje ketureilių šįkart ir tebūna toji daina in memoriam Dolores O’Riordan (1971.09.06 – 2018.01.15):