Mes prie Nemuno užaugę
Mylim savo marių Kauną;
Anarchistai te nepyks –
Meras juos greit išvaikys.

– iš LTSR gamybinio žuvies pramonės susivienijimo profsąjungos vokalinio-instrumentalinio ansamblio “VI/ČI“ repertuaro (išgirsta restorane “Žalių Girių Jachtklubas“ per respublikinį Šančių festivalį “Plazda plazda didburės“)

* * *

Kadangi pastaruoju metu apleidau savo buriuotojišką ir marinistinį tinklaraštį, per daug užimtai Varėnos miškuose vaikus mokydamas anglų kalbos bei gyvenimo tiesų (o nuo šios savaitės pavaduosiu ekonomikos mokytoją ir klasės auklėtoją – padėk man, Viešpatie, nes bus pitagoriškas kapiec!), tai tenka rašyti ten, kur dar spėju prišokti, ir kur, panašu, liko tik vienintelė žiniasklaidos priemonė mums, buriuotojams, kurioje galite išgirsti ne nupirktą, todėl ir nepatogią žinią, ana va prisišaukiančią ir mentų įspėjimą iš kokio instagraminio komisaro.

Todėl sakysite, o kodėl Punkonomics rašo apie buriavimą, ir dar aktualų tik (?) daliai kauniečių buriuotojų?

Bet kad aš rašau ne apie buriavimą čia, kuris tėra tik fonas, o rūpestis vaikais ir jų smagia vaikyste turkštis geldose ant vandens, pučiant vėjui – tik priedanga solidiems dėdėms ir jų draugams iš savivaldybės kėsintis vienu ypu nusavinti svetimą turtą ir nuvogti svetimus pinigus.

Matote, nepaisant klaidinančių kelio ženklų, rodančių Pažaislio pusėn, bet Kaune realiai tebuvo vienintelis jachtklubas (raktinis žodis – klubas!), nors ir keistu pavadinimu – TBSA. O tas UAB “Kauno Jachtklubas“ yra betoninė šašlykinė prie HESo už Pažaislio vienuolyno su stovėjimo vietomis marių laivėms, sovietiniu papročiu vadinama jachtklubu, tarsi oro uostas būtų aeroklubu, o kino teatrai – kino klubais, ir pan.

Kauniečiai, jau persirinkę pakartotinam savo džiaugsmui tą zuokiškai-malinauskišką mišrūną merą, piktos opozicijos pravardžiuojamą Krabu, dabar paleido jo buldozerį, kuris ne tik nušluos pilietines (!) buriavimo ir vandens pramogų iniciatyvas, nes toje štai šiame propagandiniame užsakytame straipsnyje Verso Žiniose minimoje įlankoje yra dar įsikūrę iš aprašymo kažkaip “dingę“ bei savo lėšomis legaliai ir iki šiol teisėtai savo iš esmės laikinus uostus surentę TSBA, VšĮ Žuvėdra ir Motorlaivių Įlanka.

Ir mero verslininkiškoji neįvardinta (kažin, kodėl, kai visi jų vardus ten pakrantėje žino?) chebrytė dėl savo godumo taip iš esmės sunaikins galutinai buriavimą Kauno mariose – kaip laisvų žmonių gyvenimo būdą, kurie savo laisvalaikiui atsipūsti nuo darbų renkasi ne mičiūrinams įprastus daržus ir sodus, o romantišką magelanų veiklą.

Nes nebeliks Kaune jokio jachklubo – liks prichvatizuotas (nes čia ne nacionalizacija) kompleksas tūlam Kauno marių buriavimo mėgėjui neįperkamos paslaugos, suteiktos už mokesčių mokėtojų pinigus konkrečių žmonių kišenių naudai.

Nes iš esmės jachtklubas – tai juk buriuotojiška (o tie savaime yra laisvi žmonės savo dvasia, visokių kranto žiurkių pravardžiojami anarchistais, piratais ir kontrabandininkais bei girtuokliais ir mergišiais ar netgi sodomitais) demokratija, o kam dar ir toji čia, Lietuvos politikoje ir visuomenėje vis labiau įsigalint tokiam Russia Lite™ variantui, išvis reikalinga?

Kam išvis baudžiauninkui savivalda, kuomet ponas geriau žino, kas jam geriau privalo būti, nes, suprask, dabar šie tarpusavyje tarsi šlėktelės seimeliuose tik ginčinasi, o nieko taip ir nepadaro, kad apsišluotų bent jau ir apsitvarkytų, o tai erzina miestiečius, užklydusius į tą užkampį prie Kauno marių.

Na ir kas, kad ta teritorija per talkas vis tik apšluojama (nuo tų pačių miestelėnų primėtytų šiukšlių, beje), o pagal dokumentus priklauso juk tai pačiai Kauno savivaldybei?

Dėl neestetiško “vaizdelio“ jau dabar kaltinami tik tų pontonų (nes buriuotojų prašymai leisti įrengti pilnavertį uostelį buvo atmetami motyvuojant tai saugotinos teritorijos statusu, kurį pati sau savivaldybė ir susiteikė, kaip nutikę su Lampėdžiais ir pan.) savininkai – kurie, pastebėsiu, jiems gavo savo laiku leidimus įsirengti, patys už savo, o ne vogtas (pardon, papylavotas panaudotas pagal tikslinę paskirtį mokesčių mokėtojų) lėšas viską pasidarė ir išmaldos neprašė.

Todėl jie nėra pakibę ore, kad neturi sklypo pagaliau įsikurti ir tvarkytis – jie plūduriuoja vandenyje, tiesiogine prasme. Ir juos iš ten išvaikyti pačiai savivaldybei (skaityk, merui) atšaukus savo (skaityk, iki šio mero) leidimus tikrai nebus didelė teisinė ar techninė problema. O kompensacijos dėl nusavinto turto, netesybų ar padarytos finansinės žalos? Pft, bylinėkitės, kol tuomet jau burgs buldozeriai, kurdami šviesų betoninį rytojų!

Tai nereiškia, kad išvis niekas daugiau Kauno mariose neburiuos.

Tai tik reiškia, kad viskas bus prichvatizuota kaip “senais gerais“ AMBo, kurio vardu HES pavadintas (gi LBS, kuris dabar FB, mačiau, pasidžiaugė dėl tokios puikios Kauno miesto savivaldybės iniciatyvos, garbės buriuotojas Nr.3), laikais. Nors gal tie laikai realiai niekur ir nebuvo išėję. Vsio zakonno, arba business as usual, nes Kaunas yra Kaunas, nu.

Jau anuomet šiems buriuotojams teko kurtis čia, anapus ano betoninio privatizuoto Žalgirio sporto draugijos “jachtklubo“ tvoros, kai kiti, likę jame, prisitaikė ir susitaikė. Jau ir dabar nemažai kauniečių savo namų uostu laiko Mingę (nes Smiltynėje irgi ankšta tapo, o ir, tiesą pasakius, ten jau prasistumdė klaipėdietiškas “draugų“ buldozeris).

Todėl iškart labai kas ir nepastebės, kaip tų burių aukščiau HES sumažės. O po to, ko gero, bus galima ir objekto paskirtį pakoreguoti, nes… nebus klientų, sumokančių per metus tiek, kiek jų senutės laivės vertos?

Bet aš jau nepamenu, kada būčiau matęs tokį akiplėšišką vogimo buldozerį Lietuvoje (kartais paskaitau ir rusus, nes kai ką iš jų pažįstu iš buriavimo mokslų Viduržemio jūroje laikų, ir kaip pas juos tokie nusavinimo procesai vyksta aplink Petrapilį ar Karaliaučių – dabar tarsi koks deja vu čia man): pirmiausia čia pavogs iš buriuotojų įlanką, o po to vogs mokesčių mokėtojų pinigus savo statyboms.

Toliau beliks tik išlaikymą užkrauti miestiečiams, įrašius išlaidas į biudžetą (kadangi bus VšĮ, tai pelnai bus “suvartojami vietoje“), o dar vėliau vėl ką nors bus galima rekonstruoti ir performinti, nes iš planuojamų 300 vietų bus užimtos kokios 80-100, nes va dar pagal projektą dabar jau trūksta ir laivių žiemojimo vietų, ir pan. – išties bus aukso kasyklos, kur šeimyninis (!) verslas užtikrins pajamas ir vaikams (kažkaip dviprasmiškai su itališku akcentu dabar skamba tas žodis “šeima“).

Oi, gal dar dabar paverkite ir dėl proverbinių ir priedanga minimų vaikučių, kurių, suprask, pikti dėdės ant pontonų neprileidžia prie vandens buvusioje uodų neršykloje užpakaliniame “betoninio jachtklubo“ kieme! Nes kažkaip vieno UABui to nusavinto “jachtklubo“ šiai šutvei buvo maža – reikia visą tą gretimą krantą pasisavinti, kaip matau, nes apetitas juk ateina bevalgant.

Keista, kad tuos vaikus jie iš esmės išsivaikė iš senojo, kur dar nuo sovietmečio buvo infrastruktūra, leidusi paruošti ne vieną lietuvių buriavimo čempioną, kad ir olimpinę vicečempionę ir pasaulio čempionę Gintarę Volungevičiūtę (dab. Scheidt) bei Europos ir pasaulio čempioną Raimondą Šiugždinį – Kaunas visada juk buvo Lietuvos buriavimo sostine, ir, kaip netikėta (sic!), kad būtent toje “anarchistų kūdroje“ anapus “jachtklubo“ buvo atkurta (man truputį nagus irgi prikišus…) ir tapo nacionaline Lietuvos Buriuotojo diena (rugsėjo 7-oji), ir, kaip manote, ar tai būtų įmanoma suorganizuoti UABe ar kokioje nors kvazi-savivaldybės įmonėje, kur savivalda ir demokratija net nekvepia?

Todėl aš ne apie pakrančių estetiką kalbu, ir netgi ne apie buriavimą Kauno mariose, kurio plėtrai šio uosto komplekso atsiradimas bus greičiau smūgiu, nei paskata.

Aš kalbu apie tai, kad laisvę mes prarandame kasdien. Net jei jums šitų kūdros piratų laisvė išties nerūpi, ir norite betonkės prie Kauno marių kranto. Kaip trinkelėmis gražiai visa Lietuvos provincija išklota, tik kad va ten vis mažiau piliečių, vis mažiau žmonių ir vis daugiau privatizuotos valstybės. Šiuo požiūriu, ir Kauno marios sulaukė savo liūdnos eilės.

Bet gal jums išties betonas geriau už gal ir netobulą, bet laisvę ir demokratiją ant vandens – tikrą savivaldą, o ne iškabą miesto centre. Ir aš netgi ne apie iškabą ir jos Visvaldą – aš apie mus su jumis.

  • * * *

O šį keistuolį su jo keistomis (?) liberalizmo idėjomis apie laisvę ir demokratiją šiame tinklaraštyje, jūs galite paremti per PayPal čia – ačiū jums už tai!