Šiek tiek nuo politikos prie ekonomikos, o konkrečiai – prie prekybos tinklų, ir dar iš Lietuvos sugrįžkime į mano mielą niekaip neišsibreksinančią lauk iš ES tą glušių karalystę™.

O ten irgi yra įdomumų – va kad ir tai, kad jų Konkurencijos ir Rinkų Tarnyba irgi neleido dviem tinklams, panašiai kaip mūsų rinkoje RIMI ir IKI, susijungti į vieną (skaityti čia).

Tik jei pas mus tokiam Konkurencijos Tarybos sprendimui plojo Maxima, tai JK, ko gero, turėtų džiaugtis Tesco (šiaip jų net spalvinės gamos sutampa su mūsiškių). Beje, Mark and Spenser maisto parduotuvės ten jau prieš keletą metų užsidarinėti pradėjo, kas yra visiškai natūralus procesas (žemiau).

Periferinės Sainsbury’s parduotuvės kaip nekilnojamas turtas (jei tai dar išvis turtas) irgi išparduodamos amerikiečiams (informacija čia).

Bendrai paėmus, daugėjant naujųjų varguolių™, tai Lidl ir Aldi vis daugiau pasiims rinkos (ar Lietuva, ar JK), o tokios posh parduotuvės kaip M&S, Sainsbury’s ar, mūsų kategorijomis šnekant, suikėjusi Asda tiesiog išliks tik labai ribotose lokacijose su savo hypemarket formatu, nes grįžtama prie supermarketo, kadangi didelio SKU valdymas per daug reikalauja sąnaudų, kai tiek nėra apyvartumo, o ir ne FMCG gali jau greitai paštu parsisiųsti (ypač JK, bet Lietuvoje logistika irgi spartėja, ką išbandžiau, pirkdamas savo vaikui dovaną ir paprašydamas persiųsti į Omniva paštomatą).

Aišku, visas smagumas pasimatys tuomet, kai pystelės krizė – net įdomu, ar sugebės Lietuvoje prekybos tinklai pasididinti (!) savo pelningumą, kaip praeitos krizės metu.

Ir kiek jų išliks. Ne, parduotuvės ne visos taip užsidarys – tiesiog pasikeis jų savininkai, jei vietos/lokacijos veiksnys ten bus stiprus, tik esamas valdytojas nesugebės valdyti asortimento (srautas nukreiptas konkurentams).

Iš kitos pusės, tai džiaugiuosi dėl tokio ir britų tarnybos sprendimo – Lidl ir Aldi vis tik yra vokiečiai, kurie “okupuos“ tik dar daugiau buvusios britų valdomos FMCG rinkos. Savo automobilių pramonę britai jau seniai prarado – laikas ir maisto pramonę atiduoti europiečiams. Brexit is Brexit, nu.

Arba, kaip sako vokiečiai: Schadenfreude.

* * *

Bet jūs taigi galite pasidalinti savo džiūgesiu su manimi pinigų perlaidos pavidalu, tiesa?

Štai čia į paypal – ačiū!