Aš nuoširdžiai tikiu, kad tiems Grindos įmonės darbininkams, kuriems buvo liepta nulupti šeštadienį paryčiui atminimo lentą Jonui “Generolui Vėtrai“ Noreikai nuo Vrublevskio bibliotekos sienos, sumokėta už viršvalandžius. Nors gal jie pamaininiai, ir jiems išties nusispjauti, kad teko tą jų pamainai atlikti – kad ir kokios tautybės jie būtų. Bepigu teisti, kai pats ten nedirbi ir tokių nurodymų nereikia vykdyti, ar ne?

Tai aš ir neteisiu jų. Man tik Darbo Kodeksas rūpi, o ir šita akcija gal kainavo papildomus mokesčių mokėtojų pinigus – iš pradžių 1997 metais kabinti, o po to jau 2019 metais nulupti (juolab, kad originalioji lenta buvo visai neseniai dar ir sudaužyta vieno tokio teisininku prisistatančio progresyvisto, tai juk teko tą lentą dukart gaminti ir kabinti, ir tai pačiai Grindai ir jos darbininkams).

Kita vertus, glušas Vilniaus meras ir jo administracijos vadovas, jei nei vienas nepagalvojo apie tai, koks kils rezonansas tą darant tokiu laiku ir tokiu būdu.

Bet tai meras gal jaučiasi dabar moraliai pakylėtas – jei iki kitų Seimo rinkimų jo buvusios partijos vadovo byla pagaliau bus išnagrinėta ir jo pavardė ten prašmėžuos kad ir liudininko statuse, tai naujai pakurta partija galės būti laisva nuo valdžios pagal savo pavadinimą. Dabar bent jau yra vilties, kad kažkaip daugiau burbulinių ir antifašistų pabalsuos už “teisingai mąstančius“ (Vakaruose juos vadina ne liberalais, kurie yra teisiamojo žodžiais “sveiko proto“, o progressives – progresuojantys; net jei ten jų šizofreniškas “moralumas“ jau progresuotų).

Šiaip jei manęs paklaustumėte, o tą padaryti Facebook dabar sunku, nes progresyvieji pasistengė apskųsti mano įdėtus grammarnazi katukus filologų (sic!) dispute, todėl 3 dienoms blokavo (po to pranešė, kad blokuoja 30-čiai, o dar po kiek laiko pranešė, kad peržiūrėjo sprendimą ir atsiprašo, kad blokavo 3 dienoms, bei mano komentaras atstatytas – tačiau aš ir toliau FB negaliu nieko rašyti bei jums ten atsakyti, tai go figure, tskant), tai dėl gatvių ir visokių objektų vadinimo “memorialiniais tikslais“ aš laikausi nuomonės, kad to išvis daryti nereikia.

Va taip nuo žodžio išvis nereikia. Niekaip.

Gatvės ar stotelių pavadinimai, kaip ir visokių mokyklų ar objektų (AMBo, Janonio, Nėries ir t.t.) tegul būna lengvai suprantami ir paaiškinantys jų lokaciją ar kokius ypatumus (tarkime, Kreivoji arba Didžioji, Pilies, Kapinių ir pan.). Nes Savanorių prospekte tikrai ne visi savanoriauja laisvu metu, o kodėl Kazys Škirpa staiga įvardintas ir pervadintas Senamiestyje (!), nebūdamas jokiu kunigaikščiu, tai ilga pasaka, juolab, kad dabar ten jau politkorektiškos Trispalvės (rus. Trikoloro – čia kur serbų vėliava aukštyn kojomis) alėja, nors toje alėjoje nevyksta jokie geltonai-žaliai-raudoni renginiai bei nėra prikabinėta vėliavų ar kažkaip kitaip ta alėja prašosi būti taip vadinama pagal vyraujantį gatvės dekorą (nesiprašė ji ir škirpiškumo, pastebėsiu).

Žinote, mero Krabo įbetonuotas paklaikęs kičas vardu Vytis prie Kauno pilies likučių bent kažkaip primityviai logiškai surado vietą, nepaisant to, kad paveldosaugininkams nekliuvo šitaip darkomas istorinis urbanistinis kraštovaizdis (nenuostabu tad, kad už tokius ir panašius nesusivokimus Lietuvą pašalino iš tarptautinės paminklosaugininkų organizacijos).

O va Trispalvė be to, kad patriotiškai-chuliganiškai Kazys Škirpa per Švč. Mergelės Marijos gimtadienį ją iškėlė ant Gedimino bokšto, kol mieste šeimininkavę lenkai ir bolševikai aiškinosi santykius prie dabartinio STT, tai tame istoriniame fortifikaciniame kontekste išvis nelabai ką bendro turi. Juolab, kad Lietuvos tvirtovės vėliava yra Vyčio vėliava (paikai vadinama “istorine“, kuri, užuot buvusi valstybine, tapo jau tautine de facto, nes valdžia įstatymais atėmė iš tautos Trispalvę, paversdama šią valstybine).

Tokių nesusipratimų yra gerokai daugiau – kaip ir nesuvokimo, ką ir kodėl darai (pastebėsiu, kad anuomet Vilniaus Tarybos narys a.a. Stasys Urniežius, d.ž.k. Kunigaikštis Vildaugas, desovietizuodamas miesto gatvių pavadinimus turėjo gerokai daugiau nuovokos, nei visa dabartinė Vilniaus Taryba kartu sudėjus, bet jei ten kokiems tumeliams balvonai yra paveldas, o vėtros yra kolaborantai, tai apie vėtras šių balvonų galvose reikėtų atskirai rašyti).

Kita vertus, pasitraukus tautiškai angažuotiems nuo TS-LKD, kuri kaltinama visokiomis įmanomomis pseudoliberalizmo “nuodėmėmis“, tai šis įvykis gerą dalį ne tik šių vėl, bet dar ir šimašinių liberalų rinkėjų pastūmėjo į landsberginių liberalų ir nudagintų konservatorių pusę. Nes galima baltarusių opozicijos lyderio atidavimą Lukašenkos KGB, einant Teisingumo ministerio pareigas, kažkaip kompensuoti balvonų nuo Žaliojo tilto nukėlimu tapus meru, tačiau antroje kadencijoje susirūpinti prieš sovietus ir nacius kovojusiųjų išamžinimu po 22 metų (!) jų įamžinimo vardan deklaratyvaus moralumo, jau neatpirks visų tų cvirkų, liudgirių ar kitų kolaborantų į neapibrėžtą ateitį nukeltas deklaruotas, tik pasipiktinimui kilus, nukėlimas (t.y. visiškai nesuplanuotas ir nebūtinai įvykdytinas, nes nu… prioritetai gi ne tie, aha!).

Nothing is worse than a reformed whore – nieko nėra blogiau už moralizuojančią gatvinę kekšę (taip gal derėtų versti šią patarlę), šauliuose ji ar ne, ir kuriems tas pats tiek Kazys Škirpa, tiek ir Liaudies Vyriausybės praimas Vincas “Krėvė“ Mickevičius vadovavę. Bet šiaip šaulių sąjunga dabar pakeitė skautus, tai ką aš žinau apie jų angažuotumą ir ideologinį pagrindą, tiesą sakant.

Nenoriu ir aš nei ginčytis, nei moralizuoti, nors mane galite irgi visaip pavadinti, jei tik nuo to jums lengviau ir maloniau bei moraliau bus.

Aš tik manau, kad galima būtų lenteles savivaldybėms leisti kabinti padefaultu visas, kurias tik kuri organizacija ar iniciatyvių žmonių grupė susigalvos, jei tekstas joje nekursto nesantaikos, tačiau pažymint, kokiais metais ir kas ją pakabino. Nes ne savivaldos darbas čia lentelėmis politikuoti ar tautinį bei patriotinį naratyvą varyti – miestų ir rajonų savivalda yra iš esmės apie ūkį, o ne bites.

Jei po to užsitrolins neapykanta kažkokie priešininkai progresyvistai, tai čia jau bėda. Gal kažkam nepatinka Frank Zappa muzika, ir ypač jo Bobby Brown dainos tekstas, bet kol kas dar Centro poliklinikos darbuotojai nesusirinko versti to biusto psichoterapeutų plaktukais bei valyti dezinfekciniais skysčiais grafičiais už jo išdekoruotos sienos.

Manęs tikrai nepiktins lentelė ant Prezidentūros, tarkime, kurioje bus nurodyta, kad čia buvo Vyskupų rūmai (kuriuose po to dirbo komunistų partijos sekretorius bei partškolos katedros vedėja), čia lankėsi prancūzų imperatorius Napoleonas bei nuo jo bėgo rusų caras Aleksandras, ar kad čia dirbo sukilimą malšinęs rusų gubernatorius “Korikas“ Moravjovas. Ar netgi jei ant Klaipėdos teatro kabės pranešimas turistams, jog šito pastato balkone fiureris Adulis džiūgavo Memelio krašto susigrąžinimu į Trečio Reicho teritoriją (galvoju, kokia organizacija išties pasirūpintų šita lentele, jei jau pradėjote isteriškai kratytis beskaitydami, bijodami, kad tikrai kas galėtų pakabinti – bet kad ir mūsų naciukams tai akibrokštu būtų, tiesa?).

Tai tiesa tokia, kad tokie yra istoriniai faktai. Galima ne tik ant Konstitucinio Teismo rūmų pažymėti, kad tai buvo okupacinės Trečio Reicho kariuomenės komendantūra, bet ir Aukščiausiasis Teismas užima ne vien NKVD-MBG-KGB patalpas, kuriomis savo laiku ten naudojosi dar ir Gestapas (labai simboliška). Nes, taip iš šalies žiūrint, žydų geto ir Holokausto įamžinimas toks be konteksto dabar gavosi – nebent norite išties įkalti glušavotam šių laikų Vakarų turistui, kad lietuviai yra “žydšaudžių tauta“ ar “tie patys rusai“ bei “post-sovietinė valstybė“.

Blogiau, kad šitas šimašinis atrakcionas išties šliūkštelėjo gerokai žibalo į vos rusenusį ir bebaigusį išblėsti antisemitizmą, išaugusį dabar viešumoje nebesulaikomu (panašiai nutiko su ksenofobija Britanijoje dėl Brexit referendumo), kuris, bijau, turės pasekmių ne tik rinkimams, bet ir mūsų tolimesniems santykiams tiek konkrečiai su ta tauta, tiek ir su sąjungininkais bei jau matomais praradimams informaciniame kare su Rusija.

Kaip sako vienas FB rabinas: nebūk teisus – būk protingas.

Tai va kas jiems dabar iš šito “teisumo“ – priblokuoti krūvą menamų ir atvirų antisemitų bei pasidžiaugti Pyro pergale (prieš ką?), neaišku kuriam laikui atidedant prarastas bendradarbiavimo galimybes? Laimi tai iš to kas dabar? Lietuviai – ne. Žydai – irgi ne. Glušiai, kurie jaučiasi moralesni už moraliuosius, tapę moralizuotojais? Nuo to pasipylė investicijos, ekonomika pradėjo augti, emigrantai džiugiai sugrįžo, pakilo visuomenės pasitenkinimas savo padėtimi ir optimizmas bei tikėjimas ateitimi? Kad gal atvirkščiai, panašiau, #šimašeu.

Va, Generolas Vėtra, atsidūręs Štuthofo konclageryje, juk irgi, pasirodo, dabar žydšaudys?

Ai, pala – jis gi dar ir eiliniu, nepaisant kapitono laipsnio, tarnavo Raudonojoje Armijoje po to, kol osobistai po pusmečio apsižiūrėjo ir demobilizavo, o po to jau ir į antisovietinius užrašė bei nužudė pagal savo neteisės supratimą.

Bet tai juk ir manęs niekas neklausė, kai į sovietinę paėmė (ko nepasakysi apie mitą dėl “žydus gelbėjusių danų“, sukūrusių iš savanorių vieną pirmųjų tautinių divizijų Waffen-SS, ir kam vis tik neleido įvykti tokie “žydšaudžiai-fašistai“ kaip minėtas Generolas Vėtra Lietuvoje) – aš irgi nieko neklausiau, kai nuėjau po jos į SKAT operatyvinį būrį (čia SOP Aitvaras “senelis“, jei ką – tik to jau KAM tinklapyje neberasite, nes irgi kirkiliniai-olekai išamžino) ginti Parlamento, anuomet dar buvau vadintas rusų “nedamuštu banditu“ (ką čia anuomet – mentai ir dabar juo raštiškai gi įvardino).

Kitas reikalas koks nors Gediminas Kirkilas – tikiu, su laiku bus įamžintas “deramai“ kaip kovotojas už Lietuvos laisvę bei nepriklausomybę, nes juk turi ne tik pasivogęs aukštojo mokslo diplomą, bet dar ir du valstybinius ordinus, įskaitant kovinį, įteikiamą tik kariškiams ir tik karo metu. Na, nebent tas jo didvyriškas lėkimas su gėlėmis pasveikinti nusitėškusio majoro Trojanovo, provokacijos tikslais pažeidusio Lietuvos ir Lenkijos oro erdvę, tikrai vertas Vyčio Kryžiaus ordino poelgis, aha.

Aš jau dabar matau, kad jo praeitis ir kolaboravimas (o 1949 metų vasario 16 dienos LLKS aktas kaip ir yra Lietuvos Respublikos įstatymų dalis, ar jau nebe?) niekam nebekliūna, ir man dar akutes kokie nors prijaučiantys nomenklatūrščikai padrasko, ko aš čia jį vis pakišu.

Tai pakišu kaskart, kad nepamirštumėte ir neužsimirštumėte, kovodami progresyviai su praeities šmėklomis.

Nes jos – išties yra tik jūsų galvose. Liustracija ir desovietizacija yra gerokai pavėlavę. Nes niekada ir neįvykę. Mūsų šalis iš esmės vis dar Grūto parkas, tinkamas ne tik serijalams apie Černobylį filmuoti.

* * *

Kad jau atostogos, tai nusivilkau su drauge ir jos cūciku prie Varėnos jūros – toks dirtinis vandens telkinys (išties, tai net trys, pereinantys vienas į kitą) tarp Senosios (istoriškai – tikrosios) ir esamosios (istoriškai – anos geležinkelio stotis).

Kadangi Varėnos meras ir administracijos direktorius yra vilniečiai (sic!), tai jie nepastebi, tarkime, štai tokio atminimo įamžinimo:

Kaip ir šio komunistinio partinio bonzos vardo gatvės savo prižiūrimame mieste, kurioje ši lenta kabo.

Aš paklausiau draugės, o tai kaip čia taip, kad per tiek laiko niekam neužkliuvo? Juk Sovietų Sąjungos komunistų partijos rajono vykdomojo komiteto pirmininkas tikrai buvo aktyvus okupacinio sovietinio režimo veikėjas, o ne šiaip kokia paklydusi oželytė.

Sako, kad žmonės jį geruoju prisimena. Būtent kaip ūkinį veikėją, o ne ideologinį (aukščiau minėtasis ordinososas buvo ideologijos fronto karininkas, pridursiu). Būtent Zenono dėka Varėna turi dabar savo “jūrą“.

Kitaip tariant, gausiu aš nuo čiabuvių į kepalą, jei dar čia atsistojęs moralisto pozoje patriotą vaizduosiu.

Todėl geriau aš padėkosiu jums už pervedimus į tinklaraščio rėmimo fondą per paypal čia.