Gal atsitraukime nuo tų gatvinių lentelių ir visokių susietų aistrų, kurie moralizuotojai yra moralesni už moralesnius.

Nes aš išties nežinau, ką blogiau skaityti – delfius ar komtiesas visokias, – bet kad išties nelabai yra kitos kokybiškos žiniasklaidos Lietuvoje, todėl tenka žiūrėti išties tuos bulvarinius leidinius ar, kaip dabar įprasta, jau internetinius portalus, kurie turi paprastai didžiausią auditoriją, nes propagandos, naratyvo ir netikrų naujienų sklaida juose ir daro didžiausią poveikį ar įtaką bei žalą skaitytojų protams. Tų pačių, kurie po to balsuoja rinkimuose ir lemia šitos šalies ateitį.

Todėl atsiprašau, kad vasarai jau einant link pabaigos (kaip praeina ir 60-oji Jūros šventė bei 52-asis KMR), aš turiu pakomentuoti tokioje vietoje tokio pobūdžio naujienas, kurios truputį nusistovėjo jau ir išties neįdomios jokiems mačiuliams ar bačiuliams, nes yra jiems daug įdomesnių š (tik negalvokite, kad tas žodis “šaunių“) aktualijų: šmerai, škurdas ir šliun… šliaužiantis perversmas Ramūno Karbauskio lizinginėje “partijoje“.

Vis tik ne tik vasara baigsis, anot rusų ezopo Krylovo pasakėčios, bet ir pareis ruduo į jūsų gyvenimo ciklą, ir tada svarbu turėti kuo labiau sukauptus aruodus žiemai, jei dar po to norite sulaukti šviežių bulvių (tiesa, gyvenimo prasme jūs pavasario, neskaitant suvaikėjimo, nesulauksite jau, bet tai čia esmės nekeičia – pensijoje ne tik bulves gi valgyti norisi).

Ir aš jau sakiau, kad Sodra, deja, Lietuvoje tėra tik papudruotas lavonėlis su labai niūria perspektyva mums ir jums, kaip būsimiems pensininkams, kad ir kaip dabar atrodytų blogai tik esamiems pensininkams, ir kad ir ką jums suoktų, kad jau ateinančiai kartai – tai bus pagaliau geriau. Aha.

* * *

Nes Sodros, kaip valstybinės pensijų sistemos, nepaisant klaidinančio pavadinimo dėl draudimo, esmė yra surinkti pajamų mokesčius iš dirbančiųjų (Lietuvoje tai reiškia – nuo algų ir darbo užmokesčių) bei išdalinti surenkamą sodrintą iždą čia pat transferinių mokėjimų (tokia ekonomikos sąvoka – t.y. atėmiau ir atidaviau negrįžtamai) būdu.

Dar priminsiu, kad bandydamas šiemet nusipirkti sau vietą Daukanto a., panaudotasis sargis ir kol kas dar einantis pareigas praimas Prezimentas™ (kirtis vardui ant i, nes antra e buvo kandidatuodamas), nuo 2019 metų banaliai atleido visus darbdavius nuo šių buvusios prievolės sumokėti liūto dalį pensijai nuo darbuotojų darbo užmokesčio, tad dabar tik dirbantieji susimoka į valstybinio “draudimo“ fondą nuo savo darbo pajamų, o darbdavio dalis visiems išties draudimams kaip darbo vietų suteikėjams tėra mažiau ir už 2 procentus.

Šiaip čia semantika ir buhalterija, aišku, o ne ekonomika, nes visus mokesčius išties moka tik žmonės, tad ir darbuotojai gauna į rankas tik tai, kas lieka nuo visų priskaičiuojamų jų pajamoms mokesčių, ir nepriklausomai nuo to, kam ta “garbė“ už kurią dalį priskiriama mokesčių įstatymu.

Kol darbuotojų yra pakankamai rinkoje, tol šita sistema valstybinio socialinio “draudimo“ sistema atėmiau-padalinau (angliškai dar vadinasi PAYG – pay as you go) gali finansuoti bendrą šalies atrakcioną, kuriame pensininkai šventai tiki, kad valstybė (čia kas konkrečiai?) jiems moka ir visokie kubyyyyyliai gi tik nedamoka, o darbuotojai (iš esmės visa vidurinė klasė) paikai tiki, kad čia jie kažkaip “kaupia“ savo senatvei (ypač, kai juos Sodra atvirai mulkina visokiais “pensijos kaupimo koeficientais“ jų “asmeninėse sąskaitose“) ir tuomet gautinai pensijai.

Nors, ko gero, nepaisant paburbėjimų apie švaistūnišką biurokratiją, tuomet juk galėtų netgi “grobuonių“ bankuose tuos Sodros mokesčius į savo asmeninę (sic!) sąskaitą iškart juk pervedinėti ir po to iš jos pensijas sau turėti, ar ne?

Taigi, kad šitaip sistema juk nedirba. Nes – socialinis solidarumas valstybės vardu primetamas ir įgyvendinamas turimomis prievartos priemonėmis, net jei esi visiškas anarchistas, libertaras ar labai sėkmingas žmogus, gimęs turte bei nestokosiantis nieko per visą savo gyvenimą.

Ir taip tikrai ne todėl, kad gera valstybė per mamą-sodrą neleidžia varguolių pinigus nusavinti grobuoniškiems švedbankiams, bet kad Sodra, mainais už pažadą pensijos sulaukus tą patį tęsti ir toliau, ir dar meluodama, kad bus geriau ir geriau, nes praeities faktai ir infliacija (tarsi algos su ja irgi nekilo, kaip ir didėjo absoliuti mokesčių suma netgi mažėjant santykiniam pajamų apmokestinimui) tą parodo, tai dabar atima mokesčius ir atiduoda pensininkams. Pastarieji vis tiek jau kelinta karta pakeitusi išmirusius nenustojamai zyzia, kaip sakiau, kad per mažai jiems vis dar duoda (suprask, per mažai atėmė iš dirbančiųjų), o dirbantieji savo ruožtu labiau tiki kokiu nors pažadų koeficientu apie, neva, jų sukauptą pensijos dalį vietoje to, kad pasidomėtų, o tai kur ir kam jų pinigai nueina, Sodrai atėmus iš jų.

Susimokėjom komunalinius – liko centukų prabangai ir gyvenimo pozityvui! (iliustracija iš mirror.co.uk)

Kitaip tariant, jei jūs mažam vaikui pasakytumėte, kad iš jo atimsite tėvų duotus kišenpinigius, bet mainais parašysite jo vardu savo bloknote “koeficientą asmeninėje sąskaitoje“, pagal kurį jis užaugęs galės iš jūsų atgauti dar didesnius kišenpinigius, tai jis arba vietoje apsiverks, kad iš jo atimate jo suplanuotą jau ledų porciją dar net nenusipirkus, po ko mama iškvies policiją jums kaip priekabiaujančiam pedofilui, arba šis mažylis supyks ir pašauks dvidurės spintos su antresolėmis sudėjimo tėvą, kuris jums be didesnių diskusijų užvoš savo puntuku į marmūzę, kad iš jo vaiko kišenpinigių neatiminėtumėte kaip koks ped… nedorėlis.

Vaikai supranta.

O va “suaugę“ žmonės, žiūriu, dar ir su džiaugsmu atiduoda įvairaus plauko sukčiams už pažadą gyventi geriau, kai jau bus išties tik blogiau. Nes juk draudimas čia. Valstybinis. Aha. Nu jo.

Teisingai sakoma: you cannot cheat an honest man – negali apgauti sąžiningo žmogaus. O norėti geriau gyventi neuždrausi.

Nors tas “sukauptų taškų“ koeficientas išties tik parodys, kiek tuomet turimą iždą pavyks skirtingomis proporcijomis išdalinti pagal pensininkų galvų skaičių, suprask, “socialiai ir solidariai“ pagal šiuos diskriminacinius (tokia ekonominė sąvoka be emocinės konotacijos) sukaupimo koeficientus – tad anuomet (dabar) uždirbdavęs daugiau gaus irgi daugiau (tada), nepriklausomai nuo to, ar jam išties reikia tos senatvės pašalpos, vadinamos pensija, ar gal geriau padalinti pagal kokį nors kitą “socialinio solidarumo“ principą (pagal realius poreikius, nes visiems banaliai neužtenka – arba dalinti visiems tą pačią bazinę pensiją, ir nebūtinai pagal stažą, nes pasaulyje ir taip būna).

Kas, sutikite, tuomet gal išties labiau atitiktų draudimo, o ne melagingų investicijų (kurių, primenu, Sodra nedaro!) prigimtį – kaip vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas, kai po draudimo laikotarpio išvis neišmokama nieko nepažeidusiems ir avarijų nepadariusiems, o kompensacijas gauna labiausiai “prisidirbę“. Pensijų draudime tai vadinama sumokėti pagal poreikius (by-means), o ne pagal nuopelnus.

Bet vis ir vėl, net nukuodinus PIFus vardan valstybininkų elito rentų, nenustojamai jums kemšama propaganda, kad yra labiau nusipelnusių va tų kitų (mes prie tų “kitų“ – lochų, o ne nusipelniusių, primenu!) sąskaita, ir valstybė (tai, priminkite, kas konkrečiai ta valstybė – glušų rinkėjų laikinoms kadencijoms išrenkami glušavoti fiskalinės ir socialinės politikos vykdytojai?) turi “vykdyti diversifikuotą ekonominę ir verslo politiką socialinėje srityje“.

Todėl kitoje dalyje jau ryt – apie propagandą pensijų srityje iš prof. dr. Romo Lazutkos interviu vienam bulvariniam leidiniui, kuris keliasi anksčiau už kitus.

(tamkart vis tiek ačiū, kad įžangą skaitėte čia ir už tai, kad pervedėte į paypal štai ten)