Taip paliekant kapitalistines draugų ir šeimynų rietenas dėl turto ir pinigų Lietuvoje (kalbu apie kryptosukėjus ir dviejų našlių konservų dalybas), tai man pastaruoju metu pasirodė šios trys prekybinės naujienos įdomiausiomis, o su jomis – ir jums mano nuomonė apie jas:

* * *

Alibaba internetinio prekybos turgaus pagrindinis įkūrėjas Jack Ma atsisakė tiesioginio vadovavimo pareigų ir perleido jas CEO Daniel Zhang.

Žingsnis išties teisingas, nors Linksmųjų Devyniasdešimtųjų mentalitete užstrigusiems lietuvių viarslinykams™ gal ir sunkiai suprantamas. Realiai Jackus ir taip nebesikišo į kasdieninį valdymą, ir gal todėl ten viskas taip sėkmingai iki šiol ėjosi. Tikiu, kad ir toliau eisis ne prasčiau – tiesiog tai buvo toks simboliškas PR pareiškimas, užbaigiantis su jo vardu ir įvaizdžiu sietą epochą.

Išties toliau dera dirbti profesionalams, o ne vizionieriams ir avantiūristams. Svarbu savininkams labai laiku pajausti, kada vadeles perleisti į išmanesnes rankas, o patiems mėgautis kelione bei dividendais.

Nors, artėjant krizei, tai taip toli su tuo mėgavimusi kitais atvejais nenutolčiau – čingačgukų problema visada išlieka realia grėsme įmonės ateičiai.

* * *

Antroji naujiena lietuviška – ELTA praneša, kad SPAR prekybos tinklas Lietuvoje registravo du savo prekinius ženklus: EuroSPAR ir InterSPAR.

Ką tai reiškia?

Šiuo atveju, ko gero, gal net išvis nieko. Gal tiesiog jų teisininkai apsižiūrėjo, kad gerai tokius ženklus teisiškai užsiregistruoti sau, nes lietuviai jiems atrodo tokie patys necivilizuoti rytų europiečiai, kaip mums klajoklių tautos atstovai, grojantys septynstygėmis gitaromis, ir kurių moterys domisi žirgais, rūpinasi savo vyrais bei visaip optimistiškai šoka ir dainuoja. Tai užsiregistruos dėl ramios galvos, ir tiek žinių.

Aišku, Verslo Žinios krykštauja, kad čia taip SPAR žengia į Lietuvą. Tai priminsiu entuziastingoms mergaitėms iš naujienų skyriaus, kad SPAR jau buvo Lietuvoje (tik jos per jaunos prisiminti).

Ir jų išmetimo iš rinkos istorija yra laikoma viena iš sėkmingiausių esančių prekybos tinklų spec.operacija: “paskolinę“ savo darbuotojus, kurie sabotavo prekybos tinklo veiklą ir plėtrą bei generavo tokius nuostolius, kad SPAR savininkai su likučiais susivyniojo savo meškeres ir išsinešdino, o jų atsakingi darbuotojai grįžo dirbti į motinines gimtas prekybos įmones.

Na, bet ir LiDL iš pirmo karto dėl tokių veiksmų užeiti nepavyko – panašiai “naujas karjeros galimybes“ atradę patyrę esamų prekybos tinklų čingačgukai taip sugeneravo įėjimo sąnaudas, kad ir užeiti pavyko tik dabar, kai jau vietos specifika buvo žinoma bei pasimokyta iš savo ir SPAR klaidų. Ne faktas, kad SPAR kažką pasimokė, kaip ir ne faktas, kad kažką pramoko.

SPAR, kaip minima, turi keturis savo prekybos formatus: SPAR per se, SPAR Express, EuroSPAR ir InterSPAR – dėl pirmų dviejų kaip ir aišku (Lietuvoje tuomet veikė jos supermarketo bei minimarketo formatuose), o dėl kitų dviejų, kurių vardus čia ir registravo, tai realiai EuroSPAR ir yra mums įprastinis SPAR supermarketas paturbintu Europai prekiniu pavadinimu, kai InterSPAR jau yra hypermarketo formate.

Kitaip tariant, jei remtis tik turima žinutėje informacija, tai SPAR planuotų veiklą didesnio asortimento segmente, tiesiogiai konkuruodamas su LiDL supermarketais, IKI, RIMI bei visaapimančia Maxima.

Kur jie ras vietos (o prekybos tinklai, primenu, prekiauja vieta ir asortimentu joje), tai man nelabai aišku – didesnė miesto plėtra yra tik Vilniuje ir iš dalies Kaune gentrifikuojant senus rajonus, o į Klaipėdos priemiesčius su tokiu formatu nelabai yra ko lįsti.

Todėl mano spėjimas būtų, jei čia yra rimtas pareiškimas sugrįžti – pirkti esamas Norfa, IKI bei RIMI parduotuves ir ten kurtis.

Nes, kaip rašiau anksčiau, dėka mūsų saugotojų nuo konkurencijos Maximai, IKI ir RIMI perspektyvos rinkoje tapo liūdnos – tai va todėl man ir pasirodė ši iš pirmo žvilgsnio nereikšminga žinutė gana įdomi, nes EuroSPAR keistų iškabas ir asortimentą IKI vietoje, o InterSPAR – valgytų RIMI hypermarketus.

Jei SPAR sugebės tose vietose geriau valdyti asortimentą, atsižvelgdami į ten esamus klientus, tai, atsiprašau, visiškai man negaila IKI ir RIMI. Juolab, didesnę dalį jų darbuotojų SPAR ir taip perimtų – kitų gi rinkoje paprasčiausiai nėra. Ar trečiąkart pavyktų esamiems tinklams prasukti savo “spec.operacijas su paskolintais čingačgukais“, tai neaišku.

Bet iš esmės mums, pirkėjams, tos vienos iškabos pakeitimas kita, koreguojant asortimentą, didesnių sukrėtimų nežada.

* * *

Daug labiau supurtyti modern trade rinką galėtų… rusai.

Galima šaipytis iš į politinį sąvartyną kompostui jo Karabaso ir rinkėjų pasiųsto praimo Buratino, ką jis ten kvietė į Lietuvą atvykti, ir kas atsiliepė, bet iki SPAR žinutės dar prasisuko kita – Krasnojarsko prekybos tinklas Svetofor bando nešti kudašių iš sankcionuotos Raškos bei ieško nišų Europoje, kur atidaręs vieną parduotuvę Vokietijoje (tarkime, Osnabriuke yra ruskių pereselencų getas, vietinių pravardžiuojamas Vodkabergu – va tokioms diasporms Svetofor būtų kaip “mamos barščiai“ čiužbynoje) ir dvi Rumunijoje (kas logiška: ten perkamoji galia menka, bet mentalitetas artimas krasnojarskiškam, o vis tik “jevropa“, nes ES).

Jei nuoširdžiai, aš nesuprantu, kaip galima apsimesti modern trade tinklu, kai visas tavo tinklas – vos trys parduotuvės dvejose ES šalyse (tuomet net Prisma su trimis per du miestus vienoje Lietuvoje atrodė panaši į prekybos tinklą). Čia greičiau jau tradicinė prekyba, aprūpinama asortimentu iš didelio prekybos tinklo (mūsų atveju – tai Aibė imanti prekes iš mamos-Maximos).

Kokiu būdu jų parduotuvės prie žemų kainų ir nedidelių maržų atsiperka, anot žinutės, per pusantrų metų, kai analogiškos ruskyne per ketverius ir daugiau, aš irgi nelabai galiu suprasti (arba tai – sąnaudų pjovimas visur, kur tik įmanoma, kitąkart nepaisant net kokybinių reikalavimų). Nes išvedžiojimai apie verslininkų godumo laipsnį čia prieštarauja patys sau: juk atsipirkimo terminas dukart trumpesnis, o kainos gerokai mažesnės.

Gana įdomu, kad Svetofor per gudus jau ieško NT agentų (darbuotojais juos tik filadelfijai gali vadinti), kurie jų parduotuvėms ieškos tinkamų patalpų.

Dėl Gudijos nenuostabu: pirma, su fošystais labusais™ čia kalbėtis didelio noro nėra (gi rusakalbius skriaudžiam, paminklus nacistams statom, ir panaši toliau kiseliovščina pagal Piervyj Bandytskij TV naratyvą); antra, gudai jau turėjo savo tinklą Fresh Market, tad turi ir patyrimą Lietuvoje. Kiek tame patyrime žinių apie SPAR ir LiDL pirmų užėjimų bandymų nesėkmes, tai aš galiu tik spėlioti.

Be abejo, su tokiu prekiniu ženklu kaip Svetofor, dar ir užrašytu kvadratinėmis raidėmis – ruskiams Lietuvoje nėra ką veikti. Net Lukoil persivadinęs gi į Viadą. Ir sąlyginai mums nepavojingi gudai, vagiantys lietuvišką istoriją, netgi tie naudojo vakarietiškai, o ne aziopiškai skambantį prekynį ženklą savo parduotuvėms.

Tai kodėl sakau, kad Svetofor realiai turėtų kol kas dar tik teorinę galimybę sukrėsti rinką?

Nes mes Lietuvoje neturime jokio hard-discounter pardavėjo. Bet taip nuo žodžio visiškai neturim.

Netgi tą rinką iš dalies dengiantis Sanitex su savo cash&carry formatu, yra cash&carry formatas, o ne hard-discounter. LiDL Lietuvoje yra supermarket, ne joks discounter, kaip klaidingai vis koks “špyšylystas“ ir “egzpierdas“ lepteli žiniasklaidoje.

O apie kokio išties hard-discounter prekybos tinklo Aldi atėjimą nesigirdi – galop, jie irgi nekvaili, kai pietinė ir pietvakarinė Lietuva turi Lenkiją, kuri jau ir pasienyje vien mums stato prekybcentrį, nes nuoširdžiai tiki va tokiais buratinais mūsų vyriausybėje, kuriuos turime dabar, turėjome iki tol, ir, matyt, turėsime vėl nuo kitų metų, kurie ir toliau skatins kaimyninėms šalims apyvartumą lietuvių sąskaita. Ir kol kas Vilniaus burbule gyvenantys nesupranta, kad jų gerovė yra palaikoma ir atvykusių į akropolius gudų pirkėjų, kurie, beje, ne maisto vyksta, o pramoninių prekių, dar kartu smagiai ir pašluodami mūsų iždą, nes priverčia jiems už pirkinius sumokėti dar 21 procentą “grąžintino PVM“ (taip, mes esame čiabuviai, kurie mokame už prekes savo šalyje penktadaliu daugiau!).

Rusai, įskaitant ir Svetofor tinklą, gi jau nuo 2014 metų ES sankcijų paskatintų savų antisankcijų mokosi aptarnauti naujuosius varguolius™. Ir kurių po truputį pas mus vis daugėja – tai reiškia, kad didėja ir jų, kaip hard-discounter rinka kitų minimarket, supermarket bei hypermarket formatų sąskaita, net jiems dar nepradėjus konkuruoti kainomis.

Šis Krasnojarsko prekybos tinklas, aišku, yra regioninis, bet reikia nepamiršti, kad Rusijos regionas dydžiu nenusileidžia mūsų Lietuvai – palyginimui: vien Krasnojarsko mieste 2010 metų duomenimis buvo 1,035,528 gyventojų, kai visame krašte – panašiai kaip ir Lietuvoje 2,828,187 (mūsų statistikos paskaičiavimu 2019 metams Lietuvoje gyvena 2,793,722). Tad, jei taip atsiribojant nuo visos tos nekromongerių federacijos, tai turime panašų mastelio suvokimu verslą (panašesnį išties į Rygą ir Latviją, tik dydis kaip mūsų), kuriam Lietuva patrauklesnė didesniu tankiu bei didesne perkamąja galia, mažesne korupcija ir gerokai efektyviau veikiančia verslo teisine apsauga bei… patinka man ar ne, bet dar sovietofiliniais “prie ruso buvo geriau“ klientais.

O jau atėjusios krizės atveju, performinus Svetofor į kokį rusiškai ir lietuviškai vienodai didžiavyriškai skambantį Vytis Market bei valdantįjį holdingą registravus anglišku vardu Nyderlandų Karalystėje, ką ir mūsų turčiai mėgsta, tai pirkėjų atsiras ir iš patriotų gretų – juolab, kad, tarkime, ir KAM nematė problemos Lukoil padaryti tiekėju, ir Lietuvos Geležinkeliai savo pirkimų reikalavimus formina su GLONASS my ass ir panašiais kriterijais, ir permokėti už kasdienius produktus žemesni socialiniai sluoksniai Lietuvoje nelinkę, nes ir dabar jie praktiškai renkasi Norfą arba drožia prabangiai pasišopinti į LiDLą.

Tad jei tai ne šiaip informacinė žinutė rinkos tyrimo tikslais, tai kraujo upeliai dar nepradžius, nes į kovos lauką tuomet išeis tie, kurie dar nuo LiDL mažiau nukentėjo: Aibės bei Norfos parduotuvės “proletariškuose“ rajonuose ir netgi kitų tinklų minimarketai. Netgi Sanitex ieškos būdų tuomet konkuruoti, nes jų sandėlių vietos ir minimalūs išsinešami pirkėjų krepšeliai pralaimi prieš bet kurį hard discounter tinklą arčiau namų (čia patraukliausi vietai senieji daugiabučiai ir miesteliai bei jų autobusų stotys su parduotuvėmis).

Rusai daro rinkos tyrimą (iliustracija iš nationalgeographic.com.au)

Tačiau bet kuris prekybos tinklas – tai visų pirma centrinis sandėlis ir logistika (ko nebuvo Prisma atveju, ir tegul jie ilsisi ramybėje, glušiai). Kaip rusai iš Svetofor ketina čia šią pirkėjams paprastai nematomą savo modern trade verslo pusę organizuoti, tai išties būtų smalsu sužinoti.

Arba tai bus tik dar vienas tradicinės prekybos “tinklas“ kaip dabar jie turi net tris (sic!) parduotuves Vokietijoje ir Rumunijoje, ir tuomet iš jų net Aibė juoksis – bent jau nekartotų Prisma gigantomanijos sukeltos klaidos (ar paikystės per puikybę), kur ateina milžinas molinėmis kojytėmis (t.y. be minėtų sandėliavimo ir paskirstymo tinklų į savo parduotuvių tinklą).

* * *

Trečioji prekybinė naujiena va todėl ir pasirodė man įdomi savo potencialu ateičiai. Nors ir dėl kitų – laikas parodys, kiek tie PR žodžiai taps kūnu.

O jūsų atsiliepimas gali tapti materialiu paskatinimu per Paypal čia, už ką jums irgi iš anksto dėkoju!