Kartais galvoju, iš kur randasi glušiai ir marazmatikai partijose? Ar ten juos visus kaip ant patepto medaus traukia, ar tiesiog mūsų partijos kaip politiniai dariniai yra toksiški tiek, kad žmonėms jose nučiuožia stogas ir tie ima pezėti blėnis?

Ko gero, tiesa yra abiejų veiksnių darinys.

Ir jei taip, tai gal vis tik vertėtų susigrąžinti vienintelį būdą rinkti į Seimą tik mažoritariniu būdu (apygardose tik iš asmenų), ir mat juos šunes tas partines šutves! Mes asmenybių Atkuriamąjį Seimą turėjome, ir ten tikrai buvo apstu asmenybių. O ne tokių asmenų, kurie puikuojasi savo neišmanymu ir menku išsilavinimu (nors bendrame rinkėjų menko išprusimo fone, aišku, jų mintys atrodo kongenialios).

Kalbu apie socdemų patijos antrąjį vadovaujantį asmenį po teismo už sukčiavimą nuteisto šios šutvės vadovo – Rasą Budbergytę, kuri sugrasildėjo ir antai Delfyje nukliedėjo iki tiek, kad net teko tam skirti atskirą įrašą tinklaraštyje.

* * *

Kai Karl Marx kūrė savo fundamentalų veikalą Das Kapital, kur prognozavo kapitalizmo žlugimą, jis vis tik rėmėsi kažkokia sveiko proto ekonomikos teorija, pagal kurią rinkoje vis tik veikia kažkokie ekonomikos mokslo jau pripažinti bendrieji dėsniai (paklausa ir pasiūla, tarkime), dėl ko ekonomikos prasme jis išties buvo liberalas, kuris, juolab, ir pripažino laisvą rinką, ir kad būtent toji bus ta terpė, kuri sužlugdys kapitalistinę ekonomiką, perėjusią į absoliučių monopolijų būvį.

Bet šiuolaikiniams lietuviškiems “socdemams“, panašu, net iki marksizmo iš esmės toli (įtariu, įskaitas laikė pas planinės socializmo ekonomikos pseudo-profesorių lapine kepure© Povilą Gylį), nes jei jau būtų marksistais, tai vienaip ar kitaip turėtų kažkokį loginį pagrindą savo ideologijai ir idėjoms skleisti.

Aš suprantu, kad pagal kokių liaudies gydūnų prietarus įmanoma pagyti homeopatiškai, jei atsiprašai alksnio ar atkuri savo kūno biolauką acto garų ir šamaniškų užkalbėjimų pagalba, bet net ir jų tarpe nerastum tiek daug nupušėlių, kiek rastum tarp socdemų, kurie taip paneigtų gravitaciją ir propaguotų levitaciją kaip medicininį gydymą nuo savo mąstomojo organo hemorojaus.

Jei jau taip pažiūrėjus, kiek panelė išmano pokalbio objektą, tai VRK anketoje (beje, išrinkta pagal partinį sąrašą – tiek tėra jos gebėjimo laimėti balsus) net nėra nurodžiusi savo išsilavinimo ir turimo mokslinio laipsnio, bet laisvai belenko prirašoma wikipedia teigia, kad šioji turi civilinės teisės juristo išsilavinimą.

Bankų ekspertė, aha. Tik va liūdniau, kad ji dar ir finansų ministere buvusi – na, porą mėnesių iki Prietaiso šutvė prapylė rinkimus pažaliavusiems artojams, tai daug neprigadino (bendrai paėmus, anoji vyriausibe™ sėkmingai prakiurksojo komos būsenoje visą savo kadenciją, kas juos daro visa galva profesionalesnius už dabartinius profesionalus, bet čia tiesiog fakto konstatavimas).

* * *

Tai gal panagrinėkime, kokius blėnis ji skleidžia, nes, panašu, neseniai užsibaigusi adventinė pilnatis arba šokoladukų tame jos kalendoriuje perteklius, ko gero, sukėlė šią minčių trydą:

Turime nedelsdami aukščiausiu lygiu pradėti diskusijas dėl valstybinio banko modelio.

Ne, neturime.

Išvis, kodėl taip jau nuspręsta, kad šiam bankui yra prielaidos rinkoje būti, kad reikia apie kažkokį modelį svarstyti? Banko reikia, nes ką? Nes:

Kaip rodo paskutinės apklausos, daugiau nei pusė gyventojų pritartų valstybinio banko steigimui.

Aha, tie patys bankininkystės ir finansų “ekspertai“, kurie atiduoda pinigus telefoniniams sukčiams, ir kurie nesugeba suvesti savo pajamų ir išlaidų galų iki mėnesio galo, ims ir nuspręs apie banko steigimą.

Ir čia tie patys žmonės pagal rytoj surengtą apklausą gali pasiūlyti seimūnus kas antrą šaudyti. Ir ką? Delfio komentarų neskaitę, kad nežinote, jog jūs turite daugiausiai galimybių ten atsidurti? Ar tiesiog šis veiksmas neteisėtas, tai saugu pezėti, ir saugu žinant, kad ta jūsų leudiz™ tokioje apklausoje padefaultu to nuspręsti negali?

Kaip ir kas ten pasakęs, kad tūkstantis musių neįtikins, kad ėsti šūdą yra skanu. Bet va malti šūdą eteryje, panašu, yra vis tik politikui gero tono požymis. Skonio reikalas, aišku.

Žmonės jaučia, kad rinka neefektyvi ir neveikia:

Jei rinka neveiktų, tai palūkanas nustatytų vienašališkai iš lubų LB “direktorius“ dr Vitas Vasiliauskas (nors ironija tame, kad LB išties tas palūkanas nustatinėja, bet čia keliasluoksnis dabar bajeris, kurio grasildiškas protas nesupras ir paaiškinus, tai gal nenukrypkime):

būsto palūkanos per ketverius metus išaugo pusantro karto, bankai nebeskolina verslui, paslaugų prieinamumas mažėja“, – teigia LSDP frakcijos Seime seniūnė R. Budbergytė.

Reiškia, kad profesionalai profesionaliai rinkoje pakėlė skolinimosi rizikingumą. Paskolos palūkanos – tai juk ir kaina už riziką paskolinti tuos pinigus.

Antra, bankai neskolina verslui, kuris neturi savyje verslo modelio, o yra tiesiog hobis (t.y. nesiekia pelno, o jei nėra pelno – tai nėra ir verslo per se) arba skirtas išsiurbti pinigus iš iždo ir ES fondų (bet tokiems ir taip paskolos nereikia).

Trečia, lietuvių mažmeninė bankinė rinka per tuos dešimtmečius, net kylant pajamoms ir turto vertėms, jau gerokai sumenko (kad ir dėl to, kad būtinojo vartojimo išlaidos išaugo drastiškai, ir santaupoms bei investicijoms namų ūkiai banaliai neskiria tiek ženkliai savo pajamų, dėl ko bankus mūsų mažmeninėje rinkoje tepalaiko priverstinė kortelizacija ir jabankizacija). Ir todėl išeina bankai iš rinkos, o ne į ją eina, bet ne atvirkščiai, kad masė grynųjų rinkoje vaikšto be priežiūros, ir bankai nebespėja jų šiūpeliuoti.

Tai ačiū pašlemėkų ir padugnių partijoms, įskaitant socdemus, bei jų pastarosioms vyriausybėms už “rūpestį paprastu darbo žmogumi“, aha.

Politikė priminė, kad regionų plėtros banko steigimas yra įrašytas ir į Vyriausybės programą.

Tai gal reikėjo paklausti markizo Karabaso, kurių galų jis tą punktą išties įsirašė?

Nes jis, primenu, viską tvarkosi ir perka lizingu – niekada už savus pinigus, ir visada šių paskolų mokėjimą perkeldamas kitiems. Tad jam tas bankas tik agresyviai plėtrai į regionus ir tėra reikalingas, kad jo žemgrobišką politiką finansuotų.

Va jūs, panele, tai čia kuo dėta dabar? Jūs jau irgi išsilizingavote su visa nevykėlių partija?

Pasak R. Budbergytės, socialdemokratai siūlytų steigti valstybinį banką, kuris užtikrintų kapitalo prieinamumą smulkiam ir vidutiniam verslui, teiktų paskolas regionuose, finansuotų, pavyzdžiui, prieinamo būsto programą.

Kai girdžiu “socdemai siūlytų steigti“, tai kažkodėl visada yra aiškus toks motyvas: dar viena legalizuota pinigų vogimo schema savo partiečiams ir jų “bičiuliams“.

Priminkite, ką nors kada nors jie taip nesavanaudiškai yra per atkurtos Lietuvos istoriją padarę? Nes socdemai ir valstybės ūkio tvarkymas visada kaip išdava apjungiamas po viena imlia jų partijos vėlės fraze: vsio zakonno © AMB.

„Remiamės Vokietijoje, Lenkijoje, Norvegijoje veikiančių valstybinių plėtros bankų pavyzdžiu.

Pas mus gi tą finansų plėtrą iš ES fondų į savo kišenes jūs ir be banko susitvarkėte – ko dabar vargstate, tarpinę grandį steigdami? Jau tiesiog karbauskiniai čiaupukus tiesiai biudžetinius pinigus pylavoti prisuko? Ir remiatės jūs Rusijos pavyzdžiu, kaip daragoj tovarišč Butkevičius© kažkada iš tos šalies ir buvo komplimentais dėl savo veiklos ir pergalės pamalonintas.

Tai primenu: Būtingės terminalo dešimteriopas pabranginimas, atėmus iš amerikiečių; Mažeikių Naftos galutinis nusavinimas iš valstybės valdymo, perduodant rusams – gerai, kad buvo kam ir kada dar tas “klaidas“ atitaisyti; prichvatizacija; VAE sužlugdymas ir nuolatinis energetinės nepriklausomybės žlugdymas; ir t.t. – galima tuos pavyzdžius tęsti ir tęsti.

Toks bankas galėtų užtikrinti būsto paskolų prieinamumą,

Tų paskolų reikia tik Vilniuje iš esmės – visa provincija jūsų, socdemai, didžiausio įdirbio dėka tuštėja.

smulkaus ir vidutinio verslo, ypač regionuose, kreditavimą.

Tai jau jūsų vietos partiniai bonzai nebeįperka už savus savo sugulovėms grožio salonų ir kitų “viarslų“?

Tuo metu bankų paslaugų nykimą regionuose galima gaivinti mobilios bankininkystės būdu”, – sako R. Budbergytė.

Lietuvos socdemų paštas, primenu, iki šiol pensijas grynais gyventojams regionuose išnešioja, tai kokią jūs ten dar mobilią bankininkystę pasiūlysite savo elektoratui?

Pasėdėkite eilėje poliklinijoje tarp savo etatinių rinkėjų pensininkų – ir jie jums papasakos, ką galvoja apie tokias šyvos kumelės sapno idėjas gyvenime, kurias jiems ketinate primesti. Taip ir matau pensininkę, besijungiančią per smartfoną prie savo e-bank apps, kuri kodų generatorių nusprendė pasikeisti į Smart-ID. Aha. Nu jo.

Per pastaruosius penkerius metus, primena R. Budbergytė, nė vienai valdžiai nepavyko sumažinti bankų koncentracijos rinkoje.

Nes rinka traukiasi dydžiu – ko jūs tikitės?

Plius, gerą gabalą jos atidavėje įteisintiems paskolų rykliams – va tiems visiems greitiesiems kreditams. Ten bankams su jų apribojimais jau nėra ką veikti. Netgi kredito unijos miršta – žemė sausa ir nederlinga (kitaip tariant – ši rinka irgi nepiniginga).

„Toliau tikėtis, kad pavyks prikviesti naują banką ir problemos išsispręs, neverta – rinka yra užpildyta.

Juokingiausia, kad pati nesuprato, ką dabar čia leptelėjo. Įsiskaitykite darkart.

Jei jau rinka užpildyta, tai kur įkišti dar vieną perteklinį banką? Jau nekalbu apie tai, kas apmokės tą visą atrakcioną.

Valstybės įsikišimas čia yra būtinas, o nauda žmonėms yra akivaizdi: paskolos mažam ir vidutiniam verslui ir bankų skyriai ten, kur gyveni”, – pridūrė R. Budbergytė.

Tai čia kaip socdemiškas principas atidirbti už pašalpą – kur galėjo laisvas verslas rastis ir mokėti rinkos nulemtos atlyginimus, ten įsikišo papudruoto lavonėlio xep-ubinai iš darbo biržos bei savivaldybių socialinių tarnybų, rinką sugriovė, darbą nuniveliavo ir padarė paniekos, o ne pagarbos vertu, atlyginimus nustūmė žemiau leistino minimumo ir įteisino prievartinį darbą už bausmę, kad netekai darbo ir pajamų.

Jei tokiais pačiais principais tvarkysite dar ir bankų sektorių, tai neužilgo čia turėsime Venesuelą ir maisto bei promtovarų kortelių rinką vietoje bankinės, o reali šalies valiuta bus kaip sovietmečiu – degtinės puslitris (beje, gerokai aukštesnis verte dėl verygiškai apribotos pasiūlos rinkoje, tad itin likvidus likvidas – angl. liquid liquid, kas kaip ir no pun intended).

Pinigai, pinigėliai, pinigučiai (iš giphy.com)

ELTA primena, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK), atlikęs 2008-2009 metų ekonominės krizės priežasčių tyrimą, siūlė atlikti galimybių studiją dėl komerciniais pagrindais veikiančio valstybinio banko, kuris būtų orientuotas į bazinių finansinių paslaugų paketą, gyventojų, verslo, valdžios sektoriaus kreditavimo ir kitų finansinių paslaugų suteikimą.

Va, primenu ir aš ELTAi, kad komerciniais pagrindais rinkoje veikiančio valstybinio banko įsteigti nepavyks, kaip buvo dar prieš dešimtmetį aptarta – nebent tai bus mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo mašina, sukurianti saviems “specialistams“ darbo vietas ir papildomus pajamų šaltinius.

Maža to, negaunantys paskolų negyvybingi (kad ir tų pačių socdemų šeimų valdomi) verslai tuomet gaus paskolas per pažintis (blatą) ir kyšius (bei atkatą) iš tokių pačių “savų kentų“ šiame banke, po ko tikimybė, kad toks “verslas“ paskolą grąžins, bus artima nuliui.

Čia nebus konkurencijos – čia bus merdėjančios mažmeninės rinkos pribaigimas dempingu ir svetimų pinigų iššvaistymu. Tarsi Linksmųjų Devyniasdešimtųjų nebūta Lietuvoje.

Negi niekas nebepamena jau?

* * *

O gal kaip tik šitie siūlytojai pamena – ir tai yra tikroji priežastis, kodėl šį pinigų iššvaistymo ir nusavinimo mechanizmą, pavadintą valstybiniu banku, reikia paleisti? Suprask, politiniai oponentai (konservai, nu!) nepritaria – tai ir ne bėda, o dar ir geriau, nes netrukdys dirbti. Ir vogti.

Tai nacionalinės vogimo schemos prastūmimą buvo galima kažkaip gi rafinuočiau užmaskuoti, ar jau išties nebelikę senosios nomenklatūros partijoje jokios fantazijos?

Cinišką liberalą manyje tik ta mintis guodžia, kad svetimi pinigai vieną dieną irgi baigiasi, tad ir ši schema žlugs.

Bet paika tauta priversta kartoti paikas klaidas, kai išsirenka sau paikus politikus ir siekia paikų tikslų. Ir man tuomet išties belieka remtis… nesijuokite, aukščiau paminėtu Karlu – tokia valstybinio banko monopolija sužlugs šių socdemiškų marksistų nepripažintų rinkos dėsnių veiklos lauke. Ar tiksliau – pati save ir sužlugdys. Kaip juodą humorą mėgstanti kažkada banke (sic!) dirbusi su manimi kolegė juokavo: nepergyvenk, vaikas gims negyvas.

Bet tai kuri socdemiška fantazija kada buvo gyvybinga?

Ačiū už jūsų finansus į mano PayPal banką čia!