Niekur trečioji dalis apie Lietuvos vadybos kokybę nedingo – ji yra parašyta ir, kaip suplanuota, publikuojama reguliarųjį pirmadienį (pirmoji dalis buvo čia). Kantrybės, mielieji mano.

O šią savaitę už tai ir vėl (!) gaunate bonus įrašą, nes šios savaitės pradžiai nutiko labai įdomus įvykis, laikinai visus atitraukęs net nuo koronaviruso panikos – naftos kaina staiga nukrito 30%.

Ir šia terlinga tema aš, pažiūrėjau, per daugiau nei dešimtmetį čia esu parašęs vos du tam skirtus įrašus: pirmasis 2009-aisiais apie Lietuvos čiabuvių bėdas dėl juodojo aukso, ir antrasis 2015 metais – apie tai, kad nafta pinga, nors degalinėse švieslentės to nerodo (tiesa, jos parodė sumažėjimą skaičiumi 3.4528 karto, nes… įsivedėme pagaliau eurą, kadangi “mūsų“ ekselencija nebebuvo eurokomisare ir neužblokavo, kaip pirmąkart), tačiau kas iš to Prietaiso Vyriausibei™, ir kaip galima buvo Lietuvos ekonomiką pastimuliuoti eksportui bei vidaus vartojimui, kuomet Rusijai pritaikytos eurosankcijos ir ši savo ruožtu taiko antisankcijas mums, kaip ES valstybei.

Bet tai jau buvo.

* * *

O dabar yra mums vėl yra linksma dėl klounų Moskovijoje.

Be to, kad Rusijos CB leido atitinkamai naftos kainai dar ir nukristi rublio kursui (pirmadienį, kovo 9 dieną, vienas euras kainavo 85.14 rub., kai prieš savaitę tik 74 rublius), turėdamas kurso smukimo kompensacijai perteklinius valiutos ir aukso rezervus, tai iš esmės mūsų neturėtų stebinti. Nes Rusijoje žmogus visada buvo pigiausias išteklius, o gyventojai ir mokesčių mokėtojai dabar ten yra Kremliaus chuntos tiesiog naujoji nafta (tikroji taigi nuosekliai pinga, skalūninės vystyti alternatyvai rusams neapsimoka – va ir frakina savus ruselius…), kuriuos galima išnaudoti kaip humanoidines baterijas Matrix filme, kur iliuzinį pasaulio vaizdą šitiems energijos šaltiniams ir sukuria visuotinė propaganda.

Kiek juokingiau, kai rusų komentatoriai ir mūsiškiai, kurie dar supranta rusiškai ir yra tarsi narkomanai prisijungę prie tų marazmų kaip “informacijos šaltinio“, rimtais veidais svarsto OPEC nesutarimo su Rusija priežastis, ir kaip išdidžiai rusai išėjo iš kartelinio susitarimo, ir kaip saudžiai piktybiškai jiems numušė kainas, kad paprastą rusą taip nubaustų, ir tai yra tikrai Gosdepo (liet. JAV Valstybės Departamento) nurodymas, tačiau išmanusis Huilo turi savo daugiažingsnį planą, kad Rusijos neleis piktiems užsienio agentams parklupdyti, ir būtinai nubaus jankius pindosus ir čiurkas arabus.

Vat pamatysit! Tikrai tikrai! Rasyja vperdie! ©

Kas iš to paprastam rusui, tiesa, šie užpropagandinti vapsėtojai nesugeba išstenėti, nes nuo to, kad pigiai rusų angliavandeniliai parduodami į Europą, tai turtėja tik tų rusų oligarchai ir valdančioji chunta, nes pinigų kitiems reikalams biudžete nėra, bet jūs ten laikykitės ©.

Bendrai paėmus, viena JAV Disney bendrovė iš multikų uždirba gerokai daugiau, nei verta visa Rusijos naftos ir dujų pramonė su savo milijardierių formaliai administruojamais jų juridiniais asmeninimis – priminsiu, kad kremlinė chunta su Huilo priešaky dar iki Dimono tarpuvaldžio “nacionalizavo“ šią pramonės šaką, ką ištremdama ir prie mirties privesdama, kaip Berezovskį, ką kalėjimu paauklėdama, kaip Hodorkovskį, o ką ir sukalbamu patampionu paversdama, kaip Abramovičių. Bet tai ir taip rusai mainais ir be disnėjų su holivudais per savo zombinimo dėžes gauna vartojimui tiek “kvaišalų“, kiek multikų net seni Keith Richards kartos rokenrolščikai per gyvenimą neprisižiūrėjo apsinešę, tai dar klausimas, kieno pramonė jų daugiau prikepa.

Maža to, Rusija, nepaisant didžiausios teritorijos gaublyje, yra neadekvačiai jai nedidelė regioninė žaliavinė ekonomika, labiausiai priklausoma nuo vakarietiškų technologijų ir aukštos pridėtinės vertės technologinių ir prabangos prekinių ženklų importinės produkcijos.

Netgi ta nafta, kurią ji eksportuoja, yra sieringoji Ural, o ne riebioji Brent, kurią pumpuoja saudžiai ir pagal kurią visame pasaulyje nustatomos visos naftos kainos, todėl realiai pasaulyje konkurencijos standartinei parduodamai net nesudaro.

Dar noriu pastebėti, kad 2016 metais vasario 16 dieną (sic!) naftos kaina už barelį buvo juk nusmukusi gerokai daugiau, nei yra dabar: $29.04 vietoje $31.13 kovo 9-ąją šiemet.

Ir jei pažiūrėtume Wall Street Journal duomenis 2016 metų kovui, kokia yra to barelio savikaina, tai saudžiams jis kainuoja tik $8.98, kai rusams daugiau nei dukart daugiau – $19.21.

Ir šią savo brangiai išgautą prastesnę naftą rusai bruka pigiau į Europą tik todėl, kad gali dempinguoti kainas vien dėl tiekimo, atsilošdami politiniu spaudimu po to kainoje tik iš savo pasienio valstybių, ir todėl Lietuvai buvo svarbu ne tik turėti savo naftos terminalą Būtingėje, bet ir dujų laivą prie Kiaulės Nugaros Klaipėdoje, kad tokių per du dešimtmečius prisikentėtų kiaulysčių Gazprom daugiau jau nebekrėstų, ir nugaros nereikėtų lenkti už tai, kas turi būti komercija, o ne politikos šantažo įrankis (ką, panašu, jau ima suprasti ir Batka kaimynystėje).

Todėl atkreipkite dėmesį, kaip dabar prieš Seimo rinkimus aršiai puola valdančiosios partijos lyderis du mūsų nepriklausomybės reikšmingus objektus pastaruoju metu:

  1. VSD, kurie tyrė partijų rėmėjų pinigų kilmę ir ryšius (kas yra tiesioginis VSD darbas – už tai mes, mokesčių mokėtojai, ir mokame pinigus); ir
  2. dujų terminalą, kuris yra tarsi ašaka Rusijos gerklėje, nes per abu terminalus mes netgi Batką jo Lukašenkijoje galime aprūpinti energetiniais ištekliais šio rusiško embargo atveju, ir dar gi, kaip paaiškėjo, nebūtinai net gi komercinėmis, o… vai tu Jėzusėli, koks ruskiui siaubas ir pasiutimas – netgi politinėmis tiekimo sąlygomis!

Kur tai matyta, kad maža agrarinė šalelė™ šiame regione vėl šokdintų tokį “svarbų“ imperialistinį žaidėją, nusprendusį pasodomitinti brolius slavus, bulves mėgstančius?!

* * *

Bet grįžkime prie naftos ir saudžių, ir kodėl jiems tas rusų demaršas, išeinant iš derybų, realiai nebuvo tiek svarbus, kiek gali rusiškoje propagandoje atrodyti.

Maža to, jei skaitysite vakarietiškus naftos kainos kritimo vertinimus kad ir anglų kalba, tai leitmotyvas absoliučiai kitas – Rusija iš esmės net neįdomi niekam, ir joks ten rusų klausimas nesvarstomas bei nediskutuojamas. Gal eilinį kartą pašnekės apie rublio nuvertėjimą, bet retas kuris naftos kainą su šiuo smukimu išvis susies. Ir netgi bus įdomiau naujienose pasišaipyti tik iš kosmonautų Rusijos Dūmoje, kurie perrašinėja niekinį šalies dokumentą, vadinamą Konstitucija, kad botoksinis gnomas valdžioje ir toliau smaksotų.

Vakarai turi kitų nuosavų bėdų, ir koronaviruso pandemija bei pasekmės ekonomikoms (Rusija neįeina net į dešimtuką pasaulio ekonomikų!) čia gerokai yra svarbiau, nei menamos susireikšminančios Rusijos ambicijos – lygiai tiek pat svarbios, kiek skutimosi losjono priputusio pavartės mušeikos gyrimasis savo sugėrovams, kaip jis kokį Mike Tyson vienu smūgiu patiestų, tik va pindosai neleidžia jo į ringą (susimokė prieš rusus, be abejo, aha).

Ir todėl naftos kainos kritimą vakariečiai logiškai sieja tik su natūraliai sumažėjusia paklausa pasaulinėse visokių šlamštų gamybos dirbtuvėse, nes kinų pramonė iš esmės dabar sustojo (ką rodo ir taršos fotonuotraukos iš kosmoso – virš Padangės skaisti padangė).

O ir kelionių civilizuotose šalyse, kam irgi reikėjo degalų, drastiškai mažėja – lėktuvų reisai atšaukiami, ir net traukiniai ima nebevažiuoti iki epicentro Europoje, atšaukiami laivų kruizai ir pan. Maža to, jau JAV netgi visus reisus iš Europos ir į Europą uždraudė (išskyrus tik britų salas, nes Doncei vis tiek reiks į savo pievas golfo pažaisti suskraidyti, o kai Brexit, tai jau kaip ir JK nebesiskaito Europoje, ne?).

Todėl juokinga, kad didžiausia teritorija planetoje nepakonkuruoja su net neįžiūrimu virusu savo įtaka pagrindiniam energetiniam ištekliui!

Double LOL.

* * *

O jei palygintume aukščiau minėtą saudžių naftos savikainą $8.98 su JAV naftos savikaina?

Tradicinė nafta jankiams išgauti kainuoja $20.99, kai skalūninė – $23.35.

Realiai dėl tokios jau žemos savikainos, kada pardavimo kaina buvo dviguba nuo savikainos, leido JAV įvykdyti tą vadinamąją skalūninę revoliuciją, kuri ir atsišaukė aukščiau irgi minėtu 2016 metų vasario 16-osios naftos kainos žemumos rekordu $29.04 už barelį, nors šie metai prasidėjo, aišku, po to per tuos trejus metus iškilusia kaina iki $61.18 sausio 2 dienai. Ir kai tokią kainą dar pernai lydėjo todėl visi Rusijos agresijos pasireiškimo veiksmai visame pasaulyje, aiškiausiai pamatyti Sirijoje.

Aišku, ta naftos kaina po truputį ir šiemet jau čiuožė žemyn (šių metų naftos kainos grafikas iš makrotrends.net):

Ir net neabejoju, kad Rusija, siekdama finansuoti savo karus, dar padidino naftos išgavimo kiekius, nelabai paisydama OPEC sutartų kvotų ir gresiančių jiems arbitražinių sankcijų.

Ir štai kovo pradžioje kažkaip tas rusų išsidirbinėjimas, nuolatinis melavimas ir manipuliavimas faktais net juos prispyrus, kas yra būdinga rusiška derybinė taktika dar nuo sovokų laikų, sustiprėjusi tik dar labiau per Linksmuosius Devyniasdešimtuosius ir dėka Huilo retorikos įgavusi steroidus, panašu, jau ir saudžiams atsibodo.

Tik jie visiškai nenubaudė čia rusų, padidindami naftos išgavimą ir numušdami taip kainą.

Atvirkščiai, manau – rusų paiku bravado jie netgi pasinaudojo, ir rusai ten iš derybų su OPEC išėjo ne apšėrę, kaip jie manė, linksmakočiais sauditus, o patys laikydami gniaužtukuose savo kotukus, plevėsuoti vėjyje nuvytusiai.

Nes saudžiai su visa OPEC padidino naftos išgavimo kiekius, pasinaudodami ne tik koronaviruso sukeltomis pasaulinėmis pasekmėmis sumažėjusiai naftos paklausai. Jie ir rusų entuziazmą papumpuoti papildomai naftos kartu savo tikslams išnaudojo. Nes saudžių tikslas yra dempinguoti visai ne rusų naftininkus, bet amerikiečių skalūnininkus, galimai netgi išstumiant juos iš rinkos.

Saudžiai neįgalūs padvigubinti savo gamybinių pajėgumų – fiziškai po du naftos siurblius nepristatysi, ir po du tanklaivius prie vienos žarnos terminale nepriraištuosi.

O va jei paklausa pasaulyje ženkliai krenta (vien kinams naftos poreikis dar prieš mėnesį sumažėjo 20%, kuris akumuliuojasi ir dabar didėja), ir jei kažkokie durneliai iš Sibiro padeda kiekius jiems kartu didinti, siekiant saudžiams dabar pasisodinti labiau derybomis, o ne tuščiais moralizavimais, kaip NObama, ar kariniu būdu, kaip to pirmtakas Volkeris spręsdavęs, mėgstantį reikalus sutvarkyti dabartinį verslininką Doncę iš Baltųjų Rūmų, tai tuomet neklaužadas rusus pabarti OPEC susitikime galima vien tik dėl akių, ir tai ne faktas, kad saudžiai tiek varginosi.

Štai todėl ir Vakarų žiniasklaida bei jų analitikai visiškai nesusimokę ignoruoti Rusijos veiksnį savo pranešimuose apie naftos kainą.

Rusija čia išvis šiame kainų ir įtakos strateginiame žaidime tėra tik saudžių šestiorkė, ir tas rusiškas virškvotinis naftos prastūmimas yra vienas iš, bet ne pagrindinių, saudžių žaidimo komponentų, kur paklausos drastiškas sumažėjimas yra gerokai svarbesnis, ir saudžiams derėtis bei naftos kainų karus kovoti reikia ne su rusais, bet su amerikiečiais.

Ir dabar saudžiams pasirodė tinkamiausias momentas dempingui, sutikite.

Juolab, kad ir Doncė sukalbamesnis rinkimų periode šiuo atveju bus – gi Oranžinis Tėtušis gali nuopelnus dėl atpigusių degalų ir suderėjimo su arabais prisiimti vien sau, ir saudžiai netgi neprieštaraus, o patys ant lėkštutės jau atnešė raktus į šį pareiškimą.

Plius, reikia saudžiams dėl regioninio dominavimo dar atkurti tai, ką NObama sugriovė 2013 metais, nepratęsdamas saudžių ir amerikiečių jau kone pusę amžiaus buvusios tarpusavio sutarties, kurios išdavoje juk visos naftos kainos pasaulyje skaičiuojamos tik doleriais (USD todėl ir yra pasauline rezervine valiuta), ir kad kokybės standartu yra Brent rūšies nafta.

O ir kuris Doncės rinkėjas nemėgsta atpigusių benzino galonų savo degalinėje?

* * *

Čia, žinote, net ir aš dėl pingančių ir su naftos kaina tiesiogiai susietų dujų mūsų degalinėse sakau Karabasui, kad užsičiauptų, nes tas jo kovojimas su dujovežiu neleidžia dar labiau atpiginti mano Saab pagrindinių degalų.

Netgi praimas Buratinas, manau, dėl naftos kainos kritimo neliūdi – kuro akcizas juk nėra santykinis, jis yra tarifinis, ir jei kuro dabar lietuviai ims daugiau sunaudoti, nes užsienio kelionės užsidarė, bet Lietuvoje dar galima pavažinėti, ypač jau atšilus orui, nes koronavirusas mums dar karantinu nesmogė (tfu-tfu-tfu!), tai čia dar ir mes išlošiame.

Gal netgi šis prezimentas galės po to nuopelnus prieš pat rinkimus vėl sau prisiskirmantinti, nes gali produktų pardavimo prekybcentriuose savikaina nukristi dėl atpigusių degalų, dėl ko galima papezėti apie atpigusį maistą Vyriausybės išmintingumo dėka.

Ir dar reikia pagaliau suvokti, kad pasaulyje ir toliau vyksta tas ekologinis trendas, siekiant mažinti naftos sunaudojimą, tad paklausa jai turės ir toliau mažėti, į ką, manau, verta mums rimčiau atsižvelgti, nes ir vėl estai čia mus gerokai lenkia, o ir ES biudžetas bei būsimos direktyvų iniciatyvos šia linkme orienuotos, ir jauniausias eurokomisaras nuo mūsų šalies turėtų būti tuo veiksniu, kurį tikrai verta Lietuvai išnaudoti, plečiant ne malkų apdirbimo ikėjinę pramonę, o puslaidininkius ir aukštąsias technologijas, kaip savo laiku prasimušėme pirmyn su programuotojais.

O tai kartu dar reiškia ir mažesnes ne tik kuro kainas mums, bet ir tolimesnį Rusijos ekonomikos silpnėjimą, kas negali nedžiuginti mūsų tuo pačiu išaugančiu saugumu regione, net jei savo sarmatą keliantiems tankams rusai ir prisisiurbtų vietinės naftos.

* * *

Aš neabejoju, kad su amerikiečiais saudžiai susitars, ir tuomet rusų entuziazmas tiekti naftą į rinką bus sprendžiamas šių svarbių žaidėjų kartu. Nors gal JAV netgi nusiplaus rankas, palikusi pačiam OPEC aiškintis, tik su sąlyga, kad bendras kainodaros paveiksliukas nekistų.

Tų susitarimų juk būta ir anksčiau.

Tarkime, vidutinė metinė naftos kaina ir atsižvelgiant į infliaciją (trečias stulpelis), sukosi per dešimtmetį taip:

Metai: Kaina už barelį: Atsižvelgiant į infliaciją:
2010 $71.21 $84.24
2011 $87.04 $99.83
2012 $86.46 $97.17
2013 $91.17 $100.95
2014 $85.60 $93.24
2015 $41.85 $45.55
2016 $36.34 $39.02
2017 $46.27 $43.97
2018 $59.34 $57.77
2019 $50.46 $50.01
2020 (dalinai) $50.96 $50.96

 

Kursyvu čia išskyriau piką ir didžiausią duobę.

Kaip matote, pakilimas buvo iki 2013 metų, kas atsiliepė ir Rusijos galios augimui, po Sočio olimpiados pasibaigusiam karinėmis intervencijomis į susilpnėjusias kaimynines šalis ir teritorijų užgrobimais Kryme, Donecke bei Luhanske, kaip ir aktyviais veiksmais Sirijoje ir karine “pagalba“ Venesueloje ir pan.,

O jau 2016 metais, kaip minėjau, įvyko skalūninis technologijų lūžis, dėl padidėjusios pasiūlos ir JAV naftos bei dujų eksporto numušęs taip naftos pasaulinę kainą, kas tuo pačiu sukėlė finansinių bei biudžeto problemų ir Rusijoje (jau 2016 metų vasario 12 dieną euras panašiai kaip ir dabar kainavo 88.13 rublių).

Tuomet saudžiai juk irgi su amerikiečiais susiderėjo (rusai visiškai jokios tuščios nišos rinkoje neužpildė, nes ir Ural, primenu, nėra Brent nafta, tai ir dabar jų puoselėjamos iliuzijos yra tuščios) – tas JAV naftininkams ir skalūnininkams naftos kainos kilstelėjimas virš 10 dolerių už barelį irgi juk didino atsipirkimus investicijoms į naujas technologijas, nors naftos kaina rinkoje, kaip matote, buvo perpus mažesnė už tą patraulesne buvusią kainą savo pike dar prieš trejus metus.

Skaičiai čia kalba tiksliau, nei tie blėnys, kuriuos skleidžia kremliški ruporai, stebėtinai lengvai randantys pritariančių pasekėjų, atrodytų, ir tarpe mūsų tautiečių “ekspertinėse“ makaulėse šiuo klausimu.

Aš nepretenduoju į jokius naftos ekspertus – bet aš ir jokia skleidžiama propaganda, kaip matote, netikiu, pateikdamas jums aiškius skaičius, grafikus ir faktus, bei jais pagrįsdamas savo teiginius.

O jūs, tikiuosi, mieliau pritarsite šiame klausime mano komentarams ir mano požiūriui, tuo pačiu balsuodami ne tik dolerine pasiūla mano PayPal paskyroje – ačiū jums nuoširdžiai!