Tai, apie ką aš iš esmės perspėjau dar vakar ryte (rašiau išties tai sekmadienį vakarop), įvyko tos pačios dienos vakarop (nors išties jie susiderino viską dar iki sekmadienio) – Lietuvoje de facto įvyko taikus pučas.

Nereikia savęs guosti, kad taikus ir be kraujo praliejimo, nes tai iš esmės vis tiek yra nedemokratinis būdas uzurpuoti valdžią – kitaip tariant, valstybinis perversmas.

Kaip ir rašiau:

Pagrindinė priežastis, kodėl dar šito perpuvusio valdžios elito tauta nenumaidanino nafig, tai net ne virusas, kuriuo adekvatūs žmonės nenori užkrėsti, todėl nesiburia. Ta priežastis yra šių visų žmonių dar išlikęs naivus tikėjimas, kad jie irgi yra toji Lietuvos valstybė, o ne ta šios šalies valdžia, kurią jiems išrinko pikti ir kerštingi bendrapiliečiai be pilietinės sąmonės (dažnai išvis net be sąmonės, o balsuodami instinktais ar emocijomis).

[…] Daro ne dėka šių institucijų, o jas apeidami, kad jau tik nebetrukdytų.

Dar kažkaip valdantieji bando nuo šito maišto iš apačios ir stichinio tylaus sąjūdžio gintis, netgi grasinti ar šantažuoti, bet prabudęs tas šventas pyktis piliečiuose kol kas irgi dar nukreiptas ne destrukcijai prieš esamą mirusios respublikos™ valdymo sistemą, o kovai su koronaviruso padariniais.

Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad tai atsispindės ir balsavime jau rudenį.

Kaip žmogus, kuriam vis tik svarbios yra demokratinės vertybės (nepainioti demokratijos su kakistokratija ar minios valdžia), dėl ko mane nors ir anarchistu ar liberalu bei libertaru galite vadinti kiek lenda, nes dažnai esate išsiilgę gelbėtojų (nepriklausomai nuo deklaruojamo rinkimų momentui politinio spektro dalies!) “lyderystės“ bei jų “tvirtų rankučių“, tai maniau, kad koronaviruso pandemijos dėka turėsime gerą postūmį pilietinės visuomenės sustiprėjimui, kuris apribos tą establišmento partokratinę nepotizmu bei kleptokratija paremtą sistemą.

Oi, kaip per gerai galvojau apie savo tautiečius (tarsi neturėčiau daugiabučio bendrijos valdybos pirmininko patirties…) ir per prastai apie mūsų elitą (ypač dabartinį Karabaso patampionų trupę, sąveikoje su kartoninėmis šešėlių teatro opozicinėmis dekoracijomis)!

* * *

Kol piliečiai telkėsi ir pasiaukojamai dirbo koronaviruso pasekmėms užkardyti, saugodami ir medikus, kurie, atrodytų, turėtų saugoti mus, tai elitinis mūsų gyvatynas veltui laiko irgi neleido, pasinaudodamas vyriausiojo sveikatos alko-psichiatro vadybiniu negebėjimu bei buku užsispyrimu veikti krizės akivaizdoje, kuomet ir pats vyriausybės vadovas senu angažuoto karjeristo metodu geba tik baudas išrašinėti (kam – virusui???) ir lipti per kitų galvas.

Pirmiausia buvo tarsi į toną pasipiktinusiems piliečiams pradėtas įteiginėti karinių (sic!) priemonių naratyvas.

Primenu, Santarų klinikos šeimos (!) gydytojas Vytautas Kasiulevičius, kuris taip pat yra ir Sauliaus Skvernelio bei Dalios Grybauskaitės (pastaraisiais mėnesiais kažkaip netikėtai išlindusiai aktyviai viešumoje vis kaišioti savo trigrašius einamojo Prezidento užsienio politikos klausimais), asmeninis gydytojas, dar praeitą savaitę agitavo už kariuomenės (!) panaudojimą, neva, kilusios krizės, kuri epe apipinta kaip sumaištis, valdymui, pasitelkiant ne tik kariškius, bet ir karo medikus.

Ką veiktų karo medikai, kai niekas nešaudo ir nesprogdina, besispecializuojantys tokių sužeidimų gydyme, aš nuoširdžiai nežinau, bet gal ko neišmanau apie mūsų kariuomenės chem-bio dalinių pasirengimą (aš tai esu apmokytas JAV Valstybės departamento pareigūnų veikti kaip first responder, kai dar juodojo maro sporas buvo populiaru siuntinėti paštu, tai šiek tiek sisteminius veiksmus ir priemones įsivaizduoju ne iš interneto “ekspertinių“ skaitinių) padėti tuomet, kai nebeįgalūs susitvarkyti su apimtimi civilinės saugos bei priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo pareigūnai, kurie paprastai ir dirba (ar pas mus – ne?) masinių nelaimių metu.

Maža to, kariuomenės pajungimas policinei operacijai nėra toks vienareikšmis veiksmas civiliokų atžvilgiu, nes kariuomenė, kaip filme Apgultis (The Siege), perfrazuojant, sakė generolą suvaidinęs Bruce Willis, yra kardas, o ne policijos lazda. Tai, kad šauliai savarankiškai (!) pasijungė į koronaviruso krizės suvaldymo darbą, yra nors ir ginkluotų, bet civilių iniciatyva – tokie suaugę skautai, galintys padaryti daugiau ir su nevaikiška (sic!) atsakomybe.

Kariuomenė gatvėse reikš komendanto valandą (apie ką buvo jau praeitą savaitę pradėti platinti fiktyvios naujienos socialiniuose tinkluose!) ir pilietinių laisvių bei teisių vienareikšmišką suvaržymą, o mes jau iš policijos (ar vis tik mentų?) veiksmų matėme, kaip neadekvačiai mūsų “statutinės“ jėgos struktūros isteriškai sureaguoja į menamas grėsmes (patriotiškai užsimotyvavusi mokytoja su Trispalve, džiugiai švenčianti lipduko užklijavimą ant gatvės lentelės arba grasinimai mokytojų streiko metu), jei gauna įsakymus bei nurodymus (tulpių paštą priminti?) iš aukščiau.

Kad ir kaip gerbiu kariuomenę, joje pats savanoriu atitarnavęs 1991 metais, saugodamas mūsų parlamentą būsimųjų SOP Aitvaras pirmtakų padalinyje, bet vis tik karo stovio aš šalyje nenoriu – kad ir taikus pučas, bet gal vis tik ne 1926-ieji Kaune su husarų pirmuoju pulku, ką?

* * *

Antra, kaip irgi jau rašiau, buvusi panelė Partškola netikėtai (?) praeitą savaitę gauna, atrodytų, formalias ir kol kas nereikšmingas (nes jūs dar tos reikšmės nematote, o apie mūsų delfijų, kurie nesugeba savarankiškai batraiščių užsirišti, gebėjimą suvesti loginę grandinę, aš patyliu) pareigas finmin kvietimu – užimti krizės suvaldymo fondo valdytojos pareigas.

Ir jau po minėtojo sekmadienio išlenda krašto apsaugos (sic!) ministeris Raimundas Karoblis, kuris praneša visiems mums, kad šis sveikatos apsaugos ministeris bus de jure nušalintas trečiadienį, o tada premjeras Saulius Skvernelis užims formaliai šios krizinio valdymo organo (kad ir kaip jis besivadintų) vado pareigas.

Antradienį jau ir pats de facto visomis prasmėmis nebekontroliuojantis sveikatos apsaugos ministeris Aurelijus Veryga mekena, kad taip, čia yra teisingas (sic!) sprendimas, nes įgaliojimų (!) jis ir jo ministerija tiek neturi, ir pan. – žodžiu, tegul vyriausybės vadovas čia vadovaus, o jis pasitrauks, saviizoliavęs save kabinete gal.

O viskam juk pinigus skirstys – žr. aukščiau. Ir vadovaus, kam kiek ir kada ko skirti, pabaksnoti kas, ar pasiklydote tarp trijų pavardžių tekste ir nebeatsirenkate?

Tai ne Dalia yra dekoracija – tai Saulius yra dekoracija prie jos.

* * *

Aš taip tikėjausi, kad Seimas iki savaitės galo užbaigs formalumus, suteikdamas laikinus (nieko amžinesnio už laikinumą) įgaliojimus veikti naujiems valstybiniams dariniams – kad ir kokią struktūrą bepristatytų dabar iš anksto jam pabraižytos ir įsakmiai jau įbruktos į rankas schemutėje išmokti mintinai dabartinis premjeras trečiadienį.

Bet karantinas ir, labiau tikėtina, būtinybė užbaigti suderinti formalumus ir interesus užkulisiuose tarp valstiečių, krikdemų ir socdemų lyderių, nukėlė sprendimą net savaitei – iki kovo 31 dienos. Tad tą demokratijos simukliarą gausite truputį vėliau, o kadangi koronaviruso epidemija Lietuvoje šliūkštelės dar šią savaitę, spėju, tai tie visi juridiniai įstatymleidybos formalumai, faktinę padėtį įteisinant de jure, Seime prasisuks gerokai spėriau ir sklandžiau.

Ir dar visuomenei jau abuojai reaguojant, laidojama ta mūsų demokratija šioje mirusioje respublikoje, ar ateinant jų, vargšiukų, išgelbėti širdžių prezidente, ranka rankon dirbant valdantiesiems ir konstruktyviai opozicijai.

Justice and liberty
You can buy, but you don’t get free
In a world of steel and glass
We bury our past

(Born in ’58 – Bruce Dickinson / Janick Gers)

* * *

Kita vertus, lietuvis visada norėdavęs kažkokio pono ant savo galvos, apie ką rastumėte išvadas darant tiek istoriko Simono Daukanto, tiek poeto Adomo Mickevičiaus darbuose – kad ir kiek lenkai mus vis koučino apie pakraščio šlėktos (suprask – piliečio!) lygias teises su vaivada (t.y. valdžia).

Ko gero, antrąją kadenciją Daukanto a. buvęs draustinio akvariumo bankinis influenceris jau prapylė (labai įdomu, ar išlindęs vėl tas sijonuotas putinas™ turi savo kosmonautę kadencijų nunulinimui ar eis AMB pramintu keliuku į “tautos premjerus“?) – senoji nomenklatūra, pramaišiui su naująja, grėsmę savo egzistencijai, ne tiek dėl viruso pandemijos, kiek dėl palaipsnio valstybininkų įtakos grįžinėjimo per jo ekselencijos Valdo Adamkaus protege, dabar sau likvidavo (iki vėl susipjaus tarpusavyje – tokia yra valdžios “elitinė“ esmė).

Bendrai paėmus, ši koronaviruso pandemija visame pasaulyje keis nusistovėjusius valdžios saitus ir balanso sistemas – tiek fiziškai, naikindama gerontokratiją ir mažai paisydama socialinės kilmės (Rusijoje išvis jų stiliumi makabriškai juokaujama, kad mažai pas juos nuo koronaviruso mirusiųjų, nes, skirtingai nei italai, rusai numiršta dar iki to pavojingo amžiaus, o ir po užsienius keliauja ne liaudis, o elitiniai), tiek ir per demokratijos mechanizmus, susitvenkus demoso pykčiui dėl jų valdančiųjų neįgalumo arba ir šiaip iš keršto jiems.

Ir net neturi reikšmės, ar tai Vakarų demokratija, kur rinkėjai spręs kaip Europoje, ar kokia autoritarinė santvarka kaip šio viruso, skirtingai nuo SARS ar paukščių gripo, nesuvaldžiusioje Kinijoje, kur gali būti kompartijos politbiuro sprendimu pakeistas esamasis šalies “prezidentas“, kurio kandencija irgi juk į pabaigą.

Mane neramina ne tiek, kokiu būdu bus Lietuvoje patenkintos Ramūno Karbauskio ambicijos – jo interesai bus įprastai užtikrinti kaip ir ponų Lubio ar Mockaus būdu, paliekant oligarchus politiniame šešėlyje (bet ne nuošalėje!), taip to meto etatiniams valdantiesiems priimant agro-oligarchui naudingus įstatymus, kaip kad tai nutiko žemės referendumo atveju.

Dabartinis premjeras už sukalbamumą krizinio fondo valdytojai (ir kas už jos stovi) bus banaliai paperkamas ne kokiu keliuku iki nuošalaus namuko rajone ar testu be eilės (pft!), o nupirktas jau įteisintomis, visai tikėtina, dabar valstiečių partijos lyderio pareigomis – galop, nei socdemai, nei krikdemai, neskaitant bebrinių ar dagilių schizmų, nesugriuvo, turint tik sitz-predsedatielius, tai ir Ramūną galima įkalbėti šiam valdymo modeliui, manau.

Įvyks visi tie pas mus ir pasaulyje ne iškart, bet jau neišvengiamai – pandemijos sukeltas globalios ekonomikos ne vieno sektoriaus sustojimas, tiekimo grandinių sutrūkinėjimas bei užklupsiantis nuosmukis nepraeis ir politikoje be pasekmių valdantiesiems, kurie ras progas persidalinti įtakomis bei ištekliais.

Savęs neguoskite labai – jūs irgi esate tik jų išteklis.

* * *

Pasilieku screenshot iš FB, kol dar nesulaukiau represinių struktūrų sankcijų arba skaitmeniniai hunveibinai nenukilino fiktyviais skundais cukrainiams už kokį menamą pažeidimą, kaip įprastai:

O jums – ačiū už paramą čia!