Aišku, pasakysite, ką aš čia kliedžiu – karantinas juk dar nesibaigęs ir šio mėnesiui kone pusei nustatytas!

Bet kad jau sostinės meras Remigijus “Smagu“ Šimašius leido kavinėms staliukus į lauką dykai išsinešti ir miestelėnams čia sėdiniuoti, ir apie tai parašė nuobodžiaujanti pasaulyje spauda, o mūsiškis reivas dėl tokio PR truko tris paras ir dar tiek pat, tai galima sakyti, kad visi mintimis išties jau po karantino.

Verslas irgi.

Sakau, verslas, nes viešasis sektorius, primenu, algas gavo ir ramiai toliau gyvavo – kas iš namų dirbdamas, o kas imituodamas tą patį darbą, kurį ir darbe imituoja, tik kad kavutę gerti vienam nuobodžiau, o ir pletkinti per zoom ne taip įdomu, kaip gyvai.

Tiesa, ir verslas visas taip pat nebuvo užsidaręs, nepaisant raudų ir dantų griežimo, tarsi anąkart krizę pasaulyje susigalvojo A. Kubilius, o dabar, aišku, S. Skvernelis (tokie va galingi mūsų premjerai reptiloidai).

Kadangi aš nuo vasario vidurio seku darbo skelbimus (ne šiaip seku – siunčiu CV, ir dar spėjau sudalyvauti keliuose darbo atrankos pokalbiuose, kol viskas neužsivožė pandemine antkapio plokšte), tai per keletą pastarųjų mėnesių galiu pakomentuoti bendrą darbo rinkos pagal darbo skelbimus tendenciją, kurią apibendrindai pristato CV Online – galbūt, jums tikrai prisireiks ieškotis naujo darbo, nes jūsų darbdavys jo veiklos priverstinio sustabdymo nepatempė, todėl naujai prisijungę nebūtinai šiame darbo skelbimų portale nebūsite visiškai glušavoti darbaieškiai.

* * *

1. Daugiausiai darbo pasiūlymų tiek 2018, tiek 2020 metais skirta IT specialistams. Per karantiną pradėjus sparčiai mažėti darbo pasiūlymų kiekiui, IT srityje vis vien yra daugiausiai darbo pasiūlymų.

Taip tik atrodo todėl, kad darbo internete gerokai dažniau ir ieško tie, kuriems internetas yra jų darbo įrankis.

Kita vertus, jei “viskas sustabdyta“, tai prie kompo gi gali dirbti iš namų. Nors IT specialistų poreikis tuose darbo skelbimuose buvo ir vasarį – man kartais tenka ištisus skelbimų puslapius prašokti, nes tie darbai yra ne man.

Aš išvis nemoku kompu naudotis (kaip ir visi arčiau 50-ies metų amžiaus, ar ne?), ir ne internete jūs mano įrašus skaitote – čia jums ranka rašytus paštas atnešė, nu.

 

2. 2020 kovo mėnesį TOP 5 antroje vietoje pagal darbo pasiūlymų kiekį buvo klientų aptarnavimo srities skelbimai, balandį ši sritis į TOP 5 jau nepatenka.

Kovo mėnesį dar verslas tikėjosi, kad šis sustabdymas yra savaitei ar dviem. Balandį jau niekas nieko nebesitiki – pratęsta iki gegužės 11 d.

Ir dar ne faktas, kad taip viską iškart vienu ypu leis, nors ir praeitą savaitę jau plikagalviai valdžiažmogiai, neapsikentę savo žmonų zyzimo, leido joms legaliai apsikirpti ir nagučius susitvarkyti (aš ta proga padangas pasikeičiau, jei klausiate – apsikirpau kelios dienos iki karantino paskelbimo, ir apie tai, kad šitaip nutiks, tai perspėjau kirpėjas, bet tai joms buvo kažkaip juokinga, aha).

Tad aptarnavimo sektorius turėtų nuo šios savaitės po truputį savo skelbimų skaičių didinti.

Kita vertus, visa išvežiojamoji prekyba tiesiog suklestėjo – reikėjo daug laikinų darbuotojų sandėliuose, o kurjeriai nuolat primindavo kuo greičiau ištuštinti paštomatus. Todėl truputį keista, kaip vieną aptarnavimą nerūšiuoja statistikai palyginimui su kitu, bet logika, matomai, tame, kad vienu atveju bendrauji su žmogumi gyvai akis į akį, o kitu atveju net negali į akis pasakyti, ką apie tokį durną klientą galvoji.

 

3. 2020 balandį TOP 5 atsirado ilgą laiką jame nefigūravusi Bankų/draudimo sritis su gan nemažu, kaip tokiems laikams, darbo pasiūlymų kiekiu.

Pastebėjau, kad ypač DanskeBank daug deda IT skelbimų (Sandra, kodėl tu ten pas save tų berniukų niekaip neatsirenki???), tai net nežinau, ar čia prie bankų skelbimų gausos tiesiog nepriskaičiavo IT skelbimų pagausėjimo.

Nors aš pats porą CV (be atsako – kas gi aš toks, kad Lietuvoje kas atsakinėtų?) į bankus išsiunčiau, tik atrankoje, matomai, mano įgūdžių ir patirties niekas nevertina. Tie laikai, kada bankai buvo solidžios įstaigos (o tai ateina su laiku ir amžiumi), jau seniai praėjo – dabar bankai tėra tik haipas ir tuštutės.

Beje, banke esu dirbęs Linksmaisiais Devyniasdešimtaisiais – kone visų Varėnos įmonių privatizavimas per mano rankas praėjo (kaip su kavenskų milijonu grynų rankinėje per petį ėjau į kombikormo valgyką – vien šis sakinys vertas atskiro pasakojimo). Ir net lito įvedime irgi dalyvavau fiziškai, tampydamas inkasacinius krepšius per gatvę ir laiptais aukštyn, tai, žinokite, tų milijonų krepšiuose filmuose taip niekas lengvai nešvaisto (ir į lagaminą telpa tik pusė milijonų žalių šimtinėmis, jei ką).

Bet čia ne tie įgūdžiai ir ne tas adresatas – ten pozicijos susiję su verslo santykiais bei mokymais. Bus gaila (tik man pačiam, aišku), kad bankų HR atmes, nes ima chebrą į kolektyvą socializacijai, o ne darbui. Ai, pala – apie čingačgukus jau esu rašęs.

Kita vertus, išties padaugėjo darbo skelbimų dirbti INVEGA – reikia gi “milijardą milijonui“ ES pašalpos verslui paskirstyti, tai nespėja su paraiškomis, įtariu, dirbti.

 

4. Ankstesniais metais itin daug darbo pasiūlymų sulaukdavo pardavimų srities (pardavimų vadybininkai, pardavimų projektų vadovai) specialistai, tuo tarpu 2020 Kovo ir Balandžio mėnesį šios srities jau nėra TOP 5 sąraše.

Man po vieno darbo pokalbio, kadangi paskelbė jau už kelių dienų karantiną, tai net neatskambino, nes prekyba susitraukė ištisuose sektoriuose.

Ši ekonominė krizė dėl pandemijos išties kitokia, ir dabar kaltinti pardavimo specialistų dėl to, kad krito apyvartos įmonėje, bei ieškoti pakaitalo jiems – nebėra dienos aktualija.

Tačiau padaugėjo ne šiame portale, bet bendrai kitur, kur ieško socialinių tinklų marketingo (beje, žinote, kad aš esu vienas iš praktikų pionierių, kai toks žodis dar vos tik atsirado, o internetus valdė katukai vietoje influencerių? – nes gamintojas neskyrė nei lito reklamai, ir teko sukurti prekinio ženklo žinomumą nuo nulio ir su nuliu lėšų) ir internetinės prekybos specialistų. Netgi SEO atsigavo (nors labai numirusi sritis ir nebuvo – tiesiog daugeliui teko persikvalifikuoti, o tą sugebėjo ne visi).

Čia bendrai yra tokia bendra bėda Lietuvos įmonėmis, kuri siejasi tiek su privačių įmonių vadybos žema kokybe (rašiau čia), tiek ir atspindi kitąkart nesuvokimą, kuo skiriasi marketingas nuo pardavimų, ir kokie šių veiklos įmonės sistemoje pagrindinė paskirtis, tikslai ir uždaviniai (rašiau čia, bet dabar reikėtų perdėlioti, manau). Netgi kartą neapsikentęs pasiūliau darbo skelbimą pakoreguoti, nes jie neturi problemų su pardavimais – jiems marketingo specialistas reikalingas, dėl ko jie turi prastus pardavimus. Nepadėkojo.

 

5. Proporcingą stabilumą pagal darbo pasiūlymų kiekį išlaiko gamybos sritis.

Nors nemažai įmonių dabar išties gamina į sandėlį, bet taip yra pigiau, nei masiškai atleisti darbuotojus, sustabdžius dabar neapibrėžtam laikui gamybą, nes toji taip iškart po to nepasileis. Juolab, kad pastovių sąnaudų dalis vieneto savikainoje mažėja, kai prekių didesnis kiekis pagaminamas – su sąlyga, jei po to iš sandėlio visą šitą produkciją išsiparduosi, aišku.

Deja, bet ne vienas šimtas jau iš gamybos dabar registruotas bedarbiais, o ne prastovoms apmokėti – kaip skelbė Užimtumo Tarnybos duomenys prieš keletą savaičių. Todėl derėtų peržiūrėti, kokios įmonės ir kam samdo.

Mane džiugina, kad tiekimo grandinės su Kinija patrūkinėjo, kas leidžia ir mūsų įmonėms rasti dabar B2B pirkėjų Europoje. Visumoje daugiau uždirbs, ko gero, Europoje gamintojai čekai ir lenkai – tiek vieni, tiek kiti ir iki pandemijos Europoje buvo tokie vietiniai mini-kinai, kurie aptarnavo dideles multinacionalines gamybos ir prekybos bendroves (čekai – metalistai, lenkai – daugiau maitintojai, ir abi tautos yra vokiečių pašonėje).

Man tik pikta, kad mūsų valdžia, užuot reikiamas priemones kovai prieš koronavirusą užsakiusi iš vietos gamintojų, brangiai jas lėktuvais gabenasi iš kinų, pas kuriuos tas užkratas ir kilo. Ir labai džiaugčiausi, kad tie viešųjų pirkimų įstatymai šiuo požiūriu būtų peržiūrėti, nes ne tiek sąmokslą čia nubausti vietos verslą, kuris “už valstiečius vis tiek nebalsuoja“ įžiūriu, kiek paikus reikalavimus, kada kitąkart paprasčiau pirkti iš kitur pagal kokią nors “ekstremalią“ pateisinančią priežastį, nei knebinėtis su vietiniais pirkimo įstatymais, po ko būtinai užsakymo negavęs apskųs, teks ilgai bylinėtis, kad niekas nebuvo pažeista, ir t.t.

JAV nurodymas valstybinėms įstaigoms nuo seno yra, kad kitos šalies gamintojų produkcija įsigyjama, kada nėra rinkoje amerikietiško tiekėjo (manote, kodėl Crysler su Daimler taip džiugiai vienas su kitu apjungė verslus?).

Antra, apskųsti viešojo pirkimo rezultatus turėtų būti leidžiama tik su sąlyga, kad depozitu avansu įnešama visa suma, į kurią įeina bylinėjimosi sąnaudos ir rezultatų peržiūrėjimo patirti valstybės nuostoliai, įskaitant kompensaciją už atšauktus konkurso rezultatus jo nugalėtojui. Ir jei bylinėjimosi metu depozitas išnaudojamas, tai ir bylinėjimasis nutraukiamas.

Pasvajojau.

To nebus, plius, ši sistema irgi turi trūkumų, nes Alitos nuprichvatizavimo atveju, tarkime, Bosca ar taip, ar anaip pralaimėjo, o nuostolius dėl bylinėjimosi ir negautų į biudžetą pajamų (italai siūlė daugiau) atlyginote jūs, pirkdami ir toliau Alitos šampę. Verslas gi yra ekonomikos dalimi, ir čia taip pat nėra “vienarankių ekonomistų“ (tiksliau jie yra, bet tai veikiau kostiumuoti šarikovai), todėl gerais norais kelias į pragarą grįstas.

* * *

Tamkart šiandien tiek. Ačiū už jūsų paramą – PayPal neleidžia pinigų paimti, nes baigėsi angliška Barclays kortelė, o tos pratęsti negaliu, nes per karantiną irgi JK nesu. Bet vis tiek ačiū!