PODCAST S01E13 – youtube bei teksto apačioje!


Šiemet rugpjūčio pirmąją Lietuvos Karinės Jūrų Pajėgos galėjo atšvęsti 85-metį savo, kaip atskiros kariuomenės ruošies, įkūrimą, aš negalėjau atšvęsti santuokos 22-mečio, o koncernas Vikonda ėmė ir atšventė savo įkūrimo trisdešimtmetį.

Ir kadangi jokia čia man reklama neapmokėta, tai ne apie koncerną ir kalbėsiu, juolab, kad visi automatiškai susieja su šiuo prekiniu ženklu dažniausiai tik Viktorą Uspaskich ir jo “Gerą Vaizdelį“ iš Kėdainių Konservų arba nelabai gerą pasūdytą vokeliais iš Kėdainių Agrofirmos, ir visa ironija dabar tame, kad nei pats Viktoras, nei minėtoji agrofirma nėra Vikondos koncerno sudedamąja dalimi, ką dabartinės koncerno šeimininkės Jolantos Blažytės kritikai ir nedraugai jai vis jaučia pareigą paikai prikišti.

Bet mano įrašas ne apie išliekamuosius prekinio ženklo reputacinius nuostolius.

Mane jos Facebook įraše labiau sudomino skaičiai, kuriuos Jolanta Blažytė pateikė šia proga iš praeitų metų koncerno finansinių ataskaitų.

Štai, tarkime, darbuotojai Vikondos koncerne pernai užsidirbo atlyginimų €5.6mio. Už jų panaudą koncernas šalies baudžiauninkų nuomos nuasmenintai prichvatizuotai institucijai, klaidingai vadinamai valstybe, susimokėjo, kaip ir kartu ir už suteiktą stogą verstis šioje teritorijoje, dar €8.4mio mokesčių.

O džiaugsmo per metus koncernui veikus sėkmingai liko tik už €1.1mio (gi čia jums tik 30 metų tedirbantis gamybinių įmonių susivienijimas, o ne kažkokia privati mokykla, sugebanti iš vieną eurą tekainuojančio sklypuko savo finansinius aktyvus per vienerius metus pasidauginti aštuoniskart), ir kurie ne visi gi ir atiteko poniai Jolantai, be abejo, kai dar iš šių pinigų labdarai, neskaičiuojant papildomo privataus sveikatos draudimo ir draudimo dėl koronaviruso, atiduota €350k.

Šalyje išskirtinėmis ir arti monopolinėmis teisėmis besinaudojantys svetimi karališkojo socializmo, bet ne mums čia dar tik kuriamos gerovės ne visiems valstybės™ piliečiams prieinamo, bankai už tai, kad vartaliojo šio koncerno pinigus ten bei šen ir dar paskolino veiklai, pasidžiaugė dukart didesne už labdarą €676k suma, gauta iš šio koncerno už palūkanas.

Ir jei jūs piktinatės, kas šis koncernas kaip ir visi lietuviški vergvaldžiai darbdaviai dar iš jūsų pinigus tokiais meleonais užsidirbinėjo, tai nuraminsiu – net 70 procentų pajamų parsivežta iš užsienio už eksportą, o ne susirinkta iš pardavimų vidaus rinkoje.

Kas reiškia, kad jei dėl kažkokių politinių ambicijų ar teisuoliškų akcijų taip staiga visi atsisakysite išvis pirkti šio koncerno produkciją, tai tik nelabai koncerno uždarbyje daugiau už pernai jų labdarai skirtą sumą, bet tuomet prarastas pajamas bankai mielai susirinks iš jūsų. Ir darbuotojų, ko gero, irgi reikės tuomet darbui mažiau, tad atitinkamai menkiau iš koncerno surinktais mokesčiais po to paremsite ir šalies iždą, o atleisti darbuotojai arba pasiims socialines pašalpas iš iždo, arba išvyks gausinti BVP kitose šalyse, tuo pačiu sumažėjus klientų šalies viduje ir kitiems verslams, kurie gi jums irgi nerūpi.

Kita vertus, man užkliuvo išties santykis, kuriuo išsidalinti pinigai, primenu: darbuotojai gavo €5.6mio arba 37.1% visų pasidalintų tarp trijų šalių įplaukų; valdžia pasiėmė už tai, kad ji yra valdžia, pačią didžiausią dalį – jau €8.4mio arba 55.6%; o pačiam šiam verslui iš visos savo veiklos pasiliko pelno, o aš nežinau bendro kitų sąnaudų, nei čia paminėta, dydžio, tik €1.1mio arba 7.3%.

Darkart pakartosiu: aš nežinau bendros įplaukų sumos ir patirtų kitų verslo sąnaudų, kad pasakyčiau, kiek santykinai kiekvienas nuo tos bendros sumos finale pasidalino, bet iš to, kaip kuri šalis, vadinama plačiau ekonominiais agentais (apie juos pasakojau 2020-04-07 tinklaraštyje), čia pasidalino savo uždarbį po patirtų kitų verslo sąnaudų, tai santykiai gaunasi būtent tokie – na, ne toks ir pelningas tas eksportuojantis lietuviškas stambus verslas, kai pasiskaičiuoji, tiesa?

Bet klausimas išties kitas: o ne per daug šita mūsų “valstybė“ atima iš namų ūkių ir verslo šalies ekonomikoje, jei jau net stambus verslas turi tik tokį nedidelį santykinį uždarbį?

Tas verslui uždirbtas milijonas, kaip matote, tesudaro vos daugiau nei 7 procentus, ir jei išliks tokia pati šalyje infliacija, kaip čia Lietuva stato rekordus pandemijos metu eurozonoje, tai visas vargas pagal alternatyvias sąnaudas net nevertas buvo tų pinigų, kai net seniai mokestine priemone nesantis auksas dabar pasaulyje banaliai pabrango gerokai daugiau.

Tai stambus verslas, panašu, dar gali leisti sau tokius uždirbtų pinigų dalybų santykius – o kaip smulkusis ir vidutinis, kur, tarkime, darbo sąnaudos yra dar ir gerokai didesnės, ir net nebegali būti kompensuojamos masto ekonomija? Ir netgi 7 procentai pelno, visiškai iš verslo taip atimti ir atiduoti darbuotojams, visa savo suma šiems net gi neatiteks, nes valstybė nuo to atsikąs, jei santykiai panašūs kaip čia, gi daugiau nei pusę.

Kai retkarčiais pavirkaujama viešumoje, kiek lietuviams trūksta verslumo, tai pasakysiu, kad lietuviai to verslumo turi gerokai daugiau, nes moka verstis per galvą išgyvendami šiame bankrutavusiame uabe™, kaip sako apie Lietuvą tėvynę vienas vokiečių furistu apsimetantis diplomuotas pradinukų pedagogas, su menkai jiems paliktomis nuo visų mokesčių pajamomis ir labai menku lietuviško verslo, netgi stambaus, pelningumu.

Tai ir nesistebėkite, kad jau geras dešimtmetis vaikai užaugę nori gauti tik samdomą darbą, emigruoti arba dirbti valstybės tarnyboje, nes pastarasis dešimtmetis po tulpinės ekselencijos, pasišaipusios, kad tik nevykėliai iš valdiško darbo namo nepasistato, nebeatitinka to vis dar viešumoje valkiojamo praeito amžiaus naratyvo, kaip, neva, neapsimoka dirbti valdiškame darbe ir kaip tunka proletariato bei tėvynės sąskaita tas prakeiktas stambaus kapitalo valdytojas.

Tame vis dar teisingas tik viena teiginys, kad mokesčiai nuo darbo jėgos yra gerokai per dideli, palikdami darbuotojus išties su menkomis disponuojamomis pajamomis. Ir jokie 7-nių procentų ar panašūs net visa jų suma nukomunizdinti iš viarslinykų™ pelnai nei viešojo sektoriaus rentininkus patenkins, nei tų verslų samdinius leis pasigirti, kaip jie bėdavojasi, “oriu atlyginimu“.

Ir verslumu tuomet užkrėsti nesubrendusius jaunus protus galima tik pasakaitėmis apie iliuzinių meleonų vartymą – ir net nesvarbu, jei kokie kotletiniai ekonomistai tą vartymo rezultatą prichvatizuos savo laimės ekonomikos rentoms iš tarnybos vardan tos, nors ne Lietuvos, o veikiau tik savo asmeninių sąskaitų kišenės.

Šioje vietoje gerovės valstybės radijo DJ paleidžia įrašą su nuskurėlių mokytojų, badaujančių gydytojų, basakojų ugniagesių bei pakelėse su trikojais elgetaujančių policininkų gedulingomis raudomis. Oi, ir dar nepamirškite priedainio apie pencinykus bei juos skriaudžiančius privačius pensijų fondus, aha.

Laikykime tai muzikiniu sveikinimu ne tik minėtam koncernui, bet ir visai verslo bendruomenei, nepamirštant kriminališkai pasodintų cypėje atsipūsti persidirbusių lobistų už lobizmą ir entuziastų tarpininkų už tarpininkavimą.

O aš jums dėkoju už labdarą man per PayPal ir Revolut, nes “Vikondos“ menama reklama čia neapmokėta, kai opozicija sakosi ir be manęs jau Seimo rinkimus vėl laimėjo.

Būkite sveiki antrosios koronaviruso susirgimų bangos metu ir po jos!