PODCAST S01E22 vis dar (sic!) youtube bei nuoroda į tai – šio teksto apačioje!


Lygiai prieš savaitę, rugsėjo 23-čiąją, kuomet Seimas dar tik ketino svarstyti PVM sumažinimo maitinimo įstaigoms įstatymo projektą (kuriuo netgi Lietuvos Bankas irgi mielai pasinaudos, dar labiau atpigindamas kotletukus savo kontoriniams klaidingai vadinamiems “ekonomistams“), aš savo Facebook paskyroje įdėjau štai tokį įrašą, kuriuo dabar noriu ne tik pakartotinai pasidalinti, bet ir pakomentuoti plačiau, nes tuomet prie ano įrašo dar komentaruose pastebėjau, kad esmė, net sudėliojus, atrodytų, viską ant pirštų konkrečiais skaičiais, vis tik nebuvo suprasta, kas čia negerai arba kam tai bus geriau:

* * *

Jei jau nebepastebite, kaip mūsų šalyje viskas padaryta atbulai, tai – Matrix got you, Neo ©.

Dabar sumažins PVM tarifą maistui kavinėse, bet ne parduotuvėse.

Tai belieka įsteigti tik “kavinę“, kuri perpardavinės tą patį maistą už tą pačią kainą, pavadinus kaip “esencialių ingridientų virtuvė“, taip trolindama dar ir VMI:

  • perki už €121 (=100+21 PVM);
  • parduodi už €109 (=100+9 PVM);
  • taip pirkėjas sutaupo €12;
  • o VMI sumoka “kavinei“ tuos €12 PVM skirtumo.

Sakysite, o tai biznis kame kavinei, jei laimi tik sutaupęs pirkėjas, kai pralaimi VMI, galutinėje kainoje atėmusi tik 9 vietoje 21?

Jei pirkėjas yra tas pats lengvatininkas, tai dar juokingiau:

  • €109-12=97

– t.y. dar ir prekę nupirko €3 pigiau, nei toji kainuoja rinkoje (€100), nes tai, ką jūs klaidingai vadinate valstybe, jam primoka už tą pirkinį!

Žavu tai, kad net ir pelno (sic!) mokesčio už tuos €3 mokėti nereikia.

Pavyzdys yra supaprastintas iliustracijos labui ir neskatina ieškoti PVM vogimo schemų.

P.S. tai, aišku, klausiate, o kaip ten glušių karalystėje™?

Jos Didenybė neatsikanda nieko (!) nuo savo pavaldinio varguolio maisto, o kavinės susimoka standartinį 20% PVM nuo savo buržujų.

Tas jausmas dar neatsirado, kad jums bruka vėl reklamą su jus pakrušusiais, ir jums dar liepia katučių paploti?

Plokite.

* * *

Visų pirma, tai buvo argumentas, kad, suprask, kavinė (nors šiaip kavinės, tai tik kava ir desertu prie jos prekiauja, kai restoranai tuo, kuo prekiaujančias komercines valgyklas tūlas lietuvYs vadina “kavinėmis“) gi užsidės didesnį antkainį ir parduos brangiau, tai finale pirkėjas už tą patį maisto produktą sumokės daugiau.

Tai tenka priminti, pavyzdžio aukščiau skaičiais nesupratusiems, kad jei norime lyginti ne obuolius su apelsinais, tai kiekvienam lyginamąjam modeliui būtina surasti bendrą vardiklį!

Šiuo atveju, tie €100 yra už bazinį maisto produktą rinkoje, kurį jo tiekėjas suformuoja pardavimui iš tų pačių baltymų, angliavandenių, riebalų ir kitų maistinių medžiagų prie tų pačių jo kalorijų ir todėl už tą pačią kainą, nediskriminuodamas kainodaroje savo klientų, ar tie yra HoReCa (Hotels, Restaurants, Cafes), ar tradicinė parduotuvė, ar prekybos tinklai (modern trade).

Aš nekalbu apie jokį antkainį ir jokią skirtingą sukuriamą to pardavėjo vartotojui pridėtinę vertę, nelygindamas nei smulkių šeimyninių užkandinių antkainių, skirtų jų sąnaudoms kokiam kebabui pasidengti, kai bazinį produktų rinkinį gavo perpardavimui už tą pačią kainą, nei prekybcentrio antkainių ir jo visų logistikos bei sandėliavimo ir perpardavimo kokių nors pusfabrikačių koldūnų sąnaudų, kai, vėl kartoju, bazinį produktų rinkinį gavo perpardavimui už tą pačią kainą, ir jokių posh restoranų, kurie gavo šitą bazinį produktų rinkinį perpardavimui už tą pačią kainą, pridėdami savo aliuzijas į mišelinines žvaigždes, molekulines technologijas ar šefo gebėjimą mikliau už kokią čiečkarnę supjaustyti kopūstų salotoms bei tinkama kryptimi pamakaloti samčiu puode.

Pavyzdyje jūs tiesiog matote, kad ne tik VMI pasiima mažiau PVM nuo šito, primenu, bazinio produktų rinkinio perpardavimui už tą pačią kainą, nepriskaičiavus dar sukuriamos pridėtinės vertės, tačiau dar ir primoka 3 eurus arba 3 procentus, jei jau pavyzdyje yra bazinis rinkinys už 100 eurų.

O dabar, dėmesio, antrasis klausimas, kurio sau neuždavėte: ar VMI pati spausdina pinigus, kuriuos dalina kavinėms ir restoranams?

Oi, pasirodo, kuomet tai, ką klaidingai vadinate valstybe, sutraukiame dar ir iki konkrečios jos institucijos, tai paaiškėja, kad ta “valstybė“ (o plačiau apie ekonominius agentus galima paskaityti štai čia) juk išties nuosavų pinigų net neturi!

Bet juk duoda dar 3 eurus (nes HoReCa tas pats, kartoju, bazinis produktų rinkinys atpinga 3 procentais grynai dėl PVM įstatymo politikos, kurią taiko VMI).

Darkart: ne tik VMI atima tik 9 eurus iš HoReCa vietoje 21 euro, kaip kad šiuos 21 atiminėja iš parduotuvių, bet dar ir prideda HoReCa tiekėjui 3 eurus, kuriuos atėmė iš parduotuvių.

Tai galite skaičiuoti kaip norite, bet tuos tris eurus teks atimti arba iš 9 horekinių eurų PVMo, arba iš 21 parduotuvinių eurų PVMo. Taip iždas per šią lengvatą išties gaus mažiau ne 12 eurų (t.y. 21-9=), bet 15, nes tris eurus, atėmęs į iždą viena ranka, tai jau kita ranka tuos tris eurus dar grąžins ir į HoReCa šių tiekėjui, kuris, jei taip pažiūrėsime, tuomet ir pajamų gaus už tą minėtąjį bazinį 100 eurų rinkoje produktą ne 100, bet 103 eurus.

Sakysite, mat juos šunes tuos tris procentus arba tris euriukus – už tai HoReCa galės gi, suprask, užsidėti juk mažesnį antkainį, o mes pigiau pavalgysime! Niom-niom-niom.

Tačiau jei suskirstysime tuos jau minėtojo bazinio produktų rinkinio vartotojus į mažas pajamas uždirbančius, kurie neišgali gerokai didesnio antkainio HoReCa sektoriuje apmokėti, nes net 21 procento PVM yra galutinėje kainoje parduotuvėje mažiau už 9 procentus PVMo toje galutinėje kainoje restoranuose, kuriuos dėl to gali leisti sau tik daugiau uždirbantys valgytojai, tai va šitos “gerovės valstybės“ kūrėjams valdžioje, panašu, nu niekaip nedašunta, kad jie finansuoja asmeninę gerovę tik “buržujams“ tų savo, neva, ginamų “varguolių“ sąskaita.

Ironiška, kad iš esmės šitoks pats mokestinės logikos modelis taikomas ir kitose Lietuvos privataus verslo bei namų ūkių pajamų bei turto apmokestinimo srityse.

Ir net Linksmaisiais Devyniasdešimtaisiais prezidentiniuose rinkimuose Remigijaus Vilkaičio pasiūlytos valgytojų partijos atkūrimas čia net nepadėtų, nes susimuštų tarpusavyje kairioji parduotuvinių valgytojų frakcija su dešiniąja restoraninių valgytojų frakcija.

Tai va tai, ką klaidingai vadinate valstybe ir kam taip sudedate nepagrįstus savo lūkesčius, turėtų rūpintis tokių arbitražinių skirtumų subalansavimu rinkoje, o ne jų kūrimu, kaip su nuo kojų ant gavos apsuktomis PVM lengvatomis. Kol kas, manau, tik visai atsitiktinai dar šio įstatymo nepriėmė, bet po rinkimų iniciatyvos tikrai atgims, nes tautiečiui neišmuši prigimtinio noro svetimu linksmakočiu į dangų joti.

Bet ir jūs, vaizdžiai kalbant, juk vis tiek taip norite pigiau tų kebabų iš kiosko į rankas, nei šaldytų koldūnų per kasą, kuriuos dar ir išsivirti reiks, tiesa?

Tada balsuokite už teisę būti tais “buržujais“, ir kad šitą galimybę jums “vargetos“ apmokėtų – net jei tai tik (sic!) trys procentėliai, ir tie netikšos vis tiek nieko nesupranta, nes mokykloje pamokų neruošė ir universitetų nebaigė. Nors ir jums, baigusiems, tie trys eurai, atimti iš nepasiturinčių ir atiduoti mokiems klientams, yra juk irgi visiškai comme il faut.

Kaip įprastai, šįkart nepriminsiu, kad galite paremti šio tinklaraščio ir podcast kūrėją savo piniginiais ženklais per PayPal ar Revolut, nes juk ir įrašas neplanininis, ir tokios įžvalgos, kurios nepardavinėjamos bent jau per Patreon, yra tik nieko vertos ir dar apetitą sugadina.