PODCAST S01E30 iškart yra Youtube “ne tame kanale“ bei nuoroda paspaudimui į jį – šio teksto apačioje!


Nors ir ne per pilnatį (ir ačiū Sauliui už pataisymą praeitame įraše!), bet vis tik penktadienį 13-tąją prisiekė jau naujasis 13-tasis Seimas su IVA+ Vėlinių raganų koalicija™.

Aišku, ir be proverbinės pilnaties jau sugebėjo vos tik patvirtinta naujoji spykerė, esanti trečiąja šachmatiste per Seimų istoriją, ir net neatsiklaususi paties kandidato, taip per penkiolika sekundžių pasicirkinti, prakišusi šį iš mažiausiai balsų gavusios parlamentinės Darbo partijos frakcijos į savo pavaduotojus, o reiškia, ir į Seimo valdybą, nors buvo neformaliai tarp frakcijų jau sutarta, kad vietoje 7 galimų pavaduotojų šįkart užteks ir 5, tačiau kai ant ne tos mėnulio fazės užtaikai, tai gal taip ir gaunasi autoritariškai nuspręstas tas “vidurkis tarp šių dviejų“?

Šitokio akiplėšiško nesiskaitymo su nusistovėjusiomis procedūromis ir Seimo darbo pradžios praktikomis, nepaisant tų gražių praeitos savaitės padarytų deklaracijų apie tarimąsi, skaidrumą bei parlamentarizmo demokratizavimą (kad ir ką tai reikštų), net nesitikėjo ne vien antros didžiausios ir opozicinės valstiečių frakcijos vadovas šaškininkas, kuris šiaip gal net turi ir ryškių psichopatinių tendencijų, tai dar suprasčiau, jei čia jis pats taip būtų cirkinęsis praeitą kadenciją – tuomet ir taip buvo savas markizo Karabaso tragikomedijos žanro lėlių teatras.

Bet dabar net ir šie neteko žado, taip ir nesupratę, o tai kam tą daryti išvis tuomet reikėjo?

Na, nebent norėtum paikai sucementuoti perpykusią visą opoziciją į vieną bloką, nesuprasdama, kad ta valdančioji dauguma yra realiai labai trapi, nes užteks tik seimūnams, užimantiems ministrų postus, neatvykti į Seimą balsavimui – ir lekia pro kaminą tavo įstatymų pasiūlymai, nes juos nesunkiai užblokuoja niekur nevalkataujanti per posėdžius “mažuma“.

Jei už šito pasiūlymo markstosi be veiklos Lietuvoje likęs kubiliatorius, siūlydamas taip atsidėkoti avansu Darbo partijai, kurios pirmininką stebėtinai ilgai rodė prieš posėdį ir vis jo klausinėjo, kuomet tas pareiškęs, kad lieps savo frakcijai palaikyti visus tinkamus valdančiųjų sprendimus, tai jums palysiu ant parado:

Žinant, kiek maniškis fiktyvus grupiokas dukart didvyris nedonoscas ordienonoscas murkdė Andrių “2K“ Kubilių tarsi aklą kačiuką, tai ir pats sau vienas Andrius Kubilius su strategija draugauja lygiai tiek pat, kiek sugeba “laimėti“ šeštus balsavimus iš eilės už sukčiavimą naudojantis tarnybine padėtimi nuteistasis Gintaras Paluckas, prapylęs jau ir “socdemų“ frakcijos seniūno rinkimus, kuriuos ant durniaus pasiūlęs dėl formalumo Piktasis Gnomas Siūsas.

Bet ką ir besakytumėte, o toks įvykis mane, kaip anarchistą ir tinklaraštininką, nuteikia labai pozityviai.

Nes gera pradžia – pusė darbo. Ir tikrai, dabar jau džiugiai matau – bus apie man ką rašyti per ateinančius ketverius metus, nes ne tik anas cirkas išvažiavo, o senieji klounai liko, bet dar ir atvažiavo naujas chapiteau su papildoma savo Comedy Club trupe.

* * *

Truputį kantrybės, ir eikite per Seimo reklaminę pauzę jūs spragintų kukurūzų sau kartu atsinešti, nes mes dar bent vieną savaitę, manau, turėsime palaukti naujos vyriausybės suformavimo, kuriai pagal nutylėjimą ir nuolatinį kalbėjimą, suprask, ir taip aišku, kad vadovaus Ingrida Šimonytė.

Aišku, kandidatų pavardės iki šiol visuomenei yra paslaptimi, o spekuliuoti pabandę žurnalistai gavo tvirtus įvardintų kandidatų besidievagojimus, kad jie – tai jau tikrai tikrai dirbti naujojoje vyriausybėje neketina. Ir ypač, kaip nekeista, nenori dirbti sveikatos apsaugos ministeriu, nes viena – yra pimpį su berete kritikuoti, o kita – yra pačiam tą beretę užsimaukšlinus juo tapti.

Manęs antai Facebook_e klausia su dideliu priekaištu: o gal jau metas visuomenei išmokti pasitikėti savo rinktais lyderiais, kad tie patys (sic!) nuspręstų, kaip čia mus kokioje pozoje ir su kokiu organu dabar jau kruš?

Tai ne, nemato ta “visuomenė“ jokių priežasčių, ypač po minėtojo akibrokšto su Seimo valdybos suformavimu, kas teturėjo būti tik formalių procedūrų išpildymas, taip aklai naująja koalicija ir vėl pasitikėti.

Juolab, primenu, kad mažiau nei 20% rinkėjų šią IVA+ koaliciją terinko – taip, virš 80% procentų, kas skamba kaip akivaizdus Pareto dėsnis, šios valdžios sau tikrai nerinko, ir jei ką rinko likę nepilnai 30%, kas yra gi daugiau už išrinktus valdančiuosius, tai jų balsai juk atiteko opozicijai ir visokioms užbarjerinėms partijoms.

Ir tai reiškia, kad ir likusiai absoliučiai piliečių daugumai būtų smagu iš anksto žinoti bent tai, kas dirbs dabar užkritikuotų ministerių kėdėse, ir kokios jų numatytos strategijos bei taktikos tų naujų uždavinių įgyvendinimui, ir kodėl jų alternatyva turėtų visuomenei būtų geriau, nei esama ar buvusi politika.

Gal jau metas suaugti ir nustoti vadovautis kriterijais “myli-nemyli“?

Ne visi juk žmonės žiūri UEFA čempionų futbolo lygą, ir šiaip visokių mančesterinių jūnaitedų bei madridinių realų ar net Londės Arsenalo (kurio jaunių komandos treniruotes teko savo karjeroje irgi pasaugoti) sirgaliai todėl taip ir vadinami tų ligonių vardais, kad jie tiesiog myli savo komandas ir nekenčia priešininkų, ypač, kai tie prispardo jų numylėtiniams kamuolių į tinklą vartuose.

O va piliečiai šioje valstybėje tai kuo dėti, sulaukdami priekaištų dėl tokios meilės stokos?

Jei jau mokame mokesčius, tai norime gal nors truputį atsakomybės bei atskaitomybės, ir vos vos, bet vis tik daugiau skaidrumo – ypač kai jis yra pažadamas, priminsiu, už tuos dar nei vienos valdžios, nes iki šiol neturėjome jokio verslininko vadovuose, pagaliau kažkiek išmoktus gerbti atimamus iš mūsų mokesčius.

Jei savo valdžios atrakcioną galite finansuoti tik iš savo rinkėjų mokesčių – tai tikrai galite elgtis kaip tinkami, nes koks ten bebūtų mūsų reikalas. Kai dabar, akivaizdu, kad rinkėjas jau savo darbą (jūs sakėte – “pareigą“!) atliko, ir dabar jau nebe jo reikalas, kaip valdžia tą valdžią pasidalins, ar kaip čia suprasti?

* * *

Tai ir vėl, koks smagumas, mums dabar netgi markizas Karabasas pažadėjo ir šešėlinius savo buratinus pristatyti palyginimui, kad apsičiupinėtume pagaliau, ką čia realiai jau minėta mažiau nei pusė balsavusių Lietuvos rinkėjų ta mažiau nei 20 procentų balsų gavusia bendra koalicija išties išsirinko, taip nusipirkdami tris kates viename anūkėlio rankinuke.

Aišku, jis čia leptelėjo gal taip nepagalvojęs, nes jo, kaip marionečių virvelių tampytojo, tie visi ministeriai ir taip būna tik šešėliniai. Bet jei išties sugalvos tesėti savo žodį, tai dabar turėsime du variantus:

  • Pirma, jei suformuos savo šešėlinę vyriausybę po to, kai bus ekselencijaus jau patvirtinti visi ministeriai, tai parodys pavyzdį, kaip išties derėjo menamai “opozicijai“ pabandyti dirbti praeitą kadenciją.

Aišku, teisybės dėlei kažkada šešėlinius ministerius turėjo ir opozicijoje buvę krikdemai, bet tai buvo taip seniai, kad niekas nebepamena, o jei jiems užsimeni, tai pradeda lementi, kad, suprask, taigi gal ir praktika nepasitvirtino.

Nors gal ne pati tokia parlamentinė praktika prasta, kiek tie žmonės, kuriuos formaliai paskelbė šešėliniais ministeriais, tačiau net pati partija nemanė jų tvirtinti ministeriais, jei tokia proga atsirastų.

  • Antra, jei suformuos dar iki tol, kai bus šie ministeriai patvirtinti, tai bus klaikiai juokinga, nes taip tik parodys, kiek dabartinė valdžia yra tikusi tik tuščiai pliurpti ir žadėti, o ne pagrįsti savo žodžius konkrečiais veiksmais.

Kitaip tariant, walk the walk, ir ne podiumas jums čia. Nes jei tik čiauškutės, tai, pagal seną internetinį memą, tai gal iškart papus rodykit burnos neaušinę, nes tik per ausis mums važinėti, tai juk visos trys pagrindinės opozicinės partijos yra tikri profesionalai.

* * *

O tuo tarpu yra įdomu stebėti, ką rodo rinkos Lietuvoje.

Ir aš kalbu ne apie mūsų vertybinių popierių biržą, nes jums irgi neįdomu, kaip baigėsi dalybos kokio Balbieriškio vaikų darželio smėlio dėžėje, ir kuris ten Gražmantas ar koks Skaidvydas sau smėliuko daugiau kastuvėliu atsikapstė tų savo babkių (sic!) statybai iš kibirėlio formelės. Aš net nežinau, ar Balbieriškyje dar yra vaikų darželis, tiesą sakant.

Daug įdomiau pažiūrėti, kaip sureagavo įmonių finansai, kas nutiko labiausiai lietuvių vertinamoje nekilnojamojo turto rinkoje, ir kas dedasi laisvoje darbo rinkoje po to, kai nueinanti vyriausybė užliejo ekonomiką ECB duotais pataškymui trimis milijardais, turėdama dar virš 2 milijardų skolinimosi kreditines galimybes.

Tad jei gautum tų miltukų pauostymui, kuriais tarpusavyje draugiškai vis apsikeičia mauricai su mačiuliais, klaidingai vadinami bankų ekonomistais, o ne bankiniais pyarščikais, tai sakytum, kad ir čia – vien pozityvas! Gi įmonių sąskaitose nenaudojamos lėšos pasiekė rekordines istorines aukštumas, o NT burbulas sostinėje ir toliau pučiasi!

Bet kadangi man bankas už panašaus stiliaus nukoučintos makaulės nevalingai generuojamą pozityvą jokių babkių neduoda, tai aš turėčiau konstatuoti tik faktą, kad ir vėl vargdieniai sušelpė rentininkus, kaip ir esu apie tai perspėjęs per pirmąjį karantiną.

Nieko nuostabaus, kad visą valdžios išdalintą paramą iš pravardžiuojamų “pašalpiniais“ neformalių prastovose ir formalių registruotų bedarbių susirinko pašalpinis Lietuvos “verslas“.

Ir jei verslo nėra, nes nėra apyvartų, kadangi nėra pajamų, tai užšaldytos lėšos įmonių sąskaitose rodo, kad verslas išties nebeturi kur investuoti, o visokie fondososai per tai, ką klaidingai vadinate valstybe, iščiulptas ES fondų ir LR iždo lėšas sumarinuoja tik į mokestiniame ofšore Lietuvoje esantį NT – “valgyti taigi neprašo, nu“. Juolab, kad jei iždo kasininkui pritruks įplaukų, tai vėl progresyviai nusysins kokias nors samdinių darbo pajamas – ar pirmas kartas?

Ir va PVM tarifas jau seniai buvo laikinai su visam pakeltas – pats metas to imtis, nes antai vengrai moka gi 27%, o jais labai žavisi ir praeito PVM tarifo pakėlimo autorius, tiesa?

Aš tik vis nesuprantu, ar jau įveikta, kaip buvo motyvuojama, ta prakeikta Lietuvos šešėlinė ekonomika, kai kasos aparatai įvesti net turguose, ar dabar dar reikia jau ir grynus pinigus iš gyventojų konfiskuoti, nes žuvėdų bankai ir vėl priversti kelti administracinius mokesčius už orą, kai Lito Buhalterijos klaidingai save vyr. ekonomistais tituluojantys užimti ne šių priežiūra, bet springsta kotletais akustiniuose foteliuose, atsipūtę po PIFų nukuodinimo ir savo rentų Sodroje, pavadintų ciniškai asmeninėmis sąskaitomis, užsitikrinimo tarpe tarp savo korporatyfkių ir vyno degustavimo seminarų mokesčių mokėtojų sąskaita?

Tiesa, dar vieno kažkur ten Europoje, apie ką mūsų monikinė šunauja neskelbia, teismo priteistas išlaidas gali tekti už nusnorinimą apmokėti, kas išties dabar labai ironiška, kai ir pati atsakovė sugrįžta.

Bet aš tikiu pozityvu, nes kai Gazpromui susimokėjome už prapiltą Stokholme arbitražą, kuris vien mūsų nevykėliams samdytiems teisininkams buvo gerokai pajamingesnis už laimėjusius rusų teisininkus, tai ir ekselencinė tulpė gi tuomet sakė, kad energetikos ministeriu pasitiki, ir šiaip iki jo priimti vyriausybės sprendimai buvo teisingi, tai tie ištaškyti be atsakomybės jūsų pinigai yra gi tik smulkmena. Kaip ir jai buvo labai juokingas klausimas švedų žurnalisto apie mūsų tautiečių vergovę jų karalystėje – chi-chi-chi, praeikite pro šalį, sekantis, aha.

Tai čia prie komunistų anuomet formaliai gal ta darbo leudiz™ ir buvo visokioms tokioms partškoloms svarbi, o dabar – niekas tų lochų ir jų pinigėlių eurokomisarinėje valdžioje jau nebegerbia, nes, suprask, dabar juk kiti laikai, ir šita Lietuva yra jų, o ne tavo, šunie.

* * *

Tai va apie darbo rinką – per praeitą savaitę, pastebėjau, darbo skelbimai paieškos portaluose tiesiog išseko.

Per pirmąjį karantiną, pamenu, darbdaviai sustabdė darbuotojų priėmimą – taip ir aš po sėkmingo darbo pokalbio prieš patį karantiną, to darbo, karantiną paskelbus už keletos dienų, jau nebegavau, o ir manimi dar susidomėję lenkai, tarkime, patys juk įkrito savo šalyje į karantiną ir persigalvojo mane net klibinti iki geresnių laikų jų atstovavimo regione plėtrai (buvo ir daugiau, bet čia tipiniai pavyzdžiai – tiesa, prisipažinsiu, kad estų pasiūlymo dirbti su viešaisiais pirkimais aš vis tik pats atsisakiau dėl religinių sumetimų).

Tuomet dar darbo skelbimus darbdaviai tiesiog perstumdinėjo mėnesiui į priekį, tai atrodė iš pradžių toks sujudimas, bet kai skelbime pažymėta, kad darbo skelbimas paskelbtas prieš valandą kitą, o pretendavai jau prieš savaitę ar dvi, tai tiek ten to ir “naujumo“. O ir provincijų savivaldybėms priskiriami darbo pasiūlymai pagal darbo vietą yra ne toje savivaldybėje, bet už jos ribų kokiame didmiestyje, iki kurio dar ir nuvažiuoti užtrunka, kur nors “plyno lauko investicijoje“ rajone, kur aplink net gyventojų išvis nėra, arba netgi išvis užsienyje.

Bet jau dabar, deja, tie darbo skelbimai tiesiog išseko.

Ir darbdaviai (bet išties darbdaviai, o ne jų apačių vadai čingačgukai), panašu, tokių pozityvių lūkesčių šios vyriausybės atžvilgiu nebeturi, nes darbo vietos siūlomos tuomet, kai verslas plečiasi, o ne traukiasi.

Na, nebent jau per savaitę ar kitą staiga stebuklingai kažkaip pasipils darbo skelbimų lietus, nes viena, kai “mentas“ pareiškia, kad tai, kas klaidingai vadinama verslu, pinigų iš jo negaus, ir gal toks “verslas“, jei negali mėnesį-kitą prasisukti be pajamų, tai nieko vertas (tai dalis jų gal irgi todėl antram karantinui užsišaldę dabar sąskaitose rezervą), o kita, kai naujasis “mentas pagal mentalitetą“ iškart duos iš jūsų atimtus pinigus verslininkams, kad tiems ir paties verslo organizuoti nereiks, o juolab – samdyti kažkokius pretenzingus ir problemas tik keliančius darbuotojus, už kuriuos dar ir Galvos Panaudos Mokesčius mokėk atgal valdžiai.

Tik va, kad net registruotų bedarbių dabar sparčiai gausėja, o ne realių darbo pasiūlymų jiems. Aišku, reikia vėl sukti katarynką, kad pašalpiniai dirbti nei velnio nenori, ir dar reikia atsivežti daugiau gastarbaiterių, kuriems ir pusės mokamo minimumo užteks.

Tai kaip jau esu sakęs apie statistikos rodiklių interpretavimą – vieni dirba bankų PR, o aš tiek neišgeriu.

* * *

Bet mano pasisakymą dera baigti pozityviai!

Pirma, be to, kad jau, matau, mes čia turėsime smagią opozicijos trolingo ir net nenuspėjamų fazių papurtomą ateinančios kadencijos Seimo darbą, realiai su jokia mėnulio faze nesusijusių, nes atimiausia pilnatis, primenu, prasidėjus gi vakar jaunačiai, bus dabar tik lapkričio 30-tąją.

Antra, kadangi vis aršioms feministėms empyrinių duomenų nepakanka, tai aš tikiuosi, kad gal jau pagaliau šįkart, labai tikiuosi, papais nebedainuosiančių merginų grupė IVA+ sugebės įrodyti, kad žmogaus profesinė ir dalykinė kompetencija nepriklauso nuo jo šlapinimosi pozos, nes šįkart turi tikrai visus švietalus šioje kortų partijoje – tai tik lošia tegul ir laimi! Nes jei nesugebės, tai tikrai ne šovinistiniai kiaulinai dėl to bus kalti.

Trečia, gal pagaliau sulauksime dalykinės parlamentarizmo tradicijos turėti šešėlinius ministrų kabinetus, ir apie kandidatus sužinosime gerokai anksčiau, nei juos suskubs ekselencija patvirtinti pagal faktą, kad “nu tai šitie nors nevagia“, aha.

Ketvirta, nesitikiu, kad vyriausybė išsiaiškins, kokios yra šešėlinės ekonomikos priežastys ir nepradės šiai pagrindinei valdančiąjai partijai būdingų tų “žiaurių akcijų“ prieš mokesčių (ne)mokėtojus, bet tikiuosi, kad šiai Gedimino 11 būsimai mergaitei su kubiliatoriniu plaktuku aplink gal ne vien tik vinys matosi.

Penkta, kaip sakė šaunusis kareivis Šveikas, taip niekad nebūna, kad nieko nebūna. Todėl net jei nieko nebus iš to, ko čia verta dabar tikėtis, tai vis tiek bus vyriausybė, vis tiek ji kažką darys, nes taip išvis nieko nedaryti ketverius metus turėjo talento tik Prietaiso “socdemų“ vyriausybė, o valstietiškų konservatorių pakeitimas krikdemiškais konservatoriais iš esmės valstybės sistemos negriauna ir iš vyraujančio establišmento ikrų su šampe neatima.

Tai ir mums bus smagu, kad jiems bus smagu.

* * *

O man smagu, kad jūs už mano tinklaraštį balsuojate savo piniginiais vienetais per PayPal ir Revolut, ir darkart dėkoju visiems mane pasveikinusiems 50-mečio proga, ir ypač sveikinusiems materialiai – kad ir pralošiau tą Lagavulin Islay single malt whisky butelį finansų rykliui Šarūnui per mudviejų rinkimines lažybas, bet dabar jau irgi tokį 16yo turiu, tad laikykime, kad gyvenimas nusisekė man ir jūsų, mielieji, dėka.

Ačiū jums, ir nesusirkite per antrąjį karantiną tuo prakeiktu kinų virusu, kurį vis daugiau mano rate pasigauna, ir aš jo komplikacijų tikrai nelinkiu net priešams – “socdemai“ jie ar kokie “valstiečiai“.

Likite sveiki, išties!