Tekstas žemiau yra įgarsintas PODCAST S02E12 Patreone:


Išties, tai mes šitoje SARS CoV-2 pandemijoje užstrigę gerokai ilgiau, kaip rodo koronaviruso identifikavimo numeracija COVID-19.

Malamės šitame šlykščiame laiko ir erdvės kisieliuje jau nuo 2019-ųjų, kuomet Uhanio šikšnosparnių gurmanai grįžo į Italiją artėjančioms kalėdinėms šventėms atštampuoti papildomų itališkų brendinių rankinių bei visokių aksesuarų, nes elitinės visokių gelažnykų valdomos parduotuvės visokiems trečiarūšiams elitukams pačios nepasigamins, o Made in China užsipirkti ir kokioje Garliavoje persiuvinėti etiketes, žinia, yra jau per ilgas ir per brangus darbas, lyginant su masine produkcija.

Nieko nepešė ir kinų pinigais prišertos PSO virusologai, po metų šiaip ne taip įleisti į spėjamą koronaviruso židinį, bandydami nustatyti pirminį viruso nešiotoją. Jiems buvo primesta nauja versija – virusas nebuvo pagamintas karinėje komunistų užslaptintoje laboratorijoje pagal geriausias dr Mengelės tradicijas, o vargšai kinai patys užsikrėtė nuo įvežtų importinių šaldytų produktų.

Labiausiai tikėtina, kad tai buvo chloruotos jankių vištos, bet jei europiečiai purkštaus, tai italų slidininkai, užkrėtę kinų gastarbaiterius Lombardijoje, irgi atsakys už šią sukeltą pandemiją.

Vokiečiai dėl to bent jau gali būti ramūs – jų produkcijai kinų rinka yra gal labiau svarbi, nei yra JAV ar JK, tai jų pragmatišku Realpolitik principu dar nuo Otto von Bismark laikų besivadovaujanti valdžia sau progų žodžiais “pakovoti“ už demokratiją diktatūrose, kaip mūsiškiai patauškos, neduoda.

* * *

Juolab, kad ir mūsiškiams jau karingumas per žiemą atvėsęs: pabėgęs opozicinis simbolis namų šeimininkės Tihanauskų Svietos asmenyje jau pripažino, kad gudai kovoti nekovodami tuo savo stovėjimu be šlepetyčių ant suoliukų jau pavargę (na, bent jau su Vakarų lyderiais pasifotografavo ir pinigų už pramoginį voyage prisigraibė), o krymnašistas Aleksėjus Navalnas buvo patupdytas į cypę pustrečių pradinių metų, tuo pačiu Amnesty International jau tradiciškai šiai leftistinei, atsiprašau, progresyviai organizacijai šio atsižadėjus, kadangi tas savo sugrįžimu iš ano pasaulio išprovokavo minios inteligentų smurtą prieš taikius rosgvardeicus ir visokius omonovcus.

Ta proga dabartinis mūsų diplomatijos šefas diplomatiškai pats sau patylėjo ant jam įprastos nusiraminimo kėdutės.

Taip ir visi mūsiškiai, juk ne veltui herbe – karys ant žirgo, likę progresyvūs visuomeniniai [teisingumo] kariai (angl. social [justice] warrior) persimetė ant kovos prieš neprogresyvius kunigus.

Vienas tų užsipultų sakralinių influencerių net puolė viešai atgailauti esąs ne taip suprastas (na, kaip Jėzus prie šulinio, miniai pasiūlęs akmenį mesti į tą moterį, kas pats be nuodėmės), o kitas vis tik išdrįso atsikirsti šmaikščiu tekstu apie dangiškąjį aukščiausiąjį avatarą, po ko jau buvo išpirdolintas iš jo vienuolyniškosios mokyklos, taip ir nesupratus, ar tik ne jo sutanoti hierarchai tą nubaudė už tokią nepagarbą mūsų dievo asmenybei?

Ir ne vieną savaitę aršiai vyksta progreso kova prieš religines ir homofobines tamsumas, išties taip konservatyviai (sic!) susitvenkusias prieš taip vadinamą Stambulo konvenciją, kuri seniai jau Lietuvos vardu yra pasirašyta, tik va Seimo niekaip formaliai dar neratifikuota, nors tų pačių Seimų jau ir ne vienas įstatymas su konvencija buvo harmonizuotas bei jau seniai yra veikiantis ir dabar (esminiai – tai dėl smurto artimoje aplinkoje ir vaikų teisių užtikrinimo smurtaujančiose šeimose).

Tai apie ką tuomet tas tuščias, bet labai aršus, triukšmas?

Kad vienas neatsargus teksto vertėjo sprendimas tą visuomenėje nusistovėjusį įprastinį tradicinį lyčių pagrindu nulemtą vaidmenį pakeičia būsima teisine sąvoka “socialinė lytis“?

Ir kaip tai trukdo ir be jos priimti Civiliniame Kodekse pakeitimus dėl civilinės partnerystės, kur nebūtų to išvis privalomo dviejų skirtingų biologinių lyčių registravimo, o taikoma kaip bendram namų ūkiui, jokios biologinės lyties nepabrėžiant, tad vienodai nors ir iš vienos lyties?

Juk ir dabar ne visos santuokos yra registruotos bažnyčiose, ir apstu labai katalikiškų politikų, kurie gyvena antroje ir tik civilinėje santuokoje, ir dar apsčiai yra net išvis neregistruotų šeimų, kurios labai neretai yra gyvenime stabilesnės ir už sumetrikuotas civilinėje registracijoje, ir netgi bažnytinėje (va jūs mano buvusiai žmonai papostringaukite, kaip ten mus mirtis išskirs, jei aš kol kas dar gyvas, ir ji gyva ir sveika, ačiūdie, neskaitant slidinėjimu iki visokių koronavirusų prisišauktos menisko operacijos).

O jei ten kas bendrą namų ūkį ir dabar nori vesti nevedęs, atsiprašant už kalambūrą, ar ištekėjusi, tai, žinote, jų reikalas, net jei jie vienos lyties, nes konvencija išvis ne apie tai, ir net ne apie tai, kaip apsaugoti visas lesbietes nuo nenumaldomo “tikrų vyrų“ siekio jas išgydyti.

Netgi, pasakyčiau, kad ta sąvoka “socialinė lytis“ vienalytes tokias partnerystes net jau priverčia pasirinkti, kuris iš jų taps “vyru“, o kuris bus formaliai ta “žmona“, ir tai yra labiau diskriminacinio pobūdžio konvencinis reikalavimas praktikoje, jei tai, kas apie grėsmes klykaujama teorijoje.

* * *

Aš išvis, sakau, kai tą konvenciją pagaliau ratifikuos, tai kreipsiuosi į atitinkamą valdišką įstaigą, prašydamas man išduoti oficialiai pažymą, kad esu “moteris“ pagal socialinės lyties sąvoką (dar norėčiau ir socialinės tautybės bei socialinės rasės sąvokų įvedimo, bet negali gauti visko iš karto!).

O po to naglai trolinsiu visus, kurie bandys man trukdyti gyventi ar siekti karjeros, motyvuodamas, kad taip yra pažeidžiamos mano socialinės teisės ir lygybės visokių “privilegijuotų baltųjų vyrų“!

Feministė? Atšok, smurtautoja, nes feministė nėra jokia lytis – nei biologinė, nei socialinė! O aš būsiu jau socialinė skriaudžiama ir engiama, ir teks tau, feministe ar biologine moterie ar padefaltinis vyre, dabar dar ir susimokėti! Gelbėkite-padėkite, socialinis smurtas prieš pažeidžiamą socialinę lytį!

Ir kai kitąkart atvyks mentai (kol neatsiprašę, tai neapsiverčia liežuvis vadinti policininkais) su savo grasinančiais raštais, kurių dar ir užpildyti nesugeba (nes jei sugebėtų, tai ir važiuoti nebūtų ko!), tai labai klyksiu, kad tie vyrai kėsinosi mane, kaip “socialinę moterį“, išžaginti (jei atvyks biologinės lyties pareigūnės, tai ši konvencija vis tiek turi viršenybę, kaip ir mano dokumentuota socialinė lytis prieš biologinę, tiesa?).

Dar šiaip ir į pensiją turėtų anksčiau mane po konvencijos ratifikavimo paleisti, jei dar negalima savęs deklaruoti “socialiniu pensininku“, nes tą irgi padaryčiau iškart – kažin, kodėl taip pažeidžiamos mano socialinės teisės?!

Kitaip tariant, jei rimčiau kalbant, tai šitas klausimas man asmeniškai yra banaliai išvis niekinis, kurį galima redukuoti iki absurdo, ir bukai ratifikavimą stumiantys progresyvieji net nesuvokia, kiek kelias į pragarą yra tik gerais norais grįstas.

Juolab, kad niekas prieš ratifikavimą pasisakantis nei taip iškart jau ir skatina smurtauti prieš moteris, vaikus ar gyvūnus (nuo šito dar lietuvių literatūros pamokose atgrasoma mūsų klasikų kūrinių nagrinėjimu – kaip tuo atgrasoma ir bendrai nuo lietuvių literatūros skaitymo…), nei linkęs eiti atkrušti, atsiprašant, visų tų, kurie per ten ir santykiauja, nei, žinote, kažkaip vienas ar kitas ratifikavimas išspręs nuo akmens amžiaus mūsų biologinei rūšiai būdingą smurto problemą, nes muša, perfrazavus anekdotą, ne per konvenciją, o per snukį.

Kaip va dar labiau niekiniais vienu Seimo pirmininkės mostu pripažinti tie šešėlinės vyriausybės pristatyti protestiniai 350 tūkstančių parašų, nes neatitinka ir jos pačios, tame tarpe, tos mums diegiamos progresyvios politinės linijos, kuriai pasipriešinimas realiau, manau, atsispindės balsais per ateinančius Seimo rinkimus, aišku.

* * *

Ir kas man, kaip menamam anarchistui, jau dabar sukelia tik ironiška šypseną dėl demokratijos būklės šitoje mirusioje respublikoje™.

Nes jei šių parašų autentiškumas nebuvo įstatymiškai užginčytas (o to kažkodėl valdantieji net ir nepadarė, palikdami tik spekuliacijoms, moka valstiečiai kompiuteriais naudotis, ar dar ne – lauksime CityBee duomenų vagišių programišių atakos, kurie jau nutekintų pasirašiusiųjų peticiją asmeninius duomenis, ir tada patys susiskaičiuotume, kiek tame yra baideniško tipo rinkėjų, o kiek išties tamsių, suprask, ir marginalių konservatorių), tai akivaizdu, kad šitas skaičius yra gerokai didesnis už visos valdančios koalicijos surinktų balsų skaičių Seimo rinkimuose.

Bet mūsų trys blondinės ir vienas rankinuko nešiotojas elgiasi taip, tarsi už juos balsavę virš 80 procentų rinkėjų, o ne mažiau 20-ties, tad likusi marginalų mažuma neverta elito dėmesio. Nors paprastai elitas yra savaime tik matematinė mažuma, bet koks tūlas vidutiniokas lemingas nenori būti vis arčiau elito?

Galėtų deklaruoti netgi pagal praplėstą konvenciją esąs “socialiniu aristokratu“.

Kaip suprantate, aristokratu nuo to irgi netaps, kaip ir lyties nepakeis, nors įstatymais reguliuoti socialinių vaidmenų teises ir pareigas visuomenėje yra dalis įprastinės vidaus ir socialinės politikos įstamdavystėje, kaip buvo su teise moterims disponuoti turtu, balsuoti rinkimuose ir būti išrinktoms, dirbti vyrams ir moterims po 8 valandas darbo dienoje, gauti teisę į mokslą, mediciną, praktikuoti norimą religiją, atskirti organizuotas religijas nuo valstybės, turėti teisę į gyvybę, greitą ir nešališką teismą, ir t.t. – žinote, mūsų Konstitucijoje ir kodeksuose yra gerokai daugiau visko, kas tą Stambulo konvenciją atitinka, nei kad, suprask, neatitinka, nes kažkas nepatinka.

O ir tas “nepatinka“, manau, yra mūsų tiek gerai sovietmečio išžagintos kartos mentaliteto, tiek ir vyraujančios esamo establišmento politikos išdava – daugelis žmonių nepasitiki tuo, ką klaidingai vadinate valstybe.

Ir nepasitiki vis daugiau, ir už tai, deja, atsakingas būtent elitas.

Nes tai ne vien apie teises ir privilegijas, bet ir atsakomybę prieš tautą ir už valstybę, ko mūsų elitukai nesupranta, kada, tarkime, bėga nuo tėvynės gynimo pareigos ir savus vaikučius išsukinėja įstatymais bei privilegijomis.

Tiesą sakant, ir apie šios Vyriausybės nuveiktus darbus pakalbėsime gal verčiau po 100 dienų, kurios sukaks kovo 21-ąją, nes aš mieliau grįžtu prie to, o kokią per metus jau įtaką dar padarė bendrai ši pandemija.

* * *

Prisipažinsiu, aš buvau optimistu dėl koronaviruso, bet panašu, kad patarlė it’s lonely at the top but you eat better (vieniša viršūnėje, bet maitiniesi geriau) paaiškina ir socialinio atstumo terapinį poveikį prie virusų, plintančių oro lašeliniu būdu, nes valdžios elitas niekaip nebuvo jau per visus metus šito koronaviruso praretintas, o vos keletas užsikarantinavusių prasirgo lengva forma, matyt.

Suprantu, kad skamba makabriškai tarsi būčiau to linkėjęs, bet faktas, kad žlugo viltys apie establišmento pokyčius, kuriuos paprastai sukelia arba šalies okupacija, arba revoliucija. Tai nei vieno, nei kito nenusimato, ir iš šito viruso – kaip vos keli lašai lietaus iš didžiulio juodo debesies, ir tvano nesukelia.

Antra, net pandeminiai metai daugumai vis tiek neatmušė to infantilaus noro sugrįžti į vakar dieną. Atrodė, kad prasirgę ir išgyvenę mielai sveikins iš rytojaus dabar pasiskiepinusius, iš to vakar ateinančius pas juos į rytoj, bet kad ir skiepai dabar – tėra tik dar vienas būdas sugrįžti atgal į tą vakar.

Tiek va to raginimo susigyventi su dabar jau neišnyksiančiu daugiau šiuo koronavirusu, prisilaikant naujos realybės reikalavimų, gerokai ribojančių masinius kontaktus ir praplečiančių atitolimo vienas nuo kito ribas ir asmeninės higienos reikalavimus pakeliančius į kone sanitarines bei medicinines sąlygas (kaukės, dezinfekavimas ir pan.).

Net antrasis karantinas iš esmės yra apie tai, kaip laikinai visi ir vėl pasislėpsime nuo virusiukų, pasiskiepysime, ir grįšime džiaugsmingomis gretomis bedainuodami atgal į vakar, kaip buvę. Na ir kas, kad skiepai neapsaugo nuo galimybės užsikrėsti ir užkrėsti, o tik padeda lengviau persirgti. Nebesvarbu – būtina masinė, kad ir keletos mėnesių galiojimo, vakcinacija kaip licencija gyventi vakarykštį gyvenimą.

Kad taip, tai, dievaži, bereiks tik prisisiūti kokią geltoną žvaigždę ir nebevaikščioti šaligatviu su privilegijuotaisiais paskiepytais iki jų “tautinės gerovės valstybės“ (sic!) man pritaikyto “galutinio sprendimo“. Ir ne todėl, kad aš neigiu viruso egzistavimą (kaip tik atvirkščiai!) ar kad baidausi per skiepus man įdiegto kokio čipo.

Aš šiaip alergiškas skiepams, deja, ir nuo gripo nesiskiepiju, net kai 2019-aisiais vos netapau tos klaikios gripo epidemijos, kai mirė net 12 žmonių nuo to gripo, trylikta auka, kuri po to metus bronchitu, net po dviejų kursų antibiotikų, kaip gripo komplikacijų pasekme kamavosi.

Tai va gal tas iš toli matomas ženklas mane apsaugos nuo jūsų, o jus nuo manęs. Gi ne per prievartą, o savanoriškai galiu pasiženklinti – kad tik jūs grįžtumėte į tą vakar.

Nors jei taip toliau, tai tas vakar, bijau, yra naujas pasaulis rytoj, į kurį, perfrazuojant aršųjį bolševikų vadą L. Trockį, ir taip va tokių priešiškų elementų niekas neima.

* * *

Apie tai, kokį poveikį pandemija turėjo ekonomikai, tai kone visus metus irgi rašiau, ir dar, matyt, rašysiu, nes atėjusi krizė yra tik pirmoje dar savo bangoje (sic!) ir tikrai nėra baigtinė.

Tame naujame ekonomikos ir finansų pasaulyje daugumai jūsų, deja, vietos irgi nenumatyta.

Vis sunkiau bus įsigyti nuosavą būstą. Vis daugiau kainuos pragyvenimas tėvynėje ir vis mažiau bus galimybių čia susikurti gerbūvį tiems, kurie nepriklauso establišmentui. Vis geriau gyvens valdininkai ir funkcionieriai, kurie jau dabar ir fondukus pylavoja, ir visokius prichvatizuotų įmonių, net jei tos buvę natūraliomis monopolijomis, bonusėlius gobšiai vagia ir savo naglas akutes vartalioja, kad vsio zakonno i ką yr!

Aš čia net leisiu pacituoti savo 2021-02-28 dienos komentarą, atsakydamas tinklaraščio skaitytojui Petrui, kuris parašė, kad “nepraėjo nė pusė metų – atsibudo analitkai“ – ir davė šią nuorodą į Alfa.lt straipsnį, kad ECB pinigams pučiant NT burbulą, jis gali tapti turtingųjų privilegija“.

O juk apie tai, iš kur šitas burbulas, aš parašiau dar pernai ir gerokai anksčiau šių prabudusių analitikų. Tai dar ir apie tą “turtingųjų privilegiją“ aš per kuriamą rentų ekonomiką irgi vis kalbu, ir dabar jam atsakiau:

Ne tik gali, bet ir taps, nes to sąmoningai siekiama. Varguoliai turi mokėti rentą, o ne tapti rentininkais. Ir to pasiekti galima dviem būdais, kuriuos dabar matome kombinuotai taikant (toks savo esme siektinas angliškas modelis):

– pirma, užbranginti plebsui NT per jiems neprieinamus pigius fantikus (skirtingai nuo praeitos krizės, dabar NT judina ne vidurinė klasė, pirkdama sau gyventi);

– antra, išvyti bloginant gyvenimo sąlygas plebsą į užsienį, į jų vietą pasikviečiant gastarbaiterius (kuriems NT pirkti nebūtina, bet kurie susimokės rentą), ir šis būdas vienas kitą stiprina, nes kuo daugiau trečių šalių darbininkų, tuo mažiau darbo vietų vietiniams ir tuo daugiau jų išstumiama iš rinkos (įskaitant ir išstumiamą smulkų verslą, kurie jau nebeišgali sumokėti rentos, o ir gastarbaiteriams reikia susitaupyti ir taip menkas algas, o ne išleisti tam, ką teikia smulkus verslas).

Nenuostabu, kiek dabar žmonių vardan išgyvenimo todėl brukasi į valdininkus (įskaitant funkcionierių klasę – apie ką IGNITIS ir jų visi bonusai?) – ir aš nekalbu apie klerkus ir visokius viešojo sektoriaus “proletarus“, kurie dirba, ypač rajonuose, tik už bazinius pajamų dydžius.

Tad Alfa straipsnis nepilnas, ir dar stebiuosi, kaip su D. Mockumi nesusiderino – gaus per galvą nuo MG Baltic!

Ši pandemija ir Lietuvoje suteikia naujas atsivėrusias galimybes establišmentui gerokai sparčiau ir sėkmingiau susitvarkyti tą savo gerovės valstybę.

Tiesa, be jūsų, nes jūs esate tik “naujoji nafta“ išsunkimui bei uberizacijos dėka tapę tik “šiuolaikiniais vergais“, kuriuos, kaip prekariatą, šitoje vis labiau įsigalinčioje priešokio ekonomikoje (gig economy), vis labiau palieka be gerokai nusavinamų jau būtų jūsų teisių ir finansinių perspektyvų, kol jūsų protai užimti kažkokiomis stambulinėmis konvencijomis, kova už nekovojančius vardan demokratijos kaimynus, ar netgi laisvai pagal baimės ir valdymo per ją propagandos dėlei manipuliuojama koronavirusine statistika.

Netgi “naujųjų varguolių“ klasė, apie kurią rašiau prieš keletą metų, jau dabar nėra pats blogiausias jūsų perspektyvų variantas.

* * *

Bet jei jau taip viskas doom and gloom, ir kol šiame visame stipriausių emocijų (o stipriausios – tai neapykanta ir baimė iki panikos), persunktame isteriniame triukšme mes riejamės, o rinkimų laimėtojus prasifinansavęs sau stambus kapitalas sau ramiai atmušinėja jūsų milijonus saviems “nukentėjusiems“ verslams, kad tik, neduoktudie, nenuskurstų milijonu kitu, tai gal išties pažiūrėkime jau į tą makabrišką mirčių Lietuvoje statistiką, kur skaičiai, tikėtina, meluoti neturėtų, o ir apie tai jums džiugiai nepakvykaus koks banko PR mauričiulis™?

Tai per pastaruosius penketą mėnesių nuo Seimo rinkimų pernai spalį, mūsų šalyje jau ir vėl sumažėjo nuo lapkritį dar priskaičiuotų rekordinių 2’797’907 gyventojų iki vasarį likusių 2’792’155:

Sakysite, anokia čia bėda – tik 5’752, kas nekritiška, nes juk tik 0.2% mažiau, arba, viso labo, tesumažėjo per tris pastaruosius mėnesius, kai jau sugrąžintas tas antrasis karantinas, po maždaug 1’917 (koks skaičius!) per mėnesį.

Aišku, būkime pozityvūs, kaip aš, todėl neskubėkime dabar prie numirėlių – niekur jie nesidės.

Visada Lietuvą per krizes gelbėjo… ne, ne konservatoriai, o emigracija.

Ir įrašo momentui Statistikos Departamentas dar nesusivedęs, kiek vasariui iš šalies išvyko tą savo atsisveikinimą deklaravę, bet po rinkimų emigracija, koks sutapimas, ir tai, be abejo, yra tik sutapimas, pradėjo vėl augti, sausiui pasiekusi 2’522 per mėnesį:

Tai išvyko, kaip matote, gerokai daugiau, nei mūsų čia sumažėjo, todėl dera pažiūrėti į tą deklaruotą imigraciją:

Rinkimams pernai spalį prisirašė čia panašiai, kaip ir antram karantinui gruodį, tačiau sausį imigrantų atvyko gerokai mažiau – tik 2805 asmenys, ir rugpjūtį buvusio 4322 asmenų rekordo visi nuo tada einantys mėnesiai nebepasiekia.

Matyt, truputį gerovės čia apmažėjo, kad grįžimas patrūko, ir jau dabar sausį, kai karantine subrendo trečioji (sic!) banga, mes matome, kad atvyko tik 283-mis daugiau, nei išvyko.

Tačiau juk mūsų, kaip sakiau, jau mažėja bendru skaičiumi Lietuvoje, o ne didėja!

Tad, kad ir kiek manyje būtų pozityvo, tačiau tenka pažiūrėti, o kaip ten su tais mūsų paliktais nuošalyje numirėliais?

* * *

Ir čia siūlau pažiūrėti į gerokai platesnį vaizdą savo imtimi nuo 2018-ųjų sausio iki 2021-ųjų sausio, už kurį turime jau suvestus duomenis.

Paklausite, kodėl?

Nes aš noriu palyginti, kaip atrodė tas mano beldimasis į dangaus vartus 2019-ųjų pradžioje bendrame kontekste metai prieš tai ir metai po to iki dabar:

Darkart pažiūrėkite į visą pateiktą grafiką. Aš palauksiu. Jau?

Taip, užsidėjus pakiktus su tais, nežinau kaip tai dabar tiksliai vadinasi, kai arklio nebeįkinkyčiau, bet tie prie akių vaizdo atskirtukai, kur neleidžia arkliui į šonus dairytis, tai sakysite, kad prakeikti veryginininkai štai kiek nužudė metų galui, kur rekordiškai gruodį numirė Lietuvoje net 5’834 žmonės, ir kaip šaunu, kad griežtesnis karantinas, nei buvęs prie to, duoda rezultatų, nes numirė 2021-ųjų sausį tik 4’981 žmogus (amžinąjį atilsį).

Tik žiūrint net į pernai metų vaizdelį, tai akivaizdu, kad mirtingumas nuo įprastinių virš 3000 per mėnesį lapkritį pašoko iki 4331, ir, įvedus jau karantiną, iki minėtųjų 5’834, ir dabar jau stabilizuojasi, nes sausį smuko žemiau 5000.

Bet pernai, ar įvedinėjo tą karantiną pikti ir kerštingi valstiečiai, ar atlaisvino jį vasarą, ar, suprask, delsė rinkimams vėl įvesti, tačiau išties reikia būti žvairam, kad kažkaip galėtum pamatyti kažkokias bangas, nes kovą per pirmąjį karantiną, birželį jį atšaukus ar spalį per rinkimus – o vis panašiai tie patys 3500 mirusiųjų, kas buvo iki paskutinių dviejų metų mėnesį didžiausi mirčių skaičiai, kad ir ką ta valdžia darė ar nedarė.

Dar juokingiau, net jei kalbame apie makabrišką statistiką, kad panašus mirtingumo skaičius be esminių bangavimų buvo ir metai iki tol, ir dar metai iki tų metų iki tol.

Galiu priminti, kad epidemijos Lietuvoje būdavo skelbiamos tuomet, kai, tuos neegzistuojančius šimtų tūkstančių skaičius pavertus į realesnę kalbą, susirgdavęs 1 iš 100 (taip, vienas procentas!), o iš jų virš 30% būdavę hospitalizuojami (štai jums 2019-ųjų nuoroda į Verslo Žinias apie 12 mirusių per gripo epidemiją, kur rasite ir kriterijus).

Tai dabar, įtariu, vėl susiriesite tarpusavyje: vieni sakys, kad va, kaip puiku, antro karantino reikėjo, nes kriterijus peržengtas (taip atrodo, a-ne?), o ir mirčių padidėjimas metų galui patvirtina jo būtinumą; kai kiti sukios pirštą prie smilkinio aiškindami, kad visus metus ana valdžia durnavojo panikoje, realiai skaičiams neiškrentant iš bendro lietuviško mirtingumo konteksto.

Šiaip smalsu tik, kas išmirė metų galui – ar statistika iškasė A. Verygos stalčiuje suslėptus lavonus, ar senesni rinkėjai, pamatę ką čia jaunimas jiems dabar išrinko, išmirė galo nelaukdami patys, ar šiaip uždarytos ligoninės metų pradžioje iš baimės sukėlė didesnį mirtingumą dėl apleistų ir negydytų ligų (svarbu, kad gydytojai už savo darbą, kurį ne visi, jei taip nuoširdžiai, nes teko naudotis paslaugomis pernai, išvis ir dirbo, bet galėjo pailsėti “nemokamai“ prie jūros, gavo premijas ir medalius su gyvatėmis)?

Beje, atkreipkite dėmesį – metų galui Lietuvoje kažkaip tas mirtingumas vis išauga, net ir be šitos užklupusios šikšnosparninio gripo pandemijos.

Gaila, kad dar nesuvesta palyginimui metinė statistika pagal mirčių priežastis, bet 2018-aisiais ir 2019-aisiais, kai dar pas mus nefiksuotas koronavirusas, per metus daugiausiai numirė nuo kvėpavimo ligų 1’389 žmonės – štai kaip vaizdžiai tai atrodo bendrame mirčių kontekste, o tarpe tas neįžiūrimas, tai yra apie infekcines mirtis ir nuo įvairių parazitų:

Bet juk įdomiau yra COVID-19, tiesa?

Tai pernykščius duomenis pagal mirčių priežastis pagal mėnesius jau suvedė – štai kaip vaizdžiai atrodo tos kovydinės mirtys (pažymėtos žaliai) bendrame ir su kvėpavimu susijusių ligų kontekste:

Kaip matote, atsiranda ženklus stulpelis tik lapkričiui, ir gruodį koronavirusas nužudė net 1’471 žmogų Lietuvoje.

Kitaip tariant, pasakysite, kad tikrai paskutiniai dveji praeitų metų mėnesiai savo koronavirusinėmis mirtimis ir padidino tą makabriško rekordino mirčių statistiką. Galite pasiblusinėti mirčių priežasčių statistiką per mėnesį pernai, bet koronavirusinės mirtys ne itin sumažino kitų mirčių priežasčių skaičių, kad irgi būtų galima nurašyti, kad “dabar visi miršta tik nuo koronos, nes kitų ligų nebeliko“.

Įdomiausia, kad skaičiumi padidino tradiciškai padidėjantį statistinį mirtingumą metų galui irgi tik antrojo karantino metu, o ne pirmojo, iki pirmojo ir po pirmojo – todėl, žinote, galima gal antrą bangą užkarti ant to daktaro Aurelijaus, bet už ištisus metus, akivaizdu, nelabai kaltinti išeitų.

Man netgi panašu, kad neaišku kokiais save apsišaukusių ekspertų iš kokios subinės ištraukti skaičiai jiems rodo trečiąją bangą ateinant, kai išties tik dabar mes turime tą pirmąją bangą, nustumtą anos valdžios porinkiminiam laikotarpiui, ir neapkaltinsi, kad jie neplanavo laimėti – patys būtų ir tvarkęsi. Beje, iš esmės nelabai kaip kitaip, nei dabartinė valdžia, kuri prižadėjo prieš rinkimus laisves be karantinų, o po rinkimų pradėjo mėgdžioti pirmtakus su dar uolesniu draudimų griežtumu.

Nebent tikrai statistikai surado suslėptų lavonų ministerijos rūsyje, kur, matyt, ir garbanotoji tiktokerša buvo saviškėje tarp buvusios nacių komendantūros ir buvusio Gestapo įlindusi paieškoti, nors ten, kiek pamenu, tėra tik žinybinė kavinė ir šiluminis mazgas.

* * *

O man ta proga kilo toks klausimas apie viruso epidemijos etatinius valdytojus Lietuvoje.

Nes pirmosios bangos metu operacijų vadovu buvo psichiatras, o va per antrąją, mažindamas testavimo apimtis, kuriose susirgimų santykinis skaičius ir toliau stabiliai sukasi kas savaitę po 8-10% pratestuotųjų, nepriklausomai nuo karantino priemonių, tai dabar gerėjimo labui pagal politinę konjktūrą propagandos komentuojamais statistikos metodais kovoja buhalteris.

O tai neuždavėte sau klausimo: kaip čia nutiko, kodėl Lietuva neturi jokio vyriausiojo šalies virusologo?

Lyg ir šis pagal išsilavinimą ir pareigas turėtų strateginiu valdymu užsiimti? Ar per Astravo AE avariją, neduoktudie, civilinei saugai irgi vadovaus koks politologijos ar dešrų kimšėjų “universiteto“ bakalauras, kaip dabar įprasta patapę einamojoje “profesionalesnių už profesionalus“ vyriausybėje?

Klausiu todėl, kad, prisipažinsiu, aš pažįstu tą paskutinį, jei neklystu, tokiu virusologu buvusį – žinote, jo sūnus yra mano sūnaus krikštatėvis. Ir iš virusologų atleido dar per aną kubilinę kadenciją – sako, partija ne ta, nes tas “bebras“ pats mėgsta medžioti ne tik bebrus koldūnams.

Teismas atleidimą pripažino neteisėtu. Liepė išmokėti kompensaciją (iš jūsų pinigų, aha, bet tai ką čia reiškia, kai už 9% tuometinė finansų ministrė, o dabartinė premjerė pasiskolino dar – tas ant to, kaip ji sako). Ir nurodė dar sugrąžinti į pareigas.

Tada valdantieji panaikino išvis tas pareigas, kad grąžinti nereikėtų. Taip va Lietuva ir neturi jokio vyriausiojo nacionalinio virusologo per pastarąjį dešimtmetį, nes – o kam jo reikia?

Psichočernobylio™ tautos isterijas ir patyčiomis iš paiko plebso sau užkandukę prie šampės užsidirbančių influencerių propagandą šioje mirusioje respublikoje™ per visokias epidemijas geriausiai suvaldo būtent psichiatrai, ypač su šaulio berete ir vardiniu ginklu.

O toji statistika ir jos vyr. auditorius, atsakingas už tautos sveikatą?

Na, ją galima juk irgi visaip interpretuoti – ką kasdien demonstruoja nupirkta šunauja, vadinanti save žiniasklaida, bei bankiniai pyarščikai, vadinantys save ekonomistais. Juk tie skaičiai vis tiek nieko neįtikina, kai statistika – juk tėra tik dar viena melo forma, dėl kurio rietis iki apsitriedimo galima.

Apsičiupinėkite kišenes, ponai ir ponios, nes jūsų pinigus su visa pinigine tame erzelyne patyliukais, kol vis norite sugrįžti į vakar, bus savo rytojaus labui jau kažkas nukoroninęs.