Jei mano prognozuoti JAV ir geopolikos trendai išsipildė, deja, tai kaip ten nutiko su JAV ekonomika, kurią “oranžinis“ POTUS-45 ragino MAGA (Make America Great Again!), o jį pakeitęs “demencinis“ POTUS-46 siūlo dar “geriau“, tai yra BBB (Build Back Better!)?

Žiūrime, ką aš rašiau prognozėse pernai:

“Na, o ekonomiškai, deja, kaip ir viso pasaulio, tačiau ir JAV, po laimingų ir nuolat laiminčių™ Doncės prezidentavimo metų, bet dabar jau laukia vėl recesija, kurią sunkins dar ir demokratų geopolitiniai veiksmai ekonomikoje bei pasaulinėje prekyboje, kur faktiškai jau laimėtus tarifų ir eksporto karus dabar pakeis kapituliantiškas noras strategiją peržiūrėti ir padraugauti, ypač su užjūrio savo rėmėjais kinais bei rusais. Tik – kieno sąskaita?“

Tai ir vėl – kaip ir prognozavau, bet ekonominė recesija atėjo ir į JAV.

Naujų darbo vietų kūrimas faktiškai sustojęs, pandemija su ypač smulkesnį verslą uždarančiais karantinais užsitęsė, o ir JAV pramoninio infliacijos indekso pokytis siekia nuo 204.5 iki 232.29 – t.y. jau 27.79 procentinius punktus arba 13.5892% per metus (o juk 2021 metų pradžioje kone padvigubėję žaliavų kainos juk sugrįžę iki kone pradinį savo lygį, tad ne jos yra šitos infliacijos priežastimi).

Ir dar nekalbant apie tai, kad bendrai infliacija šalyje, sukelta “gelbstinčios“ dolerinės emisijos, dar paveikė ir vartojimo kainas JAV:

Todėl nenuostabu, kad dabar ten stebimas, juolab, kad “kairesni“ valdžioje, išties didžiulis spaudimas JAV administracijai drastiškai pakelti minimalų darbo apmokėjimo tarifą, o ir darbdaviai bei ekonomistais pastebi ligi tol gal tik hipsterynui pašaipiai taikytą fenomeną, kad darbuotojai dabar masiškai yra pasiėmę neterminuotas atostogas nuo darbo (angliškai jie tą vadina Great Retreat).

Per užsitęsusią pandemiją vieni įprato prasisukti su dotacijų čekiais, kitų gyvenimo lygis nusmuko jau žemiau tos psichologinės skurdo ribos, kada dar buvo motyvacijos bandyti vėl atsistoti ant kojų, nes tiesiog supranti ir sau pripažįsti, kad net tas naujojo varguolio ekonominis modelis tampa prabanga – bet toji vidurinė klasė visose liberaliose ekonomikose dabar naikinama, kaip ir prisakęs visiems pasaulio sąmokslininkams tuos reptiloidus pakeitęs World Economic Forum pirmininkaujantis Klaus Schwab.

Faktiškai, net filmai, knygos ir youtube atspindi atėjusį naująjį keruakišką amžių – žmonės valkatauja gyvendami ne tik autobusėliuose, bet net ir “tvariuose“ Prius, pakeliui taip dėl maisto ir degalų tik padirbėdami šen bei ten, arba prisielgetaudami už savo socialinių tinklų turinį per patreonus (labai juokinga, kai ir Lietuvoje žurnalistikos likučiai yra nebe portaluose ir TV, o tik va ten). Anksčiau tą “valkatišką“ gyvenseną esu stebėjęs tik kruiziniame buriavime, o va dabar – jau ir pilni plentai tokių “kruizinių“ ne tik JAV (pas mus vis dar yra žiema, nepaisant brukamo klimato atšilimo, kuris visada krenta žiemos miegui rudeniop iki pavasario, kai vėl nubunda su savo isterikavimu).

Tai yra ne tik JAV besiakumuliuojančios socialinės problemos, kurias tenka dabar spręsti “geriesiems“ demokratams (su respublikonais tokiais atvejais viskas būdavę aišku, kaip ir su mūsų psichopatiškais menamais dešiniaisiais – Arbeit macht frei!).

Deja, bet istoriškai JAV demokratai, išskyrus vienintelį, bet juk irgi keinsistą FDR, taip niekada nebuvo įgalūs išspręsti jokių savo šalies ekonominių problemų – nes tesukeldavę tik infliaciją pinigų švaistymais.

Bet tai juk visada buvusi parazitinio ekonomikos FIRE (finances, insurance, real estate) sektoriaus partija, todėl kas vieniems yra neįperkamai jau pakilę kainos ir nepakankamai dolerių susimokėti už buvusį gyvenimo lygį, tas finansininkams yra tik jų nesibaigianti dainelė “vai kur reiks tuos baksus dėt?!“.

* * *

Beje, irgi primenu, ką pernai parašiau:

Glušavotiems darkart primenu: 45-tojo POTUS pasiūlymas pernai tame riaušių ir pandemijos fone pratęsti paramos žmonėms paketą buvo demokratiškojo Kongreso užblokuotas, šio spykerei Nensi Pelosi dar ir pakomentavus, kad “yra svarbesnių reikalų, nei čia dabar taip pinigus žmonėms už dyką dalinti“.

Bet čia, Hjustonai, ir mes jau turime problemą.

Nes jei pastringa vartojimas JAV – tai ar reikia priminti, ką tuomet visa tai reiškia likusiam pasauliui?

Tarp kitko, o gal galite man ką nors adekvataus apie išrinktojo JAV Prezidento ekonomikos programą papasakoti? Bijau, kad net jis pats nepamena, ką formaliai yra žadėjęs, ir nepamena tikrai ne dėl demencijos. Va ir aš neturiu jums ko.

Skirtingai nuo to, kaip dar prieš keletą metų rašiau, kodėl reigonomikos pakartojimas yra tik daugiau gražus Doncės noras. Bet, nepaisant to, vis tik jo inicijuota MAGA programa davė labai teigiamų rezultatų JAV ekonomikai, įskaitant net ir akcijų biržas, ir šitą nuneigti yra tikrai sunku.

Kita vertus, vis tik įvyko ir čia įdomūs ir neprognozuoti pokyčiai, dėl ko dabar demokratų ir finansinis establišmentas nebežino, ko išties griebtis – inauguravus Joe Biden, taip pradžioje tikrai atrodė, kad prasidėjo trečioji NObamos kadencija.

Bet po keletos mėnesių po truputį prisitrynę visi obamitai buvo nustumti į šalį arba pakeisti naujais kadrais, ir…

Ir va dabar jau prasidėjo iš esmės antroji Doncės kadencija, tik jau be tos jo oranžinės pompastikos!

Gal kiek pavėluotai grįžta prie trumponomikos, kai ir ta smulkaus ir vidutinio verslo destruktorė Kamal Harris turi kitus tikslus valdžioje, nei pirmtakas POTUS, kuris ir angliakasius mylėjo, ir dirbantį žmogų, ir smulkų verslą bei kuriančią JAV pramonę, ir kvailius iš žaliosios religijos pravaikė, kad tie ekonomikos nežlugdytų (už tai kvailybės pakanka vokiečiams).

Įdomiausia vis tik dėl būsimos geopolitikos čia man pasirodė JAV Prezidento nacionalinio saugumo patarėjo Jake Sullivan paskaita ir po to sekęs interviu Lowy Institute – štai va konkrečiai šitas jo pasažas:

But I think it does capture something different about the architecture we’re trying to build today. From the architecture that Dean Acheson was trying to build. In his time, it was sort of like the Parthenon with the big firm columns of the UN and NATO and the IMF and the World Bank, global organizations – formal, legal, universal. Today, it’s much more flexible, ad hoc, more political than legal, sometimes more temporary than permanent. And in that sense, it’s got more of a Frank Gehry character than the formal Greek architecture of the post-war era. It also means it’s less satisfying, you don’t just build it and it sits there kind of unmoved for decades or centuries.

Faktiškai, čia jis įvardina, kad visas mums įprastas ne tik Jaltoje, bet ypač Bretton-Woods sudėliotas pokarinis pasaulis, kuriame JAV geopolitiniams interesams pajungti tarnavę JT, NATO, TVF ir Pasaulio Bankas (taip pat, numanomai, kaip ir doleris – pasaulio rezervinė valiuta, pakeitusi iš pradžių britų svarą sterlingų, o nuo 1971-ųjų jau ir aukso standartą), dabar po truputį ritasi į tartarus (ir paminėtas pernykštis AUKUS – tai viena tokių pirmųjų formalizuotų šito JAV naujosios geopolitikos trendo kregždžių).

JAV dėl pasmukusios per dešimtmetį ekonomikos jau nebeketina daugiau finansuoti visokių kvailių vien už tuščius pareiškimus apie jų meilę Amerikai ir norą už dolerius vėliau sukurti demokratiją bei liberalią ekonomiką pagal JAV dievišką apvaizdos paveikslą pagal Čikagos ekonomikos mokyklos doktriną – dabar jau JAV nuo šiol finansuos tik konkrečius “projektus“ ir su konkrečiais atsiperkamumo terminais.

Tai kiek dolerių davė mums tas amerikiečių senolis Albinas už karą su kinais, ar tik “pagyrimo raštą“ kaip durnumo įvertinimą?

* * *

Na, o kodėl, manote, taip irgi dabar isterikuoja milijonus dolerių per sau įprastinę korupciją pasivogę ukrainiečiai Doncecko ir Luhansko pakraščiuose?

Juk pagaliau atidirbti už tą gautą “avansą“ jiems reikia, ir čia JAV Valstybės Sekretorius Anthony Blinken yra tas pagrindinis šios skolos išmušinėtojas, akivaizdu.

Ciniškai žiūrint, JAV establišmentas netgi mielai norėtų, kad Rusija sau visą Ukrainą pilnai ir pasiimtų. Kol kas (sic!) Miegalius Džo dar neįtikino Huilo, kad pastarąjam to reikia, nors jau užtikrino, kad maidaninti kazokai jokios puolamosios ginkluotės negaus, ir JAV savo jokių pajėgų tikrai nedislokuos, tad, suprask, come and get it, buddy, it’s OK now!

Pirma, ne tik JAV šitaip pagaliau dings viena regioninė ir niekaip neišsprendžiama problema, o antra, tai Rusija ne vienam dešimtmečiui bus tuomet įklimpusi finansiškai ir ekonomiškai tą teritoriją sau integruoti (iki šiol Rusijos biudžetui kiek, pažiūrėkite, kainuoja mažytės Čečėnijos tas “turėjimas“, o čia – štai kokia teritorija ir kiek žmonių?).

Jei ukrainiečiai bus tiek pat kvaili, kaip mūsų užsienio politikos vedliai, tai tikrai nuo rusų gaus į skudurus, vos tik pabandys de facto jau jiems nuo 2014-ųjų prarastas “separatistams“ teritorijas atgal sau susigrąžinti.

Nes, patinka ar ne, bet per pastaruosius 7 (!) metus šitą karą Rusija Ukrainoje jau pagal faktą laimėjo – atnaujinti ukrainiečiams karinius veiksmus ir bandyti jį peržaisti, tai dabar reiškia tik Gruziją 2008-aisiais, ir jau galutinai taip ukrainiečiams prarastas šias ir taip nekontroliuojamas teritorijas, kurios kaip pelnytas karo grobis bus jau integruotos į Rusijos sudėtį, kaip tą Huilo padarė su Krymu.

Pragmatiškai žiūrint, verčiau ukrainiečiai susitartų su rusais tas savo turimas skolas nusirašyti ir taip parduotų tas vis tiek jų nevaldomas ir neatgaunamas teritorijas velniop – galop, ne patys lojaliausi Ukrainos piliečiai ten ir gyveno, o ir į NATO bei ES juk niekas su neišspręstais teritoriniais konfliktais nepriima (todėl net AMB rusams atidavęs gerą gabalą tarpukariu turėtos Nerijos bei netgi visą Vištyčio ežerą, kad tik valstybės sieną neginčytinai užtvirtintų, kuo pasinaudojo Maišiagaloje ir “broliukai“ latviai, po to šaipęsi iš mūsų užsienio reikalų ministro Povilo Gylio “su lapine kepure“, suprask, lapūcho).

Tačiau Ukrainoje tai padaryti yra neįmanoma, kol aršioji Galicija vis dar bando sau prisijungti visą Ukrainą – apie ką jau irgi rašiau.

* * *

Bet grįžkime prie JAV dolerio, jei jau taip apie pinigus čia kalbame:

Todėl ir mano tradicinis šūkis pirkit baksus!, kiek jis aktualus dabar jau 2021-aisiais, gali būti aptariamas tik mūsų Europos Sąjungos kontekste, nes doleris buvo ir vis dar yra pasauline rezervine valiuta, o ne išvestiniu fantiku, kaip mūsiškis euras.

Jei būtumėte tiesmukai paklausę šio mano smagaus šūkio kaip patarimo, tai būtumėte uždirbę po 6 eurocentus nuo vieno bakso:

Tik ten gal buvo daugiau mano įžvalgos apie trendą JAV ekonomikos prieš Europos Sąjungos, o ne jų valiutas.

* * *

Nes dabar taip sprendžiant iš vokiečių suintensyvėjusių durnysčių su tuo visiems ES brukamu “žaliu kursu“, kuomet gi kiek gudresni (ypač istoriškai komercijoje) olandai ir britai ketina atidaryti dar trejas atomines elektrines, ir netgi prancūzai paleisti porą naujų atominių blokų esamose elektrinėse (čia pirmininkauti pradėjusi Prancūzija kabina makaronus fricams, kad atominė energetika jiems irgi “žalia“), tai va vokiečiai prie savo esamos energetinės krizės dar ir tą “taikų atomą“ nusprendė nužudyti, spėriai uždarydami pas save tris atomines elektrines.

Aha, išties: “malkų laužui trūksta, tai užgesinsiu laužą ir taip pataupysiu – nu gal bus šilčiau“…

Bet vokiečiai niekada strateginiu mąstymu ir nepasižymėjo, kaip rodo du jų pradėti ir prapilti pasauliniai karai, kuriuos taip sėkmingai jie pradėjo iki įpusėjo – taip ir liko Fridricho Didžiojo laikų karybos suvokimo lygyje, kur dar batalionus gali efektyviai panaudoti, bet viskas, kas virš pulko ar bent brigados lygyje, tai sekasi jau tik su sėkmės veiksniu, o ne dėl strateginio valdymo gebėjimų.

Ir ne karyboje, o bendrai strateginiame netgi civilinių infrastruktūros objektų valdyme lygiai tas pats, ką akivaizdžiai mes pamatėme pernai, išsiliejus Reinui: betiesindami šimtmečiais (!) tą upės vagą taip ir nepasirūpino perteklinio bei nebesutilpsiančio į tą pačią vagą jau upės vandens nukreipimo kanalais į būtinas tam sausvages, jei ilgiau palytų (žr. apie tai mano išsamų įrašą Patreon su Terminator-2).

Apie atnaujintą anglies gavybą, aišku, Vokietijoje kalba jau išvis neina (tai neaišku, kodėl jų revanšistams taip dabar norisi iš lenkų atgal “savo“ Silezijos?), o ir NordStream2 paleisti yra baugu.

Nes realiai – tai jų pačių dujų importuotojai to padaryti neleidžia, fiksuodami dabar milžiniškus viršpelnius, kai parsidavinėja anksčiau nupirktas pigias dujas iš savo saugyklų brangiai, kadangi glušavoti europiečių technokratai, kaip nuostabūs kvailiai, nustatė sutartinį spot kainos režimą su Gazprom, ir dabar Gazprom pagal šitą principą džiugiai pasiruošęs vietoje prieš metus buvusios 4.8 dolerių kainos už MMBTu (t.y. 28.263682 m3 prie nustatytos temperatūros, maždaug 15C, arba lygu 1 dekatermui; arba 1 BTU yra 1 kūbinė pėda arba paminėti maždaug 28 litrai) papumpuoti jau pagal esamą dabar importo spot kainą po 28-31 dolerių.

Gavosi toks per metus, matote, 471% augimas, apie ką mūsų Independent terminalo aferistai tik pasvajoti gali (ir kas nereiškia, kad jums dujos atpigs):

Jei vokiečiai paskubomis prie tokių kainų paleis tą NordStream2 dujotekį, tai rusai jį galės jau vasarai ir uždaryti, nes bus tas atsipirkęs vos per keletą šio naudojimo mėnesių.

Šiaip ir Kazachstane dujos, kurios rusų perparduodamos į ES, vietos vartotojams iš esmės pabrango dvigubai, kad tokio kiekio net keturguba kaina europiečiai nebeįperka, tai smukusias pardavimo apyvartas kažkaip Nursultano žentui reikėjo susikompensuoti, ar ne?

Ir ne, paprotingėjant tų ES valdytojų, kurie studentaudami klykavo protesto demonstracijose už socializmą bei prieš “amerikietišką imperializmą“ bei “NATO lauk!“, aš tikrai nebesitikiu – šitos kvailystės gi jau ir pas mus diegiamos, nes mūsų “progresyvieji“ diegėjai ir jų šaikos diegai gali taip nudaigoti ne vieną mūsų pinigų milijoną tą žalią kursą bediegdami.

* * *

Gerokai blogiau mums, ko gero, tas faktas, kad Rusija sausio 10-tą dieną Ženevoje pradėjo tiesiogines derybas su JAV.

Kaip cituotas aukščiau Jake Sullivan ir sakė, bet JAV dabar savo reikalus tvarkosi, matote, ne per tarptautines institucijas, ir dar Europos likimą sprendžia be pačios Europos dalyvavimo.

Rusai, primenu, pareikalavo NATO sugrįžti į 1997-ųjų ribas, o mes NATO dalimi tapome gerokai po to urmu 2004-aisiais. Kaip minėjau rašydamas ir apie Kazachstaną, kalba dabar eina apie tai, ar rusų toji nubrėžiama raudona linija eis 30 km nuo mūsų sostinės į rytus už Medininkų (t.y. 2004-ųjų sienomis, nes vėlesni į NATO priimti albanai su šiaurės makedonais, sutikite, mums išties mažai terūpi), ar vis tik už Kalvarijos pakeliui link Suvalkų (t.y. kaip kompromisas už atiduotą Maskvai Kazachstaną bei parduotą Ukrainą 1999-ųjų siena, tad lenkai lieka NATO, juolab, kad dalį iš Europos ir Vokietijos išvedamo JAV kontingento priglaudė pas save pervadintame Trumpo forte).

Galime pas save, deja, dar šiemet pamatyti, kaip JAV karių kuopa randa priežasčių namo išvykti, suprask, sėkmingai jau atlikusi laikiną misiją (mūsų Konstitucija gi draudžia nuolatines kitų valstybių karines bazes Lietuvos teritorijoje).

O tas NATO čia priskirtas mums dislokuotų vokiečių, sulindusių iki ausų ruskiams į pasturgalį, kontingentas irgi išvyks, nes, žinote, jų “žalioji“ URM, pernai pasiūliusi pystelėti atominę bombą ant Kremliaus vietoje sankcijų, tai kažkaip santykius su Rusija atkurti siekiančio kanclerio dėka jau irgi nebematys priežasčių čia savo karių laikyti, kai nebelieka dabar dar ir jokio intereso vokiečių investicijoms, kuomet tie mūsų “ekonomikos strategai“ užsienio politikoje kariauja su Kinija, blokuojančia vokišką produkciją, turinčią lietuviškų komponentų.

* * *

Nors dar pernai iki šitos kvankų valdžios atėjimo, primenu, buvo kitaip, ką ir rašiau:

“Ir dar mane nuteikia pozityviai, kad Gitano Nausėdos mentoriumi, manau, yra vis tik buvęs LR Prezidentas “amerikonas“ Valdas Adamkus, o ne toji tulpinė trepsė, kuri per savo kadencijų dešimtmetį asmenine neapykanta paremtą kerštą prieš JAV pavertė ne tik autsaideriška Lietuvos užsienio politikos šerdimi, sugadindama ir santykius su mūsų sąjungininkais: ir tolimosiomis JAV, ir kaimynine Lenkija.

Liūdniau tik dėl to užsienio politiką turinčio vykdyti skudurėlio, kuris iš nusiraminimo kėdutės persėdo į diplomatijos šefo kėdę, neturėdamas nei asmeninių būdo, nei profesinių diplomatijai būtinų savybių. Todėl irgi labai didelių vilčių į akvariuminį ekselencijų nedėčiau, kai tas garsiosios pavardės nešiotojas, dar net nespėtas šio patvirtinti, jau suspėjo pasmirdėti lenkų valstybės vadovo pusėn.

Ciniškai žiūrint, tai gerai nors tiek, kad bent šis nomenklatūrščikas lengviau susišnekės dabar su tokiu pačiu nomenklatūrščiku Baltuosiuose Rūmuose.“

Deja, bet ne tik titulinis anūkas pasimovė ant JAV establišmento suplanuotos atpildo akcijos, bet ir bendrai valdantieji aršiai kariavo su jo ekselencija ištisus metus, taip efektyviai tą de facto nušalindami nuo bet kokios rimtesnės užsienio politikos strategijos formavimo.

Dėl viso savo toksiškumo šiam neleido netgi atkurdinėti gerų santykių su kaimynais lenkais ir latviais, nekalbant apie įtrauktą šaltąjį karą su Baltarusija, o visos pastangos pelnyti ukrainiečių simpatijas (turint omeny Gitano Nausėdos kalbą ukrainietiškai jų Radoje) tapo tik vemti verčiančių patyčių išsiliejimu mūsų purvasklaidoje.

Aš nemanau, kad šitas politinis trendas pasikeis ir šiais 2022-aisiais metais – ko gero, bus tik dar blogiau, nes neapykantos persunkta politika prie apsiaustos tvirtovės mentaliteto, kuomet kėdutes vis aktyviau ims braškinti netgi formali opozicija, tik labiau savo pasireiškimo aršumu pasieks tas toksines žemumas.

* * *

Bet dabar dera paminėti Europos glušių čempionate kartu su mumis besivaržiusius britus, ir kaip jiems sekėsi pernai toje jų naujojoje Brexitaniatrečioje dalyje čia.


PAPILDYTA 2022-02-18 PROGNOZE dėl JAV akcijų biržos “Blešionkę link Volstryto paspyrus“ čia