(Tęsinys, o pradžia – čia)
* * *
Ir būtent JAV mums dabar jau duoda netgi konkrečią datą, kuomet toji krizė jau atėjo, ir apie ką jau irgi rašiau.
Šia data dabar galima jau laikyti 2020-02-20, kuomet pramoninis pagrindinės pasaulio ekonomikos aktyvus įvertinantis Dow Jones indeksas drastiškai nukrito nuo 29’398.08 punktų dar vasario 14-tą taip per mėnesį kovo 20-tai jau iki savo išties antirekordinių 19’173.98 punktų po 2008-ųjų krizės nuosmukio žemumų, t.y. 10’224,1 punktu arba 34.78%:
Aš tik priminsiu, kad Didžiąją Recesiją sukėlusią 2008-ųjų rugsėjo 28 dieną Dow Jones indeksas krito tik 777.68 punktais, palyginus, o per 5 prekybos sesijas spalio 6-10 dienomis nukrito iš viso tik 1’874 punktų arba 18% – ir tai juk buvo didžiausias smukimas per savaitę tiek punktais, tiek ir procentais.
O dabar tai ką?
Nieko tokio? Ir toliau taip viskas tik puiku, nuostabu – ir išmeskite tuos savo indeksų svyravimus, jei jie išties čia mums “nieko neparodo“?
Tačiau jei pažiūrėsite į grafiką, tai toji duobė bus pasimačiusi irgi tik 2009-ųjų vasarį (kai jau ir pas mus atsibeldė anuomet ekonominis sunkmetis, mėnesį prieš tai riaušėmis prie Seimo pakeitęs ir finansų ministrus), po ko JAV akcijų kursas savotiškai pradėjęs kilti – taip labai panašiai matytumėte ir dabar (tad ir simboliškai laikytina 2020-ųjų ne kovo 20, bet vasario 20, kai smukimas prasidėjo, kaip šios “nepastebimos“ krizės pradžia):
Galima, aišku, ir numoti ranka į šį suvestinį JAV akcijų kainų rodiklį, kaip Dow Jones Industrial Average Index (tarp kitko, bet ir kitų svarbių fondų biržų indeksai judėjo 2020-aisiais labai panašiomis kreivėmis – žr. grafiką iliustracijoje žemiau), sakant, kad tas parazitinis ekonomikai FIRE sektorius užsiima tik spekuliacijomis ir machinacijomis, o prekes gamina gi realios gamyklos bei perka realūs žmonės realiomis kainomis realioje ekonomikoje:
Ir vis tik – finansiniame kapitalizme tokie rodikliai iki šiol atspindėjo, kiek šis bendrai finansinis kapitalas rinkoje taip išties įkainoja realios ekonomikos vertę ir realios ekonomikos perspektyvas.
Paprasčiau tariant, ekonomikoje parodo pelningiausią spredimą tarp alternatyvų:
- ar investuoti į apčiuopiamą ir konkrečią gamybą, nes tikiesi pelno iš dividendų bei akcijų kurso pakilimo;
- ar gal paspekuliuoti fantikais tarsi kazino tik per menamą taip vadinamą kokią nors kriptovaliutą.
Ir todėl taip pat pelnytai paklausite: o tai kuo aš čia dabar nepatenkintas, ir kur čia toji krizė, jei jau atgal atšoko į viršų akcijų kainų kursai ir biržų indeksai JAV?
O kalbu apie JAV, nes, kas užsimiršę su bitkoinais, eurais bei kitokiais fantikais, tai JAV doleris yra pasaulio ekonomikos vertės matas kaip rezervinė valiuta, todėl JAV ekonomikos indikatoriai yra ir pasauliui vis dar koordinačių sistema, vertinant ir lyginant kitų šalių ekonomikas.
Nes gerokai svarbiau priežastis, kodėl pagaliau nuo tada šie biržų indeksai staiga pradėjo kilti – nes jokia krizė tądien anaiptol nesibaigė.
* * *
Priežastis banali, ir dabar vis dažniau žvairų monetaristų įvardinama kaip visuotinės infliacijos kaltininkė – tai masė piniginių vienetų, anksčiau vadintų doleriais, kurie buvo pagal seną neoliberalios ideologijos paprotį ekonomikoje Fed (JAV “centrinio banko“) taip tiesiog padalinti komerciniams bankams, tikintis, kad tie investuos į realią ekonomiką, atgaivindami visuminę pasiūlą, ir netgi vyriausybės (ir kitų šalių vyriausybių) tiesiog imti dalinti namų ūkiams, prisidengus savo paspirgusį politikų pasturgalį socialine parama visiems nukentėjusiems nuo diktatoriškai įvestų pandemijos priemonių, taip pasekoje šiais “malūnsparniniais pinigais“ irgi tikintis sukelti visuminį vartojimą.
Galima nemėgti finansininkų dėl kokių nors kairuoliškų ar marksistinių savo nusistatymų (“okupuojam volstryyyyyyyytąąąąąą!“), bet tikrai durneliais (kuo yra tik jų kalbančios kojinės ir visokie statytiniai politikoje, kaip save pas mus taip vadinantys šaika) – tai jau jų laikyti nederėtų.
Nes tie bendriniai kapitalistai bankininkai jokiems bendriniams kapitalistams pramonininkams to bendrinio kapitalo vardan bendrinių vartotojų poreikių tenkinimo nedavė – o tiesiog biržose išsikeitė gautus iš vyriausybių per centrinius bankus savo makulatūra tampančius fantikus į akcijas.
Nes fantikai padengti tik vis labiau nuvertėjančiu ir lemingų minios pakeičiamų politikų “garbės“ žodžiu, kai vertybiniais popieriais laikomos akcijos vis dar suteikia teisę į įmonės nuosavybės atitinkamą dalį.
Beje, irgi sparčiai nuvertėjančios gamybinės (t.y. produktus kuriančios) nuosavybės, kaip tą irgi jau rodo neatsiliekantys nuo vartotojiškos kainų pasiutpolkės ir pramoninės infliacijos indeksai ne tik JAV.
* * *
Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas visa apimtimi iškart buvo publikuotas 2022-03-16, ir dėkoju dar balsuojantiems savo pinigais per PayPal!
PAPILDOMAI – vakarykštė Šiaulių RS2 radijo Laimonto Diniaus vedama laida “Sinkopės“ (ir aš ten buvau, optimizmu prekiavau – du už trijų kainą):
Komentarų: 8
Comments feed for this article
2022-05-20 07:31
IRA-landija, kur laimi Sinn Fein (5/5) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] išteklius išsitąsyti – kaip dabar ES yra JAV finansiškai melžiama karvute, sprendžiant vis aštrėjančias stagfliacijos problemas pačiose JAV europiečių esamų finansinių aktyvių ir būsimos ekonominės gerovės sąskaita, kartu jau […]
2022-05-30 07:30
Verslo sąnaudų struktūra – ant pirštų (1/4): nykštys | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] (užtenka ir 165 komentarų šiam momentui prie to ankstesniojo įrašo ta tema), o va nuo 2020-02-20 jau pasaulyje prasidėjusiu (ne, ne nuo šių metų vasario 24-osios!) ekonominiu sunkmečiu apsaugoti nuo kvailysčių tuos, […]
2022-06-13 08:01
Vėl kyla ne tik maisto kainos – ir kas daroma bei padaroma? (2/2) | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] Aš kaip “anarchistas“, aišku, pasiūlysiu ir vėl tam naglams snukiui Trišalėje taryboje, kuris apsimeta klaidingai vadinama valstybe, vis tik susimažinti savo plėšikiškus apetitus – mūsų verslas ir mūsų darbo jėga išties per daug sumoka visų pajamų mokesčių nuo darbo, o ir likusios po to namų ūkių disponuojamos pajamos drastiškai sumažinamos infliacijos bei papildomų mokesčių per pastaruosius keletą metų ekonominės krizės (taip, ji prasidėjo kaip ir žadėjau grumpy dzūkui™ jau 2020-02-20 – rašiau apie tai!). […]
2022-07-06 09:10
Neeilinis eilinis Buffalo de Bilas (4/4): “nekaltas“ indoktrinavimas? – Seiikan © 誠意館
[…] Jam taip gyvenant baltųjų rajone Niujorke, kur jis savo akimis matė ankstesnių buvusių gyvenimo standartų smukimą savo socialiniame (baltaodžių) rate, kuomet tas ekonominis sunkmetis prasidėjo gi ne dabar prie įvestų (iš esmės – taip sau) antirusiškų sankcijų dėl karo Ukrainoje, bet pasireiškė dar pandemijos metu nuo 2020-02-20, kuomet drastiškai smuko pramoninis Dow Jones indeksas. […]
2022-07-11 07:31
Raudonasis pusmetis fondų biržose | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] pažiūrėkime, kas vyko per pastaruosius penketą metų, ir kodėl aš dar anksčiau rašiau, kad tikroji krizė pasaulio ekonomikoje išties prasidėjo nuo JAV, kaip įprastai, dar […]
2022-08-01 07:32
Karas dėl Taivanio atidėtas iki…? | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] bandoma užslėpti ar atvirai neigti įsibėgėjanti stagfliacija juk prasidėjo dar prieš dvejus metus 2020-02-20, ką rašiau, o ne “per prakeiktą Putiną“ tik dabar ar, naiviai tikintis, gal ir neprasidės (sic!), nes […]
2022-08-29 07:32
Elektroliberalizmas: išlaisvintos elektros nelaisvėje | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] šioji ekonomikos krizė, kaip jau irgi esu gerokai anksčiau rašęs, prasidėjo ne šiemet nuo vasario 24-osios ir tikrai ne dėka JAV Miegaliaus Džo gaujos pasekėjų, kurie praturtinę […]
2022-12-19 07:31
Tos krizės jau nebebus – nelaukite! | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] 2020 pradžioje (prezimentas čia skarbonkę paspyrė iki rinkimų, tačiau Dow Jones indeksas, kaip minėjau, pystelėjo žemyn rekordišką kiekį apskaitinių vienetų jau 2020-02-20, ir MAGA architektui fantikais tą savo […]