(Tęsinys, o pradžia – čia)

* * *

Ir būtent JAV mums dabar jau duoda netgi konkrečią datą, kuomet toji krizė jau atėjo, ir apie ką jau irgi rašiau.

Šia data dabar galima jau laikyti 2020-02-20, kuomet pramoninis pagrindinės pasaulio ekonomikos aktyvus įvertinantis Dow Jones indeksas drastiškai nukrito nuo 29’398.08 punktų dar vasario 14-tą taip per mėnesį kovo 20-tai jau iki savo išties antirekordinių 19’173.98 punktų po 2008-ųjų krizės nuosmukio žemumų, t.y. 10’224,1 punktu arba 34.78%:

Aš tik priminsiu, kad Didžiąją Recesiją sukėlusią 2008-ųjų rugsėjo 28 dieną Dow Jones indeksas krito tik 777.68 punktais, palyginus, o per 5 prekybos sesijas spalio 6-10 dienomis nukrito iš viso tik 1’874 punktų arba 18% – ir tai juk buvo didžiausias smukimas per savaitę tiek punktais, tiek ir procentais.

O dabar tai ką?

Nieko tokio? Ir toliau taip viskas tik puiku, nuostabu – ir išmeskite tuos savo indeksų svyravimus, jei jie išties čia mums “nieko neparodo“?

Tačiau jei pažiūrėsite į grafiką, tai toji duobė bus pasimačiusi irgi tik 2009-ųjų vasarį (kai jau ir pas mus atsibeldė anuomet ekonominis sunkmetis, mėnesį prieš tai riaušėmis prie Seimo pakeitęs ir finansų ministrus), po ko JAV akcijų kursas savotiškai pradėjęs kilti – taip labai panašiai matytumėte ir dabar (tad ir simboliškai laikytina 2020-ųjų ne kovo 20, bet vasario 20, kai smukimas prasidėjo, kaip šios “nepastebimos“ krizės pradžia):

Galima, aišku, ir numoti ranka į šį suvestinį JAV akcijų kainų rodiklį, kaip Dow Jones Industrial Average Index (tarp kitko, bet ir kitų svarbių fondų biržų indeksai judėjo 2020-aisiais labai panašiomis kreivėmis – žr. grafiką iliustracijoje žemiau), sakant, kad tas parazitinis ekonomikai FIRE sektorius užsiima tik spekuliacijomis ir machinacijomis, o prekes gamina gi realios gamyklos bei perka realūs žmonės realiomis kainomis realioje ekonomikoje:

Ir vis tik – finansiniame kapitalizme tokie rodikliai iki šiol atspindėjo, kiek šis bendrai finansinis kapitalas rinkoje taip išties įkainoja realios ekonomikos vertę ir realios ekonomikos perspektyvas.

Paprasčiau tariant, ekonomikoje parodo pelningiausią spredimą tarp alternatyvų:

  • ar investuoti į apčiuopiamą ir konkrečią gamybą, nes tikiesi pelno iš dividendų bei akcijų kurso pakilimo;
  • ar gal paspekuliuoti fantikais tarsi kazino tik per menamą taip vadinamą kokią nors kriptovaliutą.

Ir todėl taip pat pelnytai paklausite: o tai kuo aš čia dabar nepatenkintas, ir kur čia toji krizė, jei jau atgal atšoko į viršų akcijų kainų kursai ir biržų indeksai JAV?

O kalbu apie JAV, nes, kas užsimiršę su bitkoinais, eurais bei kitokiais fantikais, tai JAV doleris yra pasaulio ekonomikos vertės matas kaip rezervinė valiuta, todėl JAV ekonomikos indikatoriai yra ir pasauliui vis dar koordinačių sistema, vertinant ir lyginant kitų šalių ekonomikas.

Nes gerokai svarbiau priežastis, kodėl pagaliau nuo tada šie biržų indeksai staiga pradėjo kilti – nes jokia krizė tądien anaiptol nesibaigė.

* * *

Priežastis banali, ir dabar vis dažniau žvairų monetaristų įvardinama kaip visuotinės infliacijos kaltininkė – tai masė piniginių vienetų, anksčiau vadintų doleriais, kurie buvo pagal seną neoliberalios ideologijos paprotį ekonomikoje Fed (JAV “centrinio banko“) taip tiesiog padalinti komerciniams bankams, tikintis, kad tie investuos į realią ekonomiką, atgaivindami visuminę pasiūlą, ir netgi vyriausybės (ir kitų šalių vyriausybių) tiesiog imti dalinti namų ūkiams, prisidengus savo paspirgusį politikų pasturgalį socialine parama visiems nukentėjusiems nuo diktatoriškai įvestų pandemijos priemonių, taip pasekoje šiais “malūnsparniniais pinigais“ irgi tikintis sukelti visuminį vartojimą.

Galima nemėgti finansininkų dėl kokių nors kairuoliškų ar marksistinių savo nusistatymų (“okupuojam volstryyyyyyyytąąąąąą!“), bet tikrai durneliais (kuo yra tik jų kalbančios kojinės ir visokie statytiniai politikoje, kaip save pas mus taip vadinantys šaika) – tai jau jų laikyti nederėtų.

Nes tie bendriniai kapitalistai bankininkai jokiems bendriniams kapitalistams pramonininkams to bendrinio kapitalo vardan bendrinių vartotojų poreikių tenkinimo nedavė – o tiesiog biržose išsikeitė gautus iš vyriausybių per centrinius bankus savo makulatūra tampančius fantikus į akcijas.

Nes fantikai padengti tik vis labiau nuvertėjančiu ir lemingų minios pakeičiamų politikų “garbės“ žodžiu, kai vertybiniais popieriais laikomos akcijos vis dar suteikia teisę į įmonės nuosavybės atitinkamą dalį.

Beje, irgi sparčiai nuvertėjančios gamybinės (t.y. produktus kuriančios) nuosavybės, kaip tą irgi jau rodo neatsiliekantys nuo vartotojiškos kainų pasiutpolkės ir pramoninės infliacijos indeksai ne tik JAV.

* * *

(kita dalis – bus čia)


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas visa apimtimi iškart buvo publikuotas 2022-03-16, ir dėkoju dar balsuojantiems savo pinigais per PayPal!

PAPILDOMAI – vakarykštė Šiaulių RS2 radijo Laimonto Diniaus vedama laida “Sinkopės“ (ir aš ten buvau, optimizmu prekiavau – du už trijų kainą):