Pačios bendrovės mums pranešama, kad (paėmiau šią konkrečią citatą pradžiai iš Respublikos “1 sakiniu“ rubrikos, bet tam ir duodu nuorodą susipažinti su pradiniu šaltiniu):

“Lenkijos naftos koncerno Orlen valdomos Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovės Orlen Lietuva grynasis nuostolis antrąjį ketvirtį siekė 209 mln. USD (rugpjūčio 5 d. kursu – 204,4 mln. Eur) ir buvo 17,1 karto didesnis nei pernai tuo pačiu metu, kai patirtas 12 mln. USD nuostolis.“

Sakyčiau, lenkai savo šiam Mažeikių Naftos pirkiniui turi arba labai prastus vadovus, arba tikrai labai gerą buhalterę.

* * *

Pusei sumos toks banku apsimetantis šviestuvų salonas Luminor netgi paskolą davė – remontas gi reikalauja pinigėlių, o iš kur jų kasoje paimsi, kai dirbi tik į nuostolį?

Šiaip dar anuomet nenužudytas buvęs Mažeikių Naftos vadovas, labai įkyriai zyzęs iš irgi dar anuomet nepasimirusio premjero AMB galimybės nukniaukti prichvatizuoti kaip visiems “padoriems funkcionieriams“ (sic!) šį tuomet dar valstybinį objektą, tai yra prasitaręs viešai, kad ši naftos perdirbimo gamykla negali iš principo dirbti nuostolingai, nes už kiek pirkai, už tiek rinkoje, kurioje esi monopolistu, ir parduodi, užsimetęs banalų antkainį.

O antkainis gali tapti visiškai nekukliu, jei įmonė privatizuojama, tad “ne valstybės bobų reikalas“, bet rinka monopoline ir toliau išsaugoma.

Įmonė dabar privati?

Privati. Tad tikrai – koks PIŠ ir kitų jos pimpačkiukių reikalas, kaip ten su srautais ir finansais!

Ypač, kai įmonė turi, matau, tikrai gerą vyr. buhalterę, kad kaip prie velionio minėtojo funkcionieriaus dirba tik į nuostolį, nepaisant to, kad kartu dažnai yra ir didžiausia mokesčių mokėtoja į šalies iždą.

Nors čia šiaip tuos milijonus tai susimokate tik jūs kaip galutinis vartotojas, bet jūsų indėliu joks pyarščikas nepraleis progos pasigirti kaip savu.

* * *

Kalbant gi apie įmonės vadovus, tai tie šaunuoliai nei kiek nepolitikuoja, tačiau rusišką naftą nuo balandžio pirkti nustojo – sako, nenori problemų, kad dėl jų verslo sprendimų nukentėtų per politines vietos sankcijas (pakalbėkime dabar apie “žemą“ politinę riziką Lietuvoje užsienio investicijoms, aha).

„Kas dėl Rusijos naftos, mes ruošiamės, pasirengėme ir turime diversifikuotą tiekimą, taigi nematome galimybės toliau naudoti rusišką naftą Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje”,pirmadienį dar balandžio 25-tąją Vyriausybėje po susitikimo su Lietuvos premjere ir energetikos ministru teigė [PKN Orlen prezidentas] Daniel Obajtek.

Galimybę tai jūs, aišku, turite, ir jūsų gamybos technologijos būtent tai sieringai rusiškai Urals tipo naftai pritaikyta, kaip klykauta mums anąkart, kai pigiau buvo dar amerikiečių atsibogintas tanklaivis iš Venesuelos, duodantis dar ir 15% didesnę produktų išeigą iš žaliavinės naftos, tačiau reikėjo stabdyti to meto korumpuotų valdininkų ir jų babuiniškų šeimininkų nešvarų biznelį (jei deminutyvas tinka prie milijoninių nelegalių pajamų) mūsų sąskaita, prasukant tiekimus tik su rusiška nafta.

Tuomet tam tiko ir avarijos su naftos išsiliejimais Būtingės terminale, ir naftotekių uždarinėjimai, ir bėgių ardymai, ir mazuto refinerijos sprogimas prieš pat šildymo sezoną (tyrė diversiją tuomet ne ko kito, o tokio durkart didvyrio Gedimino Kirkilo komisija, kurios tikslas ir buvo nieko nerasti), ir Vyriausybės paskirto valdybos nario isterikavimai Mažeikių Naftos valdyboje, kuris atvirai blokavo vadovų sprendimus (argi tai įdomu STT, VSD arba FNTT?), ir netgi labai nerafinuoti rusų diplomato Lenkijoje grasinimai amerikiečio vadovo šeimai, kuris vaikus turėjo išsiųsti kuo toliau nuo šito mafijinio krašto.

Aha, “nedirbau“ aš tada jokiame diplomatinio saugumo skyriuje jokiems gosdepiniams amerikiečiams ir apie pastarąjį atvejį tikrai nieko nežinau, kaip ir nesiūlė man netgi tapti Mažeikių Naftos saugumo vadovu – bet neužilgo tada “reikalas išsisprendė“ perdavus viską “teisingam“ rusų oligarchui, vėliau tėvynėje nuteistam už aferas ir sukčiavimus, o amerikiečių bendrovės Williams vadovams ir investuotojams spjovus į šitą užmačią turėti kokius nors verslo reikalus su mūsų čiabuvių genčių vadukais.

Na, o dabar, tai maža to, dar ir lenkai čia pradėjo ilgai truksiantį ir brangų įmonės remontą – labai “laiku“, turint omeny įvestas sankcijas rusiškiems angliavandeniliams ir vasariškus poreikius visiems važinėti atostoginėms išvykoms su reikalu ar be, bet tikrai ne elektriniais paspirtukais.

Nors gal išties reikalas tam pribrendęs – ką aš galiu apie tai žinoti, o lenkams ten nepablatu dirbanti, o gal jau ir dirbusi, ponia Silvija Skvernelienė jokio PR ta tema nėra padariusi (ir juolab, kad ten atstove spaudai dar iki šios juk dirbanti yra Kristina Gendvilė, piktūnai jūs!).

* * *

Vis tik savo pranešime tinklapyje AB Orlen Lietuva iš anksto džiūgauja, kad po remonto:

“Įgyvendinus šį projektą galėsime gaminti vertingesnius naftos perdirbimo produktus, padidinsime bendrovės pelną ir sustiprinsime jo stabilumą.“

Tai tie “vertingesni naftos perdirbimo produktai“ yra apie ką?

Vietoje Urals bus naudojama brangesnė (nu tai vertingesnė!) nafta? Iš kur? Šviesioji iš JAV ar Brent iš OPEC+?

Pelnas kame didės?

Išsimetate, grubiai tariant, sieros filtrus, reikalingus rusiškai Urals naftai, tai kaip ir savikaina mažėja ir pelnas dėl to didėja, ar antkainį didesnį užsimesite, nes dabar dar ir į sąnaudų struktūrą įsiskaičiuos pasiimtos paskolos?

O stabilumas pasižymės kuo?

Plukdomais tanklaiviais vietoje pumpuojamos naftos vamzdynais, nes jokie sorošėkai valdžioje neužsuks primityviai savo įgaliojimais piktnaudžiaudami to čiaupuko? Kur savikaina mažesnė, tanklaiviu ar naftotekiu, klausti nereikia?

Matote, man kaip ir jūsų verslo ypatumai bei tas veikimo būdas ir vadybos sprendimų priėmimo logika būtų nesvarbu, jei nereikėtų už jūsų perparduodamą produktą degalinėse vis daugiau mokėti, kuomet pasaulinė naftos kaina ir toliau stabiliai krenta.“

* * *

Ir kris dar, net jei OPEC+ realiai neišgali padidinti gamybos apimčių, o šio naftos kartelio šalys nesubega net išpildyti gavybos kvotų – tiesiog ateina ne cikliška ekonominė krizė, bet struktūrinė ir sisteminė neoliberalios ekonomikos krizė.

Kitaip tariant, JAV šūdokratų ir mūsų bankinių propagandonų paikai ignoruojama totali recesija, turintį visus mano anksčiau aprašytus ir išpranašautus stagfliacijos požymius, per kurią ne tik nebus jokio sugrįžimo į mieląjį vakar dienos pasaulėlį, o ir faktiškai bus naikinama dabar vidurine save laikanti klasė, virstanti, geriausiu atveju, tik naujaisiais varguoliais™.

Tokie rinkoje nėra vartotojais, tad ir degalų jiems tiek nebereiks (taip rinkoje mažės paklausa), nepaisant net žaliojo kurso, kuris jau dabar dar pasireiškia tokiais absurdais kad ir Vokietijoje, kuomet žalieji skatina atidarinėti jau vėl anglimi kūrenamas elektrines, kurių energiją turėtų vartoti visokie turčių žaisliniai elektrokarai bei nuskurusio hipsteryno paspirtukai.

O ir šiaip mūsų sorošėkų šaika nusprendė primestais jiems kvailiojimais dar ir atimti iš provincijos varguolių galimybę važiuoti savo trantais į darbą ar bent rajono centrą būtinų reikalų tvarkytis, kuomet visuomeninis transportas seniai kaip klasė yra sunaikintas (iš rajono centro aš net į apskrities centrą į darbą juo negalėčiau važinėti – fiziškai tokio nėra, nepaisant dar turimo geležinkelio ir nuolat lopomų plentų!).

Tai lenkiškų vadovų kvailo optimizmo dėl didesnių pardavimų apimčių tonomis aš gal neturėčiau – anuomet per stagfliacinę 70-ųjų krizę net automobilių gamintojai perėjo prie mažiau degalų imlių variklių pardavinėjimų vietoje ankstesnių kibirasiurbių.

* * *

Ir dar nesirūpinčiau labai, jei ne tas faktas, kad didmeninė degalų rinka Lietuvoje yra monopolizuota, todėl pardavimų pajamų kritimas, krentant dėl sumažėjusios paklausos parduodamam kiekiui, juk paprastai tokiais atvejais, kuomet faktiškai nėra realiai veikiančios kainų kontrolės institucijos, būna kompensuojamas didesniais antkainiais dar išgalintiems susimokėti už tą būtiną produktą.

O taip, tada vadovai galės jau girtis didesniais pelningumo rodikliais, bet aš ir vėl kažkaip nesu linkęs finansuoti iš savo varganos kišenės tas jų pagyras.

Kad mūsų kvaištelėjusi bobiausybė nors truputį tam turėtų intelektinių pajėgumų pasvarstyti apie tolimesnes šio trendo pasekmes namų ūkiams ir smulkiam bei vidutiniam verslui, o su tuo ir šalies ekonomikai, tai aš neturiu jokių objektyvių priežasčių tokiam optimizmui kaip nors čia išreikšti – galop, tai jūs savo mokesčiais apmokate visus valdininkų ne tik tarnybinius ir asmeninius važinėjimus, bet ir kitas jų kvailiones.

Jei tik kalbančia kojine Gedimino 11 vapsinčiai PIŠ su savo bobelėmis (abiejų lyčių) net nerūpi vartotojų kainų drastiškas augimas (antai LSD nesugebėjo infliacijos net į savo grafiką sutalpinti), o ir šiaip yra nebeslepiama ir atvirai demonstruojama neapykanta bei kerštavimas “runkeliams“, tai kodėl manote, kad kokia nors dabartinė valdžia ar apsimetanti opozicija turėtų domėtis jūsų perkamų degalų kainomis ir jų augančia dalimi namų ūkių ir verslo sąnaudų struktūroje?

Tai rinkėjas JAV prieš eidamas balsuoti užsuka pažiūrėti į kainų švieslentę degalinėse, o Lietuva jums ne JAV, kaip ir mirusioje respublikoje jūs nesate joks rinkėjas.

Susimokėk ir važiuok iš čia!


Ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas buvo publikuotas 2022-08-06, ir dar dėkoju atskirai pabalsuojantiems savo pinigais per PayPal!