(Tęsinys)
Į šią seriją kartkartėmis būtinai įterpsiu po įrašą kitokia tema, jei tik kas verta mano aptarimo atsidurs akiratyje.
Pradžia čia, o kam norisi prisėdus perskaityti viską iškart arba tokiomis apimtimis, kuriomis pačiam norisi, tai prašome į Patreon, kur viskas yra jau dabar nuo 2023-01-28 publikuota – ir tuomet dėkoju, kad atsilyginate tokiu būdu už mano triūsą.
Šios distributizmo ideologijos pagrindu išties yra RKB popiežiaus Leono XIII 1891-ųjų metų enciklika Rerum Novarum, kuriame šis atkreipė dėmesį į sunkią darbininkų klasės padėtį (ką marksistai jau yra padarę gerokai anksčiau, tuo pačiu pasišaudami pavadovauti tos santvarkos pakeitimui ir proletariato diktatūros sukūrimo labui!), tarsi taip polemizuodamas su paminėtu radikaliu marksistų siūlomu kapitalizmo problemos sprendimo būdu (t.y. “proletariatas – buržuazijos duobkasys“ © bei “nu ir davaj kokią revoliuciją padarom!“) per tuos ekonomikoje esamus antagonistinius (!) kapitalo ir darbo santykius.
Kaip ir vėlesnė jau popiežiaus Pijaus XI 1931-ųjų metų enciklika Quadragesimo Anno, padėjusi pagrindus krikščioniškai demokratiškos (krikdem) politikos atsiradimui (ir dar tokia svarbi jo detalė – pastarasis yra ir Vatikano valstybės įsteigėjas, tad suvalstybino kaip politiką dvasinio parapijiečių paganymo veiklą).
Tokiu būdu būsimasis ir įsteigtasis tas vadinamas bendrinis Vatikanas tarsi pasiūlė gerokai “demokratiškesnę“ ir “humaniškesnę“ problemos sprendimo doktriną (kas truputį iš esmės yra toks oksimoronas, turint omeny RKB hierarchinę struktūrą ir dvasingumą vietoje žmogiškojo materialumo, dar prieš šimtmetį kitą vyravus kūno marinimo kultui – linkėjimai čia kreiviams iš Opus Dei!) kaip atsvarą radikaliosioms ideologijoms – t.y. kraštutinės kairės politikos komunizmui ar netgi valdžios nepripažįstančiam anarchizmui bei kraštutinės dešinės politikos fašizmui ar netgi atitinkamai anarchistiniam liberalizmui, pavadintam libertarizmu.
Kas vėlgi ironiška, bet jau sekantis popiežius Pijus XII atvirai simpatizavo juk ir fiureriui Adolfui Hitleriui bei italų ir vokiečių (teatleidžiai ispanai su airiais ir kita ziguojančia smulkme…) fašistams, taip labai švelniai tariant, net jei tuometinėje Europoje tai ir buvo visuotinis comme il faut, nes valdančioji Europos buržuazija niekuomet net neslėpė savo nuoširdžios neapykantos Rusijoje nugalėjusiems komunistams, o va europinis nacional-socializmas juk buvo laikomas labai progresyvia ideologija (visiškai kaip dabartinė “tolerastija“), kadangi veikė taip “vardan tautos ir jos gerovės“ (aha, ein Volk, ein Reich…), kaip sakė toji iškaba būsimųjų nacistų, labai taip “demokratiškai“ įsivedusių fašistines santvarkas savo civilizuotose šalyse.
Ir ant kurių, nesibodėjusių po to pradėti masinį genocidą, kareiviškų diržo sagčių puikavosi tikrai labai jau “krikščioniškas“ užrašas Gott mit uns – “Dievas su mumis“, kurį mes čia dar nuo Pilėnų laikų pamename buvus ir ant kryžiuočių kalavijų.
Teutonų palikuonims – Jėzus visada su jais (iš vikės)
* * *
Pastebėsiu, kad minėtasis Vatikanas buvo įsteigtas ir toji antroji “krikdemiška“ enciklika paskelbta gana įdomiu istoriniu laikotarpiu, žiūrint per konspiracines teorijas apie pasaulinę užkulisinę “vyriausybę“ (jau paminėtieji visokie tamplieriai, masonai ir kitokie iliuminačiai, be abejo).
Jei taip paprasčiau, tai kuomet tradicinę arba “juodąją“ aristokratiją (t.y. valdančią žemės gamybinį veiksnį ir gyvenančią iš rentų – nedarbinių pajamų iš nekilnojamo turto) nustūmė Vakarų valstybėse įsitvirtinęs valdžioje bankininkų ir finansininkų “liberalusius“ elitas, gyvenantis iš kintamo kapitalo veiksnio (iš čia – ir sugalvotas pavadinimas tai politekonominei sąrangai kaip kapitalizmui), siekiančio sukurti per užvaldomas natūralias arba sukuriamas dirbtines monopolijas sau taip vadinamą jau ekonominę rentą.
Kas politekonomikos požiūriu yra išties klaikiai juokinga, nes būtent klasikiniai liberalai (Adam Smith, David Ricardo et al) juk kovojo su šiomis ekonominėmis rentomis, skirtingai nuo tokiais apsimetančių neoliberalų, kurie visur rinkose siekia tas rentas sukurti (tik sau, be abejo)!
Ir kas šitam globalistiniam ir vyraujančiam naglosaksų kapitalui galutinai jau pavyko po Antrojo Pasaulinio karo (dar viena ironiška paralelė – susivienijus anglosaksų buržujams gi su komunistais ir karą laimėjus prieš fašistus…), taip suformavus nuo 1944 metų Bretton-Woods esamą finansinę pasaulio sistemą.
Štai todėl šiame kontekste jūsų nebeturėtų stebinti po to sekęs tą karą, atrodytų, gi laimėjusios britų imperijos išformavimas – juk konservatyvioji aristokratija su ta imperine sistema trukdė ne tik prekybos globalizacijai ir darbo pasidalinimo specializacijai bei jo fragmentacijai, kaip ir FIRE sektoriaus parazitų įvykdytai totaliai “išsivysčiusių“ ekonomikų finansizacijai.
Čia vėl ryškiausias pavyzdys yra Britanijoje, kur šią globalistinę politiką galutinai jau įdiegusi iš bakalėjininkų (t.y. smulkiosios buržuazijos socialinės klasės) kilusi Margaret Thatcher, vykdžiusi savo Kabineto ekonominę politiką, parankią ne tik torių finansininkams (taip prie jos pramonine iki tol buvusi Britanija iš eksportuojančios šalies tapusi jau importuojančia), bet ir savotiškai įgyvendinusi distributizmo idėją apie tą masinį smulkiųjų privatininkų klasės sukūrimą, įvykdant ne tik nacionalinių įmonių privatizavimą (fabrikantai taip tapo finansininkais, kaip ir finansininkai užvaldė fabrikantų aktyvus kaip nebe nuosavybėje apriboti bankininkai per kreditavimą, o tiesiogiai kaip “investuotojai“), bet ir komunalinio būsto privatizavimo bei smulkaus verslo kaip save įdarbinančiojo programas (taip vadinamų white van men vairuotojų kategorija, kurie Britanijoje išties yra visokie “meistriukai“, o ne mūsų dar pamename nutrūktgalviai “mikrūškių šumacheriai“ – maršrutinių taksi vairuotojai).
Jei sakysite, kad dabar dėl Geležinės Margošos smulkiųjų privatininkų jums kilęs toks tarsi deja vu jausmas, tai – sveiki atvykę į mūsų, atrodytų, jau pergyventus Linksmuosius 90-uosius!
Taip, nesuklydote, nes naglosaksų 90-ųjų pradžiai ir šita primesta naratyvinė idėja kaip “visuotinio gėrio“ mūsų tautiečių sąmonėje kuo puikiausiai prigijusi – pagal tautinį mentalitetą godžių, šykščių ir pavydžių riestanagių “naujųjų buožių“. Ir dabar kvykauja ne tik proverbiniame “spekuliantų“ Kaune tarsi prisukami apelsinai, vos paleidus tą jų mechanizmą apie smulkius versliukus ir – tik duok ką nors “prichvatizuoti“: čekiniai būstai, kilojama žemė, ir dabar jau “kompensaciniai“ miškai, ir po ko, neabejoju, bus užsigrobti likę vandens telkiniai, keliai ir t.t.
O va manęs už tai nestebina tuomet antrą iš eilės pasaulinį karą prapylusių vokiečių, kur juk viena iš esminių politikos jėgų yra būtent krikdemai, pavertimas tokiu laimėjusių Vakarų gamybiniu priedu (ką reiškia “eksportinė ekonomika“ globaliame pasaulyje?), kaip ir analogiškai tą karą pralaimėjusių japonų.
Nes nebuvo tuomet dar jokių Made in China – Europoje krapštukais iki pat reigonomikos pradžios ir Plaza Accord “vergavo“ vokietukai, o iki visuotinės kokybės “religijos“ įdiegimo japoniukai buvo tų patyčių objektu dėl piguvos ir šlamštuvos.
* * *
Šis naglosaksų brukamas neoliberalizmas (skirtingai nuo liberalizmo, šis “laisvą rinką“ daro parankia monopolijų ir FIRE naudai – tad Karl Marx prakeiksmas dėl taip susinaikinančio save kapitalizmo įgavo savo bėgius), minėtiems vokiečiams galimas to pasekmes visuomenėje kompensuojant bent jau krikdemiškomis (nes kitose leftistinėse ir laisvamaniškose europinėse šiaurinėse protestantiškose šalyse tą vykdę faktiškai mutavę darbiečiai treidjunionistų palikuonys euro-socdemai, kuriems tas marksizmas ir katalikiškasis distributizmas juk yra visiškai svetima doktrina) socialinėmis priemonėmis: nedarbo draudimas ir finansinė parama būsto įsigijimui, nemokama visuotinė medicina, nemokamas ne tik vidurinis, bet ir aukštasis švietimas, valstybės mokama senatvės pensija, įvairios socialinės dotacijos ir pan.
Ir taip dabar šį socialinį paketą palyginkite su tuo, kad amerikietis visa tai iš esmės priverstas pirkti pats privačiai, įskaitant net ir mums čia įprastinį tarsi savaiminę duotybę (nepaisant prakeikto kubilinio PSD!) sveikatos draudimą, nes jei polisas to nenumato, tai net susimoka už greitosios pagalbos išsikvietimą. Ir tas mūsų europiniams leftistukams isteriją sukelianti JAV Konstitucijos antroji pataisa bei visuotinis JAV piliečių apsiginklavimas – tai juk nepilnos ir dažnai stokojamos policijos paslaugos kompensacinis mechanizmas tokiomis pačiomis privačiomis priemonėmis, siekiantis dar Laukinių Vakarų užkariavimo laikus, o ne amerikiečių nepriklausomybės kovą prieš britus.
Taip užsitęsė iki pat 1980-ųjų pirmos pusės, kuomet jau visą prieš tai buvusį dešimtmetį stagfliacijos purtyta JAV (konkrečiai tą agresyvią antisovietinę geopolitiką įkūnijęs “kaubojus“ JAV prezidentas Ronald Reagan) nukreipė jų prižiūrimus globalius Vakarus į stagnaciją (nors kelių procentų BVP augimas per metus išties būdingas išsivysčiusioms valstybėms, ir ekonominės problemos išties glūdėjo ne šioje “stagnacijoje“!) pradėjusios smigti ir išeities iš to nerandančios (Kosygino-Lybermano reformos buvo faktiškai sabotuotos) SSRS kontroliuojamos viso soclagerio išteklių išgrobstymui (pvz. Lenkijos socialistinės ekonomikos pakilimas buvo ciniškai finansuojamas Vakarų kreditais, kas neišvengiamai ir sukėlė ten ne tik ekonomines problemas, bet ir destabilizavo politinę situaciją iki pat santvarkos žlugimo).
Ir kame ne pirmas toks “suliberalėjęs“ kvaiša, bet labai jiems pataikavęs ir aktyviai pasitarnavęs bei ekonomiškai tą SSRS sugriovęs Michailas Gorbačiovas, kaip ir po jo SSRS politiškai jau galutinai pribaigęs girtuoklis “caras“ Borisas Jelcinas, taip faktiškai rusų oligarchams (kaip pastebėjęs Henry Kissinger, kieno tie išties yra oligarchai, jei jų pinigai laikomi Vakaruose?) leidęs beveik visiškai išgrobstyti dar ir stambiausią sovietinės imperijos dalį – Rusiją (kaip ir galutinai “nusimetęs“ nuo Maskvos kontrolės bei nuo Rusijos dezintegravęs kitas svarbias sovietinės pramonės šalis, pasekoje ne tik ištąsytas vietos oligarchijos, bet ir kritusias į visišką ekonominį ir socialinį nuosmūkį).
Deja, nezabūtkinus papiktinsiu, bet Tata ne tik ant kolhozų fermų nesibrazdino jokio proverbinio šiferio lupti – jis prie SSRS griovimo ir šalia nestovėjęs, ir visiškai kaip ir kitose SSRS “respublikose“, stambaus kapitalo nacionalinius aktyvus pasisavinę būtent kompartijos funkcionieriai, ciniškai dar ir pasivadinę ne konservatoriais, bet social-demokratais.
Bet ačiū Sąjūdžiui bendrai ir Vytautui Landsbergiui konkrečiai, kad tos sekusios SSRS tarsi kalnų griūties lavinos purviname sraute mūsų šalį vis tik į skaidresnius ES vandenis nukreipęs, net jei ir ne be egoistinių jam tikslų (galop, ir mūsų tauta yra godi, šykšti ir pavydi, tai nėra ko veidrodžio kaltinti dėl kreivo snukio!), nes antraip labai realiai galėjome pastrigti visame tame politiniame ir ekonominiame dumble, kaip kitos mažiau tame vykusios, net jei buvo iki tol gerokai didesnėmis bei turtingesnėmis, post-sovietinės šalys: Ukraina, Kazachstanas, Gruzija ir t.t.
Praleisiu apimties sumetimais, bet čia dar būtų galima plačiau pakalbėti apie buvusį šioms dviem išdavoms ir alternatyvinį kelią mums kaimyninėje Baltarusijoje, į kurį po 1995-ųjų jo išrinkimo vis tik sugebėjo pasukti Batka pravardžiuojamas tos valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka, pasekoje vis tik sukurdamas savo šaliai ir tautai tokią savotišką gerovės valstybę per valdomą valstybinį kapitalizmą, paikai kreivalūpių bukagalvių pravardžiojamą “kolhoziniu socializmu“, bet nei ten socializmas, nei kooperatinių artelių ekonomika, kurią gal savotiškai juk net ir pašlovintų distributistai.
Gal todėl čia kažkiek ironiška, kad Tėvynės Sąjungą kurdamas, kaip Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio politinių teisių perėmėją, pats Vytautas ”Tata“ Landsbergis priešinosi vagnoriškam “konservatorių“ brukimui jo organizacijos politinei ideologijai įvardinti – ir dabar ta jo anūkui administruoti pavesta ir save šaika vadinanti partija TS-LKD formaliai vadinasi juk krikdemais.
* * *
Didelis ačiū rėmėjams Patreon, kur šis įrašas buvo publikuotas vienu įrašu jau 2023-01-28, o taip pat dar dėkoju atskirai pabalsuojantiems savo pinigais per PayPal!
Komentarų: 104
Comments feed for this article
2023-02-06 11:21
Augustas
Cit.: “Tokiu būdu būsimasis ir įsteigtasis tas vadinamas bendrinis Vatikanas tarsi pasiūlė gerokai “demokratiškesnę“ ir “humaniškesnę“ problemos sprendimo doktriną (kas truputį iš esmės yra toks oksimoronas, turint omeny RKB hierarchinę struktūrą ir dvasingumą vietoje žmogiškojo materialumo, dar prieš šimtmetį kitą vyravus kūno marinimo kultui – linkėjimai čia kreiviams iš Opus Dei!) kaip atsvarą radikaliosioms ideologijoms – t.y. kraštutinės kairės politikos komunizmui ar netgi valdžios nepripažįstančiam anarchizmui bei kraštutinės dešinės politikos fašizmui ar netgi atitinkamai anarchistiniam liberalizmui, pavadintam libertarizmu.“
Dėl kūno marinimo kulto truputį paprieštarausiu. Nes dabartiniais laikais Vakaruose kūno marinimo kultas diegiamas iš naujo, tik, aišku, ne RKB jį diegia. O RKB oficialioji doktrina (būtent oficialioji doktrina, nes neoficialiai/privačiai gali būti visokių nukrypimų tiek vieną, tiek į kitą pusę, kurių, t.y., tų nukrypimų, oficialioji doktrina visiškai nepalaiko) bando diegti būtent protingo saiko (aka protingas susivaldymas, aka protinga savitvarda) dorybę ir diegia būtent tokia tvarka, kaip čia parašiau, t.y., pirma “protingo“ (=sąmoningo =apgalvoto), o po to “saiko“. Kitaip sakant, man čia labai panašu į šiuolaikinę ekonomikos teoriją, kur sakoma (konkrečiai mums taip sakė ekonomikos teorijos dėstytoja J.Svaldenienė), kad vartoti reikia, bet ne per daug, taupyti irgi reikia, bet irgi ne per daug. 😀
2023-02-06 15:37
Skipper_LTU
Opus Dei nebe RKB institucija? 🙂
Tik aišku, kad lietuviškas pasnykas per Kūčias – tai taip iš 12 patiekalų pasnykas, aha… Kur jau čia pasimarinsi! 😀
Negaliu komentuoti jūsų J. Svaldenienės, nes pats negirdėjau ir nežinau konteksto.
2023-02-06 18:35
Augustas
Cit.: “Opus Dei nebe RKB institucija? 🙂“
O ką čia Opus Dei, kaip institucija, daro? 🙂
2023-02-06 18:44
Skipper_LTU
Tai kaip pavyzdį daviau, kur šitas marinimasis praktikuojamas labiau, nei šiaip doro kataliko. 🙂
2023-02-07 16:16
Augustas
Tai, apskritai paėmus, šitas marinimasis apskritai turi labai mažai įtakos ekonomikai. Kur kas daugiau tos įtakos ekonomikai turi tie, kurie gyvena vadovaudamiesi šūkiu “Ora et labora“. Beje, ten ir marinimasis kietesnis, nes vienuoliai. Bet svarbiau yra tai, kad “Ora et labora“ įtaka ekonomikai daug didesnė, nei marinimosi, kokį praktikuoja, tarkime, kad ir “Opus Dei“ institucijoje (marinimasis šiaip turi tikslą sutramdyti ne tiek apsirijimą, kiek reprodukcijos instinktą).
2023-02-07 19:29
Skipper_LTU
Tada geriausia reprodukciją stabdo vegetarizmas ir visos indusų religijos, tik… krušasi kaip triušiai ir toliau dauginasi, tuoj kinus skaičiumi pralenks! 😀 Gal vis tik Kama Sutros gimtinė sunkiai su marinimusi ir pasnikais dera… 😀
2023-02-06 15:47
Seniux
Ar nors vienoje teorijoje, praktikoje yra atsiźvelgiama į žmogiškuosius faktorius, pagrinde tai butu gyvuniniai instinktai ir po siu patenkinimo socialiniai instinktai, kaio tingejimas, simuliavimas, piktnaudziavimas situacija ir t.t.
Jei ne, tai manau ne sios zmogiskosios prigimties suvokimo gali statyti kokias tik nori pilis – raudona distribucija, balta kapitala – anksciau ar veliai nesant tikro pamato, subyres.
Ma o jei jai apie baznycia, tai skirtingi tarpusavyje nesusije zmones gasdina biski – isplauks Nojaus laivu tie, kurie jau siandien ji stato, isgyvend tie, kurie mato save kitame mirties slenio gale, sodoma gomora, o Jėzų prikalė labai teisuoliški, kaip dabar.
2023-02-06 16:11
Skipper_LTU
Be abejo, visus izmus galima suvesti į banalią biologiją ir tris esminius instinktus: mitybą, reprodukciją ir dominavimą. 🙂 Visa kita – tik išvedžiojimai apie tą patį.
Nors mūsų LLRI remiasi austrijokų ekonomikos mokykla, o von Mises mokinys ir pasekėjas Friedrich A. Hayek (abu austrijokai iš Vienos, todėl ši neoliberalizmo ekonomikos mokykla dar ir vadinama Vienos, kas yra lygintina su Milton Friedman ir jo Čikagos “gangsterių“ mokykla) yra behevioristas, ir į ekonomiką žvelgė per vartotojo elgseną, bandydamas ją racionalizuoti.
Ir taip, sutinku – Jėzų nužudė pagal visus to meto įstatymus (nors prokuratorius Pontijus Pilotas iš pradžių ir nematė jo kaltės prieš Romą) bei kaip vietinės oligarchijos priešą. Simboliška, kai krikščionybė tapo valstybine religija Romoje (pirmiausia, aišku, vėliau pavadintoje Bizantijoje), tai Senasis Testamentas su jubiliejinių metų idėjomis buvo nustumtas į paribius, taip ilgainiui iškraipius ir idėją, apie ką kalbėjo atėjęs Jėzus, remdamasis Raštu, siekdamas žemėje sukurti viešpaties karalystę (maldoje taip ir likę, tačiau tūlas katalikas net nepaaiškins, o apie ką tai?) – finansinei ir ekonominei sistemai reikėjo lobti, o ne perkrovimų, apnulinant pralobusių babuinų turtus. Bet kupranugaris veikiau pralįs pro adatos skylutę, o verslininkas pasirengęs nužudyti dėl 300% pelno (dvi citatos viename). 🙂
2023-02-07 00:06
Jonas
“Deja, nezabūtkinus papiktinsiu, bet Tata ne tik ant kolhozų fermų nesibrazdino jokio proverbinio šiferio lupti – jis prie SSRS griovimo ir šalia nestovėjęs, ir visiškai kaip ir kitose SSRS “respublikose“, stambaus kapitalo nacionalinius aktyvus pasisavinę būtent kompartijos funkcionieriai, ciniškai dar ir pasivadinę ne konservatoriais, bet social-demokratais.“
Šitą į istorijos vadovėlius, mūsų publikai nekeičiant nei vieno žodžio!
Nesupratusiems – Solonino paskaita VU TSPMI, vis dar esanti youtube.
2023-02-07 18:48
Skipper_LTU
Ačiū. 🙂
Be abejo, Tatos nuopelnai mūsų istorijoje yra, bet pati didžiausia kvailystė jam buvo pompastiškai priskirti tai ko tas nėra padaręs – tas neįtikina, ir taip nusibraukia net ir jo tikrieji. O ir pats tam savo atžagariu bei arogantišku būdu bei neapykanta pasitarnavęs.
Ir tada gaunasi naratyvas, kad “kaip gerai, kad funkcionieriai išvogė mūsų nacionalinius aktyvus – taigi būtų viskas sugriauta tų landsbergistų kaip ir kolūkiai!“. Žodžiu, pateisinamos vagystės per kažkieno idiotizmus, kurie dar ir visumoje menami.
2023-02-07 16:27
Vytautas Danilevičius
Klausimas ar fašizmas ir net nacional-socializmas yra dešinė, jei žiūrim grynai per ekonominę prizmę? Nes pagal tą patį Hayek’ą, jie atsiduria toj pačioj ekonominio spektro pusėje, pagal kišimosi į ekonomiką valstybės rankomis mastą. Gal tik skiriasi požiūris į privatinę nuosavybę (komunistų atveju), bet ir socialistai nėra tokie kategoriški. Net ir kilmės prasme tas pats Musolinis pradėjo politinę veiklą, kaip socialistas, o vėliau į fašistą persikvalifikavo. O Hitlerio partijos pavadinime yra tas pats “socializmo“ pažadas. Tik “teisingo“, o ne tokio, kokį siūlo marksistai.
Beje, tai, kad fašistai/nacistai nekenčia komunistų/socialistų papildomai įrodo jų bendrumą. Nes būtent judėjimo skirtingos pakraipos pasižymi aštria konkurenciją. Juk neseniai protestantai labai smagiai kapojo katalikus (ir atvirkščiai). Jau nekalbant apie kovas su visokiomis “erezijomis“ krikščionybės pabaigoje (tai beje Romą (“Bizantiją“) galutinai sužlugdė (ne tie prioritetai kariuomenės naudojimo).
Lygiai kaip sunitai labiau ne kitatikių nekenčia šiitu.
Taigi fašistai/nacistai gal labiau skiriasi klausimu iš ko atimti turtą, kad jį padalint. bet dėl principo, kad reikia duoti “teisingoms žmonių kategorijoms“ jie ne prieštarauja.
2023-02-07 19:56
Skipper_LTU
Jei atmestume rusišką primestinį mūsų mąstyme propagandinį naratyvą “fošysty=nacisty“, tai matytum, kad yra fašistinių santvarkų be nacistinės ar net nacional-socialistinės ideologijos, pvz.: tavo paminėtas diučė Musolinis Italijoje, kurį sąlyginai demokratiškai išsirinko ir nuvertė (priešinimasis jėga antikonstituciniams veiksmams yra demokratijos dalis, nepaisant to, kad jūsų šaika priešingai apie tai išsijuosusi meluoja, šikdama į kelnaites iš baimės dėl galimo nepasitenkinimo per visokius “maidanus“!); kaip ir kaudiljo Frankas, kuris išvis kone iki mūsų dienų išgyveno, ar tas pats Augusto Pinočetas Čilėje, kuriam ekonominę politiką sudėliojo Čikagos ekonomistai su Milton Friedman priešakyje (o šitas – vienas iš Ronaldo Reigano mieliausiųjų). 🙂
Prie fašizmo užtenka nacionalizmo (tautiškumo idėjos), bet ir tai jis gali būti imperinio pobūdžio (viršnacionalinis, kai svetimšalis tampa savu dėl savo naudos imperijai kaip jo naujai tėvynei – iš čia ir patriotizmas), ir nėra būtinas tam joks nacizmas (žr. tik ką aukščiau) – t.y. nėra etniniu valymu pagrįstos politikos prieš etnines mažumas (pvz. holokaustas; ir ne, rašysiu mažąja, nes neglorifikuosiu žudynių, o gramatiką aš geriau moku už visokius greitūškinus). Nei Franko (nors baskai su katalūnais ir paprieštaraus), nei Pinočetas su etninėmis mažumomis nekariavo – tik ideologiniais priešais (t.y. komunistais), o ir diučei nereikėjo jokio antisemitizmo, nors net Šekspyras žydo Šeiloko istoriją ne veltui patalpinęs būtent Italijoje, kur jų getų būta itin gausiai, ir tie buvo vietos kultūros dalimi (kaip Lietuvoje iki holokausto). 😉 O Vokietijoje – visiškai kitaip, ir antisemitizmas buvo valstybine politika (kaip ir dabar Ukroreiche – antirusiškumas, neapsiribojant vien ATO, kuri, primenu, prasidėjo ne pernai).
Klaida manyti, kad NSDAP kariavo su įvairiais komunistais (įskaitant įvairius socialistus ir marksistus, trockistus-menševikus bei netgi oportunistus social-demokratus), nes buvo irgi kairėje (tipinis melagingas mūsų libedrylų naratyvas apie “gerus dešiniuosius“), kadangi vadinosi gi… darbo (Arbeit) partija! 😀
Ne, NSDAP buvo fašistinė (fiurerinio sistemos valdymo, o ne kolektyvinio kaip komunistai su savo “demokratišku centralizmu“ ir sovietais) partija, kuri SS dėka susidorojo per Ilgųjų Peilių naktį su SA kaip liumpenproletarais, kurie pasisakė už pačią pirminę tautinės (nacional) valstybės gerovės (social) darbo (arbeit) partijos idėją, ir netgi murmėjo, kad partijos vadovybė juos išduoda (taip galėjo ateiti eilė ir “blogam fiureriui“) – juos todėl vėliau ir praminė naciais, kad social ir arbeit ten nebeliko.
Kita vertus, o ar išties buvo? Nebent pradžioje, kai NSDAP labai reikėjo iki 1933 metų rinkėjų palaikymo, žlugus Miuncheno alaus pučui. Bet Mein Kampf tikrai nėra proletariato diktatūros vadovėlis – tai yra nacistinė narcizo rašliava, kuri visų pirma rėmėsi fašizmo, kaip valstybinės santvarkos, idėja, o ne benduomenėmis, kaip komunistai ar anarchistai. 🙂
Iš čia ir tas vėlesnis jau fiurerio kaip kanclerio palaikymas, atėjęs iš pramonininkų (Krupp et al) ir konservatorių (Hindenburgas ir aristokratija) – jis sugebėjo juos (dešiniuosius!) įtikinti, kad jo siūlomas fašizmas, kaip valstybinio kapitalizmo sistema, yra ne apie gamybos priemonių nusavinimą (t.y. – ne socializmas), bet privačių įgalinimą valstybės dėka (faktiškai, pastaruosius užganėdino prūsokiškomis bismarkizmo ekonomikos idėjomis, įskaitant ir infrastruktūrą, kaip autobanai ir pan., kas iš esmės pramonininkams yra ketvirtasis gamybinis veiksnys, leidžiantis sumažinti sąnaudas ir konkuruoti globaliai).
Turto atėmimą ir dalybas išvis palikčiau nuošaly, jei nesuvoki marksistinės (nors čia irgi ne Karlo idėja) minties apie gamybos priemones – iš Einšteino jo jachtutę (taip, jis yra vienas iš istorijoje žinomiausių buriuotojų, pagarsėjęs kaip legendinis nevykėlis buriavime!) Berlyno ežere irgi atėmė (vadinosi jidiš toji kaip “šlamštelis“ – po to Albertas juokėsi, kad už pusę nacių kainos, kurią tie paskelbė, būtų mielai pats pardavęs ir nusipirkęs gerokai geresnę kitą). 🙂
Socializme irgi niekas turto neatiminėjo – SSRS buvo asmeninė nuosavybė (privatus žmonių turtas!), o prie Stalino netgi artelinė bei kooperatinė (t.y. privati suneštinė per pajus) gamybos (!) priemonių nuosavybė. Tai kur jau čia atiminėti? Komunistai faktiškai net prie Stalino ją gausino (va ją atiminėjo tokie libedrylos prie Chruščiovo), ir vartojimo sektorius prekėmis buvo aprūpintas per privatininkus, o ne valstybę (valstybė išvis rūpinosi grūdais ir plienu, grubiai kalbant, o ne nėriniuotais triusikais ir dešra – šių pilna buvo turguje ir netgi valstybinėse parduotuvėse, o kur pastarosiose trūkdavę, tai direktorius važiuodavo miško kirsti, kad nemoka dirbti ir gal dar vagia; viskas SSRS sugriuvo faktiškai prie andropovinių nevykėlių “socialdemokratų“).
2023-02-08 10:42
Seniux
Aš, nors ir neskaitęs leninų, tame tarpe ir vakarietiškų, anei jokiu apie ekonomikas jau seniai suvokiai, kad zmones patys daug kuo apsirupintų, vyktų ekonomika, o valstybė reikalinga ne su valdžioje viršūnėse (biški užsitęsė dominavimo ir leidimosi uždominuoti instinkto veikimas), o su gerais vadybininkais, suvokiančiais leninų raštus.
Kadaise biškį po naktinius vakarų miestus pasivaiksčiodavau. Tai naktį nupirktas iš mažos parduotuvėlės ir pradėtas gerti besėdint ant Paryžiaus bordiūro vynas praplovė akis ir pamačiai kiek daug smulkių verslų.
Or taip visur nuo skandinavų iki poetinių šalių. Tik labai buvo skatintas smulkus verslas (per medija daug lojo kaźkuriais metais), tai smulkus verslas baigiasi Europoje ties Suvalkų siena, grįžtant apsipirkus maisto.
Kaip suprantu, netgi baisiojoje sovietijoje prie Stalino smulkūs apsirųpindavo, ir kitus aprupindavo.
Kuo daugiai “gelbėtojų“, tuo labiau busim išgelbėti.
2023-02-08 14:22
Skipper_LTU
Tavo pastebėjimai labai teisingi: Vakaruose išties vyrauja smulkiaburžuazinė ekonomika – ta klasikinio liberalizmo prasme, kur individas yra veiksnus veikti ekonomikoje pagal visus laisvos rinkos dėsnius, o valstybė prižiūri, kad buožė nepiktnaudžiautų bendruomenių ir silpnesnių socialiai individų atžvilgiu (tam yra darbo apsaugos ir panašūs vartotojų teises reguliuojantys įstatymai), nes idėja yra ne šiaip savarankiškas ir nebūtinas valstybinio rūpesčio žmogus, bet jų spiečius – kaip atsvara stambiam kapitalui, kad nesiformuotų oligarchija (stambaus kapitalo diktatas piliečiams per klaidingai vadinamą valstybę).
O Lietuvoje, kai kompartijos ir komjaunimo funkcionieriai užvaldė nacionalinius aktyvus savo naudai, tada susiformavo oligarchinės tendencijos, ir toji mūsų klaidingai vadinama valstybė buvo urmu prichvatizuota. Tiesą sakant, dabar AMB grabe vartaliojasi, nes jo chebros įvykdyta prichvatizacija Linksmaisiais 90-aisiais ima nublankti su dabartiniu akiplėšišku savivaldžiavimu, kai valstybė yra paversta viešųjų finansų išsiurbimo ir išvogimo mašina “elito“ naudai. Todėl mūsų oligarchijai tas smulkus ir vidutinis verslas (SVV) Lietuvoje yra grėsme, tad banaliai naikinamas, ir jei jis kažkiek veikia, tai ne todėl, kad to reikia nacionaliniam interesui, bet kad dar nėra uždusintas – tik laiko klausimas.
2023-02-10 17:29
Vytautas Danilevičius
Kodėl autoriaus manymu komunistai buvo ne vadistinis judėjimas. Juk Stalinas sukūrė tiek savo asmenybės kultą, tiek Lenino. Aišku, tai jis padarė ne iškart po Lenino mirties, nes dar nebuvo sukonsolidavęs valdžios savo rankose. Paminklai Stalinui pastatyti dar jam gyvam esant, miestai jo vardu užvadinti irgi. Net Hitleris asmenybe kultivavo kiek kuklesnėm formom- be paminklų.
Analogiška sistema veikė visose komunistinio bloko valstybėse, nuo Albanijos iki Laoso. Mirusiems dažnai irgi mauzoliejai buvo statomi.
Tam, kad būtum pakeistas, reikėjo prisidirbti iki “antisovietinės revoliucijos“, kaip Vengrijoj ar Čechoslovakijoj.
Ir “sąjunginių respublikų“ komunistų partijoms tas irgi galiojo- jų vadai sėdėjo iki mirties, jei “neprisidirbdavo“
Beje, Chrusčiovo ir Brežnevo kultas irgi buvo stebimas, bet ne tuo mastu kaip Stalino, o kuklesnėm formom.
Tuo tarpu idėjinė opozicija užsienyje- Trockistai irgi vienijosi apie lyderį. O Trockį nužudžius, nieks lyderystės neperėmė (vadistinė struktūra, besilaikanti ant asmens).
Apskritai, ne be Stalino pastangų, komunistinis judėjimas įgavo kvazireliginių bruožų. Kur buvo kultivuojamas “neklystančių autoritetų“ kultas Marksas, Engelsas, Leninas, Stalinas, o vėliau- Mao.
Kas link deficito nebuvimo Stalino laikais, tai čia didžiausiais klausimas, kokia situacija buvo kokiam Tambove ar Rostove. Nes Maskva tuo metu buvo “vitrina“ (ji visą SSSR laiką tokia buvo), kurioje užsieniečiams buvo demonstruojamas “aukštas pragyvenimo lygis“. Tad ten galėjo būt dirbtinai sukurta situacija.
Teko skaityt vieno žymaus Vokietijos komunisto biografija. Tas dar su Leninu pažįstamas buvo iš Šveicarijos laikų. Tai jis gyveni kaip tipinis sorošėkas- arba leido iš Maksvos gaunamus pinigus ir kreditus (proragandai, t.y. leidybai ir pan.) arba įsisavino, per komunistų partijos tinklą renkamas aukas (pirma badui, vėliau “žemės ūkio techniniam perginklavimui“), kurių liūto dalis nusėsdavo leidybiniuose projektuose. Ir tai istorija iki II pasaulinio karo. Baigė, tiesa, liūdnai. 1939 metais susipyko su Stalinu ir 1940 mirė ties Prancūzijos-Šveicarijos siena. Willi Muenzenberg.
2023-02-10 19:41
Skipper_LTU
Kai libedryliško propagandinio mėšlo galvelė perkrauta, tai argumentai ir faktai, manau, nepadės. Aš tai sakau, kad čia yra tikėjimo bažnyčios reikalas, o su bažnyčiomis aš nesiginčinu. Faktiškai, tuo būtų galima ir užbaigti, bet vien iš pagarbos tau gal atsakysiu papunkčiui (ne faktas, kad padės):
Kurie komunistai? 🙂 Net SSRS jie buvo absoliučiai skirtingi skirtingais laikmečiais. O kitose šalyse irgi visaip būta – labai priklausė nuo tautinio mentaliteto.
Šiaip SSRS, primenu, tai TARYBŲ (politinis valdymo modelis) socialistinių (ekonomikos modelis) respublikų (atstovaujama demokratija) sąjunga (federacinis skirtingų šalių ir jų tautų apsijungimas vienoje valstybėje su bendra užsienio, finansų, gynybos ir pan. politika – čia nereikia tik demagogijų, kad “nebuvo suvereniteto, nes tai nebuvo konfederacija, todėl nesiskaito“, nes nebuvo, ir niekas nesako, kad turėtų kažkam kažkas skaitytis, nes Lietuva ES sudėtyje irgi neturi savarankiškos politikos). O tarybos, kaip pats žodis sako – tai kolektyvinis valdymas (net savivaldose iki šiol palikę tarybas vietoje seimelių).
Šitą pasaką apie asmenybės kultą sukūrė N. Chruščiovas, o ne Stalinas apie save. 😀 Ironiška, kad už autoritarizmą Chruščiovą kaip tik ir pašalino.
Stalinas iki 1926 metų VKP(b) suvažiavimo (kuriame Dzeržinskiui buvo priepuolis) išvis tebuvo tik partijos sekretorius ir išvis niekam nevadovavo. Po to 10 metų vykdė partijos kadrų politiką, kurdamas nomenklatūrą (nes Leninas perspėjo, kad nėra ko, laimėjus pilietinį karą, pereiti atgal prie buržuazinio parlamentarizmo, kadangi tai kelias atgal, ir kad partinės tarybos ir yra tarybinės valstybės pagrindu!). Stalinas viso to partijos pertvarkymo naujoms sąlygoms be kitų padaryti nesugebėjo.
Ir represijas ne jis pradėjo, ir jas užbaigė kaip tik paskirtas Stalino Berija, nes OGPU tapo valstybe valstybėje, tad jokios tiesioginės įtakos neturėjo (išvis Ježovas tyčia destabilizavo situaciją šalyje, kas buvo pripažinta). Karą irgi atkariavo kaip Stavkos vadovas, bet tai buvo – juk irgi kolektyvinis organas (nekart įsiklausydavęs į generolų pasiūlymus ir nuomones, ir generalisimusą jam davė todėl, kad maršalų jau buvo ne vienas, o reikėjo tradiciškai pagal rusų istoriją išskirti nuopelnus – gali pažiūrėti, kas tokie ir kodėl byvę).
Vadovavo vyriausybei 1941-1953 metais, bet vyriausybė – tai kolektyvinis organas, kur jis koordinavo visų komisarų ir vėliau ministrų atsakomybes, kartu 1941-1947 buvo gynybos ministru (kas labai logiška – vis tik karo padėtis). Šalies formaliu vadovu niekuomet nėra buvęs – vadovavo vyriausybei, kaip sakiau. Aš jau kartojuosi – skaityk ankstesnius komentarus (ar tu tyčia ignoruoji, o po to ateini tarsi to nebuvę ir vėl savo blėnis bruki?).
Leninas turėjo milžinišką autoritetą, bet ne dėl diktatoriško ar autoritarinio valdymo – ypač autoritetas sustiprėjo po laimėtos revoliucijos (buvo teisus gi dėl ginkluoto perversmo, nors dauguma priešinosi) ir po to pilietinio karo bei užsienio intervencijos išvijimo (kurį ne bolševikai ir pradėjo, ir bolševikai apgynė nuo užsienio okupantų rusams svarbią tėvynę, ko jau iš jų niekas iki tol nesitikėjo). Jokių valstybinių postų išvis Leninas net neužėmė – vadovavo tik partijai kaip jos išrinktas (!) lyderis (sekretoriumi Staliną padarė organizaciniams reikalams). Visada viską spręsdavęs tik kolektyviai – ir jei būdavęs mažumoje, tai visada kolegas įtikinėdavęs (o tą puikiai mokėjo), ar net grąsindavęs pasitraukti, ir tegul jie ten daro be jo ką nori. 🙂 Tai vėl gi – ne kitus iš partijos mėtęs (nors apie Trockį teisingai pasakęs, kad tas niekuomet bolševiku juk ir nebuvęs).
Bet kam tie faktai rūpi…
O dalinis tiesos sakymas melavimu nesiskaito? Šiaip “nekalta“ manipuliacija? 🙂
Buvo SSRS partinis ir vyriausybinis patvirtintas nutarimas ir bendra tvarka, kam ir kada suteikiami žymių komunistų vardai: gatvėms, gyvenvietėms, laivams ir pan. Nebuvo nutarimo dėl konkretaus Stalino – nerasi! Leningradas ir Sverdlovas išsilaikė iki buržujų sugrįžimo, o Kaliningradas – iki dabar taip ir vadinamas. 1925 metais (ne po 1937!) dar gerokai iki Stalino įsitvirtinimo valdžioje Caryciną pervadino jo garbei pagal bendrą tvarką už nuopelnus apginant miestą nuo baltųjų. Tai čia kalbame apie 4 svarbiausius 1917-1921 metų bolševikų vadus. Net dėl Artiomovsko/Bachmuto patys rusai dabar pjaunasi, o tokių atvejų yra sočiai. Ir be reikalo pervadino Stalingradą į Volgogradą 1961 (kaip čia taip ne iškart po XX-tojo suvažiavimo? 😉 ), nes tai yra jau istorinis pavadinimas.
Bet tai net ne mūsų reikalas, kuo ir ką vadina. Mane labiau siutina AMB įamžinimai Lietuvoje – ką, irgi dar vienas kulto lyderis? 🙂
Paminklas Stalinui ir dabar Goryje stovi – dėl chruščiovinių libedrylų bandymo nuversti ten buvo rimtos riaušės. O prie Chruščiovo – taip, biustai versti ir pavadinimai naikinti (nauji nebepastatyti iki pat dabar vienintelio Mamajevo kurgane, kurį šiemet Putinas aplankė, bet prie biusto sąmoningai nėjo), bet selektyviai, tik prieš Staliną ir jo sėbrus, nors kiti to meto funkcionieriai savo regalijas ir įamžinimus faktiškai išsaugoję. Tai kaip čia taip angažuotai ir selektyviai tam Chruščiovui ir jo sėbrams nutiko? 😉
Nebenusišnekėk – fiurerio kultas buvo nuo pačių pirmųjų NSDAP dienų, kai juo tapo, ir net į rinkimus ėjo su kultiniais tapusiais plakatais “Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuehrer!“ 😀 Ir jau po 1933 metų – tai visur šito akvarelisto biustų pilna buvo. Prie gyvo Stalino tikrai buvo gerokai kukliau, ir jam paminklai tikrai gyvam nebuvo statomi – va imk ir pavardink kur ir kada buvo statulos pastatytos. 😉
Skirtingose šalyse buvo skirtingos komunistų valdymo sistemos – bet taip ir ES dabar yra, kur apsčiai demokratiškų karalysčių ir autoritarinių respublikų. 😀
Taip kad – pezėti niekas nedraudžia, bet savo neišprusimo nederėtų padorioje kompanijoje demonstruoti kaip išsitraukto linksmakočio.
Dar vienas mulkinimas ar savęs mulkiu parodymas – prie “autoritarinio“ Stalino veikė labai aktyvūs socialiniai liftai ir kadrų rotacija nomenklatūroje (jis net Molotovui su Ždanovu sakė, kad tie privalo ruošti pamainą, nes 36 metai – per senas amžius partiniam darbuotojui, kuris užsiima vykdomąja organizacine veikla). Bet prie Brežnevo – mes gavome stagnaciją nomenklatūroje (tam buvo objektyvių ir subjektyvių priežasčių, susijusių su pačiu genseku). Gorbį išvis valdė jo žydė žmona Raika – tiek to “sisteminio“ autoritarizmo ir tiek tos stagnacijos išties prie “liberalų“ ir kadrų kaitos bei rotacijos prie “diktatoriaus“. 🙂
Chruščiovas kultą kūrė sau (dėl ko jį ir patraukė), tame tarpe ir Stalino antikulto sąskaita, o Brežnevui pataikauta vardan asmeninės karjeros (kūrėsi dešros komsomolcų karta – va kaip jūsų šaika dabar), tačiau net šis valdęs kolektyviai, niekada nieko pats asmeniškai nesprendęs (bent jau Suslovą iš gretimo kabineto pasikviesdavo).
Trockis asmeniškai kariavo prieš Staliną ir prieš SSRS, sutelkęs aplink save tokius pačius antistalinistus. Po to prie Churščiovo, kuris buvo antistalinistu, tie visi sėkmingai juk apsijungė! 😀 Istoriją derėtų pasimokyti, užuot sapaliojus blėnis apie lyderius ir jų pasekėjus. 🙂
Pats sugalvojai ar kas paprotino? 😀 Nes tie autoritetai buvę visiškai kitoje srityje – nereikia iškraipyti ir meluoti (net jei iš konteksto nežinojimo).
Stalinas visada sakęs savo bendražygiams, kad Marksas su Engelsu nubrėžė gaires į revoliuciją, o Leninas jų teoriją pavertė praktika, nurodydamas dabar jau jiems tą kelią į komunizmą. Tačiau socializmo praktinės teorijos nėra, ir viskas buvo daroma tik bandymų keliu ir apgraibomis. Taip į komunizmą nenueisim. Ir be teorijos – prapultis bus ir pačioms SSRS. Ir jis pasirodė esąs teisus, kaip matome.
Todėl laisvalaikiu nuo vyriausybės darbų Stalinas, tavo žiniai, prie tos teorijos naktimis ir sėdėjo – būtent kompartijos istoriją jis parašęs ir suredagavęs, ir jis rūpinosi Lenino mokslinių darbų įforminimu ir platinimu bei studijavimu, ir marksizmo-leninizmo “įmokslinimu“ vietoje antraip greitai pasimirštančių tezių vis labiau tolstančioje istorijoje. Be Stalino – jokio mokslinio komunizmo ar tolimesnio marksizmo vystymosi išvis nebūtų (gerai tai ar blogai – čia ne apie tai).
Turint omeny Stalino praktinę veiklą nuo NEP link socializmo sukūrimo bei karo prieš fašizmą laimėjimo (po karo juk liko tik liberalusis kapitalizmas – Stalinas, beje, pradžioje palaikė Breton-Vudso sistemos kūrimą, kol pamatė, kad Trumanas jį išdūrė, netesėdamas Ruzvelto pažado dėl investicijų, nes Maršalo planas juk apie Europos kolonizavimą, o ne ekonomikos atkūrimą po karo), tai Stalinas logiškai įėjo į bendrą marksizmo-leninimo teoriją, dalinai ją kurį laiką po jo mirties vadinant ir stalinizmo, taip jam pelnytai atiduodant duoklę jo nuopelnams ir įdirbiui. Bet po to kaimo durnius Nikita viską išbraukė, o SSRS kompartija liko be tolimesnės savo strateginės idėjos ir reikiamos teorijos. Brežnevui teorijos nerūpėjo (Suslovas išvis padarė imitacinėmis dogmomis vardan karjeros), o po jo Andropovas jau pradėjo keisti pačią santvarką (nors buvo paskelbtas jo vardu straipsnis apie tolimesnę konvergenciją – tarsi užsimojimas įeiti marksizmo “teoretiku“, bet pastipo per anksti), kurią ir pribaigė jo idiotas proteže Gorbis – tas išvis nesuprato, kur yra ir ką jis daro, ne tai kad marksizmą-leninizmą-stalinizmą kažkaip dar toliau plėtoti. 😀
Kalbėti apie dabartinius rusų komunistus ir Ziuganovą rimtai net neišeina – vištos be galvos. O juk Stalinas – perspėjo, kad be tolimesnės moksliškai pagrįstos teorijos bus mirtis… 😉
Šiame kontekste reikia žiūrėti, o ne kažkokių melagingų išvedžiojimų, net nesuprantant, apie ką kalbama ir ką propagandistai į naratyvą yra įmetę, kurį vystė ypatingai JAV užverbuotas Jakovlevas: kirsime Perestroika per stagnaciją ir Brežnevą, šiuo – per Chruščiovą, o po to Lenino autoritetu per Staliną, ir po to – sumalsime jau ir Leniną, ir pan. Pavyko puikiai – NED investavo dolerius ne veltui… 😀
Buvo visiškai kitoks gyvenimo būdas – iki 60-ųjų vidurio SSRS išvis buvo pagal gyventojų profesijas ir gyvenamas vietas kaimietiška, o ne urbanistinė šalis (tai Brežnevo nuopelnas, kad šalis urbanizavosi, o ir AMB gi svaisčiojęs apie tuo metu tapusią “baltamūrę“ Lietuvą). O kaime prie Stalino kolūkietis visų pirma dirbo sau (natūrinis ūkis, įskaitant ir darbadienius kolūkyje, už kuriuos gaudavęs pajamų dalį paprastai irgi natūra), ir užsidirbdavęs sau pinigų – tik parduodamas savo produktus kolūkio turguje rinkos (sic!) kainomis. Į parduotuvę eidavęs kaime tik prekių, kurių nepasigamindavęs: degtukų, druskos, pramoninių ir pan. – dažnai jas atveždavę autolafkė, o ne parduotuvė stovėjo (antraip toji visą laiką būtų be lankytojų – maisto kaime niekas parduotuvėje tada nepirko, ir net nebūtų supratę tokio pasiūlymo). Tai jei trūko ko nors namams – važiuodavęs tuomet į miestą (nes, matai, internetu nebuvo kaip parsisiųsti 😀 ).
Aš dar pamenu nemokamą duoną miesto (!) valgyklose – žmonėms iki karo SSRS kas būtų pasakęs, kad taip bus, tai būtų galvoję, kad tada jau bus komunizmas, nes perteklius gi (kaip dabar pienu lietuviai pievas laisto dėl jūsų politikos, aha). O 80-aisiais duona savo nuosavas kiaules kolūkiečiai šerdavę, jei iš kolhozo kombikormo nepavogdavę… Keistokas toks “deficitas“ duonoje kasdieninėje, sakyčiau – net totalaus deficito laikais prie Gorbio. Tad reikėtų konkretizuoti, kam, kur ir ko bei kada trūkę – tada galima ir nagrinėti, kodėl taip nutikę.
Tai va tokių būdavę ir SSRS – po to vis tiek juos išrišdavę ir “represuodavę“. Oi, koks žiaurus ir negailestingas buvo draugas Stalinas… 😀
Toks Kreivys dabar turėtų būti ne ministru, bet mišką Labanore pjauti atšipusiu pjūklu. Ir – praktiškai visa jūsų šaika kartu su juo.
Nors tave kokiu čekistu įdarbintų, įtariu, kuris vaikytųsi po to tokius kaip aš “anarchistus“ – čia maestro Makejevas su savo personažais pagal mudu tikrai labai žaviai aprašęs… 😀
2023-02-13 19:21
Vytautas Danilevičius
Gerbiamas autoriau, gal visgi nemanipuliokime “rinkimų“ sąvoka Sovietų Sąjungoje. Jei yra “renkamasi“ iš vieno kandidato teikiamo balsavimui ar tokių kandidatų sąrašo, tai ne rinkimai, o aklamacija (tvirtinimas).
Sąrašai kandidatų formuojami partijos organų, o kad ten užtikrinamas moterų, melžėjų ir suvirintojų atstovavimas, tai čia yra tas pats veiksmas dėl akių- pritempimas prie ideologinės koncepcijos (kaip Tereškova kosmose, po kurios specefektų Savickaja į orbitą pakilo tik po 20 metų, beveik). beje, ji vis dar Dūmoje sėdi. O realią ‘“valdžia“ ten išvis prezidiumas vykdė “aukščiausios tarybos“
Sovietų Sąjunga buvo gi partinė diktatūra, kas vėliau įtvirtinta ir Konstitucijoje. O tai reiškia, kad visi politiniai sprendimai priimami partijoje. Visos kitos valdžios institucijos užsiima tik sprendimu apiforminimu ir įgyvendinimu.
Net spaudoje buvo rašoma kas? Ką nusprendė politinis biuras ir Centrinis komitetas, kuris beje turėjo biurokratinį aparatą, atsakingą už visas sritis nuo kultūros iki ginklų gamybos.
Dėl to niekada nebuvo klausimas: kas yra valstybės vadovas. Gorbačiovas iki tapdamas Prezidentu, išvis jokių formalių pareigų neužėmė (buvo Deputatų suvažiavimo delegatas). Brežnevą padarė Aukščiausios tarybos prezidiumo pirmininku, kad jis galėtų tarptautines sutartis pasirašinėt. O taip sėkmingai vadovavo valstybei būdamas partijos vadu.
Beje, kolektyvinių organų būvimas, nereiškia, kad vienvaldystė neegzistuoja. Toj pačioj Lietuvoje yra vadistinės partijos, tokios, kaip Lenkų judėjimas prie Tomaševskio ar Darbo partija prie Viktoro (apie praeitį). Ten visur yra kolektyviniai organai. Valdybos, tarybos, bet esminius sprendimus priima vienas žmogus.
Beje, nesvarbu, kokias pareigas užima asmuo, jei jis yra realus lyderis. Juk Stalino dėka generalinio sekretoriaus postas tapo svarbiausiu partijoje. Chrusčiovas tokiu padarė pirmą sekretorių. Po to vėl atkeitė.
Įdomus faktas, kad Stalino vardu miestai vadinti ne tik Sovietų Sąjungoje, bet ir Bulgarijoje, Rumunijoje, Albanijoje, Vengrijoje, Lenkijoje ir Rytų Vokietijoje.
O pačioje Sovietų Sąjungoje Stalino vardu buvo pavadinti šeši didesni miestai (spėju, mažesnių buvo gerokai daugiau). Įskaitant net vienos “sąjunginės respublikos“ sostinę Stalinabadą. Beje, visi miestai pavadinti iki II pasaulinio karo.
Ir paminklai pastatyti esant Staliniu gyvam. Tas pats paminklas Vilniuje pradėtas kurti 1948 metais, o aikštėje atsidūrė 1950 metais. Dar 3 metai iki Stalino mirties.
Netgi meninė Stalino premija pinigais buvo didesnė, nei Lenino.
Beje, garsioji S. Neries poema buvo gi Stalinui dedikuota. Ir tokį kūrinį rašė juk iš reikalo. Analogiškų tekstų buvo prikurta įvairiomis Sovietų Sąjungoje naudojamomis kalbomis.
O pačiam teko vartyt kokias nors knygas išleistas būtent Stalino laikais? Pvz. Filosofijos žodyne buvo Stalino portretas per visą puslapį ir didžiulis jam skirtas straipsnis. Lenino portreto, berods, nebuvo. taigi kultas matėsi net tokiose smulkmenose.
Tik reikia nepamiršt, kad komunistinė mitologija negalėjo remtis ant dviejų žmonių Lenino ir Stalino. Reikėjo daugiau “herojų“. Todėl miestai vadinti ir įvairių vietinių komunistų vardais. Tai ir Petrovas (Dniepropetrovskas) ir Artiomovas, ir dar N analogiškų variantų. Bet čia mes kalbame apie mirusių herojų kultą. Kaip Sverdlovas, Frunzė, Džeržinskis ir pan.
Ir rašytojų Stalinas nepamiršo- taip Gorkio kultas atsirado (Gorkio gatvės visur, įskaitant Lietuvą, kur jis niekada nebuvo).
Taigi, jei pažiūrėt įdėmiau, tai Stalinas, kaip veikėjas turintis religinį išsilavinimą (seminarijoj juk mokėsi). Konstravo komunizmo mokymą pagal krikščionybės modelį. Turim partijos istorijos kursą, kaip Evangelijos analogą. Turim Markso, Engelso, Lenino ir paties Stalino darbus, kaip Bažnyčios tėvų mokymą (pvz. Šv. Augustino ir Šv. Tomo Akviniečio). Juk Markso, Engelso, Lenino tekstai naudojami ne kritiškai, o sakraliai. Jų citatos naudojamos kitų kritikai, kaip “teisingos minties“ šaltinis.
Taigi, “mokslinis komunizmas“, tai labiau teologija pagal savo forma, nei mokslas. Nes tas mokymas labai dogmatiškas.
Beje, su prognostinėmis savybėmis irgi ne kas gavosi. Nes buvo skelbta apie “kapitalizmo pereinančio į imperializmą“ susinaikinimą, kuris, kažkodėl, neįvyko.
Sakyčiau vakaruose Marksizmą interpretuoja laisviau ir radikaliau. Juk visas LGBT judėjimas remiasi nauja Marsizmo koncepcija, kur engiamo “proletariato“ vietą užėmė rasinės ir seksualinės mažumos. Juolab, kad kovą su “kolonializmu“ Kominternas pradėjo ar ne kokiais 1925 metais.
Tuo tarpu kalba apie “komunizmo ypatumus“ įvairiose šalyse yra kiek komplikuota. Kominternas būtent ir numatė ideologine vienovę ir griežtą paklusnumą Maskvai. Iš ten net nustatydavo, kas turi vadovauti Vokietijos komunistų partijai. Bet principas paprastas- kas moka pinigus, tas ir užsako muziką. O Europos (ir ne tik) komunistai buvo finansuoti būtent iš Maskvos.
Bet, aišku, po karo kokioj Jugoslavijoj ar Albanijoj vietiniai vadai leido sau kiek daugiau. Tuo tarpu Čechoslovakijos eksperimentas su komunizmo liberalizavimu baigėsi 1968 metų tankais. taigi maskva ypatumų nemėgo. Vengrijos 1956 metų eksperimentas buvo net labiau antikomunistinis, tad į šitą gretą ne labai papuola.
2023-02-13 20:18
Skipper_LTU
Tu užsispyrusiai durnas ar bukai užsispyręs, nesuprantu?
Aš jau aiškinau apie rinkimus SSRS – buvo deputatų, ne delegatų (žinai skirtumą?) tarybos (iš čia ir šalies pravardė Sovdepija). Kandidatą rinkdavę iš keletos kandidatūrų, po ko partkomas jį patvirtindavęs kaip atstovą (deputatą), ir tada duodavę atitinkamoje bendruomenėje pritarti arba atmesti. Taip, buvo ir atvejų, kai atmesdavę ir pasiūlydavę savo – netgi tėvo draugas a.a. karaimas Simas Juzefovičius pasakojo, kaip jie tokį bajerį prasuko. Ir ką? Nei ką pasodino, nei atšaukė jų kandidatą – buvo tas ir patvirtintas. O dabar papasakok man, prašau, kaip čia durna tauta sau “rinkosi“ partškolą (jei pamirši – rasi archyvuose tinklaraštyje). Bet, aišku, “nesiskaito, nes pas mus gi demokratija“, aha. Einu ko nors stipresnio įsipilsiu dabar.
Mane laisvai cituoji ar su savimi ginčiniesi, nesupratau vėl? 😀 O mintis kame? Aš gal kažkur sakiau, kad SSRS buvo buržuazinio tipo parlamentinė demokratija? Lyg ir nepamenu, kad tiek būčiau nusišnekėjęs. Maža to, ar ne Augustui rašiau neseniai, kad Leninas iškart pasakė, kad žingsnio atgal nuo Tarybų link buržuazinio parlamentarizmo nebus – kompartija bus lyderiaujanti politinė jėga, kuri ves tautą į komunizmą. Bolševikai (skirtingai nuo “konvergencinių komunistų“) niekada nemeluodavę – ir pažadą ištesėjo, ar ne?
Jau nebenusikliedėk daugiau, gerai? Nes taip ir nesupranti ginčo esmės, kuris buvęs valstybės vadovu 1990-1992 metais: Tata ar Šatrija. 😀
Tai tos nors imituoja demokratiją, skirtingai nuo TS-LKD, kur lyderis paskiriamas iš šalies. 😀 Tiesa, ar anūkėlis kam išvis vadovauja, tai čia klausimas anaiptol ne retorinis, nes atsakymas yra pagal portalų antraščių taisyklę.
Tu gal to durniaus su Stalinu nelygyk, nes gaunasi kaip pirštą su linksmakočiu. Stalinas buvo genseku, nes partija vadovavo valstybei. Bet tai buvo nuolat perrenkamas postas, nepamiršk.
Nemanau, kad to reikia Lietuvoje, žinai… 😀
Taigi, o taip vadinamas kultas susidarė jau po karo. Kaip sakiau, Caryciną pervadino pagal bendrą kompartijos patvirtintą tvarką. Ir kiti miestai pervadinti ne vien Stalino vardu – kažkaip apie Kalinino kultą niekas nekliedi, nors gal jau derėtų? Sugrąžintume Karaliaučiaus vardą (rusiškai gal vadintų… Carycinu! 😀 ).
Na taip – pergalės penkmečiui. Ir ką? Tokių balvonų visur statė – pagal patvirtintą bendrą tvarką, ir Stalinas nebuvo ten kažkuo unikaliu, nors pagal svarbą jam teko daugiausiai. Metro Maskvoje išvis Lazario Kaganovčiaus vardu pavadintas buvo – taip minutelę suvokti, koks objektas kokio veikėjo dar gyvo vardu.
Lenino premijos fondas buvo valstybinis ir labai ribotas, kai Stalino – panašiai kaip ir Nobelio ėjo iš jo honorarų, tad kaip autorius, žinai, buvo gerokai populiaresnis, todėl ir skirti galėjo daugiau. Nežinojai? 😀
Buvo tavo šaikos padermės sorošėkė – čiulpė pagal konjuktūrą! 😀 Kuo stebiesi? Ar ją asmeniškai Stalinas privertė eiliuoti?
Nueik į archyvus ir pavartyk Liaudies Seimo laikų leidinius – ten irgi portretai per visą puslapį. Ir ne Stalino, kaip bebūtų keista. 🙂
Draugo Jakovlevo destrukcinis leitmotyvas tavo galvelėje nemarus! Taip ir toliau! 😀
Dar prie Lenino – kuo čia Stalinas dėtas?
Dar vienas mitas, įdiegtas Suslovo laikais, kaip ir po to naudotas negatyvioje konotacijoje prie Andropo ir Jakovlevo.
Tu bent jau matei Adam Smith leidinį, kurį išleido LLRI? Padėjus šalia Biblijos – skirtumo nesimato. 😀
Kažkurioje distributizmo įžangos kritikos dalyje aš tą panašiai rašau, bet gi jūs visi čia nachaliavščikai ir susimokėti už skaitymus nenorite – tai laukite, kol bus publikuota čia. 😀
Beje, K. Marksas juokavęs, kad istorija kartojasi (t.y. grįžinėja atgal, todėl žingsnis atgal iš socializmo į kapitalizmą Rusijoje yra iš tos srities) dukart: pirmąkart kaip tragedija, antrąkart – kaip farsas. Na, 1991 metais Rusija sugrįžo atgal į kapitalizmą – nebuvo tragedijos šaliai, ekonomikai ir tautai? Buvo. Dabar dar norėčiau sulaukti, kai ten laimės po Putino kokie “komunistai“ ir ims atkurdinėti socializmą, vydamiesi kinus – va tada tai bus farsas… 😀
Ne, čia manipuliatyvus naratyvas pateiktas postsovietinėms šalims. Jūs tik va kaip banderlogai tą jauką prariję. 🙂
Kuris Kominternas? 😀
Stalininis, kaip tąsa bolševikinės “pasaulinės revoliucijos“, kurį po to Stalinas išformavo? Ar pirmi du, kurie išvis nieko bendro su Maskva neturėjo? Ar ketvirtasis trockinis? 😀
Vaje, pasirodo, kad jų būta net keturių… Nepasigūglinai prieš kalbėdamas ar čia ir taip “savaime aišku“? 😉
Bros Tito siekė išprovokuoti Staliną branduoliniam karui su Vakarais – paties konflikto esmė tame, kad Stalinas nebuvo “marozas“. Albanija išvis žaidė už keletą komandų vardan savo naudos – ir su maoistais, ir su stalinistais, ir su titininkais. Ten išvis tragedija, kad saviizoliavosi. Ar tai komunizmas? Jie patys taip netgi nemanė.
O tiek Vengrija, tiek Čekoslovakija buvo destabilizuotos iš Vakarų – to nei CIA, nei MI6 neslepia. Keista, kad jų indėlis kovoje prieš SSRS dabar tavo nurašytas (jokia Vika sausainiukų nedalino?) 😉
2023-02-14 17:57
Vytautas Danilevičius
Keletas trumpų replikų (gal vėliau pavyks parašyt detaliau).
Tai 1953 metų darbininkų streikai Vokietijoje ir Solidarumo profsąjunga irgi CŽV darbas? Na, “Lietuvos katalikų bažnyčios kronika“, matyt irgi. O Kalantos susideginimas taip pat?
Neprisiminiau žodžio deputatas (dabar retai naudojamu) ir supainiojau su delegatu. Nors iš dalies tai net sinonimai.
Gerai, bent pripažinome, kad ten rinkimų nėra, o tik tvirtinimas. Todėl tie “kolektyvinio valdymo organai yra fasadiniai“.
Suvažiavimai, kuriuose visi sprendimai priimami vienbalsiai (pvz. paskutinis Kinijos komunistų partijos) yra ne valdymo, o ceremonijos dalykas. Viešas ritualas, skirtas tik sutekti mažesnės grupės žmonių sprendimams didesnį teisėtumą.
Net pagal tą pačią Wikipedia Kominternas buvoe vienas, įsteigtas 1919. O I ir II internacionale dar dalyvavo socialistai, nuo kurių komunistai su bolševikais priešaky atsiskyrė. O socinternas ir dabar, berods, gyvas.
Na Korėjos karą Stalinas pradėjo su Mao. Ir anas, beje, pagal vieną versiją, turėjo išsirutulioti į pasaulinį, bet Stalinas 1953 metais numirė. O vakarai nepanoro rizikuoti branduoliniu ginklu (su šansu gauti atgal), be kurio laimėti nelabai galėjo.
O pabaigai toks filosofinis pastebėjimas: gal be reikalo suomiai 1939-1944 su sovietais kariavo ir tiek savo žmonių paguldė? Juk galėjo dar 1939 gražiai ir taikiai prisijungt prie Stalino valdomos valstybės ir gautų “socializmą“ savo teritorijoje gerokai greičiau, nei tai ką jie po karo susikūrė.
2023-02-14 18:13
Skipper_LTU
Gal tu eik verčiau kokią merginą pakirkyk? Na, arba berniuką (kas ten pas jus šaikoje dabar yra cool?). 🙂
Dėl vokiečių nesidomėjau, bet labai tikėtina, kad tai Geleno kontoros darbas. O va Solidarnosc – taip, CIA, be abejo, ir jie to net neslėpė. 🙂
Romas Kalanta buvo idėjinis – tau to nesuprasti. Jokia CIA nieko neprivers taip pasielgti, nors šachidai pasakys, kad viskas įmanoma.
Dėl kronikos – ten buvo daug dyko entuziazmo, bet finansavimas ėjo per Vatikaną (ir galop kunigus vietoje), kuris dažnai Kroniką citavęs per savo radiją, o kuruota (ir finansuota) įvairiais momentais tiek MI6, tiek ir CIA. Ar tau dabar tai naujiena?
Net Landsbergio užverbavimą NED išviešino – berods, esu rašęs įraše apie sorošėkus.
Jei faktai prieštarauja naratyvui, tai tuo blogiau faktams, aha. 😀
Tu čia apie Europarlamentą dabar? 😀
Komunistinis internacionalas, be abejo, nėra komunistinis internacionalas. Ne, nu kaip ir logiška, aha. 🙂
Va 5 metai po karo Stalinui ir 3 metai po pilietinio Mao to karo Korėjoje tikrai tik betrūko, kad galutinai taip patrūktų… 😀
Aleliuja, broli savo tikėjime! 🙂
Suomiai, skirtingai nuo jūsų šaikos pirmtakų smetonininkų, pasielgė teisingai, kad gynė savo interesus. Tiesa, viską galima buvo ir be karo suderinti, užuot siuntinėjus sovietų diplomatus ant traukinio perono, tikintis, kad “Vakarai mums padės“. Finale, tai prarado teritoriją, daug žmonių ir išteklių, ir dar vos neprarado valstybės po karo, bet ir tai Stalinas nusileido iki finliandizacijos, užuot tiesiog prijungęs tarsi Pribaltiką (juk Suomijos ir Karelijos SSR buvo įsteigta). Čia, beje, papildo repliką aukščiau, kaip Stalinas “norėjo“ kariauti Korėjoje.
2023-02-17 17:43
Vytautas Danilevičius
Trumpi pastebėjimai: Suomiai turėjo variantą 1939 paslinkti savo sieną į kitą pusę nuo pastatytų įtvirtinimų. Rezultate raudonoji armija būtų įžengusi kiek vėliau jau per neapginamą Suomijos valstybinę sieną. Ir 16 respublika virstų visa Suomija, o ne gabaliukas prie Leningrado.
Desertui 1941 birželio 25 būtent SSSR Suomiją užpuolė antrą kartą.
Dėl Kronikos, tai gal nereikia visur įžiūrėt CŽV rankos. Tai kad “Laisvės radijas“ ir “Amerikos balsas“ buvo valdomi CŽV, nereiškia, kad kroniką jie sugalvojo leist. Tiesiog vietiniai entuziastai naudojosi esamais sklaidos kanalais. Kroniką per radiją išgirsdavo daug daugiau žmonių, nei galėjo paskaityt. O gaminti didelio tiražo leidinį buvo ir sudėtinga, ir nerealu. Čia gi iš esmės užteko keliolikos egzempliorių. Todėl ten kažkokio ypatingo finansavimo nereikėjo- kaštai buvo gana nedideli leidybos. Ir perduot pinigus į SSSR buvo tada vargo vakarienė.
Tuo tarpu “Laisvės radijo“ pensijoje pats Molotovas klausėsi. tad buvo populiari žiniasklaida.
Su Korėja paprasta- juk Šiaurė užpuolė pietus, o ne atvirkščiai.
2023-02-17 18:40
Skipper_LTU
Marienheimo linija nebuvo baigta – menkas nuostolis. 🙂
Plius, galima gauti kompensaciją (vis tiek finale prarado dykai ir dar susimokėjo krauju), nes SSRS neturėjo tikslo okupuoti teritorijos – buvo siūlomi teritoriniai mainai (mes taip Daugpilį į Palangą iš latvių už dvigubą kainą išmainėme), siekiant apsaugoti buferiu Leningadą (mums taip apie Vilnių derėjo pagalvoti, o tai Vilniaus kraštas yra belarusų nuo 1939 metų). Juk Suomija net po dviejų prapiltų karų gi išliko su politinėmis išlygomis, kad nebetęs tos priešiškos politikos, kaip tarpukariu (iš čia ir sąvoka “finliandizacija“). Ir Ukraina būtų išlikusi, jei finliandizuotųsi, o ne nacifikuotųsi ir taptų NATO karo prieš Rusiją avangardu 2022-iesiems – na, tikėtina, kad nebeliks tos šalies išvis dabar. Jei galvotumėte šiek tiek strategiškai į priekį, tai metas pagalvoti, kaip išlikti Lietuvai, o ne kaip ją užtvoti į rusų tanką (taip, man nesvarbūs yra chocholai – man svarbiau mano tautiečiai ir mano šalis, nes Rusija mums išlieka priešu, jūsų šaikos pastangomis provokuojama tapti agresore čia).
Šiaip visada valstybės stengiasi pasidaryti buferį iš limitrofų aplink savo sienas – nesvarbu, ar tai SSRS, Rusija, JAV ar kiti. Net ir mažesnės diplomatinėmis priemonėmis neutralizuoja kaimynines bei verčia jas palankiomis sau. O va kaip jūsų šaika 2020 metais iš draugiško buferio tarp mūsų ir Rusijos padarėte Rusijos sąjungininką bei Rusijos invazijos placdarmą per 30 km nuo sostinės, tai už tai reikia jus visus sušaudyti ilgai nesiterliojus. Nes tai ne durnumas – tai yra kenkimas Lietuvos nacionalinei gynybai.
Patikslinkime tą “desertą“, kad neatrodytų kaip akiplėšiškas melas. 🙂
Visų pirma, tai Suomija nenorėjo pripažinti teritorinių praradimų, ir net aktyviai siekė ne tik per Tautų Lygą susigrąžinti teritorijas. SSRS rodė taikius ketinimus konfliktą užbaigti per visą 1941 pavasarį (žr. vikę – net ten angliškai parašyta! 😀 ). Suomija pasirašė su naciais antikomunistinį paktą. Naciai pradėjo invaziją į SSRS 1941 birželio 22 dieną – o po trijų dienų SSRS bombardavo nacių (!) bazes Suomijos, kuri juos įsileido kaip sąjungininkė, teritorijoje (o ką – SSRS neturėjo tam teisės karui prasidėjus?), po ko jau suomiai su vokiečiais pradėjo invaziją link Leningrado ir per 1941 metus faktiškai atsiėmė savo ankstesnes teritorijas, kartu iš šiaurės vykdydami ir Leningrado blokadą (vis tik laimėtas Žiemos karas leido SSRS turėti jau pakankamą buferį Leningrado gynybai, todėl miestas atsilaikė ir nebuvo užimtas – ten buvo vienas iš SSRS pramonės centrų, tarp kitko, o ne šiaip simboliškas “Lenino miestas“ ar ermitažai, ir Maskva industrializavosi iki tol dar gana neseniai palyginus).
Tai kas ką išties 1941 metais užpuolė tuomet? 😉 Ar pakartoti kas kada pradėjo invaziją, kas ką bombordavo, kas įžengė į SSRS teritoją? 😀
Antra, gal jau pradėkite namų darbus ruošti, o tai ateinate iš “bendro išsilavinimo“, o po to paaiškėja, kad to išsilavinimo gerokai trūksta.
Nei vienas egzempliorius iš SSRS nebūtų iškeliavęs be JAV ir JK žvalgybininkų bei diplomatų pastangų. Kad buvo entuziazmo – rašiau. Kad finansuojama buvo – tai tik jums vargo vakarienė, kai pavogti nepavyksta (ypač, kai po to šitai aptikusius VSD pulkininkus dar tenka per langą išmetinėti). O JAV ir JK turi senas tradicijas ir metodikas bei įdirbį remti pogrindininkus dar nuo ano karo laikų (t.y. OSS ir SOE, kas vėliau tapo CIA ir MI6 veikla). 🙂
O klausytis priešo propagandos buvo ne tik Molotovo darbo rutina, ir ne todėl, kad žavėjosi.
Tiek Vietnamo, tiek Korėjos atveju neturėjo būti jokių šiaurių ir pietų – turėjo būti bendra šalis. Šiaurėje esantys komunistai nusprendė atsiimti savo šalies pietinę dalį (tiek korėjiečių, tiek vietnamiečių), kuri buvo laikinai (oficialus statusas) okupuota JAV ir kitų sąjungininkų pajėgų, kai tos išvijo japonus (tik išeiti “pamiršo“). Tai jei Korėjos karą JAV sukariavo lygiosiomis, tai Vietnamo – jau nepavilko… 🙂
Namų darbus, sakiau, kad reikia prieš tai pasiruošti? 😉
2023-02-14 09:59
Seniux
Planinė ekonomika – penkmečio planas per 4 metus. Ant etikeciu budavo trys kainos, suskirstytos pagal “juostas“ (lyg Пояс rasydavo, 1-3). Oficialios kainos buvo suplanuotos.
Na o “iš po stalo“ tai jau rinkos kainos.
2023-02-14 10:12
Skipper_LTU
Visaip buvo – priklausė nuo sovietmečio laikotarpio. Laisviausia legali (!) rinka, kuri viskuo aprūpindavusi (smagiausia tų laikų kulinarijos knyga su receptais proletarams: kaip paruošti omarus ir pan.) buvusi, kaip nebūtų keista, prie Stalino. 🙂 Prie libedrylų Chruščio ir Gorbio – didžiausias deficitas net būtinų prekių. Prie “miegaliaus“ Lionios – perteklinės būtinos (kiaules duona šėrė) ir trūkumai ten, kur planuodavę. Andropovas išvis susigalvojo kovoti su darbo drausmės pažeidėjais ir alkoholikais – žmonės iš darbo išeidavo stovėti eilę prie degtinės… 😀
O tos kainų juostos buvo logiškos – ten šiaurėje ar Tolimuose Rytuose ir algos atitinkamai didesnės, ir stažas iki pensijos trumpesnis. Aš gi metus Komi praleidau, tai ten II zona – metai ėjo už pusantrų (ne man, nes aš ir taip kareivis – anksčiau į dembelį nepaleido). Bet ten ir trisdešimtmečiai atrodė kaip penkiasdešimtmečiai…
2023-02-14 10:48
Seniux
Is vaikystes ir pamenu deficitus, “iš po stalo“ rinką.
Eilinis patvirtinimas apie ne lozungais gerovės valstybės butoną salygą – laisvė. O biurokratinis anstatas, vis labiau “saugantis, gelbejantis“ neisvezamas i Sibirą ne todél, kad Lietuvoje nera Sibiro, bet kad dalbajobams naratyvas apie viešą sektoriu asocijuojasi tiktai su nemokamu oriėjimu orie gydymo (susirkit “brangia“ liga, tada pakalbesim apie “nemoakama“ reikšmę), mokytojais (laba diena, mokymo sistemai po “tikiu moklsu“ jau daugiai néra, ir visi tikintys baige maziausiaii pagrinde mokykla)), gaisrine. Bet lieka nematoma realus biurokratinis anstatas, blogiau uz rentininkus, pastarieji tik pinigus nuparazitina, o biurokratai dar ir pagalius i ratus kaisioja, ir dar uz jusu pinigus. Bet gi turime visokiis laisvos rinkos institutus ,t ai rinka “išlaisvinta. Dabar ji nepriklauso rinkoms dalyviams.
2023-02-14 13:04
Skipper_LTU
Matai, prie kokio diktatoriaus Stalino buvo biurokrato asmeninė atsakomybė. O dabar jos nėra. Todėl ta klaidingai vadinama valstybė tapo labai patogiu asmeninio pasipelnymo šaltiniu – ir dabartinė šaika, atkreipk dėmesį, nei gerbia mokesčių mokėtojų, nei jų pinigų. Išvis galioja principas “o ką tu man padarysi?“, sugrįžo privilegijos, o tulpinė partškola net tyčiojosi, kad antai anas tiek lochas, kad net iš valdiško darbo nesugebėjo pralobti.
Vieni Sąjūdyje kovojo prieš nomenklatūrą ir jos privilegijas – kiti tam, kad jie būtų nauja nomenklatūra su dar didesnėmis privilegijomis. Ir nuline atsakomybe.
2023-02-14 13:49
Seniux
Atsakomybės nebuvimas vienas dalykas. Antras, sakyčiau netgi svarbiausias, prasmė visokių reguliuotojų, inspekcijų ir t.t.? Kaip iki šių dienų zmones išgyveno be maisto ir veterinarijos tarnybos, kai savaime aisku, kad visus tik nunuodyti ir .bando.
Kai zmonems is tiesu padeda, tai pinigai antrinis dalykas. Bet kai legalizuotos oficialios nomenklaturininkų grupes isgelbeja jus nuo jusu pinigu, kartais ir noro ka nors kurti, tai sveikinu pilietiskus piliecius – norit valdzios, gaunat valdzias.
Ir vel popkorn, kai “zolininkai“ nubalsave iz laisviecius, ne tik kad laisvos zoles negavo,.bet vos inspektoriaus prie lovos neįsitaisé. Ir ka kryziuku ant biuletenio zymetojai – piktinasi socialiniuose tinkluose, vietoje atstatydinimo. Dabar laukiau kol kiti isspres ju kalusima,
tikisi, kad Vokietija EU teise sureguliuos atitinkamai. Ko noreti is “pelėsio“, kai zmones sudaro salygas jam veistis? Atsakoybes pats pilietis neturi, truksta zekiskumo visuomenej, kai prisibazarinus atsakysi. Plaukimas pasroviui, nei religinio pagrindo (siaudiniai katalikai), nei teisinio, nieko nera. Emociukai valdo.
2023-02-14 15:05
Augustas
Cit.: “Atsakoybes pats pilietis neturi, truksta zekiskumo visuomenej, kai prisibazarinus atsakysi. Plaukimas pasroviui, nei religinio pagrindo (siaudiniai katalikai), nei teisinio, nieko nera. Emociukai valdo.“
Tiksliai, Seniux. O iš kur čia bus atsakomybė? Gal gerb. Egidijus turi gerą paaiškinimą?
2023-02-14 18:01
Skipper_LTU
Turiu: Stalino ant jūsų nėra, kekšės jūs! 😀
2023-02-14 18:00
Skipper_LTU
Tas licencijavimas – tai galimybė susikurti sau kormūškę per dirbtinę monopoliją ir per tai gaunamą ekonominę rentą. Net jei formaliai kyšių neims ir priedo prie algos nebus, bet visiškai nereikalinga funkcija juk irgi kainuoja mokesčių mokėtojams. 🙂
2023-02-15 09:30
Seniux
Licensijas dar dalinai pateisinti galima. Sukuri produkta ir nori babkiu uz tai, ir kad niekas nekopintu tavo isradimu. Dar pateisinciau, kai produktas atnaujinamas, tai vienkartinis pakartotinis licensijos nupirkimas nesudaro problemu.
As matau problema, kai tai tmapa.abonementu per prievarta. Stakles pradejo keiktis del licensijos atnaujinimo. Veike, bet biski trukde.
Dar idomesnis dalykas, kad apie licemsijas susikuria daug gelbetoju. “Megztukas“ Lietuvoje linkomaniją “padarė“. Ai, nelegalios medijos mokestis Lietuvoje uz laikmenas 😀
Visi mokame už licenciją gyventi mokesciu pavidalu. Reiktu ossovalyti nuo rentininku.
Dar idomiau patentai.
2023-02-15 16:41
Skipper_LTU
Patentai ir fančyzės – tai yra ekonominės rentos pasidarymo mechanizmai. Iš vienos pusės, tai būtų lyg ir technologijų paplatinimo gėris visuomenei, bet iš kitos – tai visiškas stabdis, nes jei panašiai “išrandi dviratį“, bet su patobulinimais, tai vis tiek esi neįleidžiamas į rinką. Komunizme, kaip ir tobuloje (sic!) laisvoje rinkoje (čia kaip tos “tobulos dujos“ fizikoje, aha), jokių išskirtinių (brand) produktų nėra – visi generiniai ir už mažiausias sąnaudas, tenkinantys esmines funkcijas; t.y. komunizme produktas turi tik funkcinę vertę kaip naudą vartotojui, tačiau neturi piniginės rinkos vertės, o ir produktai be naudos vartotojui tobuloje konkurencijoje yra taip pat nulinės kainos, nes vartotojas irgi “tobulas“ (nu nesijuok čia taip – kalbame apie tobulų durnių tobulos ekonomikos tobulą modelį! 😀 ), todėl nebalsuoja fantikais už “bevertį“ produktą.
Beje, ir netobulame kapitalizme masiškai išmetami nauji produktai dėl perprodukcijos – jie neis į prekybą, nors jau sąnaudas patyrė juos gaminant. Va man naujos mašinos reikia (bent už euriuką!) – o ištisi naujų autoparkai dabar tiesiog keliauja į metalo laužą, nes gi RINKA! 😀
2023-02-16 13:34
Seniux
Dar vienas aspektas dėl patentų, franšizių, is praktines puses – ka jie riboja? Atsakysiu pats -savus. Tuo tarpu uzsienieciai (juridiskai nepasiekiami) sekmingai ignoruos visokius teorinius biurokratinio anstato isivaizdavimus, kad jie taip apsaugo uzpatentavusi.
Nepasiekiami konkurentai tik rankomis trina, kai patys save apsiriboja Kafkos procese.
2023-02-16 19:49
Skipper_LTU
O po to atvažiuoja naglosaksai ir nuperka viską su patentais, ir žiūri, kas apsimoka: pasiimti tai, kas gali sukurti pasyvias pajamas (pavyzdys su Saab, kai kinams “leido“ pirkti gamyklą, bet ne patentus ir net patį Saab pavadinimą), arba, geriausiu, pradeda po “optimizavimo“ išsunkinėti čiabuvius kaip pigią darbo jėgą jau jų nusipirktoje gamykloje (pavyzdys Carlsberg, kuris nupirko Švyturį).
Noriu paklausti: o tai per kurią vietą čia tos užsienio investicijos, ir kas čiabuviams iš to?
2023-02-16 13:47
Seniux
Tai komunizme nelieka konkurencijos? Gal ir gerai kazkiek maziau pirkti pardavejui reikalinga parduoti man ipirštą preke, tos kurios is tiesu melabai ir reikia, bet vien pagal gaminiu funkcijas niūruva. Nesivystutu tiek technologijos manau. Kapitalizmo gera savybe – privercia galvoti kaip padaryti geriau ar israsti ka nors.
Is kitos puses ciniskai neapsimoka tirti vaistų nuo retų ligų, tai cia jau galetu komunizme mokslus finansuoti.
Dakyciai, geriausiai butu kazkoks mixas.
2023-02-16 19:56
Skipper_LTU
Komunizme konkurencija kito pobūdžio – gi nėra prekių mainų per pinigus pagal poreikius, o yra tik prekių paskirstymas pagal poreikius tiesiogiai. Nes yra perteklinės gamybos galimybės (ir dabar jau yra – pramonė su 20% jau aprūpina pilnai rinką), o pardavėjams nereikia konkuruoti – reikia tik patenkinti poreikį. Mechanizmas truputį sudėtingesnis, bet pinigai kaip mainų matas ir priemonė yra nebereikalingi. Faktiškai, tai turime “komunizmą“ gi švietime ar sveikatos apsaugoje (baigiamas sugriauti – nėra ko čia sovietiniu paveldu iki šiol džiaugtis!). 🙂
Kapitalizme tavo nurodyta savybė yra ir didžiausias trūkumas: daroma ne tai, kas būtų funkcionaliau, o tai, kas apsimoka – todėl mersai dabar lūžta po metų, o ne po 10 koks pensininkas perparduoda litofcui dar puikiausiai važiuojantį… Neapsimoka, kad tiek puikus daiktas laikytų. O ir gamintojų autoprome likę 6 ar 8 per visą pasaulį – tavo automobilis yra viduje iki 90% toks pats, kaip ir tavo kaimyno, kuris važinėja “kitokiu“. Klausimas: o tai kodėl nenuėmus viso to luobo ir nepadarius tiesiog automobilio? Gi dabartinė rinka – tai monopolijų konkurencija, o monopolijos yra feikinės (brand ir patentai).
Tad komunizmui techninės galimybės seniai yra – santvarką derėtų keisti. Bet žmoguje dar per daug babuino, ir nėra jokio poreikio kažką elitui keisti vardan plebso, kai plebsas per durnas sau pasiimti tai, kas seniai priklauso. Visų šalių proletarai, vienykitės! 😀
2023-02-17 18:12
Seniux
Bet kas į darbą eitų komunizme? Pats pasakojai anekdotą apie Leniną ir darbą 🙂
Jau kapitalizme man kilo klausimų, kaip tai gali iš vis funkcionuoti? Tiesiog kartais sunku patikėti, kaip pinigai tūkstančiais iššvaistomi. Tai mano srityje mąsteliai maži, o stambiuose dalykuose tai net baisu pagalvoti.
2023-02-17 19:02
Skipper_LTU
Čia reikėtų tuomet apsibrėžti, kas yra darbas – Augustui sakiau tą padaryti, bet jis nusprendė ignoruoti, nes antraip jo naratyvas sugriūna, ir kaip tada prieš tokį “marksistą“ laimėti? 😀 Šiaip manau, kad reikia čia man užraukti tuos rašinėjimus, o tai išties darausi panašus į Sovoko advokatus ir dar į kokį komuniagą. 😀
Jei darbas bus tai, kas kuria produktą (nebūtinai visą – gali būti jo dalis bendrame kitame galutiniame), turintį vertę pinigine išraiška, kaip įprasta kapitalizme, tai visa kita žmonių veikla tuomet yra tik bevertė (vok. Wert – kitos tautos ginčijasi, ką Karl Marx turėjo omeny šituo žodžiu Das Kapital aiškindamas, tai lietuviai pasiėmė germanizmą, ir galvos nesuka 😀 ).
Tokiu atveju, bet abejo, tavo samprotavimas bus teisingas, kad tuomet žmogų dera priversti kažką veikti visuomenės, o ne jo paties, labui (nebūtinai už pinigus – gi pas mus ir dabar už maisto davinį liepia viešuosius darbus atidirbti!) – faktiškai, tai sugrįžimas į vergovę (prievarta + nauda kažkam iš darbo). Jei už “darbą“ užskaitysime visą žmonių veiklą (tarkime, namų šeimininkė vaikus augina – gi irgi visuomenei, kas yra naudinga ir pan.), tai už tokį darbą priklausys ir atlygis bendrų visuomeninių gėrybių (kaip minėjau, jau dabar 20% pramonės pajėgi aprūpinti visus visomis gėrybėmis – klausimas yra tik prekių paskirstyme, kur raktinis žodis “paskirstymas“, o ne “pardavimas už pinigus, kuris įtakoja paskirstymo principus“). Daugelis tokių viešųjų gėrybių yra naudojamos, bet net nepasisavinamos (aišku, mūsų šaika tą vis tiek siekia padaryti) – tarkime, nemokami viešieji keliai privatiems asmenims, nemokamas wi-fi, nemokama medicina ir pirmoji pagalba, nemokamas švietimas ir t.t. (sumokama tai dar ir per mokesčius, be abejo). Ir net jei maisto galėtum imti kiek pajėgi, tai dar Alfredo Maršalo laikais (šitas economics mokslą sukūrė, kuris yra dabartinio neoliberalizmo ekonomikos teorijos pagrindas – Keinso tėvas pas jį studijavęs) visi žinojo ribinės naudos dėsnį, kai ateina sotumas, ir kiekvienas sekantis duonos kepalas jau nebelenda. 🙂 Beje, teorija buvo praktikoje – primenu, sovietmečiu valgyklose duona išties buvusi nemokama (įsivaizduok, kaip ikikarinis kolūkietis apsiverktų iš laimės patekęs į brežnevinę ateitį ir tą pamatęs – sakytų, kad jau komunizmas, o ir elektra visur, jos daug, beveik dykai ir pan. 😀 ).
Kaip sakiau, tema išties plati, verta diskusijų (ačiū, kad ją vystai – pats nebūčiau ta linkme net mąstęs), nes aš nelabai į ją išties gilinausi – nebuvo gi man tam poreikio (šioje laisvoje šalyje gal net į jokį marksistinį būrelį neužsirašysi, nes jų banaliai ir nėra – apie anarchistus, kuriuos laikyčiau aukštesne tuomet už komunistus pakopa, išvis kalbos nėra). Todėl mano “supratimas“ apie komunizmą čia gali pjautis klaikiai su klasikų darbais. 🙂 Aš tik samprotauju grynai pakeliui ir iš bendros ekonomikos supratimo. Kaip sakiau, technines sąlygas perėjimui į bemaž komunistinę santvarką išties seniai turime. Blogiau, kad švabiškasis “komunizmas“, link kurio einame vietoje marksistinio, yra bent jau man atgrąsi perspektyva…
O šiaip, aišku, “mano“ komunizme, tai aš plaukiočiau nedidele jachta, kurčiau ir dainuočiau piratiškas dainas, samprotaučiau apie seniai žlugusio kapitalizmo ekonomiką ir dykai rašinėčiau visokius blėnis bei mokyčiau karate pratimų ir kata kaip fizinio laivinimo. 😀 Na, bet aš faktiškai ir taip didesnę dalį to dabar jau darau – ir dar dykai! 😀 Blogiau, kad vis tik tenka eiti į darbą, kuriame tarpsta klaikus mobingas, o kito paprasčiausiai čia nėra (damobins iki kovo, be abejo).
2023-03-28 22:33
Seniux
Yra didesnės jachtos, na tos, kur ir fūras talpina, kartais ir vagonus. Tai jose karts nuo karto reikia atlikti tiesiogine prasme šūdinus darbus – atgramdyti nuo šūdų talpos sienų priskretusiu šūdus. Tai vat tavo komunizmas tiesiogine prasme baigtųsi ties šūdų duobe. Netgi ne taip lengva surasti atsiskaitant spalvotais, klaidingai vadinamais juodais, pinigais. Kaip bebūtų, žmonės ir nešūdinus darbus dirbantys, pritingi, o darbams, pradedamiems pavėmimu, savanorystė neįmanoma.
Na aš irgi nepretenduoju į kažkokį visažinį, o bet tačiau, kai yra problema didelei daliai žmonių, reiškia reikia sunaikinti pelėsį. Bet žinai, reikia mokytis, dirbti, ir t.t., o jei dar šeimą turi, tai iš vis esi viena iš labiausiai pažeidžiamiausių visuomenės “ląstelių“, tai ką ten jau prieš “uniformas“ darysi. O jei keli klausimus, tai esi durnas somalietis, o šiais laikais ir putinistas.
Darbas – tai būtų veiksmų kompleksas, pasiekti pamatuojam pageidaujamui rezultatui. Imitaciniai, nekuriantys produktų / paslaugų, NEPAMATUOJAMI ir nevertinami ne pinigine prasme, o reikalingumu “iš apačios“, reikalingi tik patiems “dirbantiems“ – na tai labiau bazinės pajamos klerkams, o ne naudingas darbas. Dažniausiai netgi žalingas.
2023-03-28 22:47
Skipper_LTU
Kaip užsibaigimas, kaip tu sakai, komunizmo ties šūdų duobe atrodytų, tai matėme dar sovietmečiu prie socializmo – masė žmonių su aukštuoju išsilavinimu arba talentais dirbo krovėjais, kūrikais ir sargais. O kareivius kaip vergus išnaudodavę tiems patiems grioviams kasti, bulvėms laukuose surinkti ir mišką kirsti – nedaug nuo vergovės ir skyrėsi.
Tad visiškai sutinku: viena – postringauti apie darbo vertę, o kita – gyvenimas, kuriame reikia šūdą iškuopti, kad “civilizacija“ jame banaliai nepaskęstų.
2023-03-28 23:29
Seniux
Tai mano 3 centai (2 cents buvo prieš infliaciją 😀 ) tame, kad be fantikų sistemos niekas savęs nesimotyvuos panerti į šūdduobę.
Problemos sakyčiau net ne pačiame kapitalizme kaip tokiame. Mersai lūžta ne vien dėl to, kad kapitalistui neapsimoka gaminti kokybiškų, o kad nelabai kas įpirks labai kokybiško. Čia klausimas būtų perkamosios galios sumažėjime. O ir konkuruoti sunku dėl žaliųjų ir kitų gerųjų kursų. Iš vis matau EU autopramonės mirtį per kelis dešimtmečius – pvz. Teslai nauji akumai nuo 10000USD prieš infliaciją. Kiek jūsų automobilis vertas akumuliatoriais matuojant? Paklauskit Vilniuje pavežėjų hibridais Toyouta Prisais kokiu kuri važinėja. Uždujinti jie daugelis, nes akumą pakeisti tai geriau iš vis nedirbti metus – tas ant to.
2023-03-29 00:15
Skipper_LTU
Aha, buvau nustebęs pernai degalinėje, kai teko palaukti man su savo Saaaaaaaab gazenvagenu, kol Prius prisipils… dujų. 😀 Elektromobiliai, be abejo, yra tik turtingųjų žaislas, už kurį sumoka varguoliai per savo mokesčius ir smunkantį gyvenimo lygį dėka tos klaidingai vadinamos valstybės, kuri labai šališka per turto ir valdžios segregacinį kriterijų.
O doleris (kaip pasaulinė rezervinė valiuta) irgi neteko savo perkamosios galios – šiemet $12.4830 atitinka baksą 1950-aisiais. Formaliai taip žiūrint, tai tais metais JAV vidutinė alga sudarė $3,300 per metus (!), kai šiemet sausį mėnesį alga, anot JAV Darbo Statistikos Biuro, sudarė $4,585 jau per mėnesį, kas būtų $55,020 metinių, kuriuos dalinam iš bakso vertės 12,4830 ir gaunam $4,407.5943 per metus 1950-aisiais ana dolerio verte, ir tai būtų net 32.59% didesnis skirtumas šiems laikams, suprask, kaip geriau uždirba proletarai. 😉
Tiesa, vietoje šito bankinio šapito ryžo klouno taikomo cherry-picking, tai tiesiog dabar pradėjus perskaičiavimus atsižvelgiant į vartotojų kainų indeksus ir perkamosios galio paritetą, tai paaiškėja, kad realiai gaunasi ne pakilimas, o kone dvigubas toks realių pajamų smukimas. Todėl tu teisus – asortimentas gerokai platesnis, bet kokybės prasme jis faktiškai yra vienkartinis šlamštas, o geri daiktai, paaiškėja, yra arba išnykę, arba dideliame deficite ir dar kainuoja kažkokius “neadekvačius“ pinigus.
2023-03-29 08:18
Seniux
Kaip sake Wallstreet vilkui – pinigai turi suktis. Mazai apsukų – išfeministino bobas nuo puodų į darbus, kad… galėtų sumokėti už darželī ar auklei. Prie puodų neva nelygis, geriau atiduoti kitiems vaikus auginti, tada jau moteris ar kas ten. Pakart už kiaušų feministes dėl šito.
Taip norejai pasakyti, kad dar faktoriu yra kaip bemdros seimos.pajamos skaićiais padidėję, bet kur tie milijonieriai?
2023-03-29 09:13
Skipper_LTU
Tokiais infliacijos tempais greitai visi taps milijonieriais. 🙂
2023-02-17 12:39
Augustas
Cit.: “Bet žmoguje dar per daug babuino, ir nėra jokio poreikio kažką elitui keisti vardan plebso, kai plebsas per durnas sau pasiimti tai, kas seniai priklauso. Visų šalių proletarai, vienykitės! 😀“
Tai žmoguje visada bus per daug babuino. Todėl komunizmas ir yra tokia graži, dar K.Markso susapnuota utopija.
2023-02-17 14:06
Skipper_LTU
Tik va istorinis faktas toks, kad iš visų “utopijų“, tai marksistinė teorija dar veikia ir praktikoje – jei netiki, tai Lenino paklausk. 😀
2023-02-17 16:04
Augustas
Cit.: “Tik va istorinis faktas toks, kad iš visų “utopijų“, tai marksistinė teorija dar veikia ir praktikoje – jei netiki, tai Lenino paklausk. 😀“
Tai kad neveikia. 🙂 Toks retorinis klausimas pamąstymams. Na, ir kur dabar tas socializmas su komunizmu, kurį statė V.Leninas, J.Stalinas ir kiti marksistiniai veikėjai? Taigi atsimušė į babuinišką žmogaus prigimtį ir paprasčiausiai žlugo, nu. 🙂
2023-02-17 17:03
Skipper_LTU
Tas, kurį statė Leninas – išgyveno net tik invaziją anuometinės “nato“, bet ir laimėjo pilietiniame kare (kitaip tariant, tautai pasirodė marksistų modelis dėl šalies ateities priimtinesnis už buržujišką).
Antra, Stalino modelis kito, bet ne tik šalį išgelbėjo nuo bado pasikartojimų per kolektyvizaciją, o dar ir industrializavo (ko jokie kapitalistai prie caro padaryti per šimtmetį nesugebėjo, o buržujai, nusivertę carą, praskolino valstybę interventams – beje, viena iš priežasčių, kodėl net caro generolai kaip legendinis Brusilovas nuėjo tarnauti bolševikams, kurie pasirodė yra tėvynės gynėjais). Maža to, Stalinas parengė per gerą dešimtmetį šalį didžiausiam visų laikų (bent iki šiol) pasauliniam karui, kuriame tie patys marksistai laimėjo, ir net tauta žuvo už tuos pačius kolhozus bei socializmą. Ir dar – paliko šalį branduoline valstybe iš agrarinės, kuri pirmoji pakilo į kosmosą.
Trečia, Brežnevas irgi be reikalo apdergtas – taip, 80-ųjų pradžiai šaliai reikėjo reformų, ir Kosygino-Lybermano reforma nedavė tų rezultatų, kurių tikėtasi (bet buvo klaidingas įsitikinimas – visi tikėjosi augimo kaip prie Stalino, o šalies ekonomika augo tiek, kiek ir Vakarų). Jau rašiau, kad 70-ieji galėjo tapti lemtingais kapitalistiniam pasauliui, o ne socialistiniam, ir kodėl taip buvo.
Kas dėl libedrylų Chruščiovo su Gorbiu – nu dva debyla eto syla, aišku. Jei dar Chruščio durnystes dalinai Brežnevas atstatė (ekonomikoje, bet ne valdyme, kas ir davė nomenklarūroje stagnaciją), tai Gorbis tiesiog sugriovė SSRS dideliam JAV nustebimui (kiek per anksti jų supratimu). Ir ne žlugo, bet buvo sugriauta bendromis Gorbio ir Borios šutvių pastangomis. Linksmieji 90-ieji – tai Vakarų pasaulio imperinis plėšikavimas SSRS aktyvų sąskaita. Tiesą sakant, iki dabar ne tik Rusija daug kame važiuoja ant sovietinio paveldo, bet ir Lietuva.
Jei ne bolševikai, tai nebūtų visų tų “gerovės valstybių“ ir Europoje, o ne tik pas mus, ką pagaliau sugriaus, nors jau 30 metų griaunama ir išsivagiama, o ne kažkas sukuriama. Žemės ūkis, pramonė – ištąsyti. Dabar miškus baigia, o dar likęs vanduo, nors jau rentas siurbia be palauk. Medicina ir švietimas – privatizuojami. Teisėsauga – dar prie steroidinio šūdžiaus (prie jo pagrobtos mergos lakstė ir ieškojo, o prie dabartinio kažkokių “svarbių“ tėvų vaiko narkomano, kai prasčiokų vaikai ir problemos seniai mentams nerūpi – kas tai, jei ne privatizuota teisėsauga?).
Tai tu gal faktais kalbėk, o ne propagandiniu naratyvu, kuris absoliučiai nelaiko vandens, nes – blėnys. Juolab, kad prie Stalino situacija “žmogaus prigimčiai“ buvo gerokai neparankesnė bet kokiam socializmo kūrimui, lyginant su sovietikų tauta, kurios jau kelinta karta užaugo prie socializmo ir kitokios santvakos neįsivaizdavo. Beje, referendume dėl SSRS išsaugojimo jie visi ir prabalsavo už (tai čia mūsų šaika razpyzdiajiev, pohuistov i karatystov armūchoje varėme antisovietinę agitaciją, už ką teko pagendrauti su osobistais… 😀 ).
2023-02-17 17:30
Vytautas Danilevičius
Na reali situacija su intelektine nuosavybe biški sudėtingesnė. Patentai, kaip išradimų apsauga, turi trumpą galiojimo terminą. Maksimalus terminas iki 20 metų taikomas vaistams, nes jų kūrimas yra itin brangus. O pasibaigus patento galiojimui, visi pradeda tą vaistą gaminti ir jo kaina krenta kelis kartus.
Kitiems patentams apsaugos laikotarpis dar trumpesnis. Gali būti vos porą metų.
Visai kitas dalykas yra autorinės teisės, kas taikoma knygoms ir visiems kitiems meno kūriniams, kur galioja turtinės teisės ir 70 metų po autoriaus mirties.
Čia yra įdomių niuansų, pvz. perparduodant gyvo autoriaus paveikslą, dailininkui turėtų būt mokamas komisinis procentas.
Beje, bibliotekos moka autoriams už jų knygų skaitymą ir t.t. ir pan.
Visai kita kategorija intelektinės nuosavybės yra prekių ženklai- čia valstybei mokamas tam tikras periodinis mokestis už tokio ženklo apsaugą jos teritorijoje. Bet, aišku, reali sistema gerokai painesnė.
Svarbus aspektas yra tai, kad kompiuterinėms programoms yra taikoma būtent autorinė teisė. O kadangi pas mus dabar beveik viskas kompiuterizuota, tai už tas programas ir imami pinigai įvairiomis formomis. Gali imti vienkartinį mokestį. O gali imti periodinį- kiekvienais metai ar pan. reikės mokėti.
O su frančizėmis yra paprasta, gali sukurti analogą, bei bandyt eiti į rinką su juo. Suomiai kažkada išrado savo McDonald’ą- Hesburger. Nors ten yra ne frančizė, o tiesiogiai suomių kontroliuojamos įmonės Lietuvoje.
Lygiai, kaip tie, kurie nenorėjo pirkti gatavo sprendimo Starbucks’o prikūrė vietinių Huracan, Caif Cafe ir pan.
Ir dar viena repliką dėl nomenklatūros ir reguliavimo: liberalai gi turi savo pasiūlymą- mažiau valstybės ir tada tiesiog nebus kam reguliuoti.
Tiesa, mūsų sąlygomis tai sunkiai įgyvendinamą- liūto dalis reikalavimų Lietuvai ateina iš Europos Sąjungos. O ten jie mėgsta visokius kontrolės mechanizmus kurt.
2023-02-17 17:55
Skipper_LTU
Iš ekonomisto požiūrio taško – vis tiek patentai ir frančyzės yra rentos kūrimas. Tai čia kaip ir nieko naujo, ir esu rašęs apie Niall Ferguson išvardintus 6 killer apps, kur intelektinės nuosavybės apsauga yra viena iš jų.
Beje, Kacha Bendukidzė pripažino, kad liberalizmas privatizuojant vynus buvo nelabai gerai – reikėjo pasilaikyti valstybei vynų rūšių pavadinimus. O tai dabar yra 20 ha realiai tik kindzmarauli iš Kachetijos – o pilsto tonomis visi, kas netingi. 🙂
2023-02-21 20:01
Vytautas Danilevičius
Na, išradėjas juk kažkaip turi gauti finansinę kompensaciją už savo išradimą? Nes kitaip dings dalis motyvacijos išradybai. Aišku, sistema netobula, ja dažnai išnaudoja korporacijos visokiems kreiviems ėjimams. Bet kas vietoj to? Išradimai finansuojami valstybės, kaip Kinijoj viduramžiais?
Beje, o kas blogai su frančize? Čia juk sugalvotas gana neblogas verslo plėtros mechanizmas. Jei atidirbi tam tikrą verslo schemą ir sukuri prekės ženklą, tai kodėl jis turi apsisunkinti investuodamas į plėtrą įvairiose tolimose rinkose? Juk vyksta tam tikra prasme abipusiai mainai- vienas duoda verslo sistema (su vardai ir technologijomis), o kitas investuoja pinigus tą verslą įgyvendinti tam tikroje teritorijoje. jeigu frančizes perka, tai vadinasi tai daryti apsimoka.
Ir čia gi monopolio nėra- gali kurti analogišką verslo schemą nuo nulio. Juk Lietuvoj yra ir vietiniai drabužių tinklai, ir tinkliniai restoranai. O kavos tinklų atveju vietiniai ženklai iškonkuravo visokius Starbucks.
Ar pats frančizės mechanizmas kartais nenaudojamas kreivai, tai gal ne paties mechanizmo kaltė.
2023-02-21 20:09
Skipper_LTU
Gerai ar blogai – tai ne apie ekonomiką, bet politiką, nes nėra tokių matavimo vienetų, o tik toks subjektyvus vertinimas. Kurio metu dera atsakyti į klausimą: gerai – kam ir kieno sąskaita?
Yra ekonominė renta kaip nedarbinės pajamos, ir yra darbo pasidalinimas. Viskas priklauso nuo to, kas ir kuomet atneša vertę.
Ir šiaip visos nuosavybės formos tėra tik susitarimo reikalas – pavogti ir atimti galima viską.
2023-02-18 10:40
Augustas
Cit.: “Tai tu gal faktais kalbėk, o ne propagandiniu naratyvu, kuris absoliučiai nelaiko vandens, nes – blėnys. “
Taigi lietuviškai rašau ir tuos faktus dėstau, nu. Kodėl kompartijoje laimėjo “libedryla“ M.Gorbačiovas su savo požiūriu, o ne užkietėję marksistiniai bolševikai? Juk tas pats M.Gorbačiovas be savo šalininkų nieko nebūtų įstengęs padaryti, jau nekalbant apie tai, kad jis į valdžią nebūtų atėjęs, jei nebūtų turėjęs savo šalininkų. Jis turėjo turėti savo šalininkų ir kompartijoje, ir CK, kad galėtų vykdyti reformas (kurios ir sugriovė SSRS), ar ne taip? Tavo vadinami “dešros komsomolcai“ irgi iš kažkur turėjo atsirasti. Kitaip jų išvis nebūtų (pagal K.Markso teoriją jų iš viso ir neturėjo atsirasti ir neturėjo būti). Ir kodėl būtent tie “dešriniai“ laimėjo (o ne tie marksistinio sukirpimo užkietėję bolševikai), Tau toks klausimas nekyla? 😀
2023-02-18 11:59
Skipper_LTU
Elitai visada išsigimsta pagal tuos pačius dėsningumus, nepriklausomai nuo santvarkos – todėl nuolat būtinas jų atsinaujinimas. O brežnevizmo stabilumas ekonomikoje reiškė ir stagnaciją politikoje (labai nevykęs buvo sprendimas vietoje Ždanovo skirti ideologu Suslovą, nors tas asmeniškai buvo trū-bolševik). SSRS atveju, manau, pagrindinis lūžis tame įvyko po Stalino mirties, kada nomenklatūroje sustabdyta atranka ir rotacija pagal kompetencijas bei sunaikinti meritokratijos principai šalies valdyme – kartu uždarinėti ir socialiniai liftai. Bet visa tai – ir apie dabartinę Lietuvą, tad nereikia iliuzijų.
Viena iš priežasčių, dėl kurių aš nuoširdžiai nekenčiu sovietmečio, tai 80-ųjų pobrežnevinis laikotarpis, kai man tokiam “ne elitiniam“ buvo tiesiog užkirstas kelias į aukštąjį mokslą, net jei turėjau tikrai gerus pažymius mokykloje ir baigiau be trejetų penkiabalėje – šiuo požiūriu tą padaryti leido tik tas “stiklines lubas“ sudaužius, nes įvyko SSRS griūtis (o taip, mielai su ginklu 1991 metais prie to prisidėjau…) ir 90-ųjų antroje pusėje jau atsiradę man finansinės galimybės (parsidaviau jankiams! 😀 ) siekti mokslo (dešimtukai ir devintukai vertinimuose – cum laude lygis, tai va toks “neišsilavinęs“, matai, buvau sovietmečio galui, kad į mano vietą priėmė kažką “savesnio“, o apeliacijos net pateikti neleido). Tai visa santvarka buvo perpuvusi šiuo požiūriu – ne tik aukštasis mokslas, ir kas, beje, sėkmingai dabar privilegijose atkurta (tokių net partiniai bonzai tuomet nesapnavę). Bet tema ne apie tai.
Mitas, kad Gorbį daug kas palaikė – jį po netikėtos Černenko (dar vienas chocholas…) mirties paskubomis patvirtino mažumos (!) politbiuras (įskaitant CIA užverbuotą Jakovlevą, kuris ir yra Perestroikos idėjinis tėvas, nes Myša buvo per durnas tam), jo oponentų net neinformavus (nespėjo iš Palangos atskristi į Maskvą, kai jau paskelbta, kad šitas bus genseku). Nes jis buvo po savo žmonos žydės Raikos padu, ir visa chebra tikėjosi juo taip irgi manipuliuoti (kas faktiškai ir buvo – tik kalbanti kojinė kaip ir PIŠ). Antra, Gorbį iš kaimo ištempė į Maskvą Andropovas kaip savo pakaliką – toks tokį pažino, ant alaus pavadino (savo laiku tą patį padaręs Ligačiovas su Jelcinu – irgi geri “kadrai“). Trečia, patį Andropovą rudens sesijoje 1982 metais turėjo iš politbiuro pašalinti, ir netgi, neva, yra toks Brežnevo tam pareiškimas kažkieno prisiminimuose – tiesiog Lionia netikėtai anksčiau pasimirė (iš čia sąmokslo teorija, kad KGB kuratorius nunuodijo dėl to genseką, nes Brežnevas nebuvo tiek kretantis senolis, kokiu jau po to jį bandė vis pavaizduoti).
Jei tave išties domina kompartijos valdžios peripetijos, tai gali pasiskaityti tame besispecializuojančius istorikus, pvz. Евгений Юрьевич Спицын:
1) Осень Патриарха. Советская держава в 1945-1953 годах, ISBN: 978-5-907172-53-1;
2) Хрущёвская слякоть. Советская держава в 1953−1964 годах, ISBN: 978-5-907172-63-0;
3) Брежневская партия. Советская держава в 1964-1985 годах, ISBN: 978-5-907289-54-3;
4) Политбюро и секретариат ЦК В 1945-1985 гг.: люди и власть, ISBN: 978-5-907472-63-1;
5) На фронтах «холодной войны». Советская держава в 1945-1985 годы, ISBN: 978-5-907624-07-8.
Tada bus galima diskuotuoti, ir gal tokių kvailų klausimų neuždavinėsi ir savo tikėjimo čia nepirši, nes aš su “bažnyčiomis“ nesiginčinu.
2023-02-18 20:36
Augustas
Cit.: “Elitai visada išsigimsta pagal tuos pačius dėsningumus, nepriklausomai nuo santvarkos – todėl nuolat būtinas jų atsinaujinimas. O brežnevizmo stabilumas ekonomikoje reiškė ir stagnaciją politikoje (labai nevykęs buvo sprendimas vietoje Ždanovo skirti ideologu Suslovą, nors tas asmeniškai buvo trū-bolševik). SSRS atveju, manau, pagrindinis lūžis tame įvyko po Stalino mirties, kada nomenklatūroje sustabdyta atranka ir rotacija pagal kompetencijas bei sunaikinti meritokratijos principai šalies valdyme – kartu uždarinėti ir socialiniai liftai. Bet visa tai – ir apie dabartinę Lietuvą, tad nereikia iliuzijų.“
Va būtent, tą ir reikėjo įrodyti. 😛
Cit.: “Tada bus galima diskuotuoti, ir gal tokių kvailų klausimų neuždavinėsi ir savo tikėjimo čia nepirši, nes aš su “bažnyčiomis“ nesiginčinu.“
Kokį tikėjimą aš čia Tau peršu, ir kokie dar ginčai čia Tau yra, kai ir aš su Tavimi sutinku, ir Tu pats irgi su manimi sutinki. 😀
2023-02-18 21:02
Skipper_LTU
Aš tai su niekuo nesutinku, įskaitant save. Tinklaraštis apie sutarimą ir harmoniją yra čia: seiikan.wordpress.com 😛
2023-02-14 10:19
Skipper_LTU
Beje, blatą ir iš po stalo sukūrė kaip tik libedryla Chruščis, kuris žadėjo komunizmą jau 1980-iesiems (tik va jį pati iki tol nuėmė). 😀 O mes tą prisimename iš Gorbio laikų, kur sovietija netikėjo jau net apsimetėliai komunistai, o pilkoji rinka vis labiau buvo legalizuojama, kol SSRS buvo tiesiog išformuota.
2023-02-13 16:18
Augustas
Cit.: “Ne, NSDAP buvo fašistinė (fiurerinio sistemos valdymo, o ne kolektyvinio kaip komunistai su savo “demokratišku centralizmu“ ir sovietais) partija, kuri SS dėka susidorojo per Ilgųjų Peilių naktį su SA kaip liumpenproletarais, kurie pasisakė už pačią pirminę tautinės (nacional) valstybės gerovės (social) darbo (arbeit) partijos idėją, ir netgi murmėjo, kad partijos vadovybė juos išduoda (taip galėjo ateiti eilė ir “blogam fiureriui“) – juos todėl vėliau ir praminė naciais, kad social ir arbeit ten nebeliko.“
Šiaip teko skaityti, kad E.Remo SA buvo sudorota ne dėl to, kad buvo liumpenproletarais, bet dėl to, kad buvo kaip antroji kariuomenė, oponuojanti Vermachtui. A.Hitleriui teko rinktis – Vermachtas ar SA, ir jis pasirinko Vermachtą. O tada SA teko sudoroti, kad nebūtų opozicijos ne A.Hitleriui, bet Vermachtui. Neva tokią sąlygą iškėlę Vermachto generolai.
2023-02-13 16:45
Skipper_LTU
SA buvo kovinis politinės organizacijos sparnas – paramilitarinė (sukarinta civilių) struktūra, davusi pagrindą vėlesniam jos performatavimui ir paskesnei SS plėtrai. Fiureriui nereikėjo nieko karine prasme rinktis tarp “kariškių“ ir “chuliganų“ – mitas tai. Nes veimariškąjį Reichsverą perdarė į sau, kaip kancleriui, tiesiogiai pavaldų nacionalinį Vermachtą, o iš SS suformavo nacionalistinę (politiškai angažuotą) kariuomenę Waffen-SS (kaip dabar nacbatai Azov ir kiti Ukroreicho degradai), kaip ir buvo lygiai tokia pati, tik mažiau gausi Waffen-SA, kuri buvo puikiausiai matoma ir pasireiškė Barbarosos operacijos metu (sovietai kaip tik pradžioje įsiminė smogikus su kaukolėmis ant rankovių, o ne su vermachtiniais ereliais ant jų, kaip buvo SS – užtenka veteranų prisiminimus paskaityti).
2023-02-13 18:43
Augustas
Kad nežinau, ar Waffen-SS galima taip lyginti su ukrainiečių nac.batais, nes ukrainiečių nac.batai – tai NGU, kuri savo ruožtu kilusi iš sovietinės VV (Vnutrenije Voiska – vidaus kariuomenė). Mūsiškė dabartinė VST (Viešojo saugumo tarnyba), kas būtų analogas NGU, irgi yra kilusi iš tų pačių VV analogų Lietuvoje – Vidaus tarnybos pulkų (tų pačių, kuriems vadovavo N.Šuiskis su S.Madalovu). O sovietinė VV yra tiesiog vakarietiškų supolicintų kariškių analogas, tik pavaldus ne kariuomenei, bet MVD. Ir ukrainiečių NGU (aka nac.batai) irgi yra pavaldi MVD, o ne kariuomenei.
Realus analogas Waffen-SS, sakyčiau, būtų ukrainietiškas DUK “Pravyj sektor“, bet jis jau yra tapęs Ukrainos kariuomenės 67-ąja mechanizuota brigada:
https://novynarnia.com/2022/12/12/duk-pravyj-sektor-stav-67-yu-mehanizovanoyu-brygadoyu-zsu/
Tad ir vėl kažkaip jau nebetelpa į palyginimus su Waffen-SS, nes Waffen-SS nebuvo Vermachtui pavaldus dalinys.
Cit.: “…kaip ir buvo lygiai tokia pati, tik mažiau gausi Waffen-SA, kuri buvo puikiausiai matoma ir pasireiškė Barbarosos operacijos metu (sovietai kaip tik pradžioje įsiminė smogikus su kaukolėmis ant rankovių, o ne su vermachtiniais ereliais ant jų, kaip buvo SS – užtenka veteranų prisiminimus paskaityti).“
Tai išeitų, kad Waffen-SA nebuvo visiškai panaikinta, o tiesiog performatuota?
2023-02-13 19:44
Skipper_LTU
Ukronacikų terbatai – mūsų SKAT variantas, o tai yra kariuomenės dalis (dabar net ir integruota kaip KASP).
Waffen-SS ir negalėjo būti pavaldus jokiam Vermachtui – tai buvo paramilitarinė kariuomenė, ne reguliarioji. Mūsų SKAT variantas. Kariuomenės gen.štabui, aišku, buvo pavaldi, bet ne pačiam Heer (šitą painioja pas mus su vermachtu).
The SA also had several military training units. The largest was the SA-Marine, which served as an auxiliary to the Kriegsmarine (German Navy) and performed search and rescue operations as well as harbor defense. The SA also had an “army“ wing, similar to the Waffen-SS, known as Feldherrnhalle. This formation expanded from regimental size in 1940 to a fully-fledged armored corps (Panzerkorps Feldherrnhalle) in 1945.
Angliškoje teigia, kad SA nedalyvavo per Antrą Pasaulinį už Reicho ribų, kas netiesa, kaip minėjau – rusiškai išsamiau:
Основными функциями СА после 1934 года были[2]:
пропаганда;
допризывная и послепризывная подготовка (SA-Wehrmannschaft);
гражданская оборона и ликвидация последствий чрезвычайных ситуаций;
организация трудовой повинности населения.
В отличие от СС, СА не имели своих войск, но имели морские части (SA-Marine), благодаря давним связям с флотом.
Из членов СА формировались части СС «Мёртвая голова» (занимались охраной концлагерей)[3], а также дивизия СС «Хорст Вессель» (на её петлицах был изображён символ СА). Кроме того, гражданская администрация на оккупированных территориях формировалась в основном из членов СА. СА были основной ударной силой погромов «Хрустальной ночи».
Отряды СА, сильно сократившиеся численно, просуществовали до 1945 года, причём до 1943 года их возглавлял назначенный Гитлером и участвовавший в чистке Виктор Лютце, а после его гибели в автомобильной катастрофе — Вильгельм Шепман (к этому времени штурмовики уже не играли никакой роли в политике)[4]. Возможно, именно поэтому Нюрнбергский процесс не признал членов СА (в отличие от членов СС) преступной группой.
В 1939-1945 годах вооружённые формирования СА активно использовались против партизанского движения на территории Польши и Югославии[5][6]. При покровительстве А. Розенберга крупные функционеры СА нередко назначались на руководящие должности на оккупированных восточных территориях, в особенности в Рейхскомиссариате Украина.
Va SA buvo arčiau esamų ukronacikų terbatų, kas turi istorines šaknis, kaip matai.
2023-02-14 11:07
Augustas
Cit.: “Va SA buvo arčiau esamų ukronacikų terbatų, kas turi istorines šaknis, kaip matai.“
Gražu. Ačiū už paaiškinimus.
2023-03-29 10:39
Seniux
Zimbabvės euras. Europos Zimbabvė. Zimbabvės doleris. Kazka supainiojau. Europos euras, ir priekaba gryniems eiliniam apsipirkimui, nes bagazine jau pilna euro fantiku.Ai, pala ispres ginekologė skaitmeniniu euru! Valio, priekabos nereiks.
Man dar vienas klausimas fone “kabo“: technika labai padeda, paspartina, palengvina darbą. Tai kokio organo atsiprašant nesumažėjo darbi laikas, ir netgi atvirksciai -tureti ta pati, turi dirbti daugiau.
2023-03-29 11:50
Skipper_LTU
Tai jau seniai progresyviosios JAV apsieina be vagonų pinigų (gi matai, kad kas savaitę ten nuo bėgių nuvažiuoja po ešeloną – labai primena stimpančio Sovoko laikus, kuo dabar pavirtusios JAV, ir net savo “brežnevą“ prezidentu turi), nes gali tiesiog juos nupaišyti skaitmeniškai, kaip sakęs buvęs FED vadovas:
…ir tą tęsia dabartinis, net to neslėpdamas:
Tad mes gyvename net ne fantikų, o iš vis feikinės “skaitmeninės“ ekonomikos pasaulyje – tokioje savotiškoje finansinėje Matricoje. 🙂
O dėl darbo laiko ilgėjimo norint gauti bent tas pačias realias pajamas, tai seniai viską su skaičiais parodęs Karl Marx savo veikale Das Kapital – po jo net nebuvo kam tą kažkaip kitaip perskaičiuoti, ir niekas nepasikeitė daugiau nei per šimtą metų. Tik jei anksčiau proletarai įvairiomis smurtinėmis skirtingų lygių (nuo streiko iki riaušių) akcijomis išsikovojo teisę iš fabrikantų dirbti mažiau ir užsidirbti per tą laiką daugiau, tai, apie ką barzdyla irgi sakė nutiksią, finansininkai prieš šimtmetį susiliejo su fabrikantais ir tapo bendriniais kapitalistais, kur pinigas yra karalius, ir kur darbo sąnaudos turi būti mažinamos pelno labui (rašiau apie sąnaudų skirstymą “ant pirštų“).
Sistema tik atrodo komplikuota perteklinėmis detalėmis, tačiau esmė nepasikeitė – reikia sumažinti atlyginimą darbo jėgai (arba pakeisti robotais), o tai pasiekiama tiek darbo krūvio padidinimu (darbo trukmė ir neapmokami viršvalandžiai – nebūtinai tiesmukai) prie tos pačios algos, tiek ir pinigų vertės sumažinimu per infliaciją (kas reiškia dar ir uždarbį FIRE sektoriui, o ne realiam), kuomet atrodo, kad pinigų gavai daugiau, bet savo verte ir perkama galia jie nuperka dar mažiau.
Nėra stebuklų – visi kiti ideologiniai išvedžiojimai yra arba mūsų mulkinimas, arba mulkių pezalai. 🙂
Kaip tą spręsti?
Adam Smith, David Ricardo, Karl Marx, John Maynard Keynes ir dar krūva jų pasekėjų savo laiku siūlė labai panašius būdus, bet realiai, tai dar Senojo Testamento Karalių knygose aprašyta – žr. jubiliejinius metus (už ko agitavimą Jėzų ir nukryžiavo, nes nėra čia ko santvarkos griauti). 😉 O galima ir pagal Vladimirą Leniną – sukurti ideologinių perversmininkų radikalią partiją, kuri nuvestų nepatenkintus proletarus nuo treidjunionizmo link socializmo per revoliuciją. 🙂
Nu ir čia nėra stebuklų… 😀
2023-03-29 12:57
Augustas
Cit.: “Kaip tą spręsti?
Adam Smith, David Ricardo, Karl Marx, John Maynard Keynes ir dar krūva jų pasekėjų savo laiku siūlė labai panašius būdus, bet realiai, tai dar Senojo Testamento Karalių knygose aprašyta – žr. jubiliejinius metus (už ko agitavimą Jėzų ir nukryžiavo, nes nėra čia ko santvarkos griauti). 😉 O galima ir pagal Vladimirą Leniną – sukurti ideologinių perversmininkų radikalią partiją, kuri nuvestų nepatenkintus proletarus nuo treidjunionizmo link socializmo per revoliuciją. 🙂
Nu ir čia nėra stebuklų… 😀“
Yra dar vienas variantas – pasinaudoti esamos sistemos spragomis. Visos žmogiškos sistemos turi savo spragų, kuriomis pasinaudojus galima neblogai pareformuoti pačią sistemą, net ir be revoliucijų. Dabartinė sistema irgi nėra išimtis. 🙂
Cit.: “Man dar vienas klausimas fone “kabo“: technika labai padeda, paspartina, palengvina darbą. Tai kokio organo atsiprašant nesumažėjo darbi laikas, ir netgi atvirksciai -tureti ta pati, turi dirbti daugiau.“
Darbo apmokėjimas gali būti matuojamas dvejopai: 1)pagal išdirbtą laiką (vadinamoji laikinė darbo apmokėjimo sistema); 2) pagal pagamintų vienetų (ar suteiktų paslaugų) kiekį (vadinamoji vienetinė darbo apmokėjimo sistema). Tai jei darbo apmokėjimo sistema yra laikinė, tai kodėl Seniux stebisi, kad darbo nepamažėja? Susigalvoja gi žmonės, kuo užimti darbo laiką, kitaip jų darbo užmokestis sumažės. 😀 Tai viena.
Kita yra tai, kad techninė pažanga jau savaime suponuoja tolesnių problemų sprendimą. Pvz., nusiperka žmogus automatinę skalbimo mašiną. Kam? Tikrai ne tam, kad turėtų daugiau laiko poilsiui bei pramogoms. O tai kam tada? Ogi tam, kad turėtų daugiau laiko spręsti kitoms problemoms! Kitaip sakant, iškyla problema ar net keletas problemų, kurioms spręsti reikia turėti daugiau laiko. Ir tik tada, kad to laiko daugiau atsirastų, nusiperkama automatinė skalbimo mašina ar kitoks techninės pažangos stebuklas, kuris sutaupo laiko, kuris yra reikalingas spręsti (sic!) kitai problemai, o ne poilsiui ir pramogoms. 😛
2023-03-29 13:42
Seniux
Nera pas tave ,common sense suvokimo, nesuvoki apie ka du anechi-panko-komunist-kapitalistai kalbame 😀
Bet pats to nezinonodamas kabini labai rimta tema – jo, kaip cia yra, kad daugelis gali iioirkti tiek sau, tiek firmai vaziuojanti trantą, technika – tik spėk akumus pakrauti, namuose automatinė skalbenkė, dar kaip oriedo dziovyklė, siurblys robotos vibratorius (ai sitas netinka), o anksciau kazkaio budavo giminiu balius. O jei tiketi folkloru, dar ir tauo kaimuose susirinkdavo padainuoti liaudis.
Kalba ne apie valandas padauginti is sutarto atlyginimo, kalba, kodel niekas nepalengvejo, isskyrus vinies.ikalimą. Tai darbo kontrkste. Socialiniuose – kodel yra tiek daug gyventoju, bet zmoniu mazai? Vienišumas milijoniniuose miestuose. Ir kodel taip niekir nesuspejam?
Yra senas gabalas, neatsimenu, pagal zodziis galima rasti:
It is not technological breakthrough, it is the road to hell. (apytiksliai). Ar ne 80-ieji metai
As galvodavau, kodel kartais uzsienio kompanijos, nuoirke imone, tiesuog visus atleidzia ir naujai iesko darbuotoju. Turejau patieties imoneje, kurioje atejau dirbti to, kam ir buvau pasamdytas. Tai naujieji savinjnkai atleidzia ne darbuotojus, o nukilina seną sistema. Tiesiog smaukausi, atsipradant uz mano netaisyklinga prancuzu, vietoje ir nejudi priekin. Ir tai tik su keliasdesimt zmoniu. O tu apie valstybine santvarka, aha. Darbe tik “nemėgiamu“ būsi, bet jei kabinsi įtakingus karalius, tai zmones kartais tiesiog paskui paieškomi kaup dingę be žinios.
2023-03-29 15:27
Skipper_LTU
Nes fragmentuotą sociumą lengviau valdyti. Ne veltui marksistai ragina visų šalių proletarus vienytis. Ir ne veltui socializme buvo ideologija vardan šeimos kaip visuomenės ląstelės – net ne plytos į sieną, perfrazuojant Pink Floyd, bet būtent ląstelės bendrame gyvame organizme.
I said “Mama, I come to the valley of the rich
Myself to sell“
She said “Son, this is the road to Hell“
On your journey ‘cross the wilderness
From the desert to the well
You have strayed upon the motorway to Hell
…
And common sense is ringing out the bells
This ain’t no technological breakdown
Oh no, this is the road to Hell
And all the roads jam up with credit
And there’s nothing you can do
– The Road to Hell 1+2 by Chris Rea 🙂
Kaip be jo – mano automobilio grojaraštyje pagrindinė jo muzika, nes daugumą savo kūrinių sukūręs vairuodamas automobilį iš namų į Londoną ir atgal (net albumą išleido Road Songs For Lovers), todėl vairuojant gerai klausosi (ir dar daina apie kabrio filmui: Soft Top, Hard Shoulder):
Taip, pas mane kol kas tik mentai atvyko pabauginti, nei iškart nušovė kaip šunį. 🙂 Bet viskas čia juda ta linkme vienaip ar kitaip.
Kaip sakiau, galimi tik du iš šitos šiknos ateities scenarijai – komunistinis arba fašistinis kelias. Nematau priežasčių komunistiniam… 😀
2023-03-30 08:18
Seniux
Aha, vienybė. Tikras Babelio bokštas.
O be biblijinių dalykų tai sakau mokykitės kalbą. Niekaip.zmones.nesusišneka, o ir Viešpats kažkur śiukślyne (kunigo žodžiai).
Esu girdėjęs iš paviršutiniškai kelias eilutes skaičiusio šėtono biblijos , tai ten atvirkščiai – ne dievas ar dar kas kitas turi išspręsti tavo problemas, ne kito plane gyventi, bet tu pats. Jei taip parašyta pastarojoje biblijoje, tai velnias verkia kamputyje – apleido ir jį dauguma žmonių. Su velniu liko tik lyberdrylos, pasirūpinantys savo artimu, ir aišku savimi.
2023-03-30 10:03
Skipper_LTU
Tai čia kaip ir Friedrich Nietzsche jau gaunasi. 🙂
O žmonės nesusišneka net savo gimtąja kalba su šeimos nariais…
2023-03-30 10:07
Seniux
Aš nesakiau, kad užsienio kalbos 😉
2023-03-30 10:23
Skipper_LTU
Tai supratau gi (komentarus kiti dar kartais paskaito… 😀 ). Todėl ir sakau, kad nesusišneka net artimi žmonės – smegenų žievės neuroninių sričių sandara net vaikų ir tėvų ženkliai skiriasi kartais, o kai kurios sritys ir dešimtimis kartų. Išvis, kalba – tai vienas iš apgaulės būdų, kurio kiti gyvūnai net neturi. Kai barakuda sako tėtukui, kad jį myli, tai jis girdi komplimentą savo linksmakočiui, o ji siunčia linkėjimus jo piniginei. 🙂
2023-03-30 10:57
Seniux
Trys vaikai, ir tokie skirtingi. Reiks zmonis paklausti, kodel paskutonis juodas 😀
Rimtai, labai skirtingi. Atsistebeti negalim.
Kalba galima suniviliuoti, apsibrezti savokas, kad visiems vienodos zodziu orasmes, reiksmes butu. Neprikalusomai nuo smegenu. Nebent silpnaprotis, bet tai jau liga.
2023-03-30 11:01
Skipper_LTU
Taigi matei iš diskusijų net čia, kad ir pagrindines sąvokas sunku tampa apibėžti, kai kiti jas vis tiek savaip ir “teisingiau“ įsivaizduoja. 😀
2023-03-29 14:52
Augustas
Cit.: “Kalba ne apie valandas padauginti is sutarto atlyginimo, kalba, kodel niekas nepalengvejo, isskyrus vinies.ikalimą. Tai darbo kontrkste. Socialiniuose – kodel yra tiek daug gyventoju, bet zmoniu mazai? Vienišumas milijoniniuose miestuose. Ir kodel taip niekir nesuspejam?“
O kodėl turėtų dar kažkas, išskyrus vinies įkalimą, palengvėti, Seniux? Problemų ir asmeniniame gyvenime, ir darbe tai daugėja. 😀 Todėl ir nebespėjame niekur, kad problemų daugėja. 😛
O jei rimčiau, tai čia yra kaltas toks principas, kad pirmiausia reikia nudirbti visus darbus, o po to jau ilsėtis. 🙂
2023-03-29 15:28
Skipper_LTU
Bėda, kad dirbama vis daugiau ir ilsimasi vis mažiau – apie tai jis sako.
2023-03-29 16:36
Augustas
Ir aš paaiškinau, kodėl dirbama vis daugiau, o ilsimasi vis mažiau, nu. 🙂 Ko nepatenkintas dabar? Tuo, kad problemų gyvenime ir darbe daugėja? 😀
2023-03-29 15:47
Seniux
Mistinis problemų daugėjimas. Nei daugėja, nei mažėja. Tiesiog yra labai stabilu, ir panašu, kad jau tūkstančius metų.
Teoriškai yra opcija atsisakyti visko, ir dirbti Vatikanui, arba jei stačiatikis, Maskvai. Bet matai, bendras vardiklis atradus dievus – darbas. Vistiek reiks dirbti. Net jei melsies Indijos karvėms, kažkuriai kastai irba sektai priklausysi.
Technika nebloga, medicina nevisagalė, bet nebloga, ir zmones isnaudoja savo pasiekimus pries save pacius. Juokiasi zmogbezdziones is Saoiens.
2023-03-29 16:31
Skipper_LTU
Arbeit macht frei, aha…
2023-03-29 15:11
Skipper_LTU
Tai tuo pasinaudojus ir padaroma revoliucija arba bent jau valdžios perversmas. Nėra stebuklų. Apie 4 revoliucijos sąlygas jau esu rašęs (kur Leniną citavau).
Nes neturi pinigų skalbėjai. Ir taip – visose srityse. Dabar durnės vairuoja automibilį ir nesupranta, kaip jas apmulkino, nes nebe vežioja, o jos dirba vairuotojomis (ir dar mano, kad dirba sau, aha). 😀
Iš ekonomisto pusės žiūrint – viskas atrodo taip iš šalies labai juokingai. Bet gal čia aš toks – ciniškas liberalas?
2023-03-29 16:08
Seniux
Tai ir sakau, kad moterys išsifeministino karjerą kasti. Ir tai liberalu ar kaip ten, išsilasivino vienu žodžiu “nuo puodų“.
2023-03-29 16:32
Skipper_LTU
Todėl demografija ir eina į ten, iš kur anksčiau eidavo demografija. 🙂
2023-03-29 16:43
Augustas
Truputį kiton vieton eina demografija, nei eidavo anksčiau. 🙂
2023-03-29 17:06
Skipper_LTU
Kryptis skiriasi: anksčiau – iš; dabar – į.
2023-03-29 17:54
Augustas
Cit.: “Kryptis skiriasi: anksčiau – iš; dabar – į.“
Be abejo, kryptis skiriasi radikaliai, ir truputį skiriasi vieta. 😉
2023-03-29 18:02
Skipper_LTU
Ne, vieta ta pati, todėl ginekologę Uršulę ir paskyrė ES vadovauti.
2023-03-30 09:48
Seniux
Ne tik. Dar ir melagienos del nemokamo gydymo. O jus pabandykit implantus susideti pasinaudodami nemokama medicina. Už jus gi nesumokės niekas – reiktų pervadinti daiktus tikrais vardais, nuimti kaukes: neapmokama medicina. Skaudziai buna susirgus baisiomis ligomis, ir ne vien del susirgimo, sita reiktu priimti taip kaip yra, bet kad vaistai jau yra sukurti, bet ju nekompensuoja neapmokamo.gydymo sistema. Viesoje erdveje tai Tapino ir mergaites istorija. Bet nedaug zmoniu suprato apie neAPmokamą gydyma.
Gydymas nemokamas, jei jis pigus.
Supratai potencialą komunizmo – gi kapitalizme vaistai, gydymai ir t.t. tiesiog neapsimoka, new galutinis tikslas yra ne pagydymas, o fantikai. Dirna mintis – o kas , jei pinigų platinimas butų per sukuriančius tikra vertę kaip lad farmacijas, gydytojus ir t.t., o ne per Gedimino prospektą?
Dabar peršoksiu į kotą kontekstą, apir kokybę, nors tinkamą ir sveikatos posistemyje..
Kai specialistuo nereikia sukti galvos apie uzmokejima uz darzeli, uz padidejusias saskaitas uz islaisvintos elektra, kai gali grizes namo paspausti mygtuka kavai padaryti, o ne stoveti “proe puodu“, pailsi, o darbe sviesesne galva geriau padarai. Tiesiog riba ura nuovarguo, rupesciai, kuriu viespaties karalysteje net neegzistuotu,.issunkia. Sveikatos kontekste gydytojui del nuovarguo priiemus neteisingus sorendimus dar ir tiesiogiai skauda.
Fantiku srautai kaip PSD jau yra socialinis kreditas – tau be jo pyzdec ir visai ne del sveikatos. Nesuprantu, ko zmones bijo chipų, kai tai tai butu tik fizinis daiktas plaukų oda, tai yra nelabai kas ir pasikeistu.
2023-03-30 10:19
Skipper_LTU
Čipą galima iš kito išlupti – technologijos, kaip sakiau, leidžia jau nuskenuoti ir identifikuoti visiškai be jų. 🙂
Tavo mintis apie vertę, apeinant tą klaidingai vadinamą valstybę, yra libertarizmas (arba anacho-kapitalizmas). Galima, aišku, bet daugelis pacientų nenaudingi verslo prasme (eutanazija labiau apsimoka…), o ir toji menama valstybė mano, kad tavo paminėti implantai jiems irgi nereikalingi. Iš esmės, mus stumia link JAV medicinos varianto. Ir jei dabar turi šiokią tokią, tai paskui daugumai bus išvis jokia – absoliuti dauguma dirbančių, kaip minėjau, neuždirba net vidutinės algos. O ir prakutėliai gali naudotis savo privilegijomis tik todėl, kad tie varguoliai jiems sumoka per savo skurdą (ne tik mokesčius – žalio kurso žaislai finansuojami kitų sąskaita, jie neatsiperka antraip).
Finale gausis kaip su SSRS sugriovimu: visi mulkiai norėjo visko turėti kaip kapitalizme su lūžtančiomis nuo prekių lentynomis ir spindinčiais mersedesais, bet kad liktų turimos viešųjų gėrybių privilegijos (“dykai“) kaip socializme (rašiau apie nebaigtą socializmą jau čia: https://punkonomics.wordpress.com/2016/09/26/apie-nebaigta-socializma/ ) – ir visi užsisvajoję, kad jie bus ne bomžais ar liumpenais, bet aristokratais, aha. 😀
2023-03-30 10:50
Seniux
Pinigų platinimas per farmaciją ar mediciną būtų ne “apsimoka, neapsimoka“, bet gydom / kuriam vaistus. met ir nuo retų ligų, kurioms.kurti kapitalizme tiesiog per brangu. Kad gydytojai turetu būstus tiesiog taip, na o joe irgo žmonės, tidėl suvalgius pirmą duonos kepalą, antro nenorės. Kontrkstas platesnis, ne vien sausas “apsimoka – neapsimoka“. Tafa iskiltu problema, ar tik nebuti kaip su komunizmu prie sudu duobes. Nors manai, kad ne – dabar ura pabyzdziu labdaringu gydytoju veiklu ir pan. Realiai niekas nezino, kas butu, jei butu. Prisiminkit vergu istorija, konkteciai – medvilne. Tų laikú klausimas, kylantis iš baimės – kas rinks medvilnę, jei vergų nebus? Jus dabar tai ne nuogi.
Mam viena aisku, kad pyzdec arteja, gal dar is inercijos veikoancioje sistemoje prasidmaukysiu kaip nors, bet vaikam tai sunkus permainu laikai arteja. Technolratine ziema – vienas is civilizaciju (daugiaksta) isnykimo etapų. Is paskutinių.
Na o del čipų, tai kaip su registracija išankstinio mokėjimo SIM kortelių. Vokietijoje privaloma savo duomenis registruoti pries naudojantis tokia SIM. Kiek kilogramų SIM be registracijos reikia?
Su čipu galima apgaudinėti, ir hakeriai nauja rinka atsiras, bet vat pabadyk be čipo išsisukti nuo PSD.
Kazkur internetuose maciau pardavinejamas mokejimo korteles ar ju duomenis (nesigikinau), taip pat PayPal accounts. Tiek to siuolaikines kriptografijos, aukstu saugumo standartų “saugumo“.
2023-03-30 11:09
Skipper_LTU
Tu gal gali ta PayPal technologija pasidalinti? 🙂 O tai ten mano pinigai pastrigę, kur su angliška bankine kortele susieti, kai toji išėjo iš galiojimo per karantiną. 😀
2023-03-30 13:43
Seniux
Tai nusipirk juodojoje rinkoje savo paypal acc ir persivesi 😀
Nezinau, kaip nuhakina PP ar kaip korteliu duomenis gauna. Deepweb darkmarkete maciau pardavinejamus accounts. Kiba tau belieka vykti ten ir filiale susitvarkyti.
As pats pamegau bankus be bankų (be filialu, kaip LT butu Paysera /Revolut) – atstumas neturi įtakos, ir reikalus susitvarkau telefonu / kompu. Ir gerooooookai pigiai uz jusu zuvedrus.
2023-03-30 15:57
Skipper_LTU
Deja, čia yra kvaila naglosaksų bankininkystė (tiek britų Barclays, tiek ir jankių PayPal), todėl telefonu nesusitvarkoma. 😦
Teks nuvykti, bet ten reiks pateikti proof of address, kas, žinia, irgi ne kažką dabartinėje situacijoje.
2023-03-30 15:17
Seniux
Barakudos zino,.kodel jos taip sako, suvokia, jog ju zodziai pavirs kunu jos pinigineje su euo zenklu.
“Žemas“ viuomne sluoksnis moka kalbą. Pabandyk zekui žodžio nesilaikyti, tai vietoje šnekamosios turėsi p…..
O ka atsakingas(!) pilietiškad pilietis? Nei pats atsako už savo bazarą balsuodamas, nei reikalauja to paties iš savo aCtovų.
Net jei laimejo ne tie, uz kurios balsavai, tai kvėpuoji į ausį tiens daugumai išrinkusių.
Aha, ne tik paslaptis balsuojant, bet kai kada far ir gėda prisipažinti. Šitas išbandyta realiai – kai lupos viena sako, o kūno kalba nemeluoja
2023-03-30 15:59
Skipper_LTU
Kaip sakoma, kuo labiau nuedukuotas – tuo didesnis mulkis. Ką čia ir matėme per tą kovydinę isteriją.
Kaip tų isteriškų mulkių išvadintas “antivakseris“, tai va sugrioviau jų naratyvą, nes praeitą penktadienį susišaudžiau vienu metu 4 skiepus nuo 7 ligų iškart (įskaitant geltoną drugį). 😀
2023-03-30 17:03
Seniux
Durnačioku skiepyjęsi savo noru dabar temas apie covid jau pamiršę, o jei koks antivakseris dar iškelia, tai reakcija yra “ vis dar temą nagrinėja.“. Pavelavai, madoje kitos temos.
Kiba paliksi brangiają tevynę? Geltonoji karstine nelabai aktualu LT krastams.
2023-03-30 17:13
Skipper_LTU
PIŠ yra užpirkusi vėl tų durnačiokų, tai nežinau, ką darys: ar vers visus nuedukuotus debilus apsibūstinti, ar tiesiog paprasčiau bus išpilti, kad nekiltų riaušių. 😀
Gavau progą atsinaujinti skiepus dykai, ir dar pasiskiepyti tropikams – tikėtina, kad po mėnesio bent pusmečiui išvyksiu negrų lupti lazda kaip šlubas vokietYs pagal mūsų naratyvą. Nes Lietuvoje ekonomikai Uršulės organas parėjo.
2023-03-30 17:19
Seniux
Tu gal ne tuos TV kanalus ziiuri. Gi pasakoja, kaip grizta i kaimus ir sėkmingą ukininkauja, o pie o upes tiesiogine prasme teka. Va mokesciu reforma ne uz kalnu, kad dar geriai paprastam zmOgui. Televizoroi paziirek ant apasraminimo sofkutes – viskas ten gi puiku!
2023-03-30 18:35
Skipper_LTU
O tai kur aš ūkininkausiu, kai visą žemę šitie buožės seniai iš mūsų pavogę? Miškus baigia išvogti, o už šulinius – turėsi susimokėti, nes vanduo net po žeme jau yra nebe mūsų.
Šalyje, šaikos nuomone, yra bent milijonu per daug gyventojų. O kadangi nėra kur juos išvyti, tai beliks tik užtvoti į ruso tanką.
2023-03-30 20:19
Vytautas Danilevičius
Autorius planuoja keliaut dirbt į kokią egzotišką šalį, jei jau tokių skiepų prireikė?
Šiaip, kaip vis labiau suprantu, kad tamsta esate komunitaristas? Tai jums su socialistais labiau pakeliui, nes liberalai tradiciškai individualizmą propagavo. O anie “bendruomenę“. Tik jei konservatoriams “bendruomenė“ reiškia labiau “tradicines vertybes“ (kalbu apie teorija, o ne praktiką), tai aniems būtent “komuną“, kuri turi užtikrinti jos nario gerbuvį.
Tiesa, skubu nuraminti. Daugelyje ES šalių darbo savaitė jau yra 36 valandos, o ne 40, kaip Lietuvoje. Tad negalima teigti, jog darbo laikas nesutrumpėjo.
O praktika yra tokia, kad pvz. Suomijoj jie trečiadieniais dirba iki pietų.
Ir dar viena sena pastaba “jubiliejinių metų tema“. Šiaip nuo Jėzaus laikų, romėnų civilinė teisė šią problemą išsprendė. Juk jubiliejinių metų tikslas buvo skolų nubraukimas. Tai šitas dalykas išsprendžiamas per fizinio asmens bankrotą. Aišku, turto nelabai lieka, bet normaliose šalyse (pvz. Latvijoj) reikalas išsisprendžia per pora metų. O likusios skolos tiesiog nubraukiamos.
Beje, dėl medicinos irgi yra ne visai teisingų įsivaizdavimų. Aišku, kai susiduriama su retomis ligomis yra loterija. Nes vaistai toms ligoms tikrai netraukiami į kompensuojamų sąrašus. Ir tada ministras arba skirs lėšas, arba ne.
Tačiau vėžio gydymui Lietuva vaistams ar ne milijardą eurų per metus išleidžia. Tie vaistai kosmosą kainuoja. Ir tikrai yra kompensuojami. Žinau sėkmingų gydymo istorijų ir nelabai….
2023-03-30 20:57
Skipper_LTU
Anądien kalbėjau su Olandu (šituo: https://skipperltu.wordpress.com/tag/olandas/ ), tai jis rekomenduoja ir Karibams, kur buriavęs, pasiskiepyti nuo geltono drugio, jei proga yra. Kitas draugas kaip ir šis Vietname turistavo – irgi tie patys skiepai.
Bet aš išvyksiu į šalį, kur buriavimo nėra, nors Kongo upė ten plati. 🙂
Ne, aš esu anarchistas – man valdžia atgrasi, kaip ir kolektyvai su savo primetama valia. Esu mizantropas intravertas. 🙂
JK yra 48 valandos, o visi dirba 56-72 valandas per savaitę. Ir aš taip dirbau. Priešingu atveju, tai renkiesi arba pavalgyti, arba ant suoliuko miegoti.
Bet pub alus pigus, aišku.
Galima ir Lietuvoje padaryti 4-6 valandų darbo dieną ir 3-4 darbo dienų savaitę. Bent jau realus nedarbas sumažės. BVP kūrimas nenukris – tiesiog vietoje UBI gausime artimą visuotiniam užimtumą.
Tai kas ką čia išsprendžia, jei nelieka turto? 🙂
Pinigų nėra – tokiu atveju esi negyvas. Kol kas dar turime socializmo paveldą, kuris ne visada leidžia numirti (kaip man per koronavirusą – kas būtų tose pačiose JAV, kur mirtingumas tuomet buvo klaikiai didžiulis).
Vėžys pasaulyje yra liga Nr.1, o pas mus tik trečioje vietoje. Gali būti, kad tie milijardai šitokią statistiką ir duoda, gelbėdami antraip “nereikalingas“ gyvybes (kaip jūsų šaikos nuopelnas, kuomet įsivedėte karantiną ir sukėlėte vos per vieną mėnesį virš 1000 perteklinių mirčių, lyginant su praeitų metų mirtingiausiu mėnesiu – rašiau apie tai).
Lietuvoje prastoka diagnostika ir labai didelis žmonių abejingumas praeiti profilaktinius sveikatos patikrinimus – dar gerai, kad darbinantis yra priverčiama. Tai dažnai tą patį vėžį randa jau tik 3-4 stadijos, o ne 1-2 (va, masiniai moterų profilaktiniai patikrinimai krūties ir gimdos kaklelio davė pozityvų pokytį, o storosios žarnos ir prostatos programos dažnai ignoruojamos, nors pastarasis tyrimas gi yra tik iš kraujo, o ne krapštant šikną, kaip visi “tradiciniai vyrai“ bijo, kad supederastės 😀 ).
Bet gal derėtų padaryti privalomą kaip PSD? Nepraėjai laiku – sveikatos paslaugos taps mokamos. Nežinau, giliau negalvojau šiuo klausimu. Žinau, kad mano šeimos gydytojas (serga leukemija) išties domisi savo pacientų sveikatą, ir pasiuntė mane papildomai, o aš Santariškėse pakliuvau irgi į nagus panašiai tokiai, kuri neatsainiai tyrė ir paskyrė profilaktiką (sako, biopsija onkologijos dėl to įtarimo neparodė, bet kraštai buvo kažkokie “linkę suvėžėti“ – nepamenu, kaip ten lotyniškai). 🙂
Bet, deja, ne visi tokie šeimistai, ir ne visi naudojasi poliklinikų teikiamomis galimybėmis bei nacionalinėmis sveikatos programomis. Netgi tų pačių dar sovietmečiu gautų skiepų atnaujinimu – mane kaip “antivakserį“ įkalbinėti nereikėjo, susišaudžiau dykai vienu metu. O kaip su kitais, kurie po keliskart į egzotiškas šalis keliauja, o net nebuvo pilnai suskiepyti, nes mokėsi tuomet, kai jau sovietmetis žlugo ir tuomet nebuvo privalomų skiepų programų?
O jei dar PSD tarifą susiejus su KMI?… 😀
P.S. kol kas nejaučiu kaip mūsų bičiulis grafas Trakula pašalinio poveikio maudytis ir nesušalti spalio mėnesį. 😀
2023-03-30 21:12
Seniux
Tas didelis žmonių abejingumas tikrintis vadinas passive suicide.
Kaip tai be turto po bankroto? Vėl imi paskolas ir atidirbinėji. Kokia dar depresūxa ar bent jau stresas dėl nepaėjusio gyvenimo? Bandyk dar kartą. Tik ką vaikam pavalgyti duoti, kai bankroto bylai reikia keturženklės sumos?
Ė, aš nerūkau ir kibirais negeriu. Bet man PSD mokesčiai dėl to nepamažėja.
Gal kas žinot, kaip su tais skiepų atnaujinimais? Sovietūxoje gimęs, nepakenktų atsinaujinti, bet jokios info neturiu nei kuo, nei kaip buvau skiepytas (visus suskiepytas, bet daktaram to pasakyti neužtenka). Iš vis jei reiktų kokį sveikatos išrašą gauti, kaip tai įmanoma? Išvykimai deklaruoti, net nežinau kur tos med. kortelės ieškoti, jau nekalbant, kad jos per gyvenimą kelis kartus buvo naujos.
2023-03-30 21:41
Skipper_LTU
Dėl skiepų paso pradėti derėtų nuo šeimos gydytojo savo poliklinikoje. Kaip tau – nežinau. Mano kortelės irgi per 5 vietas ir dvi šalis (neskaitant sovietinės santvarkos) išmėtytos, bet po truputį e-sveikatoje skaitmenizuojama. Jei gydytojas nepatingės, tai atrinks maždaug pagal tavo metus, ką kada galėjai gauti (ar gavai – tai čia jau kitas klausimas). Ir tada bus aišku, kurie skiepai atnaujinami, o kiti gali būti surašyti padefaultu.
Man skiepų paso reikia su konkrečiais išvardintais konkrečiai šaliai pagal jų reikalavimus, tai ir aš pilnos istorijos neatrinkęs. Kai kam JK reikėjo išrašo – tai užsakė ir gavo poliklinikoje (už pinigus ir ne iškart). Bet pradėti – nuo šeimisto.
2023-03-30 16:51
Seniux
PP cia bus ne prie ko, jei “pririštas“ prie pasibaigusios kortelės. Nebent susiejai kadaise su paciu IBAN, tai galetum disponuoti pinigais per PP.
O intermetine bankininkyste? Nesinaudojai?
2023-03-30 17:10
Skipper_LTU
Aš gi sakau – čia defektinė (!) naglosaksiška bankininkystė. 😀 Pirma, tai jie neturi jokių IBAN. Yra sąskaitos numeris belenkoks pagal jų bankelį, ir yra sort code. Norint daryti pavedimą, tai kaip sovietmečiu – per “korespondencinį“ banką (gal britus nuo SWIFT atjungė, nors jų gal išvis ir nebuvo prijungę). 🙂
Antra, su internetine nuo sąskaitos atidarymo buvo bėdos, jei jungdavaisi per kompą – kaskart užblokuodavę prisijungimą. Tada skambini, atblokuoja, jungiesi – ir vėl užblokuoja. Telefone apps absoliučiai su e-bank online nesusijęs, ir veikė. O tada atėjo karantinai, baigėsi kortelė, baigėsi mano telefono numeris, ir negali appso aktyvuoti kitame aparate, jei negauni SMS numeryje, kurio jau nėra.
Ne faktas, kad nuvykus nebus kokių kitų priežasčių, kodėl negali leisti man vėl naudotis sąskaita.
2023-05-01 07:31
Vėl Gegužės 1-osios sveikinimas | Keverzonės kreida ant grindinio
[…] taip pasakytume, labiau abejingas persekiojamiems ir genicidą patyrusiems žydams – aš tai esu jau minėjęs, rašydamas kritiką įžangai į distributizmą. Ir va šis šv. Juozapas Darbininkas kaip minėtina doram […]